Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

1 minute ago, trustno1 said:

 

Nije ritualno ubijanje i jedenje dece, ali da je problem u Njujorku i dalje što neke bebe umru jer su zaradile hepatitis prilikom ritualnog obrezivanja u ultra-ortodoksnim zajednicama - i dalje je problem. Rabin iseče kožicu a zatim ustima isisa krv. De Blasio je obećavao da će nešto učiniti po tom pitanju ali teško je.

 

Baci pogled na samo jedan članak o tome: https://www.nytimes.com/2012/03/08/nyregion/infants-death-renews-debate-over-a-circumcision-ritual.html

Ma jevrejska posla, pusti...

Nego:

Quote

Konvenant izmedju Jahvea i Jevreja se sastoji u tome da poštuju njegova pravila (ne dovodeći ih u pitanje, pa makar zahtevao i da za njega ubiju rodjeno dete) a on će ih za uzvrat štititi i dati im obećanu zemlju Izrael.

Kako im to bog da znak da za njega ubiju rodjeno dete?

Dosapne im nekako, da neki tajni znak ili se i to modernizovalo, SMS, E-mail, taj rad, a?

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Kako im to bog da znak da za njega ubiju rodjeno dete?

Dosapne im nekako, da neki tajni znak ili se i to modernizovalo, SMS, E-mail, taj rad, a?

 

Avramu tj. Abrahamu nije dao nikakav znak već mu je ekplicitno tražio bez objašnjenja, zar ne? Da ubije tj. prinese kao žrtvu svog sina Isaka. Je l ti poznata ta jedna od najvažnijih i najpoznatijih biblijskih priča? :)

 

Link to comment
3 minutes ago, trustno1 said:

Avramu tj. Abrahamu nije dao nikakav znak već mu je ekplicitno tražio bez objašnjenja, zar ne? Da ubije tj. prinese kao žrtvu svog sina Isaka. Je l ti poznata ta jedna od najvažnijih i najpoznatijih biblijskih priča? :)

 

I tako smo, kalemljenjem Starog zaveta, ekstrakcijom price o Abrahamu, proucavanjem judaizma na izvoru, to jest u Njujorku dosli do saznanja o judaizmu, Jevrejima, njujorskim rabinima, itd, itd...

 

Ne bih te vise zadrzavao, stvarno...

Link to comment

Dobro. :) Za rastanak, Jevreji u Njujorku svakako jesu deo "izvora" ili jedan od dva izvora. Izreal + Njujork. Takodje, kultura i život Njujorka imaju ogromne jevrejske uticaje. Pogledaj samo hranu. Bejgl ili babka su sinonim za Njujork. Da ne pričam o praznicima itd. Ali, razumem te. Ja nisam imala pojma da je Njujork zapravo jevrejski grad više nego bilo šta drugo. Ovako izgleda u Bruklinu:

 

image.png.8bcd0b86cc5939b20ab21e2eaa97c108.png

  

There are approximately 1.5 million Jews in the New York metropolitan area, making it the second largest metropolitan Jewish community in the world, after the Tel Aviv Metropolitan Area in Israel (however, Tel Aviv proper has a smaller population of Jews than New York City proper, making New York City the largest community of Jews in the world within a city proper).

 

Borough Park is home to one of the largest Orthodox Jewish communities outside Israel, with one of the largest concentrations of Jews in the United States, and Orthodox traditions rivaling many insular communities.

 

(Izvor: Wikipedia)

Edited by trustno1
Link to comment
A ovako u 47. ulici, gde сецкају dijamante i prave pare, k'o svi Jevreji...
47street.jpg
 
I ko zna sta jos rade... [emoji185]

Da, ima jako puno ortodoksnih na 47.

Što se tiče para, cilj je da se zaradi što više para i oni vredno rade na tom cilju. I, naravno, izdvajaju svakog meseca “desetak”.

Rade još svašta što nama gentil-ima izgleda ludo a nekad i morbidno: poput tog isisavanja krvi pri obrezivanju. Što se tiče manje morbidnih stvari, izdvojila bih podatak da žene briju glavu i nose perike, kao i to da imaju u kući po dva frižidera da ne bi mešali mleko i mlečne proizvode sa mesom i parve.

Da ne bude zabune, po mom ličnom mišljenju, Jevreji su narod dostojan najviše divljenja, izuzimajući ove ultra-ortodoksne što isisavaju krv. Toliko obrazovanih, velikana u raznim oblastima, uspešnih ljudi nema ni jedna nacija. Takvu zajednicu i medjusobnu podršku nema ni jedan narod - kao da imaš ogromnu porodicu. I činjenica da su sve to postali uprkos milenijumskim pokušajima od strane svih redom da ih unište je takodje dostojna divljenja.
Link to comment

Ej, trustno, ne znam dal da se smejem il' da kosu cupam nad tolikom kolicinom prosutih stereotipa i predrasuda... 

Sa sve potezanjem Njujorka i zivota u Njujorku kao reference za svaku priliku, od stanarina do sustine judaizma...

Ima jedna srpska: magarac u Bec, magarac iz Beca... ;)

 

Ciao.

 

Mislim, ne mogu vise, stvarno.

Link to comment

Ja sam pričala o životu u Njujorku, a sada sam pričala o Jevrejima o kojima sam naučila sve što znam zahvaljujući pre svega životu sa njima i medju njima - u Njujorku, u drugom centru Jevreja posle Izraela.

Jedino što mi možeš prišisati kao predrasudu je to što sam napisala da su za mene Jevreji narod dostojan najviše divljenja, mada je to prosto moje mišljenje.

