Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

1 hour ago, trustno1 said:

 


Pa dobro, neka onda ko hoće doživljava bibliju kao sveto pismo, i nek oni koji je doživljavaju kao književno delo ne nameću svoje gluposti drugima. :)
 

 

 

S tim što je knjiga po "default"-u književno djelo, a da bi bila neko Sveto pismo, pa trebalo bi:

- da postoji dokaz kako je pala s nebesa pravo nekom u krilo :D

- ili da postoji dokaz kako je Duh Sveti ušao u one koji su doprinijeli (i tu glupost sam čuo)

- i da ne bude puna nelogičnih gluposti koje je nauka odavno pokazala kao netacnim (a za neke i nije potrebna nauka)

 

Bez ispunjavanja makar tih uslova, Biblija kao "Sveto pismo" može da bude samo subjektivni doživljaj.

A to će biti do nauke, edukacije itd da polako raskrinkavaju taj "doživljaj" i ukazuju na sve netacnosti (da ne kažem gluposti opet, može mama jednog dana da naleti na ovo što pišem  :))

Link to comment
4 hours ago, trustno1 said:

Štaviše, retko će se u Srbiji sresti neko stvarno obrazovan, uspešan, “normalan” a da je religozan. To ne ide jedno s drugim i religija je znak primitivizma, da ne nabrajam dalje. S druge strane, puno ljudi slavi slavu i to je stvar tradicije a ne religije.

imam utisak da je to zato što stvarno uspešni bogati, obrazovani itede kod nas jesu iz porodica ex-komunističke elite (koja se po pravilu nije bogatila zbog posedovanja preduzetničkog duha, a još manje pošteno). zato će teško da nam se primi i demokratija (uteruju nam je, kao najglasniji, upravo potomci ovih iznad, a da suštinski nisu demokratični, niti razumeju šta demokratija znači i podrazumeva), a o religiji* da i ne govorimo.

 

to je sigurno deo razloga zašto kod nas nema uravnoteženog odnosa prema religiji, nego postoje dva dominantna ekstrema - novokomponovano, primitivno hrljenje u zagrljaj religije u pokušaju da se povrati deo izgubljenog identiteta, ili jako agresivan, komesarski pristup prema svima koji otvore tu temu.

 

postoji, naravno, i grupacija tananih dušica, koje su religiji prišle kao utočištu od raznih surovosti života, ali ona nije preterano vidljiva. ljudi koje lično poznajem (ili sam poznavala - neki nisu više živi) iz te grupacije svi imaju izrazite umetničke sklonosti. ne znam da li je to po pravilu povezano, samo primećujem.

 

među mojim bliskim prijateljima odnos religioznih i onih koji to nisu je pola-pola.

 

Quote

Amerika je ta gde je religija veoma ozbiljno shvaćena medju intelektualnom i kakvom hoćeš drugom elitom. I, naravno, znam ljude, veoma retke, ali koji pripadaju eliti (pravoj, poštenoj) u Srbiji koji su religiozni. Američki odnos prema religiji je - fascinantan.

IN GOD WE TRUST.

 

*- dobro, i pravoslavlje je po sebi malo razbarušeno, nema ustrojstvo kao katolička crkva, tako da je vrv i do toga.

 

EDIT. zar sajentološku sektu nije osnovao neki SciFi pisac? 

Edited by pt 2.0
Link to comment
4 hours ago, pt 2.0 said:

imam utisak da je to zato što stvarno uspešni bogati, obrazovani itede kod nas jesu iz porodica ex-komunističke elite (koja se po pravilu nije bogatila zbog posedovanja preduzetničkog duha, a još manje pošteno). zato će teško da nam se primi i demokratija (uteruju nam je, kao najglasniji, upravo potomci ovih iznad, a da suštinski nisu demokratični, niti razumeju šta demokratija znači i podrazumeva), a o religiji* da i ne govorimo.

 

to je sigurno deo razloga zašto kod nas nema uravnoteženog odnosa prema religiji, nego postoje dva dominantna ekstrema - novokomponovano, primitivno hrljenje u zagrljaj religije u pokušaju da se povrati deo izgubljenog identiteta, ili jako agresivan, komesarski pristup prema svima koji otvore tu temu.

