Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

5 minutes ago, Партибрејкер said:

Ne kontam :mellow:

 

A, pa mislim da nije odgovorila kako zna i ume, pojaviće se, kao i do sada, neka nova religija koja će odgovoriti na potpuno novi način. I možda baš ta bude ona koja će tebe baciti na kolena in awe. :)

Link to comment
4 hours ago, Tpojka said:

hL9AeTy.png

ja sam primetio da meni život, kako se primiče kraju, sve brže prolazi. kad sam bio mlad nikako da dočekam Novu godinu, sada, dok trepnem 365 dana prohujalo. ono nestorovićevo za šoping.... kao d je bilo juće.

 

sada znam zašto. hvala.:unsure:

Edited by djordje geprat
Link to comment
3 minutes ago, djordje geprat said:

ja sam primetio da meni život, kako se primiče kraju, sve brže prolazi. kad sam bio mlad nikako da dočekam Novu godinu, sada, dok trepnem 365 dana prohujalo. ono nestorovićevo za šoping.... kao d je bilo juće.

 

sada znam zašto. hvala.:unsure:

 

djordje, imam ja neke električne sveće. javi se na pm. zajebanti stop.

Edited by trustno1
Link to comment
6 hours ago, trustno1 said:

Možda se pojavi religija koju ćeš osetiti kao suštu istinu u dubini svog bića. Da te vidim onda. Do tad možeš da se praviš kako si sazdan od hladnog argumenta. :)

Neće se pojaviti ništa slično, siguran sam. Ja ne mogu biti dalje od religije, paranormalnog, magije i ostalih "imanešto" shvatanja sveta nego što sam sad.

Obzirom da je pitanje od kog smo počeli nedokučivo, i nije u domenu bilo koje nauke, ostaće zauvek nerešeno. Što je sasvim OK.

Link to comment
13 hours ago, red star forever said:

Stvarao je 6 dana planete, zvijezde, galaksije, crne rupe, Adama, Evu, fosile dinosaurusa da nas zavara...i sedmi dan sjeo da odmori.

kahm, kahm

1080100851_DinosandGod.thumb.jpg.c6198e29777669b1a83279350310147c.jpg

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Партибрејкер said:

Obzirom da je pitanje od kog smo počeli nedokučivo, i nije u domenu bilo koje nauke, ostaće zauvek nerešeno. Što je sasvim OK.

 

Upravo to. I to ostavlja prostor za filozofiju, religiju, umetnost. Zato se kaže da su to najuzvišenije delatnosti ljudskog duha.

 

Meni je jako interesatno što su neki veoma pametni ljudi, kao što su vrhunski naučnici i lekari, religiozni. Nisu šašavi, nisu ludi, izuzetno su talentovani, bistrog i britkog uma, otvoreni za razgovor. Ja lično, kako da kažem, ne upražnjavam ni jednu religiju. :) Ali jedna od stvari koje me fasciniraju duboko je odluka da veruješ. Ne zato što si glup ili se osećaš isprazno a nisi sam u stanju da osmisliš svoj život ili zato što ti je teško i treba ti neki father figure da ti kaže da će sve biti u redu jer nisi sam u stanju, već možda zato što si zadivljen nad postojanjem. Ili možda prosto osećaš nešto duboko u sebi. Na tako nešto sam mislila kad sam ti rekla da nikad ne znaš da li će naići neka religija ili štogod drugo što bi te u potpunosti promenilo. Možeš biti ubedjen u svoje stavove kao što znaš da li je sada noć ili dan napolju, ali ne možeš da znaš da ti nešto neće iz korena promeniti život. Lekar koji svakodnevno spašava živote, na primer. Izuzetno zanimljivo mi je da pričam sa pomenutim ljudima o njihovoj religioznosti.

 

U tom smislu, meni se trenutno čini da je religija podjednako legitimna najuzvišenija delatnost duha koja omogućava kontemplaciju o tom fundamentalnom pitanju kao što su filozofija i umetnost. Svaki priučeni filozof ;) zna da je Hegel uzeo te tri i rekao da svaka traži da sazna apsolut ali da samo filozofija to radi savršeno. Meni se u poslednje vreme čini da možda ipak sve tri rade to savršeno.

 

Ništa lakše nego se podsmevati neprosvećenim ljudima koji bez ikakvog preispitivanja veruju u bilo šta. Ali, zar to nije dosadno?Meni je interesantno da vidimo šta ćemo posle toga. Kada imamo pametne ljude koji preispituju i koji su religiozni, da probam da razumem njihove razloge.

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

kahm, kahm

1080100851_DinosandGod.thumb.jpg.c6198e29777669b1a83279350310147c.jpg

 

Ne zaboravi da ono što nauku čini naukom je falsifikacija. Naučne teorije nisu religijske dogme i mogu biti opovrgnute tj. može biti dokazano da nisu tačne. To se može desiti i teoriji evolucije. :D

Link to comment

Čitao sam malo unazad i svidio mi se komentar o Bibliji - treba je posmatra ti kao književno djelo ili neki (polu) istorijski dokument.

 

To što ga neki "doživljavaju" kao Sveto Pismo je potpuno nebitno.

I Sajentolozi (jbm ga, kako ih na srpskom zovemo? :D) imaju neku svoju knjigu budalaština u koju se kunu.

