Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

  • 1 year later...
On 28.8.2020. at 16:09, trustno1 said:

Izivni, ko su to ovi kao vernici? Esam to ja?

 

Razmatramo da li je služba bogu tvorcu legitimna opcija za smisao života, šta fali?

 

@Партибрејкер: poenta je da preko 30% naučnika veruje u boga. Šta ćemo s tim?

Evo ovde da ti odgovorim, da ne nerviramo Indy-a.

Istraživanje koje si okačila se pre svega fokusira na poređenje religioznosti kod "general public" i naučnika i odnosi se samo na USA i rađeno je 2009. btw.

Dakle, u državi gde je inače religija duboko ukorenjena i bukvalno shvatanje biblije je veoma često, imamo čak 41% ateista među naučnicima, 10 puta više nego kod obične raje. To naravno nije slučajno, jer oni koji bolje razumeju prirodne zakone su skloniji tome da ne veruju u nekakve više sile.

A ovoliki broj vernika među njima uopšte nije iznenađenje, ti ljudi nisu pali s Marsa, većina je rođena i odrasla u SAD, mnogi išli i u škole gde su imali neku vrstu veronauke, mnogima u bible belt državama verovatno i ispiran mozak kreacionizmom. Takođe, iako veliki broj njih veruje u boga, ogromna većina prihvata evoluciju kao činjenicu za razliku od general public. 

image.png.68d4fbe3e0907b75de76125574917eb2.png

Zašto neki čak ni ovo ne prihvataju - ne znam, ima više faktora, ljudi jednostavno nisu potpuno racionalna bića, čak ni naučnici.

Dakle 30% je sasvim OK, i ja se nadam da će taj procenat ubuduće opadati. Da je isto istraživanje urađeno jedan vek ranije, rezultat bi naravno bio preko 90% verujućih.

Link to comment
On 1.1.2019. at 13:03, pt 2.0 said:

Ne verujete u boga i prezirete one koji veruju, neki čak idu dotle da ih nazivaju glupima (iako se to lahkom proverom kosi sa činjenicom da su neki od najbitnijih predstavnika ljudske rase bili duboko religiozni).

 

Evo, žena je rekla na dan nove godine 2019. i ništa. ;)

 

Ljudi koji su odrasli u Americi jesu odrasli u nekim specifičnim okolnostima - kao i svi drugi ljudi na svetu - ali ipak nisu debili - kao i svi drugi ljudi na svetu. Kad kažeš da ljudi nisu potpuno racionalna bića možda to ne znači da su glupi nego da ima još nečeg u ljudskom biću osim razuma. U ovom linku sa statistikama piše da je direktor FDA bio duboko religiozan.

 

Ostaje da veliki broj naučnika, nekih na visokim pozicijama u naučnom svetu, veruje u boga.

 

Evo, jedan mentalni ekspriment. Zamisli nekog ko je isto pametan koliko i ti, bukvalno, identično. Dakle, nema da otkriješ da ipak nije pametan koliko i ti, nego je zaista pametan baš isto koliko i ti. I sad zamisli da ti ta osoba kaže da veruje u boga. Da li možemo da razmotrimo neke moguće razloge zašto bi to moglo biti? A da nije razlog da je mentalno oboleo.

 

Едит: @Партибрејкер

 

Edited by trustno1
Link to comment

Aman, nisam napisao nijednom da su svi vernici glupi, a posebno mentalno oboleli.

Taj tvoj primer koji navodiš je naravno realan, ima ljudi koji su veoma obrazovani i veoma inteligentni, a veruju u boga. Već sam probao da objasnim zašto je to tako.

Evo opet ukratko:

- Ljudi nisu roboti, nisu 100% racionalna bića, većina oseća potrebu za nekom vrstom duhovnosti. Ali to što ljudi osećaju potrebu za time ne menja činjenicu da u univerzumu vladaju isključivo prirodni zakoni i da nikakava viša sila ne vrši nikakav uticaj mimo njih.

- Kod mnogih ljudi je u pitanju čista navika, tj. tradicija i nasleđe iz porodice/okoline.

- Neki zapravo i nisu baš religiozni ali se izjašnjavaju tako jer žele da pripadaju većini, religiju praktikuju na nivou običaja/folklora.

- Neki veruju iz straha od smrti ili eventualne kazne u vidu pakla. "Nisam siguran, ali šta ako ipak postoji"

- U Americi ponajviše, dobar deo ljudi traži moralnog uzora u Isusu i biblija im je bukvalno neka vrsta uputstva za život, pa im je samim tim teško da prihvate da bilo šta u njoj može biti pogrešno.

Kod velikog dela ljudi je u pitanju kombinacija svega ovoga.

 

Kako su i naučnici ipak samo ljudi i kod njih je prisutno sve ovo gore pobrojano, ali naravno u manjem procentu nego kod ostalih.

Edited by Партибрејкер
Link to comment

Aman za aman! :)

 

Tvoja objašnjenja govore da ti ljudi koji veruju u boga imaju neku slabost - nisu 100% racionalni. Ne vidim kako je ovaj iz mentalnog eksperimenta onda pametan isto koliko i ti

 

Ako ti nisi religiozan, kako je onda ovaj pametan isto koliko i ti religiozan? Je l kažeš da bi ti bio religiozan da je ispunjen jedan od ovih uslova:

- da osećaš potrebu za nekom vrstom duhovnosti?

- da imaš naviku/nasledje?

- da imaš strah od smrti ili eventualno od pakla?

