Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

polako bre. komandna ogovornost bi bila kada bi Gospod tako nesto zapovedio. razlikuj to da svet postoji po volji Bozjoj od toga da ostali ucesnici sceni ne uvazavaju ni zapovedi Gospoda ni druge ljude i bica.pitaš a što nije sprečio klanje jevreja, srba, poljaka,cigana,,,, od strane hitlera? pa to ti je odgovoreno.
Ocito se ne razumemo. Ne pitam sto nije sprecio klanje jevreja itd. Pitam sto je pobio onoliko ljudi zemljotresom na Haitiju? Za ateistu i deistu odgovor je lak : nije ih bog pobio, vec je to delo prirode. Isti odgovor daju i one nekonvencionalne protestantske skole koje odbacuju svemogucnost boga (napr process theology).Za katolike i pravoslavce odgovor je malo tezi, jer prema njihovim doktrinama bog upravlja svim prirodnim dogadjajima. Prema njima bog jeste ubio ljude na Haitiju.
Link to comment
Ocito se ne razumemo. Ne pitam sto nije sprecio klanje jevreja itd. Pitam sto je pobio onoliko ljudi zemljotresom na Haitiju?
pa isti ti je odgovor. odgovara onaj ko je zgrešio. u svetu besmrtne duše toga čeka kazna. a zrtvu nagrada. život lepši.Bog je sudija pravedni. zato Gospod ne interveniše. kad se kome ćeftne. no kad On nadje za shodno. valjda i on ima volju svoju.krivi ljudi ako nisu vodili računa o prirodi i jedno o drugome.ako je priroda to namerno i nepravedno onda će sud na nju.
Za katolike i pravoslavce odgovor je malo tezi, jer prema njihovim doktrinama bog upravlja svim prirodnim dogadjajima. Prema njima bog jeste ubio ljude na Haitiju.
ok. to može biti njihovo krivo poimanje Boga kao bića. ili tvoje njih. nebih da veštačim.)
Link to comment
pa isti ti je odgovor. odgovara onaj ko je zgrešio. u svetu besmrtne duše toga čeka kazna. a zrtvu nagrada. život lepši.Bog je sudija pravedni. zato Gospod ne interveniše. kad se kome ćeftne. no kad On nadje za shodno. valjda i on ima volju svoju.krivi ljudi ako nisu vodili računa o prirodi i jedno o drugome.ako je priroda to namerno i nepravedno onda će sud na nju.ok. to može biti njihovo krivo poimanje Boga kao bića. ili tvoje njih. nebih da veštačim.)
Ok. Prvo napises da priroda nema volju i nameru, onda da "ako je priroda to namerno i nepravedno onda će sud na nju". Vernik ili ne, ocekujem od tebe minimum doslednosti u stavovima (da ne pominjem da je mogucnost da priroda bude osudjena prilicno smehotresna; sta, poslace je bog u pakao?).Ja se iscimam da navedem katolicke i pravoslavne izvore gde doslovno pise da bog upravlja svim prirodnim dogadjajima, a ti onda napises da gospod "ne intervenise" uvek nego samo kada nadje za shodno. I bez ikakvog osvrta na navedene izvore zakljucis da ja mozda krivo poimam katolike i pravoslavce.Necu tako da diskutujem. Budi pozdravljen.
Link to comment
Ok. Prvo napises da priroda nema volju i nameru, onda da "ako je priroda to namerno i nepravedno onda će sud na nju". Vernik ili ne, ocekujem od tebe minimum doslednosti u stavovima (da ne pominjem da je mogucnost da priroda bude osudjena prilicno smehotresna; sta, poslace je bog u pakao?).
nigde ja nisam tvrdio da priroda nema volju i nameru. ako je ima nije tako brzopleta kao ljudska. prepoznali bi je lako.
Ja se iscimam da navedem katolicke i pravoslavne izvore gde doslovno pise da bog upravlja svim prirodnim dogadjajima, a ti onda napises da gospod "ne intervenise" uvek nego samo kada nadje za shodno. I bez ikakvog osvrta na navedene izvore zakljucis da ja mozda krivo poimam katolike i pravoslavce.
pa dao sam ti svoje zamisljanje o Bogu. meni kao pravoslavcu isto nije pojmljivo da Bog koncima upravlja svim prirodnim dogadjajima. možda Božji Zakon ugradjen u ono sto zovemo materijom. razumem i da drugi, katolici i pravoslavci, imaju svoja zamišljanja. i ti svoje. a i Bog.:wub: )poz.
Link to comment
nigde ja nisam tvrdio da priroda nema volju i nameru.
Sorry, pomesao sam te sa ovim likom:
greh/zlo je nepravda koju čovek, kao biće sa slobodnom voljom, čini drugomu čoveku/biću ili sebi.optuživanje prirode da čini zlo znači davanje namernosti, svojstva bića, samoj prirodi.
Link to comment
Sorry, pomesao sam te sa ovim likom:
nisi pomešo. krivo si razumeo. pronadji ok.

