Jump to content
IGNORED

Smisao života


Indy

let's find it!  

230 members have voted

  1. 1. smis'o života

    • Služba Bogu, Tvorcu, natprirodnim silama
      17
    • Služba ostalim ljudskim bićima, dobra dela, karma
      31
    • Rađanje i odgoj dece, porodica
      30
    • Uživanje u telesnim zadovoljstvima
      45
    • Spoznaja, uvećanje znanja, nauka
      42
    • Karijera, novac, društveni status
      8
    • Opijanje, drogiranje i negiranje samog sebe
      17
    • Pravda, jednakost i bratstvo
      12
    • Usavršavanje samog sebe, samoostvarenje
      52
    • Moj narod, moja zemlja - pro patria!
      7
    • Biološki opstanak, samoodržanje, preživljavanje
      28
    • Sve zavisi ko si i šta si, društveni kontekst kreira smisao
      17
    • Očuvanje prirodne sredine; majka Zemlja, Gaia
      16
    • Umetnost, kreativnost, stvaranje, igra
      43
    • Nema naročitog smisla, budite fini jedni prema drugima
      78
    • 42
      55


Recommended Posts

a što je problem priznanje da je besmislen  <_<

 

pa onda lepo osmišljavajte po sistemu rodilo se valja ga ljuljati, ali jbg, nema tu ništa po difoltu

Link to comment

smisao života je u lepoti istogtm

sa svim srećama i nesrećama tugeder

 

ćao, zdravo, zaključavaj, hvala, cveće ne treba  -_- 

 

Молим разјашњење, да ли "истогрж таквог" или "истогрж као пре"?

Link to comment

OK da smisao necega mora biti izvan toga. Ali zasto i dalje ne bi moglo da se kaze, malo opusteno, da je smisao zivota u traganju za smislom? Mozda "smisao" nisam upotrebila u istom znacenju u oba pojavljivanja, je l to? Hm, mozda je trebalo da kazem, ono sto nas ispunjava u zivotu je traganje za smislom. A ovi Indyjevi ponudjeni odgovori su odgovori na to, sta nas ispunjava u zuvotu. Slazes se?

 

ovaj tvoj odgovor (a i cela tema) je 1 jezicki pot-pourri. 

(ne krivim vas uopste, jezik je izvor nesporazuma.)

ali ako koristis 1 rec u istoj recenici u 2 razlicita smisla, ili ako dva coveka drugacije razumeju jednu rec, osnovna komunikacija je ugrozena.

 

vi svi ovde pisete kako ko hoce i sta mu padne na pamet.

Link to comment

inace, tema se svodi na samo 2 moguca odgovora, u zavisnosti od znacenja termina "smisao":

 

a) ako se misli na eng. meaning, significance, raison d'etre odgovor je "there is none"

 

b) ako se misli na "ono sto te ispunjava", odgovor ne postoji, jer je sve to duboko individualno

Edited by Zhota
Link to comment

inace, tema se svodi na samo 2 moguca odgovora, u zavisnosti od znacenja termina "smisao":

 

a) ako se misli na eng. meaning, significance, raison d'etre odgovor je "there is none"

 

b) ako se misli na "ono sto te ispunjava", odgovor ne postoji, jer je sve to duboko individualno

 

E što volim kad filozofi krenu da objašnjavaju ;) Zapravo volim, sve si u pravu, realno ovde se ne zna baš ko šta priča, i ko manje zna šta podrazumeva pod rečima koje upotrebljava, uključujući i mene. Kad smo već kod toga, kvalitetna komunikacija u kojoj nema strašnih logičkih problema je prava pravcata retkost.

 

OK, razumem, mi poznajemo samo život a smisao nečega se ne može sadržati u tome nečemu i zato mi ne možemo da poznajemo smisao života.

 

Imam jedno pitanje za tebe za sada, ako ti ne smeta: koji je odnos pitanja šta je smisao života i pitanja šta treba raditi u životu, tj. kako pravilno živeti?

Edited by trustno1
Link to comment

Pa kako ne razumeš, da li su ta dva pitanja ekvivalentna i ako nisu u kakvoj su vezi?

 

ekvivalentna su ako pod "smislom" podrazumevas "ono sto treba raditi u zivotu".

Link to comment

Svejedno, Zhota, ja i dalje ostajem pri tome da je smisao života traganje za smislom.

 

ja cak ni ne razumem takvu konstrukciju. a ne moras ni da se trudis da mi objasnjavas, slutim da si opet upotrebio istu rec u 2 znacenja u istoj recenici. ako moze samo bez dvosmislenih fraza, mozda cemo moci i da razmenimo koju misao.

Link to comment

А ту је сад и питање саме речи "живот". Да ли се мисли на живот као појаву, тј постојање живих бића, те напосе мислећих и самосвесних, или на живот човека унутар људске врсте (тј шта би ја то требало да чиним од свог живота зарад опште добробити човечанства) или пак на живот појединца који то питање поставља?

 

Дакле

 

- чему уопште постојање живота?

 

- чему постојање човечанства и шта ја ту могу/треба да чиним?

 

- шта ћу ја овде и зашто?

 

Она прича да ако је живот настао случајно онда нема смисла, то су можда ропске душе што чекају некакво наређење однекуд, без којег канда не знају шта би радили. Или се надају некаквој награди у случају да исправно поступају по плану - онда је за њих та награда смисао. Ал' ту школу мишљења не бих упетљавао овде.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...