 

Da, sve se slažem. Još bih dodala da u celoj Evropi postoji otklon prema religiji. U Americi, s druge strane, postoji otklon prema ateizmu, slobodno mogu da kažem da je potpuno obrnuta situacija. Ako kažeš da si ateista smatraće te za budalu. Meni je stvarno bilo neverovatno kad sam došla u Ameriku. Prestala sam da se šalim u vezi sa religijom - prosto, nikome nije ni malo smešno. Ako te zanima, ja sam progutala ovaj članak: https://www.newyorker.com/magazine/2018/10/29/why-are-americans-still-uncomfortable-with-atheism

 

Na primer:

“From the root of atheism stems the evil weed of communism,” the Catholic congressman Louis Rabaut declared, on the floor of the House of Representatives. 

Lack of belief in God is still too often taken to mean the absence of any other meaningful moral beliefs.

 

A ovo je urnebesno, zašto Jehovinim Svedocima nisu uvažili prigovor savesti:

Jehovah’s Witnesses initially did not, on the theory that someone willing to fight the Devil during Armageddon ought to be willing to fight America’s enemies during a war.

 

U Americi religija nikog nikad nije tlačila, nije bila kriva ni za šta, štaviše, ljudi su ovde dolazili jer su bežali od religijskih progona u Evropi. Religija tj. hrišćanstvo je suštinski deo ameriškog identiteta.

 

Kada vidim sve to, ne mogu a da ne zaključim da mi imamo predrasude prema religiji koje su nam prvo usadjene tokom komunizma a zatim devedesetih. Na drugim mestima u svetu prosto nije tako. Kad to shvati, onda čovek može malo objektivnije da razmotri religiju i religioznost.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, red star forever said:

 

S tim što je knjiga po "default"-u književno djelo, a da bi bila neko Sveto pismo, pa trebalo bi:

- da postoji dokaz kako je pala s nebesa pravo nekom u krilo :D

- ili da postoji dokaz kako je Duh Sveti ušao u one koji su doprinijeli (i tu glupost sam čuo)

- i da ne bude puna nelogičnih gluposti koje je nauka odavno pokazala kao netacnim (a za neke i nije potrebna nauka)

 

Bez ispunjavanja makar tih uslova, Biblija kao "Sveto pismo" može da bude samo subjektivni doživljaj.

A to će biti do nauke, edukacije itd da polako raskrinkavaju taj "doživljaj" i ukazuju na sve netacnosti (da ne kažem gluposti opet, može mama jednog dana da naleti na ovo što pišem  :))

 

Nisi u pravu. Prvo, knjiga po default-u nije književno delo ako pod tim misliš na beletristiku. Knjiga može biti stručna, udžbenik, roman a može biti i sveto pismo. Drugo, da bi bila sveto pismo potrebno je da neki ljudi veruju da je tako. Kada bi postojali naučni dokazi onda bi to bio naučni tekst. Ljudi koji veruju veruju baš zato što nema dokaza. Credo quia absurdum, je l tako? Treće, sa istim pravom s kojim ti proglašavaš stvari glupostima bi neko mogao to što ti iznosiš da nazove glupostima. Na primer, ogromna većina ljudi u Americi su religiozni. Mnogi od tih ljudi su barem isto obrazovani kao ti, barem isto pametni kao ti. Ko će da presudi ko govori gluposti a ko ne? Ne vidim na osnovu čega bi ti bio autoritet za odredjivanje žita od kukolja u ovom slučaju.

 

Napisala sam u prethodnom postu o predrasudama koje mi sa ovih prostora imamo prema religiji. Ali, to su predrasude, u tome je fora. Stvari su zapravo mnogo zanimljivije od toga da se religija samo proglasi za glupost.

 

Iz onog teksa iz Njujorkera:

 

“A godless world is as mysterious as one suffused with divinity, and the difference between the two may be less than you think.” 

 

Religions are still thriving, as are wars between them, and secular regimes have wrought as much, if not more, havoc under the auspices of Jacobinism, Bolshevism, Nazism, and Maoism.

 

Pozdrav za mamičku. :) Nadam se i da moja neće naleteti. :)

 

 

Link to comment
10 minutes ago, trustno1 said:

U Americi religija nikog nikad nije tlačila, nije bila kriva ni za šta, štaviše, ljudi su ovde dolazili jer su bežali od religijskih progona u Evropi. Religija tj. hrišćanstvo je suštinski deo ameriškog identiteta.

the-witch-2-joseph-e-baker-1892.jpg

Tacno, pocev od Nove Engleske jos tamo 1600 i neke, sa sve sudjenjima, vesanjima,...

A narocito:

Quote

Prestala sam da se šalim u vezi sa religijom - prosto, nikome nije ni malo smešno. 

