Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

@trustno1

Vidi, ukoliko taj neko prihvata sve što nauka kaže, a samo na pitanje o postanku univerzuma uključuje boga - OK, to se ne može valjano osporiti, ali kao što rekoh, to nije nikakav odgovor već samo uvod u sledeće pitanje.

A ako neko ko ima intelektualne kapacitete da shvati predočene dokaze ipak bira da veruje u nešto što očito nije tačno, recimo u kreacionizam, meni to nije za poštovanje. Svakako jeste interesantno kao fenomen i verujem da bi psiholozi mogli da urade dobar naučni rad o tome :). Moja pretpostavka je da ima više faktora:

- Pre svega tradicija, pa želja za pripadnošću, strah ("šta ako ipak postoji nešto"), gordost (ovo posebno kod neprihvatanja teorije evolucije) ili jednostavno potreba za objašnjenjem nepoznatih fenomena korišćenjem poznatih analogija ("neživo ne može stvoriti živo" itd.)... a mnogima je religija pre svega izvor moralnih normi.

 

Šta religija može da ponudi? Pa nekome mnogo, meni lično ništa.

Moralne vrednosti svakako ne, jer su one usađene u nas bez obzira na verovanje, a o moralu koji propagiraju Islam i Hrišćanstvo na primer bi se moglo dikutovati do prekosutra. Meni ta vrsta nametanja moralnih normi nije potrebna.

Za odgovore na teme kojima se bave prirodne nauke takođe ne, već sam pisao dovoljno.

Traženje smisla - opet ne. Jer kako služiti bogu/tvorcu kada ne znamo šta on hoće od nas, pod pretpostavkom da postoji. Činjenica je da je svaka reč svake religijske knjige ili dogme napisana od strane ljudi, nije došla s neba. Tako da su to sve ljudske zapovesti/promišljanja/filozofije/moral, ne božije.

  • +1 1
Link to comment

ma vernicima je super.  lakse je pretaljigati zivot ako prihvatis da su ti i misljenje i moci ogranicene i da sveznajuca visa sila ima zadnju rec. religiozni rade upravo ono sto je trustno1 rekla na pocetku rasprave - urade sta mogu  i cekaju da bog malo pogura. pa ako pogura, super, ako ne, bice sledeci put. ko lutrija. uplatis pa ces mozda i dobiti. i tako uz tu nadu lakse prodje i zivot. vecina se ne pita ni o kakvom smislu bilo cega. znaju par molitvica koje ponavljaju, neko svako vece a neko kad zagusti i to je to.

 

opium za mase - lepo reko covek.

Link to comment
12 hours ago, adam said:

religiozni rade upravo ono sto je trustno1 rekla na pocetku rasprave - urade sta mogu  i cekaju da bog malo pogura. pa ako pogura, super, ako ne, bice sledeci put. ko lutrija. uplatis pa ces mozda i dobiti.

 

To svi rade, i vernici i nevernici. S tim što se vernici mole bogu pošto su uradili sve što su mogli a "nevernici" se nadaju da će im se posrećiti. Kao što se mnogi naučnici koji sada prave vakcine mole bogu.

 

Naravno da je lutrija kad nemamo sve informacije, kompletno znanje. Da li će vakcine uspeti je sada lutrija. Naučnici su bacili kockice najbolje što su umeli i sad čekaju da vide da li će im se posrećiti. Uplatili su i svi čekamo izvlačenje.

 

Da imaju kompletno znanje, kao što će možda jednog dana imati, onda bi napravili jednu vakcinu koja savršeno radi i ne bi bila potrebna nikakva testiranja. Ali nemaju. Sad je sve u rukama - čega? Evo, ti mi reci: sreće? Boga? Kako bi ti rekao?

Link to comment
13 hours ago, Партибрејкер said:

@trustno1

Vidi, ukoliko taj neko prihvata sve što nauka kaže, a samo na pitanje o postanku univerzuma uključuje boga - OK, to se ne može valjano osporiti, ali kao što rekoh, to nije nikakav odgovor već samo uvod u sledeće pitanje.