greh/zlo je nepravda koju čovek, kao biće sa slobodnom voljom, čini drugomu čoveku/biću ili sebi.

optuživanje prirode da čini zlo znači davanje namernosti, svojstva bića, samoj prirodi.

ok.

 

 

piše lepo ok. ko optuži prirodu priznaje joj namernost. ona je izvršilac. te ima svojstvo bića. otac nikolaj veli da je ona mati. neumorna učiteljica roda ljudskoga.nisam hteo da se uplićem u raspravu jeli biće ili ne. i rekao ti da ne očekujem Božji intervencionizam kako se kome prohte. i da mislim/verujem da je duša besmrtna. )kad me već pitaš šta mislim jeli priroda inteligentna ili ne. evo. priroda ima sva svojstva računske mašine.- memoriju ( i materija i em talasi)- algoritam ( putanje) - logičke eoperatore ( interakcija, polje)- clok (vreme)- i u njoj se sve odvija bez ijednog buga.

Link to comment
evo jedne srednjevekovne verzije (Vejske povede) nastanka sveta gde se veli da su osim Gospoda postojali i andjeli i limb-ETAR.
Svidela mi se priča... :) Znači čekamo krajem godine Repaticu Šalamunu, koja će Mačem Ognjenim očistiti žito od kukolja...A šta će biti sa nama neopredeljenima... Videćemo... Edited by dare...
Link to comment
A šta će biti sa nama neopredeljenima... Videćemo...
pa i vi će te Bogu. dragovoljno-nedragovoljno. nije bitno.osim ako Bog nije dao toliku slobodu ljudima da, jedared, mogu zanavjek bez njega. u tom slučaju primenimo matematiku i fiziku. apsolutna sloboda je postojanje beskonacnog broja stepeni slobode pokretne tačke. što če reći, u ovom vašem slučaju, pokretnog bića. matematika daje odgovor kolike su zapremina i površina apsolutno slobodnog bića:
obrazac za n dimenzionu hiperpovrš:aca27bbd70d763377c517ed5edcac4a8.pngi njenu zapreminu:NumberedEquation4.gifda te ne spopadnu muke nematematičarske eve ti odma filozofskog rezultata za zapreminu i površinu apsolutno slobodnog:5d9eeda232ca79538b3166eda4c04502.png
Edited by billadni
Link to comment

Pretpostavljam da ovde mislis na slobodu duse (posto nisam siguran da postoji dokaz da materija egzistira u beskonacnodimenzionalnom svemiru). Dakle ispada da dusa nema nikakvu slobodu => dusa nema nikakvu slobodnu aktivnost => dusa je samo neciji (ili niciji) instrument, tj. nema svoju volju.Lici pomalo na opis sveta koji tata ateista daje klincu na pitanje o dusi :)

Link to comment
Pretpostavljam da ovde mislis na slobodu duse (posto nisam siguran da postoji dokaz da materija egzistira u beskonacnodimenzionalnom svemiru).
na fizičko biće. fizičku tačku. na hipotetičnu materiju u n dimezionom svemiru.to je odgovor bez pozivanja na Boga. odgovor matematike i fizike. beskonačnodimenzioni svemir ima površinu/zapreminu ravnu nuli.ova nula tematski sadrži ko zna koliko pitanja i odgovora . vot. vižu čto njibud:
  • za fizičare ovo znači: što dublje putuju u mikrokozmu više će novih opcija uvoditi.
  • za multigalaktičare: svi ostali univerzumi su ono što drugi zovu tačkama.
  • za ljubitelje apsolutne slobode kretanja/činjenja: zatvor,
  • za ostale: tko želi u carstvo beskonačno nema apsolutnu slobodu kretanja. apsolutno slobodnu volju. nije sam. mora isti prostor dijelit sa drugim.
  • ...