Kao dokaz da Amerika nikome ne namece religiju i shvata je ekstremno neozbiljno...

 

Bilo bi zaista lepo kada bi prestala da rafalno pricas gluposti....

Link to comment

meni se cini da religija i bog nemaju  bas neke veze

 

imam blagi osecaj da bog postoji ali nisam religiozan. religije su izmisljali ljudi, a oni ocigledno nisu dizajnirani da dokucie pitanja tipa smisla zivota i postojanja boga

 

to sto ljudi i amerikanci idu u crkvu je vise stvar neke socijalizacije i zelje da se kao mala ovcica na oluji koja besni, zgrejes uz druge uplasene ovcice, po mogucstvu suprotnog pola i osetis manje uplaseno i zbunjeno.

 

 

 

 

Link to comment
meni se cini da religija i bog nemaju  bas neke veze
 
imam blagi osecaj da bog postoji ali nisam religiozan. religije su izmisljali ljudi, a oni ocigledno nisu dizajnirani da dokucie pitanja tipa smisla zivota i postojanja boga
 
to sto ljudi i amerikanci idu u crkvu je vise stvar neke socijalizacije i zelje da se kao mala ovcica na oluji koja besni, zgrejes uz druge uplasene ovcice, po mogucstvu suprotnog pola i osetis manje uplaseno i zbunjeno.
 
 
 
 

Meni se pak čini da bog i religija imaju veze.

A to što ljudi idu u crkvi nije stvar želje da se kao mala ovčica na oluji koja besni zgreješ uz druge uplašene ovčice.

Toliko :)
Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

Zdravo namens, mislila sam da se nikad nećeš pojaviti otkad si propustio da kažeš na osnovu kojih izvora znanja tvrdiš kako je u Njujorku i šta uči judaizam?

Newyorker i NYT, sta bi drugo bilo svekoliki izvor znanja...

I zivot u Njujorku, naravno, alo to je vec praksa...

 

Vidi, zaista bez namere da te uvredim ili na ma koji nacin budem neprijatan, ali ovo sto cu da ti kazem jednostavno ne moze dugacije da se kaze i nikakvi izvori znanja tu nisu potrebni: ti si jedan samo jedan mali снобић, uz to jos i poprilicno покондирен, sa sve motanjem po Belom dvoru, dzabe ruckom u muzeju Macura, al' ste donirali*, itd, itd...

Izlive poput stranica studija o cenama stanarina u Njujorku, kvalitetu skola da ne pominjem, bas kao i nabijanje na nos svima da je ziveti u Njujorku iskustvo koje se nicim ne moze nadoknaditi i ako je Njuca tako bljak...

Bas kao i prosipanje krajnje povrsnih znanja.

Ne sporim, nisi neprijatna kao sagovornik, ali ta vrsta sagovaranja nije znanje, to je kvalitet koji mozda zadovoljava potrebe podobnih party caskanja na razlicite teme...

A, da i obavezni Vitgenstajn... :D 

 

Tako da - prikoci malo.

 

*) naravno, nemam ja nista protiv motanja po Belom dvoru (ko nije gadljiv, ali to je stvar ukusa), kao ni doniranja muzeju Macura sa sve dzabe ruckom i naravno da nije problem u tome: problem je kada neko smatra podobnim da to provuce kroz pricu...

Onako, kao uzgred...

Link to comment
ljuta si sto nisam prilozio cvrste dokaze za svoje tvrdnje?
moras mi verovati na rec sestro
amin
abrakadabra

Nisam ljuta, pobogu :)
Samo hoću da kažem da je to samo tvoje mišljenje i podjednako legitimno kao i bilo koje drugo mišljenje.
Link to comment
5 minutes ago, trustno1 said:


Samo hoću da kažem da je to samo tvoje mišljenje i podjednako legitimno kao i bilo koje drugo mišljenje.

bukvalno su ovo isto rekli isusu hristu kad je krenuo da ih ubedjuje-samo zelimo da ti kazemo da je to samo tvoje misljenje i podjednako je legitimno kao i bilo koje drugo misljenje

 

Link to comment
24 minutes ago, sherman said:

bukvalno su ovo isto rekli isusu hristu kad je krenuo da ih ubedjuje-samo zelimo da ti kazemo da je to samo tvoje misljenje i podjednako je legitimno kao i bilo koje drugo misljenje

 

Je l? Ko mu je rekao i gde?