A ako neko ko ima intelektualne kapacitete da shvati predočene dokaze ipak bira da veruje u nešto što očito nije tačno, recimo u kreacionizam, meni to nije za poštovanje. Svakako jeste interesantno kao fenomen i verujem da bi psiholozi mogli da urade dobar naučni rad o tome :). Moja pretpostavka je da ima više faktora:

- Pre svega tradicija, pa želja za pripadnošću, strah ("šta ako ipak postoji nešto"), gordost (ovo posebno kod neprihvatanja teorije evolucije) ili jednostavno potreba za objašnjenjem nepoznatih fenomena korišćenjem poznatih analogija ("neživo ne može stvoriti živo" itd.)... a mnogima je religija pre svega izvor moralnih normi.

 

Šta religija može da ponudi? Pa nekome mnogo, meni lično ništa.

Moralne vrednosti svakako ne, jer su one usađene u nas bez obzira na verovanje, a o moralu koji propagiraju Islam i Hrišćanstvo na primer bi se moglo dikutovati do prekosutra. Meni ta vrsta nametanja moralnih normi nije potrebna.

Za odgovore na teme kojima se bave prirodne nauke takođe ne, već sam pisao dovoljno.

 

Ne znam da li si bacio pogled na veoma zanimljiv članak iz New Yorker-a koji sam ranije okačila, o odnosu prema ateistima u Americi. Ima zanimljivih stvari. Recimo, baš to za izvor morala. Generalno, u Americi se smatra da bez boga nema morala. Takodje, tekst navodi da su neki potpuno sekularni režimi, kao komunizam i fašizam bili jedni od najkrvavijih i najgorih u istoriji. Religija je opijum za narod, a šta je onda komunizam, strihinin? :)

 

Moja poenta je da svako društvo ima svoje predrasude prema religiji i ateizmu. Mi dolazimo iz jednog društva koje ima svoj zbir predrasuda. Iz te perspektive, tj, sa tim predrasudama, ništa lakše nego odbaciti religiju kao potpunu besmislicu. Ali, ispada da nije tako. Kao što je rečeno u tom tekstu, svet bez boga je podjednako misteriozno mesto kao i svet sa bogom. Gde si ti našao svoje moralne norme? Ne mislim da te napadam, nego stvarno pitam. :)

 

Mislim da nije stvar za psihologa. Više je stvar za filozofa. :) Čovek bira šta će da radi, o čemu će da misli pa bira i način na koji će da kontemplira o apsolutu (nemam pojma, može i neka druga reč, sad mi ovo palo na pamet :) ). Eno, vidi šta je sve Indy ponudio u anketi. Čini mi se da je religija potpuno legitiman izbor.

 

Moje lično iskustvo i mišljenje je da su me studije filozofije bukvalno zatrovale: dan danas jedva čitam beletristiku jer stalno mislim: zašto bih čitala izmišljotine? Ako me zanima neki moralni ili filozofski problem, čitaću filozofiju. Ali, evo, reci mi, je l misliš da je umetnost bezvredna izmišljotina?

 

 

13 hours ago, Партибрејкер said:

Traženje smisla - opet ne. Jer kako služiti bogu/tvorcu kada ne znamo šta on hoće od nas, pod pretpostavkom da postoji. Činjenica je da je svaka reč svake religijske knjige ili dogme napisana od strane ljudi, nije došla s neba. Tako da su to sve ljudske zapovesti/promišljanja/filozofije/moral, ne božije.

 

Ali vernici se ne slažu sa tobom. Oni smatraju da su te reči došle od boga, s neba i tačno znaju šta bog hoće od njih - on im je jasno rekao.

Link to comment
5 hours ago, trustno1 said:

 

Ne znam da li si bacio pogled na veoma zanimljiv članak iz New Yorker-a koji sam ranije okačila, o odnosu prema ateistima u Americi. Ima zanimljivih stvari. Recimo, baš to za izvor morala. Generalno, u Americi se smatra da bez boga nema morala. Takodje, tekst navodi da su neki potpuno sekularni režimi, kao komunizam i fašizam bili jedni od najkrvavijih i najgorih u istoriji. Religija je opijum za narod, a šta je onda komunizam, strihinin? :)

Nisam, znam vrlo dobro kakav je odnos Amerikanaca generalno prema tome. Mogu samo da konstatujem da nisu u pravu. Mada ima puno primera upravo američkih naučnika koji su jasno na strani ateizma, btw. 

Moral je proizvod evolucije, postoji neovisno od verovanja u višu silu. Česi su na primer u velikoj većini nereligiozni, a nisu nemoralni, ako ćemo tako da banalizujemo stvari. Stanovnici bivše SFRJ nisu bili ništa manje moralni od verujućih Italijana itd. Uvlačenje komunističkih zločina u priču je takođe logička greška, jer to ni na koji način ne dokazuje da su religiozna društva moralno superiornija od sekularnih.