 

Zašto ti nemaš ništa od ovoga? Ti si i pametan i ne osećaš potrebu za duhovnošću, niti imaš naviku, niti imaš strah od smrti? Ako je tako, onda ti ne veruješ u boga ne zato što si pametan nego pukom srećom tj. spletom okolnosti. Dakle, oni koji veruju u boga veruju jer su im se tako zalomile životne okolnosti.

Link to comment

Boga, ako ga i ima, običan čovek nije u stanju da pojmi i zamisli u svom umu. Sva božanstva i panteoni u ljudskoj istoriji su obični ljudski konstrukti koji ispunjavaju prazninu u ljudskoj svesti i shvatanju smisla života.

Ako bi takav, antropocentričan Bog i postojao, grdno bih se razočarao i vratio bih mu člansku kartu.

  • +1 1
Link to comment

E, hvala ti što si rešio, u tri rečenice, intelektualnu muku čovečanstva staru koliko i ono samo.

Što je rekao Harms, pročitao sam vaše pismo i naučio ga napamet. Sad kad me neko probudi u pola noći, ja mogu da recitujem: Dragi Danile Ivanoviču, mi smo dobro...

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

E, hvala ti što si rešio, u tri rečenice, intelektualnu muku čovečanstva staru koliko i ono samo.

 

 

to više govori o čovečanstvu. Ovo sam shvatio još u srednjoj školi, i mogu ti reći, uopšte nije bilo teško doći do takvog zaključka

Link to comment
9 hours ago, trustno1 said:

Tvoja objašnjenja govore da ti ljudi koji veruju u boga imaju neku slabost - nisu 100% racionalni. Ne vidim kako je ovaj iz mentalnog eksperimenta onda pametan isto koliko i ti

Nisam rekao da je to slabost, to je prosto imanentno ljudima kao vrsti i razvilo se vremenom, tj. evolucijom ljudske svesti :) Pametniji od mene su to vrlo lepo objasinli u naučnim radovima koji se bave ovime.

 

9 hours ago, trustno1 said:

Ako ti nisi religiozan, kako je onda ovaj pametan isto koliko i ti religiozan? Je l kažeš da bi ti bio religiozan da je ispunjen jedan od ovih uslova:

- da osećaš potrebu za nekom vrstom duhovnosti?

- da imaš naviku/nasledje?

- da imaš strah od smrti ili eventualno od pakla?

Da, bio bih.

PS Imam ja strah od smrti, samo sam shvatio da moj strah ne utiče na to kako univerzum funkcioniše. Koliko god meni bilo lakše da prihvatim smrt ako zamislim da postoji zagrobni život, to i dalje ne znači da zaista postoji bilo šta posle smrti. Objektivna stvarnost (npr. postojanje boga) ne zavisi od toga šta mi subjekivno osećamo.

 

9 hours ago, trustno1 said:

Zašto ti nemaš ništa od ovoga? Ti si i pametan i ne osećaš potrebu za duhovnošću, niti imaš naviku, niti imaš strah od smrti? Ako je tako, onda ti ne veruješ u boga ne zato što si pametan nego pukom srećom tj. spletom okolnosti. Dakle, oni koji veruju u boga veruju jer su im se tako zalomile životne okolnosti.

Ne znam zašto nemam potrebu za duhovnošću (za strah od smrti sam već napiso gore), verovatno zato što se vodim isključivo činjenicama i volim da stvari sagledavam objektivno. Ja sam zapravo nepopravljivo radoznao i volim da saznajem kako svet zaista funkcioniše i od čega je sazdan, umesto da te praznine popunjavam nečim što lepo zvuči i što deluje na prvu loptu prijemčivije ili umirujuće.

A što se pameti tiče, ona je relativna stvar. Neki pisac/slikar/muzičar koji pojma nema o matematici za 5. razred osnovne može da stvori genijalna dela i ko sam ja da kažem da je on manje pametan od mene.

Međutim, kada pričamo o fizičkom svetu, nadam se da ćeš se složiti - naučnici su ipak najpametniji. Posebno oni koji se bave prirodnim naukama. I gle čuda, oni su 10 puta skloniji tome da ne veruju u boga od drugih ljudi. To ne može biti slučajno, u smislu da je uzorak nereprezentativan, mora da ima neki razlog za to. Šta misliš, otkud takva razlika?

Link to comment
On 30.8.2020. at 23:49, Filozof manijak said:

Boga, ako ga i ima, običan čovek nije u stanju da pojmi i zamisli u svom umu. Sva božanstva i panteoni u ljudskoj istoriji su obični ljudski konstrukti koji ispunjavaju prazninu u ljudskoj svesti i shvatanju smisla života.

Ako bi takav, antropocentričan Bog i postojao, grdno bih se razočarao i vratio bih mu člansku kartu.

 

zashto je bitno da li postoji bog koji nema nikakve veze sa ljudima? svako u neshto veruje. niko ne sme nikoga da ubedjuje tvrdetji da poseduje znanje. da li je mnogima vazhno kako tje ga pamtiti posle smrti? da li vetjina veruje da nije isto razbiti staklo na autu i razbiti nechiju glavu? da li vetjina veruje da lichnost nije samo iluzija u mozgu? da li vetjina veruje da je vazhno da im potomci zhive u zdravom svetu? strah od smrti nema nikakve veze sa verom. nije svima obetjan raj. samo nekima. bolje nishta nego pakao. bolje nishta nego vechno plutanje kosmosom. da li poznati fizchar i poznati biolog kazhu da li veruju ili ne veruju je apsolutno nebitno. ako ti ja kazhem da postoji bozhanstvo peureliu koje je stvorilo svet pre 10 minuta, hotjes li to odbaciti jer nauchnici ne veruju u to?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...