 

Šalu na stranu, prosto, nije tačno da je ono što si naveo razlog iz kog ljudi idu u crkvu. Možda neki idu baš iz tog razloga, to ne znam. Ali velika većina ljudi ne ide iz tog razloga. 

Link to comment
8 hours ago, trustno1 said:

 

Nisi u pravu. Prvo, knjiga po default-u nije književno delo ako pod tim misliš na beletristiku. Knjiga može biti stručna, udžbenik, roman a može biti i sveto pismo. Drugo, da bi bila sveto pismo potrebno je da neki ljudi veruju da je tako. Kada bi postojali naučni dokazi onda bi to bio naučni tekst. Ljudi koji veruju veruju baš zato što nema dokaza. Credo quia absurdum, je l tako? Treće, sa istim pravom s kojim ti proglašavaš stvari glupostima bi neko mogao to što ti iznosiš da nazove glupostima. Na primer, ogromna većina ljudi u Americi su religiozni. Mnogi od tih ljudi su barem isto obrazovani kao ti, barem isto pametni kao ti. Ko će da presudi ko govori gluposti a ko ne? Ne vidim na osnovu čega bi ti bio autoritet za odredjivanje žita od kukolja u ovom slučaju.

 

Napisala sam u prethodnom postu o predrasudama koje mi sa ovih prostora imamo prema religiji. Ali, to su predrasude, u tome je fora. Stvari su zapravo mnogo zanimljivije od toga da se religija samo proglasi za glupost.

Ovo boldovano je klasična logička greška. Koliko god poštovaoci biblije (ili religije generalno) bili u većini to apsolutno nije nikakav argumemt da se njihov stav ima uvažavati podjednako kao stav naučnika kada se radi o pitanjima starosti Zemlje/kosmosa, nastanku ljudi, velikim poplavama i sl. jer je naučno dokazano da je gotovo sve što ta knjiga tvrdi o tome obična izmišljotina. Mogu i svi do jednog tvrditi da je svet star 6000 godina, to će i dalje biti za sprdnju jer je dokazano da nije tačno. Savršeno je nebitno koliko opšteg obrazovanja ti ljudi imaju.

 

B2: Dakle, nema ko šta da subjektivno presuđuje o objektivnim činjenicama, iliti ko je u pravu. Presuđeno je već.

Edited by Партибрејкер
Link to comment
2 hours ago, Партибрејкер said:

Ovo boldovano je klasična logička greška. Koliko god poštovaoci biblije (ili religije generalno) bili u većini to apsolutno nije nikakav argumemt da se njihov stav ima uvažavati podjednako kao stav naučnika kada se radi o pitanjima starosti Zemlje/kosmosa, nastanku ljudi, velikim poplavama i sl. jer je naučno dokazano da je gotovo sve što ta knjiga tvrdi o tome obična izmišljotina. Mogu i svi do jednog tvrditi da je svet star 6000 godina, to će i dalje biti za sprdnju jer je dokazano da nije tačno. Savršeno je nebitno koliko opšteg obrazovanja ti ljudi imaju.

 

B2: Dakle, nema ko šta da subjektivno presuđuje o objektivnim činjenicama, iliti ko je u pravu. Presuđeno je već.

 

Naravno da nije argument. Ali, ja hoću da kažem ovo. Zamisli osobu istu kao ti. Isto pametnu, isto obrazovanu, itd, koja bira  da veruje. Isto kao i ti, zna da nije naučno dokazano, sve zna isto što i ti. I bira da veruje. Takvih osoba ima, i meni je to jako zanimljivo. Možda ta osoba ne veruje u to da su fosili dinosaurusa podmetnuti, ali veruje u Boga Oca. Odabrala je da veruje.

 

Nije reč o tome da li su postojali dinosaurusi i da šta nauka istorija zna o Isusu. Nauka istorija zna odredjene stvari o Isusu, postoji neki konsenzus medju istoričarima, vernici veruju u te i/ili neke druge stvari. Ja to ne sporim, naravno. :) Mene zanima ovaj dogadjaj: kada neko ko sve to zna, odabere da veruje. Zašto? Ja mislim, zato što nam religija podjednako kao filozofija i/ili umetnost daje pristup fundamentalnom pitanju postojanja. E, reci mi sad ako ti ne smatraš da religija to može da ponudi i zašto. To me zanima.

 

Da l sam dobro objasnila, popila sam neko vino pa nisam sigurna. :)

 

Edit: Inače, ja uopšte ne znam šta bih odabrala u ovoj anketi na početku topika. :) Sve mi se dopada.

Edited by trustno1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...