 

5 hours ago, trustno1 said:

Moja poenta je da svako društvo ima svoje predrasude prema religiji i ateizmu. Mi dolazimo iz jednog društva koje ima svoj zbir predrasuda. Iz te perspektive, tj, sa tim predrasudama, ništa lakše nego odbaciti religiju kao potpunu besmislicu. Ali, ispada da nije tako. Kao što je rečeno u tom tekstu, svet bez boga je podjednako misteriozno mesto kao i svet sa bogom. Gde si ti našao svoje moralne norme? Ne mislim da te napadam, nego stvarno pitam. :)

Ne da je podjednako, nego je još više misteriozan (videti pod: kvantna fizika) i stvarnost je lakše uklopiti u model u kome nema boga nego u onaj u kome ga ima, jer se onda otvara milion pitanja poput onog čuvenog Epikurovog paradoksa.

Ja sam svoje moralne norme našao u svojoj okolini, kod kuće, kod Branka Kockice, Pere poštara i Dragana Lakovića (ne zezam se). Kasnije mi je moralni uzor bio Frank Pembleton :), pa Greg Graffin i Jello Biafra.

Ali pre svega, u svojoj savesti. Ja kad uradim nešto loše, grize me savest, ne treba mi biblija da mi kaže da je to loše, sam se pokajem.

 

5 hours ago, trustno1 said:

Mislim da nije stvar za psihologa. Više je stvar za filozofa. :) Čovek bira šta će da radi, o čemu će da misli pa bira i način na koji će da kontemplira o apsolutu (nemam pojma, može i neka druga reč, sad mi ovo palo na pamet :) ). Eno, vidi šta je sve Indy ponudio u anketi. Čini mi se da je religija potpuno legitiman izbor.

 

Moje lično iskustvo i mišljenje je da su me studije filozofije bukvalno zatrovale: dan danas jedva čitam beletristiku jer stalno mislim: zašto bih čitala izmišljotine? Ako me zanima neki moralni ili filozofski problem, čitaću filozofiju. Ali, evo, reci mi, je l misliš da je umetnost bezvredna izmišljotina?

Ne mislim naravno, naprotiv. Otkud takvo pitanje? :huh:  Ti podrazumevaš da neko ko ne veruje u boga, nema nikakvu potrebu za duhovnim zadovoljstvima?

Gospođa na mom avataru je umetnica, btw. 

5 hours ago, trustno1 said:

Ali vernici se ne slažu sa tobom. Oni smatraju da su te reči došle od boga, s neba i tačno znaju šta bog hoće od njih - on im je jasno rekao.

Vrtimo se u krug... Šta da kažem, super, blago njima. Mogu i ja da smartam da postoje leteći slonovi i deda mraz, niko ne može da dokaže da nisam u pravu iako je sva prilika da nisam, jelte.

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

 

To svi rade, i vernici i nevernici. S tim što se vernici mole bogu pošto su uradili sve što su mogli a "nevernici" se nadaju da će im se posrećiti.

Jbg, ja sam sinoć imao baš zajeban problem, nekako nisam se molio bogu, nego sam tražio rešenje problema, na različite načine i izgleda da sam ga rešio... Jbg, možda sam pogrešio, trebao sam se pomoliti bogu, i jutros bi bilo sve u redu, klijent bi bio sretan? :fantom:

 

Ili ipak ne bi bilo uredu, jer bog ne bi ič pomogao?

Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

Da imaju kompletno znanje, kao što će možda jednog dana imati, onda bi napravili jednu vakcinu koja savršeno radi i ne bi bila potrebna nikakva testiranja. Ali nemaju. Sad je sve u rukama - čega? Evo, ti mi reci: sreće? Boga? Kako bi ti rekao?

Sada je sve u rukama fizičkih i biohemijskih zakona. Možemo se moliti bilo kome ili čemu ako će nam tako biti psihički lakše, ali racionalno gledano, ta aktivnost je izlišna.

