Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

To da je smisao života traženje smisla baš deluje besmisleno (u smislu odgovora na postavljeno pitanje).

 

Kao kada se postavi pitanje, a zatim se u odgovoru konstatuje da pitanje i dalje stoji.

 

Ja baš mislim da to da je smisao života traženje smisla deluje smisleno. Na neka pitanja nema odgovora a mi ne možemo da pojmimo kako valja ni pitanje a kamoli da nazremo odgovor. Zato kada pokušavamo da izrazimo te stvari jezikom, može da zvuči besmisleno. Možda o tim stvarima, onda, treba ćutati jer su neizrecive kao što je rekao Vitgenštajn :)

Link to comment

smisao necega se mora traziti izvan te stvari, to je aksiom. smisao A ne moze biti u A, vec mora postojati neko B. posto mi osim zivota ne poznajemo nista, besmisleno je govoriti o smislu istog*.

 

osim ako se ne govori o tome sta pojedinca ispunjava u zivotu, pa neko kaze porodica, neko posao, itd. 

 

*ovde mislim na zivot kao kategoriju, ne na neciji konkretan zivot, u skladu s temom.

Link to comment

ima ljudi koji misle da je život nastao slučajno, pomešalo se nešto u čorbi i voila, e ako je slučajan, ne može da ima smisla

 

opet tima ljudi koji misle da je život stvoren, ali da je stvoritelj života nedokučiv, pa ako je on, onda je i svrha mu

 

e ima i onih koji i pored toga pokušavaju da dokuče što šta gde kako itd, ali mislim da imaju višak slobodnog vremena

 

a moje mišljenje o celoj toj materiji da je nemoguće da priseban čovek ima višak slobodnog vremena pored silnih mmorpg-ova frp-ova i sličnih stvari koje daju smisao životu

 

tako da zaključujem da ovde pisači nisu onlajn igrači

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Не следи.

 

Смисао може да му се да.

 

 

Svaki dati smisao se može veoma lako obesmisliti.

 

Dobra paralela za naknadno dati smisao je kada se uroljaš da bi bila lepša. Jbg, nije postala lepša, nego više nisi davao ni 5 para.

 

(Ovo je fiktivno uroljaš  i fiktivno lepša, naravno da niko sa foruma nije tome nikad pribegavao, ovo je čisto mihizovska paralelalalala)

Link to comment

Svaki dati smisao se može veoma lako obesmisliti.

 

Dobra paralela za naknadno dati smisao je kada se uroljaš da bi bila lepša. Jbg, nije postala lepša, nego više nisi davao ni 5 para.

 

(Ovo je fiktivno uroljaš  i fiktivno lepša, naravno da niko sa foruma nije tome nikad pribegavao, ovo je čisto mihizovska paralelalalala)

 

 

Па и да има неки смисао по себи, дао би се и тај склонити.

 

А то за урољавање, не тим редом. То иде без предумишљаја.

Link to comment

smisao necega se mora traziti izvan te stvari, to je aksiom. smisao A ne moze biti u A, vec mora postojati neko B. posto mi osim zivota ne poznajemo nista, besmisleno je govoriti o smislu istog*.

 

osim ako se ne govori o tome sta pojedinca ispunjava u zivotu, pa neko kaze porodica, neko posao, itd. 

 

*ovde mislim na zivot kao kategoriju, ne na neciji konkretan zivot, u skladu s temom.

 

OK da smisao necega mora biti izvan toga. Ali zasto i dalje ne bi moglo da se kaze, malo opusteno, da je smisao zivota u traganju za smislom? Mozda "smisao" nisam upotrebila u istom znacenju u oba pojavljivanja, je l to? Hm, mozda je trebalo da kazem, ono sto nas ispunjava u zivotu je traganje za smislom. A ovi Indyjevi ponudjeni odgovori su odgovori na to, sta nas ispunjava u zuvotu. Slazes se?

Link to comment

ono sto nas ispunjava u zivotu je traganje za smislom. 

 

Traga se za srećom u svakom smislu, emotivnom, materijalnom, porodičnom. Dakle, biti srećan je smisao života. Zaključajte topik, hvala. :)

Link to comment

Traga se za srećom u svakom smislu, emotivnom, materijalnom, porodičnom. Dakle, biti srećan je smisao života. Zaključajte topik, hvala. :)

 

Jok, uopste ne moras da tragas za srecom. Mozes da tragas, na primer, za istinom. ;)

Link to comment

Americki ustav kaze da svako ima pravo da trazi srecu, a za nekog roba koji npr. 1834. kroci u Srbiju prava je sreca sto u aktu iz prethodne godine postoji odredba koja ga preobrazava u slobodnog coveka

Link to comment

Jok, uopste ne moras da tragas za srecom. Mozes da tragas, na primer, za istinom. ;)

 

Mogu, ali od toga nemam neke posebne koristi, sreća mnogo više prija no istina. Osim kada je u pitanju istina koja donosi sreću. 

Link to comment

Mogu, ali od toga nemam neke posebne koristi, sreća mnogo više prija no istina. Osim kada je u pitanju istina koja donosi sreću.

Zamisli da izmisle drogu koja izaziva najsnaznije moguce osecanje srece, a koja je pritom bezopasna po zdravlje, i da ti predloze da ostatak zivota provedes u postelji primajuci tu drogu infuzijom, bi li pristao?

Link to comment

Pa pre bih pristao na to nego na drogu koja izaziva najsnažnije moguće osećanje traženja nečega. :) 

Bitno je čime je sreća prouzrokovana, svako ima neko svoje shvatanje, afinitete, želje, u svakom smislu. Partner, posao, hobi... Ispunjenost i ostvarenost na što više tih polja verujem da rezultuje osećajem koji se može nazvati sreća, osećaj da radiš nešto korisno od vremena koje ti je dato, da uspevaš u onome čemu težiš.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...