Jump to content
IGNORED

Nafta i Demokratija u Rusiji


MayDay

Recommended Posts

Procitala sam interesantan clanak mog kolege sa UCLA koji se bavi pitanjem da li porast cene nafte i uopste prihoda od nafte ojacava nedemokratsku i autoritativnu vladu u Rusiji. Clanak se moze skinuti besplatno u drzavama u razvoju. http://www.nber.org/papers/w15667Evo ga size:

Russia is often considered a perfect example of the so-called “resource curse”—the argument thatnatural resource wealth tends to undermine democracy. Given high oil prices, some observers see thecountry as virtually condemned to authoritarian government for the foreseeable future. Reexaminingvarious data, I show that such fears are exaggerated. Evidence from around the world suggests thatfor countries like Russia with an established oil industry, even large increases in the scale of mineralincomes have only a minor effect on the political regime. In addition, Russia—a country with anindustrialized economy, a highly educated, urbanized population, and an oil sector that remains majorityprivate-owned—is unlikely to be susceptible to most of the hypothesized pernicious effects of resourcedependence.
Pocetna pretpostavka je da bogatstvo prirudnim resursima je svojevrsna kletva za tu drzavu iz vise razloga:1. usporava ekonomski rast (valuta drzave bogate prirodnim resursima trpi pritisak ka apresijaciji sto skodi kompetitivnosti izvoznog sektora te drzave, kao i zbog cinjenice da su prilivi novca u tu drzavu vrlo nestabilni zbog volatilnosti cene tih resursa; naravno, problem je i javna uprava sto je blize objasnjeno u tacki tri)2. sklonost ga gradjanskim ratovima 3. novac koji pristize od izvoza prirodnih resursa se koristi za politicku korupciju i time omogucava odrzavanje autoritativnih politickih rezima (ovaj rad pokusava upravo to da ispita)Hajde da vidimo kako izgleda cross-section po razlicitim drzavama bogatim naftom. Na x-osi merimo prihode od nafte po glavi stanovnika, dok je na y-osi prikazana Polity skala koja meri stanje demokratije (drzave sa indeksom od 6 do 10 se klasifikuju kao demokratije dok one sa od -10 do -6 potpadaju pod autokratije).post-906-12656383056881.jpgKada bi slika pokazivala tacke koje se grupisu oko ravne linije koja ima negativan nagib to bi bio signal da sa vecim prihodima od nafte stanje demokratije se pogorsava. Medjutim, slika govori da se drzave grupisu u cetiri klastera.Kvantitavna analiza gde se kontrolisu ostale karakteristike drzava je pokazala da ipak sa porastom dohotka od nafte per capita indeks demokratije opada. Kao i kod svake statisticke regresije rezultati se odnose na proseke. Istina je da je u zemljama Juzne Amerike obrnut slucaj, ali ostatak sveta vuce rezultate u ovom pravcu.U clanku mozete naci ocenjene parametre koji su autoru clanka posluzili da ih primeni na istorijat kretanja naftnih prihoda Rusije od 1985-2008 i da time predvidi sta kaze ovaj model za kretanje indeksa demokratije u Rusiji. post-906-12656398439108.jpgKada se uporedi ono sto je modelom predvidjeno (isprekidane linije) i stvarnim kretanjem indeksa demokratije ispada da je situacija u Rusiji bila daleko bolja. Autor time pridaje vrlo malo znacajnosti kretanju cene nafte na politicki razvoj u Rusiji.Ipak se priznaje da visoki prihodi od nafte (ukoliko su pod kontrolom drzave) zapravo umanjuju potrebu vlasti da oporezuju gradjane. Demokratije u svetu su se razvile bas iz tog razloga, zato sto za uzvrat sto se uzima porez mora nesto i da se pruzi. Kada vlast ne zavisi od poreskih prihoda postoji osnov da se stanje demokratije pogorsa. Takodje, rast cene nafte je dao Putinu vetar u ledja jer je Rusija dozivela visok ekonomski rast u prethodnih dvadeset godina. To mu je dalo odresene ruke da zemlju vodi u pravcu vece ili manje demokratije. Da se 2000. godine u Kremljin uselio neko ko je na agendi imao razvoj demokratije taj ekonomski rast bi mu davao podrsku na buducim izborima i kredita da izvrsi demokratske promene.Nazalost, to se nije desilo.=====================================================================================================================Ovo je bio samo mali uvod a na ovoj temici mozemo raspravljati i o Gazpromovim delatnostima kako u Rusiji, tako i u Srbiji ako izvolite...
Link to comment

Онда су САД док су имале нафте биле ауторитарна држава. Знам да је сада проблем што немају нафту па кукају нарочито што су их Руси испалили и жале што нису Русију уништили али су се преиграли.

