Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

13 minutes ago, trustno1 said:

Za početak, jevrejski bog je iz jednog dela a hrišćanski iz tri. :)

 

 

 

a ovo mi je najjace. kao rasprava da li je bog iz tri dela kao povratak u buducnost ili ima jedan deo kao price iz majstorske radionice.

koje su sanse da ziv covek  sazna iz koliko se bog delova sastoji? jako glupa prica

Link to comment

Ok, ja malo čitam, hajde da pričamo. Evo, na primer, ovo mi je jedna od omiljenih knjiga. Ljubitelj sam Diamarda. (Namerno sam slikala da se vidi debljina knjige ;) ).

 

Takodje, sada više ne, ali nekada sam dosta diskutovala sa prijateljem religioznim muslimanom i, obaška, prijateljem ortodoksnim jevrejinom. Obojica su izuzetno pametni i verski potkovani. Ovaj drugi je, kao i (valjda) svi ortodoksni jevreji išao ne samo u školu nego i na fakultet gde je učio da bude - jevrejin. Hoću da kažem da su to ljudi izuzetno širokog i dubokog znanja i razmišljanja. Ja sam tada kao pre svega filozof koji nije voleo religiju napadala njihove argumente.

 

Sada sam promenila mišljenje. Mislim, delom i zahvaljujući životu u Americi. Ovde je život surov i čovek je mora sam da se bori za sebe. To te prirodno vodi Bogu. Jednom mi je drugarica muslimanka, iz Saudi Arabije, rekla, moliš se alahu pošto si sve preduzeo što je u tvojoj moći - kad ti preduzmeš sve, onda ostaje samo sreća tj. bog. Na primer, sada kada su ljudi verovatno sve preduzeli što je u njihovoj (našoj) moći za pronalaženje vakcine za covid, ostaje da se molimo Bogu da imamo sreće i da ispadne barem jedna vakcina koja radi. Ili, život u Americi. Nikakve ljudske institucije ne postoje da ti pomognu, samo ti sam sebi. Preduzmeš sve što je u tvojoj moći i onda se moliš da ti da malo sreće.

 

IMG_4449-1.thumb.jpg.fd37477a3db2585050043aa23bc8bf5e.jpg

Link to comment
9 minutes ago, sherman said:

a ovo mi je najjace. kao rasprava da li je bog iz tri dela kao povratak u buducnost ili ima jedan deo kao price iz majstorske radionice.

koje su sanse da ziv covek  sazna iz koliko se bog delova sastoji? jako glupa prica

 

Pa, neki misle da živ čovek ne može da sazna ono što prevazilazi njegove mogućnosti, kao, recimo, Vitgenštajn. Al opet, može da veruje. Ali svakako može da raspravlja o božjoj usiji ako želi. :) Tolko vekova najučenije glave o tome raspravljaju, vode se ratovi, dele se crkve, što ne bismo i mi malo na ppp proćaskali. :)

 

Edit: neko bi mogao zameriti ovoj prvoj opciji u glasanju: "Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama" da bog tvorac nije natprirodna sila, ako bi taj neko bio spinozista, na primer.

Edited by trustno1
Link to comment
2 minutes ago, trustno1 said:

 

Pa, neki misle da živ čovek ne može da sazna ono što prevazilazi njegove mogućnosti, kao, recimo, Vitgenštajn. Al opet, može da veruje. Ali svakako može da raspravlja o božjoj usiji ako želi. :) Tolko vekova najučenije glave o tome raspravljaju, vode se ratovi, dele se crkve, što ne bismo i mi malo na ppp proćaskali. :)

debili klasicni, kazem ti. uz preduzno postovanje

ja sigurno necu raspravljati iz koliko se delova bog sastoji, niti sam lik koji bi citao o likovima koji se svadjaju oko toga iz koliko se bog delova sastoji. 

ko voli, samo nek izvoli

 

Link to comment

Molim se naučnicima da osmisle više tu vakcinu, nikakvim imaginarnim stvorenjima.

Ako krenem tim putem onda ću se moliti i djeda mrazu, tražiti djeteline sa četiri lista itd.

Link to comment
8 minutes ago, red star forever said:

Molim se naučnicima da osmisle više tu vakcinu, nikakvim imaginarnim stvorenjima.

Ako krenem tim putem onda ću se moliti i djeda mrazu, tražiti djeteline sa četiri lista itd.

 

Mislim da nisi shvatio - moliš se bogu pošto si preduzeo sve što je u tvojoj moći.

 

Naučnici ne mogu da garantuju da će napraviti vakcinu koja radi. Zašto? Zato što i dalje ima stvari koje nauka ne zna. Ne mogu da predvide ishod. Preduzeli su apsolutno sve što su mogli i više stvari nisu u rukama naučnika - već u sreći. Ili, ako hoćeš, božijim.