Dakle ispada da dusa nema nikakvu slobodu => dusa nema nikakvu slobodnu aktivnost => dusa je samo neciji (ili niciji) instrument, tj. nema svoju volju.
očigledno ima kad je u ljudskom telu. a kad je izvan ljudskog tela vele da je u Bogu. Edited by billadni
Link to comment
:mellow: Mislim da ako vec ciljas na ateiste da si lose definisao apsolutnu slobodu. Apsolutna sloboda u realnom materijalnom svetu nije isto sto u religijskom. Ogranicena je zakonima prirode (izmedju ostalog i brojem dimenzija u prirodi) tj. npr. ne mogu mislju rasporiti Zemlju na pola jer mi to zakoni fizike ne dozvoljavaju. Bar one koje znamo za sada :P Meni ovo izgleda kao da se prosto volis diveti cudima bozijim koje je nemoguce objasniti.
Link to comment
Mislim da ako vec ciljas na ateiste da si lose definisao apsolutnu slobodu. Apsolutna sloboda u realnom materijalnom svetu nije isto sto u religijskom.
bilo je reči o slobodi, a ilustrovao sam stepenom slobode materije. pod slobodom podrazumevam nezavisnost. to može biti bilo koja nezavisna velična. a broj nezavisnih je broj stepeni slobode. mašta ljudskog uma je sloboda ljudske milsi unutar vlastitog modela. subjektivnog sveta.slažem se. sloboda misli u odnosu na kretanje materijalne tačke je, plastično kazato, beskonačno puta veća.ali, ne vidim kako sloboda zamišljanja može bit absolutna sloboda. i nju ograničava mnogo šta. pokušaj u umu naći prirodan broj koji pomnožen sam sa sobom daje -1.
Meni ovo izgleda kao da se prosto volis diveti cudima bozijim koje je nemoguce objasniti.
nije nemoguće. kad bi bilo nemoguće i Gospod nebi umeo ni učiniti ni objasniti svoja čuda.čini mi se. ispravnije je reći. koje mi, za sada, ne umemo objasniti. Edited by billadni
Link to comment
Svidela mi se priča... :)
ta verzija nastanka svita je posle otkrića Merike i Ostralye.
http://www.wikinfo.o...p/Veyske_PovedePrÿa zacâla ud_ovêg švÿta, ny_bîlo žemjê ninè nebâh, lèh_eš šamôr Sionbôg-Sevÿšna vaõn lÿmb stavâl tar_kolotôrno Unêg edÿne ângeli bìhu parhàli. Sẽy Bôzji lÿmb imÿ uõn kukûrni kolûr caterèć škûrastu sÿnju fârbu ud_morâ. Kakô unê parvànje vrymjâ esû pasivàle, prišlò-eš vrÿme za_storìt sẽy šuÿt. Vaunê vrymjâ Sevÿšna eš_utêl storìt uõv šuÿt taroscé slovÿka va_duÿ tjêdmi (caterèć danàske dvi_šotomâne). Vasẽy parvÿ tjêdmi Sevÿšna eš_storÿl nebâ, žemjû tar_seunê vodê. Vaõn Parvi_dân (kyêš danàski pondÿljak), Sevÿšna eš_storÿl parvê zgôrne nebâ kadÿ štoÿ Sionbôg tar_ângeli, oscé šuêti tar_švetÿce. Vaõn Torri_dân (kyêš danàski utòrak), Sevÿšna eš_udèlal sÿe tòrre nebâ kadÿ štoẽ žvezdÿ tar_undÿ semòve šancè, mÿšec tar_švitlÿce. Vaõn Treti_dân kyêš šrèda, Uõn eš_storÿl zdòlne trète nebâ kadÿ semòve ublâki tar_undÿ pulÿnaj parhâju. Va_cetÿrti dân Sevÿšna eš-storÿl seunê muôri ky_bìše edÿn vèli Sion-Kulàp tar vaunê parvànje vrÿme vamôri esû sevrutàla zacâla ud_žemjê. Vaõn peti_dân caterèć petàk eš_stòrena žemjâ tar_unê kraÿni homorèć Sionzihòd, Morÿe, Semerãye, Polnêbje (caterèć danàs Ažya, Jàprika, Mèrike i_Oštrâlya), oscé kulàpje homorèć Sionkulàp, Semerãn, Polnèbna kulàp, Kulàp Yndrãn, Velemôri tar_inòke mîće morà, artÿni tar_skôpje. Va_šêšti dân kÿeš šubòta, Sevÿšna eš_storÿl va-kraÿnah unê rÿkve, potòke, bujmère, kukûrje tar_yezèri. Vaõn šêdmi dân kÿeš nedÿlja, Sevÿšna bìše trûdan ud_stôreneg dèla tar_sejê komodâl. http://hr.metapedia..../Vejske_legende"Prije početka svijeta nije bilo zemlje ni neba, nego je samo Bog Svevišnji boravio u božanskom limbu i oko njega su jedino