31. 01. 2010. 04:30h 07:13h | Srna Protest u Kalinjingradu: Putine, odlazi! Oko 10.000 ljudi protestvovalo je u Kalinjingradu zahtevajući ostavku premijera Vladimira Putina zbog velikih troškova života i nezaposlenosti. Boris Njemcov, lider opozicionog pokreta "Solidarnost" rekao je radiju "Eho moskve" da građani protestvuju zbog poskupljenja komunalija za 30 odsto, kao i zbog visoke stope nezaposlenosti.
Ауторитарност? Не, него очајна опозиција која ради у интересу Запада или су комунисти или некакви лудаци. А са тиме су се Руси упознали за време Јељцина када су га Амери поставили за председника у другом мандату при чему су му се смејали а за то време крали по Русији и понижавали је.(погледати овај филм који је рађен по истинитим догађајима http://www.imdb.com/title/tt0324619/)То се може најбоље видети на глупавим графиконима.А шта можемо видети на првом. Да су амерички сателит државе по свету на дну лествице демократије док су оне ближе Русији изнад њих попут Казахстана или Ирана.При чему би Амери све дали да могу да имају нафте попут Русије или Саудијиске Арабије.А онда врхунац прве табеле-Аргентина и Мексико, њима су Амери баш помогли свакојаком развоју. Мислим да неће дуго бити на тој американској листи тако добро котиране, вероватно проклиљу дан када су поверовали у помоћ САД.Иначе Путин има моћне опонентне у његовим бившим колегама из КГБ. Ево да наведемо једног значајног, Александар Лебедев. Власник Новаје Газете, листа који пљује по Путину, иначе човек је милијардер који се обогатио у Јељциновим приватизацијама, поштењачина. Сада купује новине по Енглеској попут Evening Standard а сада планира да купи „Independent". Е та поштењачина је велики демократа за Запад. Погледајте како је добар за преподобни Би-Би-Си,http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7830289.stmВидите како је поштен није се обогатио преко нафте већ преко банака и директне крађе, добар и поштен човек.Једино што је добрим делом тачно је ово,
1. usporava ekonomski rast (valuta drzave bogate prirodnim resursima trpi pritisak ka apresijaciji sto skodi kompetitivnosti izvoznog sektora te drzave, kao i zbog cinjenice da su prilivi novca u tu drzavu vrlo nestabilni zbog volatilnosti cene tih resursa; naravno, problem je i javna uprava sto je blize objasnjeno u tacki tri)
Али ни то није главни разлог.А највећа корупција у Русији је била за време Јељцина од које ће Русија патити још приличан број година. То је време, за овога зналца, када је у Русији била највећа демократија.А ово је тек бисер,
Ipak se priznaje da visoki prihodi od nafte (ukoliko su pod kontrolom drzave) zapravo umanjuju potrebu vlasti da oporezuju gradjane. Demokratije u svetu su se razvile bas iz tog razloga, zato sto za uzvrat sto se uzima porez mora nesto i da se pruzi. Kada vlast ne zavisi od poreskih prihoda postoji osnov da se stanje demokratije pogorsa.
А ја мислио да су САД држава слободе баш што су имале мале порезе за разлику од ЕУ, који су звали социјалистичким творевинама. Ах да то је било док су још имали прилично нафте.Поздрави колегу и реци му да се посвети анализирању стања у САД и зашто оно што је ограничио Буш у погледу слобода није укинуто већ је у неким областима и појачано.И да нам објасни како се то Норвешка котира тако висока а живи од нафте добрим делом? Edited by No7
Link to comment

blah, sad mi ovo kafansko politicarenje ubilo zelju za diskusijom.nema tu mesta suptilnostima o kojima sam zelela da pricamo.o argentini vise ne mogu da drobim. misli sta hoces.