 

Sada ne vredi da se moliš naučnicima jer su oni već smislili kandidate za vakcine. Sada treba da vidimo da li će te vakcine da rade i da li će biti bezbedne. A to ne zavisi od nečega što ljudi mogu da preduzmu. jednog dana će nauka još napredovati i znaće odmah da li je vakcina ok, neće biti potrebe za testiranjima. Ali, nismo tu još uvek.

 

Neki muslimani, kao i naučnici, na primer, veruju da ljudi polako otkrivaju prirodu i jednog dana će otkriti sve "tajne", odnosno, sve što je nekada bilo nepoznato. To se do sada i dogadjalo, pogledaj šta je sve nauka do sad otkrila. :) Ali, nije otkrila sve i to ostavlja mesta za moljenje bogu. A, čak i jednog dana kada nauka sve objasni, ostaće fundamentalno filozofsko pitanje: zašto je uopšte nešto a ne čak ništa? I tako će na kraju svega ostati samo umetnost, filozofija i religija (namerno sam stavila u ovaj redosled, hoteći da kažem da najviše volim religiju od ove tri delatnosti ljudskog duha).

Edited by trustno1
Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

 

Mislim da nisi shvatio - moliš se bogu pošto si preduzeo sve što je u tvojoj moći.

 

Naučnici ne mogu da garantuju da će napraviti vakcinu koja radi. Zašto? Zato što i dalje ima stvari koje nauka ne zna. Ne mogu da predvide ishod. Preduzeli su apsolutno sve što su mogli i više stvari nisu u rukama naučnika - već u sreći. Ili, ako hoćeš, božijim.

 

Sada ne vredi da se moliš naučnicima jer su oni već smislili kandidate za vakcine. Sada treba da vidimo da li će te vakcine da rade i da li će biti bezbedne. A to ne zavisi od ljudi.

 

A nego od koga zavisi??

Ako ne budu radile ili ne budu bezbjedne, vratice se opet naučnicima da sa novim informacijama krenu u novu potragu.

 

Link to comment

Pa zavisi od sreće - pošto naučnici trenutno ne poznaju sve činioce od kojih zavisi ishod. Napravili su najbolje što znaju, na osnovu ograničenih znanja koja imaju (ograničenih, jer ne nemaju potpuno znanje). To je sada kao kockanje. Znaju puno, tako da nije puko kockanje, ali ne znaju sve pa je i dalje kockanje u smislu da je potrebna sreća za željeni ishod - nadamo se da su potrefili.

 

Nadajmo se da neće biti sledećeg puta već da će sada raditi jedna od ovih vakcina, ali i ako bude sledećeg puta, imaće više informacija ali neće imati sve. I opet će, kada sve preduzmu što je u njihovoj moći, ostati da vidimo da li su imali sreće i uboli.

 

Ne znam da l sam sad bolje objasnila.

 

P.S. zvezda zauvek! :)

Edited by trustno1
Link to comment

Možda ima toga, ali apsolutno nema prostora ni potrebe za uvlačenjem Boga u sve to.

Da se on išta pita, i da postoji, valjda virusa ne bi ni bilo.

 

Uglavnom, suviše je to veliko pojednostavljivanje da se Bog koristi kao zamjena za "sreću", ili "ako ima nešto što ne poznajemo u potpunosti, treba nam Bog"..

Link to comment

Rekla sam sreća zato što sam se plašila da će(š) me doživeti kao nekog šašavog verskog fanatika. Ishod faza testiranja vakcina sada ne zavisi od naučnika (jer su uradili sve što su znali i mogli). Termin koji obično koristimo kada se nadamo nekom ishodu na koji ne možemo da utičemo je - sreća. Zato sam ga upotrebila.

 

Ali, meni deluje sasvim opravdano moliti se onome koji drži sve konce u rukama - što ti je veliko pojednostavljivanje da "ako ima nešto što ne poznajemo u potpunosti, treba nam Bog"? Problem je ako lenstvuješ pa se moliš Bogu da ti nešto "padne s neba". Ali ako si bio vredan, trudio se, sve uradio što si mogao, što onda ne bi zamolio Boga da ti da malo sreće?

 

Sada sam se setila da mi je jedan prijatelj iz Srbije, inače, izuzetno talentovan matematičar, završio doktorat na jednom od najboljih univerziteta u Americi (a onda prodao dušu nekoj banci ;) ), pričao kako bi pred svako takmičenje iz matematike otišao da se pomoli bogu u crkvu. Razmisli - to je čovek koji je davao sve od sebe. Sve je uradio da se pripremi ali uvek ti je potrebno malo sreće. Ko ima moć da ti da tu sreću? Da te nagradi za pošten i vredan trud? Ili da ti sve sruši, uprkos trudu i poštenju?