Pa neka ih, kući vjeruj u šta hoćeš, ali nemoj da nameces i ubjedjujes druge u svoje gluposti.

 

Na primjer, nedavno sam imao razgovor u kome mi je izloženo (vrlo energično i uvjerljivo) da Brnabicka nikako ne može biti premijer jer tako "pravoslavlje nalaze", zbog možete već pretpostaviti čega.

Ima još mnogo toga, još luđih teorija, ali ono što je strašno što je u pitanju školovan i inteligentan čovjek koji je izgleda pao nekako pod nečiji uticaj...

 

I zato imam nekada "knee-jerk" reakcije na religije i promovisanje istih.

Link to comment
Pre će biti da su promenili dobavljača uljai nešto u tehnologiji pravljenjasveća, na primer... fantom.gif

 

Ovog novog dobavljača sramota da ih potkrada, a ovaj što pravi sveće se polakomio, pa pravi od iste smeše po dve, smao iu zajebava...

 

Okamova oštrica, a ne zvona i praporci i teorije zavere...

pa to je slichno kao kad odluchi gospod pre nekoliko godina da ljudi vishe ne prave slatko i karamel i promenishe proizvodjachi odnos glukoze i fruktoze u kristal sheceru i ne bi vishe karamela i slatkog neko vreme. a za kafu se troshila kashichica i pol da isto slatko bude kao nekad samo sa jednom. tako je pitanje 'a shta ako so obljutavi' materijalizovano u drugom medijumu :hihi:

 

ne ulazim u individualni dozivljaj vremena. mada i za to ima neka fizika unsure.gif

 

sent from bubamoto

 

 

 

Link to comment
Čitao sam malo unazad i svidio mi se komentar o Bibliji - treba je posmatra ti kao književno djelo ili neki (polu) istorijski dokument.
 
To što ga neki "doživljavaju" kao Sveto Pismo je potpuno nebitno.
I Sajentolozi (jbm ga, kako ih na srpskom zovemo? [emoji3]) imaju neku svoju knjigu budalaština u koju se kunu.
Pa neka ih, kući vjeruj u šta hoćeš, ali nemoj da nameces i ubjedjujes druge u svoje gluposti.
 
Na primjer, nedavno sam imao razgovor u kome mi je izloženo (vrlo energično i uvjerljivo) da Brnabicka nikako ne može biti premijer jer tako "pravoslavlje nalaze", zbog možete već pretpostaviti čega.
Ima još mnogo toga, još luđih teorija, ali ono što je strašno što je u pitanju školovan i inteligentan čovjek koji je izgleda pao nekako pod nečiji uticaj...
 
I zato imam nekada "knee-jerk" reakcije na religije i promovisanje istih.


Pa dobro, neka onda ko hoće doživljava bibliju kao sveto pismo, i nek oni koji je doživljavaju kao književno delo ne nameću svoje gluposti drugima. :)

A to za razgovor o Brnabićki, ne znam što se čudiš. Pa šta sve neće izuzetno obrazovani ljudi reći i, još gore, učiniti. Pogledaj kako se ponašaju ljudi u pandemiji. Znam lekara, poznatog, koji je pregledao pacijente dok je imao simptome kovida. Govorio je: ma, produvao me je vetar. Pet dana je radio puno radno vreme i pregledao i zarazio ko zna koliko ljudi. Na kraju je umro od kovida. Bog da mu dušu prosti (bez religijskih konotacija). Ali eto, i to su obrazovani ljudi a nisu ni religiozni.

Religija (danas, ne znam kako je bilo nekad) u Srbiji medju poštenim svetom ima grozomorne konotacije. Prvo nam je komunizam rekao da je religija opijum za narod, isto kao što nam je svima makar malo usadio da je “privatnik” (preduzetnik) kriminalac. Onda su došle devedesete i samo potvrdile i jedno i drugo. Štaviše, retko će se u Srbiji sresti neko stvarno obrazovan, uspešan, “normalan” a da je religozan. To ne ide jedno s drugim i religija je znak primitivizma, da ne nabrajam dalje. S druge strane, puno ljudi slavi slavu i to je stvar tradicije a ne religije.

Nije mnogo različito ni u Francuskoj. Amerika je ta gde je religija veoma ozbiljno shvaćena medju intelektualnom i kakvom hoćeš drugom elitom. I, naravno, znam ljude, veoma retke, ali koji pripadaju eliti (pravoj, poštenoj) u Srbiji koji su religiozni. Američki odnos prema religiji je - fascinantan. Nešto što bi u Evropi prošlo kao normalna šala a da se dotakne religije ovde falls flat. Ne zbog političke korektnosti, jednostavno, u Americi nikada nisu imali odbacivanje religije, naprotiv. Jako zanimljivo.
Link to comment

Na primer:


Americans also are much more likely than Western Europeans to believe in God as described in the Bible. More than half of Americans (56%) say this is the case, according to another survey – this one conducted online – by Pew Research Center in 2017. That’s about twice the regional median in Western Europe (27%). Even in Portugal, one of the more religious countries in Western Europe by several standard measures, 36% of adults say they believe in God as described in the Bible.

www.pewresearch.org/fact-tank/2018/09/05/u-s-adults-are-more-religious-than-western-europeans/%3famp=1

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...