Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

Boga ti, '53. godište, ni manje ni više. Bila sam na koncertu na Lidu. Bilo mi žao retkih ptica al reko', jebo ptice, to je Sonic Youth. Sad slušam samo rep i klasiku.

 

Bilo mi je zanimljivo da čitam tvoj odgovor, hvala ti. Ali toliko puta si ponovio da nemaš šta više da dodaš i da si završio s tim. A jbg onda, dobro. Meni je zanimljivo a tebi nije, i to je onda valjda to. :) Razumem. Primer mnogo nižeg nivoa, ali mislim da je dobar: meni nije zanimljivo da pričam o automobilima. Ili je dobar, ili je loš, i ja bukvalno nemam šta više da kažem na temu automobila, niti da mislim o tome.

 

54 minutes ago, Партибрејкер said:

OK, ali ne dokazuje početnu tvrdnju da su vernici nužno moralniji, a koju ti "tvoji" Amrikanci nameću.

 

Nisam to rekla. Rekla sam da je to preovladjujuće shvatanje u Americi. Nisam rekla šta ja mislim o tome. Ja - ne znam. Mislim da je jako zanimljiva postavka i da bi se moglo diskutovati do sutra i da stvari nisu tako crno-bele: da je svaki vernik glup.

 

Na kraju, ako ne možemo da znamo da li postoji bog ili ne, onda je podjednako glupo živeti život kao da postoji i kao da ne postoji. Zar ne?

Link to comment

Partibrejker je pokrio manje-više sve što bih rekao na temu. :thumbsup:

Ne bih ništa ni dodao ni oduzeo, imam utisak da bi se vrtjeli u krug kada bih to uradio. 

Link to comment
1 hour ago, Anonymous said:

Kakav topik i to na nauci!

 

Šta ja propuštam.

 

I tehnologiji, i tehnologiji.

 

Pred tobom su dve staze.

Ako hoćeš da ispadneš kul u društvu, reci odmah da je religija budalaština a vernici glupaci i da je rečeno sve što ima da se kaže.

 

Ali, ako želiš da kreneš putem kojim se redje ide onda kreni putem sa znakom: religija nije opijum za narod već je pivo opijum za narod!

 

Link to comment

lol kakva "rasprava" 

tipa kad se cude otkud vernici u 21. veku. koliko gluposti. koliko " misljenja" o vernicima i veri. 

samo plitko, samo banalizacija i close your eyes i pomaze

fuck yeah!!

no mnogo toga je banalizovano pa sto ne bi i ovo pitanje. 

a jos uvrede tipa vernik  ili nisi vernik. jada ovog

Link to comment

To na stranu, ipak (koliko se secam) kad mi je ova tema pala na pamet nije ni trebala da bude tema o veri*(tm) (To je samo jedna iz obilja mogucih opcija - koje, ako ste primetili, se medjusobno ne iskljucuju.)

 

*A pogotovo ne o bobu.

Link to comment
7 hours ago, trustno1 said:

Boga ti, '53. godište, ni manje ni više. Bila sam na koncertu na Lidu. Bilo mi žao retkih ptica al reko', jebo ptice, to je Sonic Youth. Sad slušam samo rep i klasiku.

Boga mi :laugh:

Bio sam i ja tad na Lidu. 

7 hours ago, trustno1 said:

Nisam to rekla. Rekla sam da je to preovladjujuće shvatanje u Americi. Nisam rekla šta ja mislim o tome. Ja - ne znam. Mislim da je jako zanimljiva postavka i da bi se moglo diskutovati do sutra i da stvari nisu tako crno-bele: da je svaki vernik glup.

 

Na kraju, ako ne možemo da znamo da li postoji bog ili ne, onda je podjednako glupo živeti život kao da postoji i kao da ne postoji. Zar ne?

Nisam napisao da je svaki vernik glup. Odbijanje da se prihvate naučno dokazane činjenice svakako nije razumno po meni, ali je verovatno imanentno ljudima kao vrsti. O razlozima za to bi neki psiholog mogao da napiše nešto pametnije od mene sigurno, ja sam pokušao u onih par crtica.

 

Ovo dole je baš banalno, izvini. Ne, nije glupo živeti ni u jednom slučaju. Život je sam po sebi nešto najvrednije što je ovaj kosmos iznedrio i kao takav ima smisla (evo vratih se na temu topika). 

4 hours ago, trustno1 said:

Pred tobom su dve staze.

Ako hoćeš da ispadneš kul u društvu, reci odmah da je religija budalaština a vernici glupaci i da je rečeno sve što ima da se kaže.

 

Ali, ako želiš da kreneš putem kojim se redje ide onda kreni putem sa znakom: religija nije opijum za narod već je pivo opijum za narod!

Busted! :blush::sad:

Samo hoću da budem kul i da se uklopim u PPP ekipu, pusti me bre, vidiš da mi lepo ide. 

Link to comment
7 hours ago, Партибрејкер said:

Odbijanje da se prihvate naučno dokazane činjenice svakako nije razumno po meni, ali je verovatno imanentno ljudima kao vrsti. O razlozima za to bi neki psiholog mogao da napiše nešto pametnije od mene sigurno, ja sam pokušao u onih par crtica.

 

Nije razumno, slažem se. Možda ti pametni ljudi koji veruju ne odbacuju naučne činjenice. Na Menhetnu su neke od najprestižnijih škola - katoličke i jevrejske. I sve se diče svojim naučnim programima. Neko ko radi na Wall Streetu, na primer, i maltene kroji svetsku ekonomiju, plati 50 ili 60 hiljada $ godišnje za jedno dete da ga pošalje u religioznu školu. Šta je tim ljudima u glavama? Zašto su religiozni?