andjeli lebdjeli. Taj Božji limb (eter) imao je onu lijepu modru boju poput tamnoplavog mora. Kad je prošlo to prvobitno doba, došlo je i vrijeme za stvaranje ovog svijeta. U to pradoba je Svevišnji želio stvoriti svijet i čovjeka kroz dva tjedna. Prvoga tjedna je Bog stvarao nebo, zemlju i vode. Na prvi dan tj. u današnji ponedjeljak, Svevišnji je stvori prvo najgornje nebo gdje boravi Bog, andjeli, svetci i svetice. Drugog dana tj. u današnji utorak, Svevišnji je stvorio drugo srednje nebo na kojem su zvijezde i po kojemu se gibaju sunce, mjesec i planeti. Trećega dana tj. u srijedu je stvorio treće najdonje nebo po kojem se gibaju oblaci i gdje lete ptice. Četvrtog dana je Bog stvorio svekoliko more koje isprva bijaše samo jedan ogromni ocean na čijem dnu se još kuhao začetak zemlje. Petog dana ili u petak je nastala zemlja i kontinenti tj. Azija, Afrika, Amerika, Australija, pa oceani kao Pacifik, Atlantik, Indijski Ocean, Južno more, Sredozemlje i druga manja mora, otoci i poluotoci. Šestoga dana tj. u subotu je Bog na kopnu stvorio rijeke, potoke, izvore, močvare i jezera. Sedmoga dana tj. u nedjelju, Svevišnji bijaše umoran od tolikog posla pa se odmarao.
a i prevod je sumniv. vidje samo prve rečenice.
Prÿa zacâla ud_ovêg švÿta, ny_bîlo žemjê ninè nebâh, lèh_eš šamôr Sionbôg-Sevÿšna vaõn lÿmb stavâl tar_kolotôrno Unêg edÿne ângeli bìhu parhàli.
prevodilac to vako:
Prije početka svijeta nije bilo zemlje ni neba, nego je samo Bog Svevišnji boravio u božanskom limbu i oko njega su jedino andjeli lebdjeli.
iako piše parhali (leteti,prhati, prvati a neki vele i prštati) prevodilac uvodi pojam levitacije.:isuse: ništa posebno. samo sam hteo da ukažem na mogući uticaj krivog prevoda u daljem razvoju religiozne misli. Edited by billadni
Link to comment
pod slobodom podrazumevam nezavisnost. to može biti bilo koja nezavisna velična. a broj nezavisnih je broj stepeni slobode. bilo je reči o slobodi, a ilustrovao sam stepenom slobode materije.
ograničenje slobode tela nazivamo silom-prirodna sila bi bila ona koja proističe iz njenog ustrojstva-a ljudsko nasilje bi bilo jelte ono kad vam drugi čovek neda. specijalan oblik prirodne sile.-...
mašta ljudskog uma je sloboda ljudske milsi unutar vlastitog modela. subjektivnog sveta.sloboda misli u odnosu na kretanje materijalne tačke je, plastično kazato, beskonačno puta veća.ali, ne vidim kako sloboda zamišljanja može bit absolutna sloboda. i nju ograničava mnogo šta. pokušaj u umu naći prirodan broj koji pomnožen sam sa sobom daje -1.
šta ograničava slobodu misli, koje su to "neprirodne" sile?- objektivna nemogućnost,- nepostojanje putanje / odgovora u svetu svemogućemu - ustrojstvo subjektivnog sveta dje misao put putuje, - duhovno siromaštvo- bogastvo predrasudama, - krivo prosvećenje-...
Link to comment
  • 7 months later...

Will Science Someday Rule Out the Possibility of God?By: Natalie Wolchover, Life's Little Mysteries Staff WriterDate: 17 September 2012 Time: 01:30 PM ETOver the past few centuries, science can be said to have gradually chipped away at the traditional grounds for believing in God. Much of what once seemed mysterious — the existence of humanity, the life-bearing perfection of Earth, the workings of the universe — can now be explained by biology, astronomy, physics and other domains of science. http://www.lifeslittlemysteries.com/2907-science-religion-god-physics.html

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...