 

Mada... u stvari, taj kome se molimo je i stvorio virus, pa onda služenje tvorcu znači da virus treba ostaviti da postoji zajedno s nama jer je to Njegovo delo. Šta li biblija kaže o virusima, smeju se eliminisati ili ih treba ukrcati na barku? :unsure:

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Партибрејкер said:

Sada je sve u rukama fizičkih i biohemijskih zakona. Možemo se moliti bilo kome ili čemu ako će nam tako biti psihički lakše, ali racionalno gledano, ta aktivnost je izlišna.

Znaš onaj vic, kad se čovek davi, pa mu tri puta dolaze sa čamcem da mu pomognu, a on viče, meni će bog pomoći, ne trebate mi vi? Pa posle, kad se udavi i ode bogu na istinu, pita ga bog što nisi ušao u one čamce, a davljenik odgovori da je čekao pomoć od boga... Bog mu na to, tupsone jedan, a šta miliš ko je slao one čamce?

 

Nema pomoći od boga, ako sami sebi ne pomognemo...

 

Oko ove priče uradili smo sve i sad čekamo boga, mnogo je bolje da odemo u platonovo carstvo ideja i uzememo neku novu ideju, umesto da čekamo boga, zar ne?

Link to comment

religija je kombinacija lukrativnog biznisa i mehanizma kontrole masa. i zato opstaje. americka vlast i crkve (nisu jedini, ima ih jos al kad si pomenula da ostanemo tu) drze to pod kontrolom. ima zemalja koje su evoluirale i nije im neophodna religija za kontrolu masa pa se ne bakcu - recimo skandinavci a delimicno i ovi moji ovde. doduse, moguce da nisam u pravu al cini mi se da u uk crkva tihuje za slucaj da se u nekoj krizi treba mobilisati narod dok je u skandinaviji dosta vise zagazila u istoriju.

 

 

Link to comment

Jedna od boljih serija  :thumbup:

 

4 hours ago, Партибрејкер said:

Moral je proizvod evolucije, postoji neovisno od verovanja u višu silu. 

 

O, da. Da se ne ograničavam samo na De Vala, ovo je zbornik i vredi svaku paru, ako će se kupiti tj. pročitati samo jedna knjiga na temu evolucije morala.

 

spacer.png

 

 

Poglavlja knjige su sledeća: Evolution, Meta-Ethics, Neuroscience and Development, Religion. Jedan od dva članka u poslednjem poglavlju je "Does Religion Make People Moral?"  (pdf iskopan specijalno za ppp). Koga mrzi da čita, a jeste stil malo zahtevan (za standarde prirodnjaka), odgovor je: "Jok." 

 

I da se iskupim što preporučujem retku (ili nešto ređu?) knjigu, evo jedan video (naslanja se posebno na prva poglavlja)

 

Jan van Hooff visits chimpanzee "Mama"

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, adam said:

religija je kombinacija lukrativnog biznisa i mehanizma kontrole masa.

 

Pa jeste i to, ali ne samo to.

 

7 hours ago, adam said:

i zato opstaje. americka vlast i crkve (nisu jedini, ima ih jos al kad si pomenula da ostanemo tu) drze to pod kontrolom. ima zemalja koje su evoluirale i nije im neophodna religija za kontrolu masa pa se ne bakcu - recimo skandinavci a delimicno i ovi moji ovde. doduse, moguce da nisam u pravu al cini mi se da u uk crkva tihuje za slucaj da se u nekoj krizi treba mobilisati narod dok je u skandinaviji dosta vise zagazila u istoriju.

 

U Americi su ljudi slobodniji nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svetu. Mnogi slobodni, veoma pametni i obrazovani ljudi biraju da budu religiozni. O njima bih volela da pričam.

Link to comment
9 hours ago, Партибрејкер said:

Uvlačenje komunističkih zločina u priču je takođe logička greška, jer to ni na koji način ne dokazuje da su religiozna društva moralno superiornija od sekularnih.

 

Ne, ali dokazuje da društveni sistemi koja počivaju na nauci i ukidanju religije mogu da budu podjednako ili više ugnjetavački, ubilački i ispiro-mozački.

 

9 hours ago, Партибрејкер said:

Ne da je podjednako, nego je još više misteriozan (videti pod: kvantna fizika) i stvarnost je lakše uklopiti u model u kome nema boga nego u onaj u kome ga ima, jer se onda otvara milion pitanja poput onog čuvenog Epikurovog paradoksa.