Sve ostalo su činjenice a ne predrasude - ako ti nije poznato bilo šta što sam navela možeš da proveriš na internetu. :)

 

Bilo bi lepo i poželjno kada bi napisao na osnovu čega ti pričaš. Na čemu se zasniva tvoje poznavanje Jevreja i judaizma? Na čemu se zasniva tvoje poznavanje života u Njujorku?

 

Edit: No, naravno, možda smo otišli off topic, vratimo se smislu života.

Edited by trustno1
Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

@pt 2.0 htela sam da dodam još ovo. Potreba za bogom ne mora da ima veze sa smrću već samo sa životom, tj, smislom života. Ljudi ne mogu da spoznaju smisao tj. svrhu života jer je svrha nečega izvan njega.

čini mi se da govorimo o istoj stvari na različite načine.

smrt ograničava život, i upravo zato se smisao i traži izvan tog i takvog, ograničenog i trošnog života,, a otuda i ideje o bogu.

da je život beskonačan - niko ne bi tražio smisao izvan njega.

 

nije posebno bitno na šta će neko fokusirati svoj religijski sistem jednom kada je on uspostavljen (da li isključivo na život, tj, na pravila po kojima se živi, kao u judaizmu, ili na nešto peto) već je pitanje zbog čega je taj religijski sistem uopšte nastao in the first place.

moje uverenje je da je nastao iz svesti o smrti (ili svesti o ograničenom životu, što je isto to).

Link to comment
10 minutes ago, pt 2.0 said:

čini mi se da govorimo o istoj stvari na različite načine.

smrt ograničava život, i upravo zato se smisao i traži izvan tog i takvog, ograničenog i trošnog života,, a otuda i ideje o bogu.

da je život beskonačan - niko ne bi tražio smisao izvan njega.

 

nije posebno bitno na šta će neko fokusirati svoj religijski sistem jednom kada je on uspostavljen (da li isključivo na život, tj, na pravila po kojima se živi, kao u judaizmu, ili na nešto peto) već je pitanje zbog čega je taj religijski sistem uopšte nastao in the first place.

moje uverenje je da je nastao iz svesti o smrti (ili svesti o ograničenom životu, što je isto to).

 

Zanimljivo. Možda pričamo o istoj stvari mada ne mogu da kažem da mi je potpuno jasno šta hoćeš da kažeš.

 

Čak i kada bi život trajao beskonačno, a to nije nemoguće da se desi, ako zamislimo da naučnici pronadju "lek protiv smrti", i dalje bi ostalo pitanje zašto je uopšte nešto a ne čak ništa. Na to pitanje pokušava da odgovori religija pa bi i kada bismo bili besmrtni i tada ostalo mesta za religiju. Što bi značilo da religija nije nastala zbog smrti već zbog postojanja. Zamišljam da bi sigurno neuporedivno manji broj ljudi bio religiozan kada bismo bili besmrtni, al neki bi opet bili. What say you?

 

Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

@pt 2.0

 

Jevreji su par exellence primer jer se uopšte ništa ne pitaju o smrti. Samo prate pravila koja im je Jahve dao pa kad ko umre, umre. Konvenant izmedju Jahvea i Jevreja se sastoji u tome da poštuju njegova pravila (ne dovodeći ih u pitanje, pa makar zahtevao i da za njega ubiju rodjeno dete) a on će ih za uzvrat štititi i dati im obećanu zemlju Izrael. I to ti je suština njihove religije. Smrt je irelevantna, samo je život bitan. :)

 

Znači još veće budale od Hriscana i Muslimana.

 Nevjerovatno. 

 

Ne znam, dižem ruke. Ali utjeha mi je to što religija u modernom svijetu polako biva odbačena i marginalizirana. 

Neće se to desiti za mog života, ali hajde, nije Bog mogao baš sve da mi udovolji. :)

 

 

Link to comment
3 minutes ago, red star forever said:

 

Znači još veće budale od Hriscana i Muslimana.

 Nevjerovatno. 

 

Što su i jedni i drugi i treći budale, po tebi?

 

Evo jedan tekst o jevrejskom odnosu prema smrti, meni zanimljiv: https://www.nytimes.com/2020/03/26/opinion/judaism-life-death.html

 

3 minutes ago, red star forever said:

Ne znam, dižem ruke. Ali utjeha mi je to što religija u modernom svijetu polako biva odbačena i marginalizirana. 

Neće se to desiti za mog života, ali hajde, nije Bog mogao baš sve da mi udovolji. :)

 

Ako dodješ u Ameriku, videćeš da religija ne da nije odbačena nego igra suštinsku ulogu u životu verovatno većine stanovnika. Mada, istina je da statistike pokazuju smanjenje broja ljudi koji se izjašnjavaju kao religiozni u Americi. U nekim krajevima Južne Karloline izgleda kao da ima više crkava nego kuća za stanovanje, slično je tako u Flatbush-u u Bruklinu gde žive velikom većinom crnci. Prodavnica, frizer pa crkvica i tako redom duž čitave ulice. Nedeljom izadju svi lepo obučeni u crkvu. O Jevrejima sam već pričala. Tu je i latino populacija, koja je mahom veoma religiozna. Njujork je grad u kome je velika većina stanovništva religozna, evo jedne statistike: An estimated 6.8 million New Yorkers - or more than 83 percent of the population -- were identified as being affiliated with some organized religion in 2000.

https://www.gothamgazette.com/demographics/3881-a-religious-city

Link to comment
23 minutes ago, pt 2.0 said:

ali kako bismo znali da postojimo, kada ne bi bilo nepostojanja?

 

Lepo pitanje, ali nisu ti potrebni drugi ljudi i njihove smrti da bi znao da postojiš. Možda niko drugi osim tebe ni ne postoji. Mislim, dakle, postojim.

Edited by trustno1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...