Jump to content
IGNORED

Svetlo


Indy

Recommended Posts

Da li iko ovde koristi svetlomere? Mislim, ove kvalitetnije (imao sam ja neke el cheapo pre mnogo decenija)? Vidim da svuda kazu da je neophodno, nesto tipa 300-400-500 dukata vrednosti i tome sl. Pa, mislim, sa svim ovim fensi meterinzima koje imaju danasnji prosumer dSLR-ovi (pro da ne pominjem), da li je to bas toliko neophodno, tj. ponovo, da li to neko koristi?
Имао сам то некад, али откако то имам у објективу, чему. И не бавим се више том врстом фотографије код које је јако битно да се експозиција пицне до у микролумен; ако баш нисам сигуран да ће ми аутоматика добро измерити (са све нишањењем у место где хоћу да мери), увек постоји опкољавање - пустим да шкљоцне трипут, једном како је измерио, једном светлије и једном тамније. Накупљено искуство показује да је она прва скоро увек најбоља.
Link to comment
Da li iko ovde koristi svetlomere? Mislim, ove kvalitetnije (imao sam ja neke el cheapo pre mnogo decenija)? Vidim da svuda kazu da je neophodno, nesto tipa 300-400-500 dukata vrednosti i tome sl. Pa, mislim, sa svim ovim fensi meterinzima koje imaju danasnji prosumer dSLR-ovi (pro da ne pominjem), da li je to bas toliko neophodno, tj. ponovo, da li to neko koristi?
Postoje dve varijante: ako ti je potreban za studijski rad, moras da imas odlicne flash glave (citaj: Bowens standard) jer samo takve ce pri svakom okidanju da ti blicnu tacno onoliko svetla koliko si im rekao. A ako imas kineske flash-eve (kao ja npr) onda je svetlomer bacanje para. Moze on sve lepo da izracuna, ali glave ce da slazu :(Druga varijanta: ako ti je svetlomer za outdoor odnosno sve moguce vrste dnevnog ili svakog drugog konstantnog svetla, onda moze da bude i koristan i isplativ. Ovi skuplji su valjda remote-om povezani sa skupim aparatima :) pa ti klikom na dugme svetlomera koji je i metrima daleko aparat dobije informaciju/setap blende odnosno ekspozicije.Sa mog stanovista, to je jos uvek luksuz. Jos uvek mi je lakse da puknem par probnih snimaka i tako nastelujem vrednosti. Edited by CowBoy
Link to comment

Dve stvari postoje - svetlomeri (mere ambijentalno/kontinuirano svetlo) i flesmetri (mere bljesak impulsnog svetla). Ovi drugi u sebi ukljucuju prve. Prvi su bacanje para, drugi su neophodni za ozbiljan studijski rad.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...