Ja sam svoje moralne norme našao u svojoj okolini, kod kuće, kod Branka Kockice, Pere poštara i Dragana Lakovića (ne zezam se). Kasnije mi je moralni uzor bio Frank Pembleton :), pa Greg Graffin i Jello Biafra.

Ali pre svega, u svojoj savesti. Ja kad uradim nešto loše, grize me savest, ne treba mi biblija da mi kaže da je to loše, sam se pokajem.

 

Odakle ti griža savesti, na osnovu čega? Odakle ti to unutrašnje osećanje?

 

9 hours ago, Партибрејкер said:

Ne mislim naravno, naprotiv. Otkud takvo pitanje? :huh:  Ti podrazumevaš da neko ko ne veruje u boga, nema nikakvu potrebu za duhovnim zadovoljstvima?

Gospođa na mom avataru je umetnica, btw. 

 

Što gospodja, zato što je u godinama? Pošto prema Wikipediji nije trenutno udata.

Ne podrazumevam to. Pokušavam da kažem da mi se čini da je religija podjednako legitimna aktivnost kao i umetnost i filozofija i, ne znam, meditacija. Šta je za tebe umetnost, šta ti pruža?

 

9 hours ago, Партибрејкер said:

Vrtimo se u krug... Šta da kažem, super, blago njima. Mogu i ja da smartam da postoje leteći slonovi i deda mraz, niko ne može da dokaže da nisam u pravu iako je sva prilika da nisam, jelte.

 

Nisi bacio pogled na članak koji sam linkovala jer si rekao da znaš sve o američkom odnosu prema ateizmu. Je l moguće da znaš baš sve što ima da se zna, o bilo kojoj temi? Kakav je to anti-naučni duh?

 

Ja sam odgledala do kraja i ovaj video koji je postavio @adam iz dva razloga: zato što je to poštovanje prema sagovorniku koje je uslov diskusije i zato što imam radoznalost prema svemu što je u vezi sa temom i otvoren, da ne kažem, naučni, pristup. ;) 

 

Ja ne znam da li je religija glupost ili ne - ima nekih zanimljivih indikacija da nije. Ali ako nećeš ništa da pročitaš i ako smatraš da je ono što si razmotrio i naučio u prošlosti kraj svih znanja na neku temu, onda stvarno nema diskusije.

 

Svi argumenti potegnuti do sada su mi poznati - jer su veoma osnovni. Ali posle toga ima još. Da si bacio pogled na članak, mogli bismo da se uhvatimo nečega iz njega i razmatramo. Ali ovako, ono što mi izgleda da ti, i radisa, i adam radite u vašim postovima je da imate svoj stav i ne zanima vas da razmotrite ništa drugo - tj, samo želite da popljujete religiju a ne želite da razmotrite nešto novo.

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

U Americi su ljudi slobodniji nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svetu. Mnogi slobodni, veoma pametni i obrazovani ljudi biraju da budu religiozni. O njima bih volela da pričam.

 

Mozda nisam ispratio dobro topik, ali sta se podrazumeva pod slobodnim?

Link to comment
4 minutes ago, jms_uk said:

 

Mozda nisam ispratio dobro topik, ali sta se podrazumeva pod slobodnim?

 

Da moš radit šta hoćeš i uredit život sebi kako hoćeš i reć šta hoćeš u najvećoj mogućoj meri. Ne znam gde to može više nego u Americi. Teorije zavere kako je sloboda laž a zapravo se ljudi drže pod kontrolom preko corn sirupa, crkve i slično - STOP. :)

Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

 

Ne, ali dokazuje da društveni sistemi koja počivaju na nauci i ukidanju religije mogu da budu podjednako ili više ugnjetavački, ubilački i ispiro-mozački.

OK, ali ne dokazuje početnu tvrdnju da su vernici nužno moralniji, a koju ti "tvoji" Amrikanci nameću. To jednostavno nije istina i besmisleno je raspravljati dalje o tome. Moral se jeste razvio evolucijom nezavisno od verovanja u više sile.

2 hours ago, trustno1 said:

Odakle ti griža savesti, na osnovu čega? Odakle ti to unutrašnje osećanje?

Ono je imanentno svim ljudskim bićima (koja nemaju ozbiljno oštećenje na mozgu), a nastalo je postepenim razvojem svesti, tj. evolucijom. Znam, i ovo suvoparno zvuči, ali tako je.

2 hours ago, trustno1 said:

Što gospodja, zato što je u godinama? Pošto prema Wikipediji nije trenutno udata.