 

Bila sam jednom u religioznom jevrejskom vrtiću na Menhetnu. Gledala sam knjige koje imaju i svaka do jedne je bila religozna: Adam's and Eve's First Day, Dinosaur on Hanukka, itd. Dočekala nas je direktorka, rukovala se sa mnom, suprug pružio ruku, ona rekla, I'm orthodox, i ostavila ruku iza ledja. Tako svakog dana funkcioniše Njujork. Ljudi koji poštuju svoju religiju.

 

Kupujem jednom jabuke u samoposluzi i vidim prekoputa sebe mladu ženu sa nacrtanim krstom od pepela na čelu. Brže-bolje se pomerim misleći, ko zna kakav ludak je u pitanju. Izadjem na ulicu i svaki treći čovek sa istim krstom na čelu. Onda guglujem i vidim da je Pentecost. Jevreji obučeni kao potpuni ludaci koji presreću ljude na ulici za, valjda, Yom Kippur sa nekim stabljikama i voćem u rukama jer moraju da izvrše obred nad nekim sekularnim jevrejinom.

 

Godinama sam se čudila kako je moguće da u 21. veku u Njujorku cveta religija. Pa zar ne bi trebalo da ovo bude svetski centar progresivnosti? Zar nije čudno da u finansijskom, umetničkom i još kojem centru sveta, mestu gde se nalazi ogroman procenat veoma obrazovanih ljudi, uspešnih i sve naj naj cveta religija? Čudno iz naše perspektive. Počelo da mi se čini da je suviše lako reći da su ljudi slabi pa pribegnu religiji i psiholozi imaju objašnjenje za to. Iako se načelno slažem sa tobom, kad vidim svu tu religioznost u praksi prosto ne vidim da se uklapa to objašnjenje. Vidim ljude koji su bukvalno napravili izbor pošto su znali sve to što ti znaš. Nisu neki neprosvećeni i neobrazovani ludaci kakve zamišljamo i, nažalost, vidimo po Srbiji. Teorijski, ja se slažem sa tobom. U praksi, ne slažem se. O čemu se radi?

 

Možda, kada se neko vine u najviše visine duha i intelekta, vidi da je tu prilično usamljeno i da religija ima smisla. Možda je religija ono što je održalo i ojačalo ljude ali ne zato što su slabići (u kom hoćeš smislu) nego zato što izgleda da to zaista ima smisla.

 

Žalila sam se jednom starosedeocu na vrtiće i škole u Njujorku i on mi je rekao: savetujem ti da pošalješ dete u vrtić pri nekoj crkvi. Tamo su ili religiozni ljudi ili ljudi koji su "ok with religion" - tako da znaš da su fini i normalni. Za mene iz Srbije je za takve ljude prvi signal da verovatno nisu fini i normalni. Religija je znak da si fin i normalan i čini mi se da to nije potpuno nepromišljen stav - i zanima me da ga razumem.

 

 

7 hours ago, Партибрејкер said:

Ovo dole je baš banalno, izvini. Ne, nije glupo živeti ni u jednom slučaju. Život je sam po sebi nešto najvrednije što je ovaj kosmos iznedrio i kao takav ima smisla (evo vratih se na temu topika). 

Busted! :blush::sad:

Samo hoću da budem kul i da se uklopim u PPP ekipu, pusti me bre, vidiš da mi lepo ide. 

 

Ovo sam više mislila da se odnosi na ono što su drugi pisali. I pitanje za radisu, Red Star Forever i adama je: ako je i jedno i drugo podjednako glupo/ispravno/neispravno, što se onda podsmevati jednom ili drugom?

Link to comment
11 hours ago, Indy said:

To na stranu, ipak (koliko se secam) kad mi je ova tema pala na pamet nije ni trebala da bude tema o veri*(tm) (To je samo jedna iz obilja mogucih opcija - koje, ako ste primetili, se medjusobno ne iskljucuju.)

 

*A pogotovo ne o bobu.

 

Fakat ima 16 ponuđenih mogućnosti. Ja biram '42'.

 

10 hours ago, Партибрејкер said:

Boga mi :laugh:

Bio sam i ja tad na Lidu. 

 

Bio i ja. Burning Spear bio spektakuran.

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

Nije razumno, slažem se. Možda ti pametni ljudi koji veruju ne odbacuju naučne činjenice. 

Još samo ovaj put ću probati da objasnim.

Onaj ko veruje da je neka žena pre 2000 godina zatrudnela bez seksualnog odnosa, da je njen sin vaskrsnuo iz mrtvih nakon što je umro, da je vodu pretvarao u vino i dodirom lečio bolesne, da je bog stvorio čoveka bez evolucije, da je taj isti bog napisao knjigu o samom sebi da bi ljudima dao uputstvo za upotrebu života (ali samo petini odabranog dela čovečanstva, btw), da smo svi potomci dvoje ljudi, da se desio veliki potop itd. - ODBACUJE naučne činjenice, jer je sve ovo fizički nemoguće i nema apsolutno nijednog materijalnog dokaza da se desilo.

As simple as that. OK?

6 hours ago, trustno1 said:

Teorijski, ja se slažem sa tobom. U praksi, ne slažem se. O čemu se radi?

Vežbaj praksu :tongue:

  • Haha 1
Link to comment
4 hours ago, morgana said:

zivot nema viseg smisla, prirodu boli kurac, samo ne vidim zasto je to vazno. 

 

42 je jedini pravi odgovor, pošto objedinjuje svih prethodnih 15. Ukoliko je Duboka Misao tako rekla, ko smo mi da to dovodimo u pitanje?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...