Link to comment

A je l sluze ovde uz ovo kafansko politicarenje i neki gemisht, ili kiseli kupus onako za dzabaka kao sto je nekad bio? Kuvana jaja da sacekaju na stolu? Ili treba dzaba da analiziram grafikone? Ehej, dobrovoljci su izginuli u II svetskom ratu, nista vise nema dok se ne podmaze.A stara je to prica da kako skace cena nafte, tako se zateze politika i obratno. Pa i nas Slobica je otkrivao naftu po potrebi. Jedino je nije bilo na pumpama, ali dobro.

Link to comment
Ovo je bio samo mali uvod a na ovoj temici mozemo raspravljati i o Gazpromovim delatnostima kako u Rusiji, tako i u Srbiji ako izvolite...
iz svega ovoga i tvojeg izlaganja meni je jasno samo jedno: da prikaznai grafici ne pokazuju bas nista, da ne postoji nikakva korelacija izmedju demokratije i cene nafte i da je sve ovo tesko premlacivanje prazne slame. mada, moram priznati da se nisam preterano udubljivao u tematiku.
Link to comment

Nema mozda izmedju demokratije (kao takve) i cene nafte, ali ima izmedju medjunarodne politike (Rusije, bliskoistocnih zemalja, itd) i cene nafte, svakako. Inace, i meni graf lici na papazjaniju, ali nisam se ni ja udubljivao (a i necu, bez da neko casti).

Link to comment
blah, sad mi ovo kafansko politicarenje ubilo zelju za diskusijom.nema tu mesta suptilnostima o kojima sam zelela da pricamo.o argentini vise ne mogu da drobim. misli sta hoces.
Да је на власти у Русији кримос типа Лебедев или неспособна пијандура Јељцин тада би за Запад то било демократски из једног простог разлога што ће они да слушају Запад.Ја те нећу лагати како је све бајно у Русији, није. Има убистава новинара који пишу како су се олигарси обогатили, има велике социјалне неправде, корупција.Али ћу ти једну ствар рећи, са економским растом и растом стандарда(просек плата у Москви је преко 1000 $ а ишла је и до скоро 2000 $ током 2008. због јачање рубље а то повезано са ценом нафте сада поново скаче па сам чуо да је негде сада око 1100 евра-1500$ просек али немојте ово узимати за сигуран податак, мада ни то није нешто велико у Москви ако немаш стан чак шта више) све је више људи који траже демократке промене. Смањење корупције, питање пореза, питање запослености, слобода медија. Јел примећујеш шта су теме? Све више као на Западу. За време Јељцина се само мислило како да не умреш од глади док се мали број њих богати на нивоу 9 нула у $.Ако мени не верујеш ено ти вести од пре пар дана из Каљининграда. Edited by No7
Link to comment

Ево још, као што рекох у Русији је опозиција очајна.Е сада ако неко каже па Путин већ прилично влада. А ја питам колико је CDU био на власти у Немачкој од 1949. године у континуитету? Гомила људи не познаје Русију нити схвата разлике у њој. Европски део Русије, осим онога на Кавказу дела, је прилично различит од онога већег дела Азије.

Edited by No7
Link to comment
iz svega ovoga i tvojeg izlaganja meni je jasno samo jedno: da prikaznai grafici ne pokazuju bas nista, da ne postoji nikakva korelacija izmedju demokratije i cene nafte i da je sve ovo tesko premlacivanje prazne slame. mada, moram priznati da se nisam preterano udubljivao u tematiku.
Nema mozda izmedju demokratije (kao takve) i cene nafte, ali ima izmedju medjunarodne politike (Rusije, bliskoistocnih zemalja, itd) i cene nafte, svakako. Inace, i meni graf lici na papazjaniju, ali nisam se ni ja udubljivao (a i necu, bez da neko casti).
Pa u clanku ima tabela 1 sa rezultatima regresije. Za ceo uzorak postoji znacajna negativna korelacija koja opadne u apsolutnom iznosu ako ukljucis i prethodne vrednosti indeksa demokratije sto znaci da u vec nedemokratskim rezimima ce doci do snaznije korelacije. Kad se podeli na subsamples ispostavlja se da su korelacije znacajne kod drzava gde je vecinsko muslimansko stanovnistvo i gde je gdp per capita ispod $5k. U uzorku sa drzavama bogatijim od toga korelacija iscezava u potpunosti.No7, ja ne znam zasto srchanish kad je clanak veoma apologetskog duha u pogledu Rusije.
Link to comment