Ne podrazumevam to. Pokušavam da kažem da mi se čini da je religija podjednako legitimna aktivnost kao i umetnost i filozofija i, ne znam, meditacija. Šta je za tebe umetnost, šta ti pruža?

Zato što je isto godište kao moja keva :-)

Meni religija nije u istoj ravni sa umetnošću i filozofijom, već sam prežvakao ovo i ne bih da se ponavljam. Umetnost je ljudska potreba za duševnom "hranom", da se oseti zadovoljstvo koje nije samo fizičko i da se kroz nju izraze osećanja i stavovi, podstakne konzument na razmišljanje. Sad zvučim kao neki srednjoškolac koji piše sastav iz srpskog, ali zaista nemam ništa pametnije da napišem.

Umetnost mi nije veza sa nekom višom silom, ako na to ciljaš.

2 hours ago, trustno1 said:

Nisi bacio pogled na članak koji sam linkovala jer si rekao da znaš sve o američkom odnosu prema ateizmu. Je l moguće da znaš baš sve što ima da se zna, o bilo kojoj temi? Kakav je to anti-naučni duh?

 

Ja sam odgledala do kraja i ovaj video koji je postavio @adam iz dva razloga: zato što je to poštovanje prema sagovorniku koje je uslov diskusije i zato što imam radoznalost prema svemu što je u vezi sa temom i otvoren, da ne kažem, naučni, pristup. ;) 

Nisam, mene odnos Amerikanaca prema religiji i ateizmu ne zanima toliko kao tebe i nisam napisao da sve znam o tome. Poznato mi je da su generalno religiozniji od Evropljana i mogu samo da konstatujem da mi je žao zbog toga, i da u isto vreme pozdravim trend porasta broja ateista u SAD (ako je za verovati Wikipediji). Ja nisam postavljao nikakve linkove, btw.

Naučni pristup ne znači da treba čitati sve na neku temu, to je način na koji svaka nauka dolazi do saznanja o fenomenima kojima se bavi.

2 hours ago, trustno1 said:

Ja ne znam da li je religija glupost ili ne - ima nekih zanimljivih indikacija da nije. Ali ako nećeš ništa da pročitaš i ako smatraš da je ono što si razmotrio i naučio u prošlosti kraj svih znanja na neku temu, onda stvarno nema diskusije.

Meni jeste glupost i neću se predomisliti. Veruj mi, proveo sam nebrojane sate razmišljajući o svemu ovome što ti pišeš, godinama unazad. Odgledao sam bezbroj debata na te teme u kojima su govorili Richard Dawkins, Lawrence Krauss, Christopher Hitchens... s jedne strane, naspram zagovornika religije s druge. Mogu samo da kažem da se slažem sa svakom izgovorenom rečenicom i argumentom ove trojice i da ih doživljavam kao svoje. Oni to naravno bolje artikulišu nego što bih ja umeo.

O postojanju boga nema šta više da se sazna, jer dokaza, pa čak ni indicija o njegovom postojanju jednostavno nema. Da citiram Neila Tysona "I remain unconvinced by any claims anyone has ever made about the existence or the power of a divine force operating in the universe." Bukvalno ništa nemam da dodam ni oduzmem ovome, tako da dalja diskusija zaista jeste jalova.

2 hours ago, trustno1 said:

Svi argumenti potegnuti do sada su mi poznati - jer su veoma osnovni. Ali posle toga ima još. Da si bacio pogled na članak, mogli bismo da se uhvatimo nečega iz njega i razmatramo. Ali ovako, ono što mi izgleda da ti, i radisa, i adam radite u vašim postovima je da imate svoj stav i ne zanima vas da razmotrite ništa drugo - tj, samo želite da popljujete religiju a ne želite da razmotrite nešto novo.

Ako ti ovo zvuči dosadno i već viđeno, neću se truditi da budem interesantniji, žao mi je. Nema šta novo da se razmatra, već sam napisao gore.

Nauka je uspela da objasni istoriju univerzuma od kad je bio 10-32 sekunde star, odgonetnula je od čega je sve sazdano. Verovatno će nekada uspeti da objasni i nastanak života, tamnu materiju i tamnu energiju.

Ali zašto uopšte bilo šta postoji neće niko nikada odgonetnuti jer se uvek može dodati novo "zašto" i tu nikakav bog ne pomaže uopšte. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...