 

Opet, vekove i milenijume provedoše ljudi boreći se sa pitanjem zla u svetu. Mnogi su napisali izuzetno compelling "apologije" Bogu da pomire svemoćnosti i savršenu dobrotu Boga Tvorca sa postojanjem zla (i svih nedaća) u svetu. Zar nije, na primer, termin najbolji od mogućih svetova koji je skovao Lajbnic ušao u popularnu upotrebu i tu je i dan danas?

Link to comment

Nije problem boga u nepojmljivoj višoj sili već u njegovoj antropocentričnosti. Shermanovog komarca je stvorila priroda evolucijom a ne čika na nebu koji odobrava ili brani plodjenje pre braka. Nonsens rasprave nastaje kada naidjes na propovednike nevidljive sile koji bi da nametnu svoje zakone, a ne u verovanju u inteligentni dizajn. Zameni reč bog u bibliji sa rečju priroda i odma sve suše, skakavci, zemljotresi i reke krvi imaju više smisla. Panteizam kao logika.

Link to comment
11 hours ago, red star forever said:

Možda ima toga, ali apsolutno nema prostora ni potrebe za uvlačenjem Boga u sve to.

Da se on išta pita, i da postoji, valjda virusa ne bi ni bilo.

 

Uglavnom, suviše je to veliko pojednostavljivanje da se Bog koristi kao zamjena za "sreću", ili "ako ima nešto što ne poznajemo u potpunosti, treba nam Bog"..

ah pa to su teolozi odavno objasnili, da su bolesti, prirodne katastrofe itd božija kazna za naše grehe...

Link to comment
13 hours ago, red star forever said:

Da se on išta pita, i da postoji, valjda virusa ne bi ni bilo.

ovo mi je jako zanimljivo (kao što su mi uvek zanimljive besciljne rasprave kad mi dedlajn visi nad glavom, a prokrastinacija me čvrsto drži u zagrljaju... :sleep:)

 

zašto se uopšte u bilo kakvoj argumentaciji o bogu (tj. nekom superiornom nadsistemu) poteže premisa da bi on, ukoliko postoji, utoliko i nužno bio dobar?

po našim merilima dobrote, odnosno po tome šta je korisno za čovekovo dupe.

ili, da zanemarimo to dobar, da pitam šire - zašto bi uopšte neki takav nadsistem bio uokviren u naš moral?

 

edit. ne pitam konkretno tebe, nego bacam pitanje u (v)etar.

edit edita. takođe mi je malo nejasno zašto dosta vas na temi nastupa kao da su vas po triput spalili na lomači kao vešticu... dosta emocija za temu koja nije vučić. :fantom:

 

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, pt 2.0 said:

ovo mi je jako zanimljivo (kao što su mi uvek zanimljive besciljne rasprave kad mi dedlajn visi nad glavom, a prokrastinacija me čvrsto drži u zagrljaju... :sleep:)

 

zašto se uopšte u bilo kakvoj argumentaciji o bogu (tj. nekom superiornom nadsistemu) poteže premisa da bi on, ukoliko postoji, utoliko i nužno bio dobar?

po našim merilima dobrote, odnosno po tome šta je korisno za čovekovo dupe.

ili, da zanemarimo to dobar, da pitam šire - zašto bi uopšte neki takav nadsistem bio uokviren u naš moral?

 

edit. ne pitam konkretno tebe, nego bacam pitanje u (v)etar.

edit edita. takođe mi je malo nejasno zašto dosta vas na temi nastupa kao da su vas po triput spalili na lomači kao vešticu... dosta emocija za temu koja nije vučić. :fantom:

 

Pa to je naravno dobro pitanje... Zašto bi bog uopšte bio dobar? Pa ne mora biti dobar... ALi, ako nije dobar, što nam je ostavio morani kodeks gde traži od nas da budemo dobri? Do what I say, not what I do™?

 

Meni je usvari interesantno, kako bi religije reagovale, ako bi se na kraju, recimo, ustanovilo da je priča o Anunakijima tačna, i da nema jednog boga, nego da su se vanzemaljski bio inženjeri malo igrali i napravili sei roba koji im treba, a oni su bili prvi bogovi i da nas je stvorio neki ludi naučnik... Bilo bi urnebesno...

 

Inače, za edit edita... Ko se šibao sa internet sveštenicima u svakom vidi jednog malog Alefa... :fantom:

 

Link to comment

U pravu si, ne mora da bude dobar. To sam ionako usput (možda nespretno) pomenuo.

 

Ali stojim iza svega ostalog, Bog koji se ovdje pominje mene podsjeća na klasični "god of gaps" - ako postoji rupa u nauci koja ne objašnjava neku pojavu, aha znači to je Bog. Klasična zabluda.

 

Ali teško je, mnogo teško, diskutovati logično sa ljudima koji zagaze duboko u ove vode.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...