Сад ми мало криво што збрзах одговор... Претпостављам да су негативни коментари 3оргеа и бр. 7 на тему мерљивости демократије (а можда иду и дубље, на конто некаквих само-миропомазаних процењивача тога какве су у других демократије). Годинама сам покретао неке овакве "амбициозне" теме тамо (из других области), скоро нико се није јављао и тако то, па разумем да то може да буде фрустрирајуће. Прочитам пејпер, па се јављам (ако имам нешто да кажем, овај пут). ЕДИТ. Кроум је полудео, не могу да скинем овај болд ни са 3 едита.

Edited by Indy
Link to comment

Zanimljiv pejper, uglavnom nasi ljubitelji Rusije nemaju zasto da se zale - Rusi su odlicno prosli; stavise, ja sam impresioniran, mislio sam da je tamo situacija gora (to sam dobio od BBC-a i slicnih). Ne znam skoro nista o naftnim kompanijama tamo (Gazprom, itd), ali generalno znam da je ta privatizacija bila, khm, messy, pa mi je paznju privukao pasus:

As for ownership of the oil sector, Russia since the mid-1990s has been one of a handful of countries that includes the USA and Canada where most oil is produced by independent, private companies, rather than in projects dominated by the state (with or without foreign partners). It is easy to forget this amid the outcry over Putin’s measures to expand the state’s presence
Koliko su te kompanije zaista independent, a koliko je ono slucaj kao drzava Srbija/Delta (ne zna se gde pocinje jedno, a prestaje drugo). Sigurno ima neko ko mnogo vise o tome zna. Medjutim, nevezano s tim, mislim da pejper kao takav stoji, koliko mogu ja to da zakljucim.
Link to comment

Mislim da je Indy mislio na Halibutron i slicne nezavisne kompanije koje imaju potpredsednika.Onda razlika izmedju Gasproma i tih kompanija ne izgleda velika.No, politicke nauke svoje zakljucke baziraju na indeksima. No, ti indeksi umeju dosta da zabrljaju tako da uvek rezultate treba gledati sa skepsom. Cini mi se, na primer, da je skoro bio neki clanak koji je na glavu okreno one cuvene Sleifer, LaPorta... institucionalni indeks i pokazao koliko je rupicast.

Link to comment
Mislim da je Indy mislio...
Nisam nista mislio (:D), pojma nemam o ruskim naftnim kompanijama, kao sto rekoh. Samo mi se ovo da su bas "independent" ucinilo preterivanjem. Gde "independent", nisam siguran koliko je to slucaj za megakorporacije ni u zapadnim zemljama, a kamoli u zemljama u tranziciji.
Link to comment

Ах да су само били паметни ти Руси па продали нафтне изворе Западним компанијама као они у Нигерији, па сада би, минимум, били близу развијене Нигерије. Додуше они то јесу радили за време Јељцина па је Путин ускочио и узео нафтне изворе па су се Британци мнго наљутили на њега и тада га прогласише да је опак.А зна се да су Западне нафтне компаније то све куповале поштено и у интересу демократије.Али ето чак и највећа Руска нафтна компанија, која је приватна, у својој структури власништва има једну велику западну компанију.

In September 2004, ConocoPhillips purchased a 7.6 percent stake in Lukoil and signed an agreement that could increase this figure in the future to up to 20 percent.
http://www.lukoil.com/Неки би рекли да то има везе са њиховим куповинама рафинерија по западу као оне у Холандији. Или куповина бензинских пумпи по САД попут Getty Oil или Schlotzmeyer Bros.Е сада што Руси по Ираку купују нафтна поља испред носа Америма је за посебну анализу,http://www.middle-east-online.com/english/business/?id=36930http://www.commodityonline.com/news/Gazprom-Neft-led-group-gets-Badra-oil-field-contract-25242-3-1.htmlИначе зли језици би рекли да у Вашингтону не управљају нафтним компанијама већ да нафтне компаније управљају њима.Али то су зли језици. Edited by No7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...