Jump to content
IGNORED

Ulysses, by James Joyce


batticuore

Ulysses  

35 members have voted

  1. 1. čitali ste?

  2. 2. kakav je?

    • najbolji
    • odličan, ali ne najbolji
    • dobar, ali precijenjen
    • pretežak
    • nije me se dojmio
    • nisam čitao, bre!


Recommended Posts

konačno pročitala Džojsov ''Portret umetnika u mladosti''...Sramota me kolko sam razvlačila s čitanjem, a sjajno delo :( Beše to moj prvenac od ovog znamenitog engleskog spisatelja, valjda sad sledi ''Uliks'', jel da? Igrom slučaja pali mi Tolstojevi ''Kozaci''???pod ruke...posle ću verovatno početi Pekićev ''Novi Jerusalim''...ili oma prelazim na ''Uliks'', dobar je taj Džojs ;) a željna sam i stripolike literature...

Link to comment
a vid stvarno, rođen u Dablinu :D :blush:
Ma nema veze, ioanko nije baš bio "dobar Irac" :)E da, pre Ulisa, pređi na Dablince, a Ulisa ostavi za kraj kao "poseban projekat" <_<
Link to comment
  • 2 weeks later...
Ma nema veze, ioanko nije baš bio "dobar Irac" :)
najbolji :D
Ireland is the old sow that eats her farrow.
džojs, stari, obesni parazit koji je dobar deo svog života u parizu proveo na grbači žena koje su ga obožavale. nikako da se odlučim dal ga volim ili ne :)
Link to comment
najbolji :D
To jeste! U bilo kom smislu! :)
džojs, stari, obesni parazit koji je dobar deo svog života u parizu proveo na grbači žena koje su ga obožavale. nikako da se odlučim dal ga volim ili ne :)
Za ovo vec nisam siguran da je tacno. Mada, nisam mu bio biograf, ali zar nije bio na grbaci samo Nori? :D
Link to comment

ma nisam bila precizna, ne mislim na ljubavnice. mislila sam konkretno na silviju bič i arijen monije i prvih deset godina džojsovog života u parizu. silvija ga je obožavala do te mere, da je udovoljavala gotovo svim njegovim finansijskim potrebama, premda mu je bila 'samo' izdavač. u jednom trenutku, kad je džojs ostao bez izvora prihoda, ona je bila osnovni finansijski oslonac njemu, nori i deci - što umalo da dovede do bankrota šeksipra & co. mada, dobro ona je i sama rekla da su joj jedine prave ljubavi bile adrijen, džojs i šekspir & co, a da žrtve i napor koji je ulagala nisu ništa u odnosu na veličinu i značaj dela koji je štampala. a i priča o džojsu može na poseban topik.

Link to comment
ma nisam bila precizna, ne mislim na ljubavnice. mislila sam konkretno na silviju bič i arijen monije i prvih deset godina džojsovog života u parizu. silvija ga je obožavala do te mere, da je udovoljavala gotovo svim njegovim finansijskim potrebama, premda mu je bila 'samo' izdavač. u jednom trenutku, kad je džojs ostao bez izvora prihoda, ona je bila osnovni finansijski oslonac njemu, nori i deci - što umalo da dovede do bankrota šeksipra & co. mada, dobro ona je i sama rekla da su joj jedine prave ljubavi bile adrijen, džojs i šekspir & co, a da žrtve i napor koji je ulagala nisu ništa u odnosu na veličinu i značaj dela koji je štampala.
Aha, da, onda ok.
a i priča o džojsu može na poseban topik.
Slazem se. U stvari, cini mi se da je i bio jedan topik ranije, ali je potonuo na zadnju stranu, ako ne gresim. :)
Link to comment
ma nisam bila precizna, ne mislim na ljubavnice. mislila sam konkretno na silviju bič i arijen monije i prvih deset godina džojsovog života u parizu. silvija ga je obožavala do te mere, da je udovoljavala gotovo svim njegovim finansijskim potrebama, premda mu je bila 'samo' izdavač. u jednom trenutku, kad je džojs ostao bez izvora prihoda, ona je bila osnovni finansijski oslonac njemu, nori i deci - što umalo da dovede do bankrota šeksipra & co. mada, dobro ona je i sama rekla da su joj jedine prave ljubavi bile adrijen, džojs i šekspir & co, a da žrtve i napor koji je ulagala nisu ništa u odnosu na veličinu i značaj dela koji je štampala. a i priča o džojsu može na poseban topik.
pa...nisam siguran ni u ono oko "parazitstva"..s obzirom na mučenički život pre toga, naročito u Trstu
Link to comment
pa...nisam siguran ni u ono oko "parazitstva"..s obzirom na mučenički život pre toga, naročito u Trstu
ovo je takođe trebalo da zvuči nešto drugačije. shvatam kako u pisanom obliku ne prenosi i željeni ton. mada, kad sam rekla parazit, uzeti uslovno, mislila sam upravo na njegov odnos sa silvijom, a može da se primeni na odnos sa polom leonom. dok sam čitala biografiju silvije bič, nikako nisam mogla da se otmem utisku da se pomalo bahato odnosio prema njoj. naročito u ranoj fazi njegovog života u parizu, dok se još nije izašlo prvo izdanje uliksa - za koje, mora se priznati - silvija beše najzaslužnija. to me je ponukalo da napišem onaj komentar, koji nikako nije bio maliciozan. definitivno, nema topik o džojsu, ili ja ne vidim dobro. ajde hoste, ne bilo ti teško, splituj, pa da nastavimo. ovde je malo tesno :)
Link to comment

di mene nedostojnu na pocetak topika? :blink: 1 pitanjce...el nameravate da pricate o Dzojsovoj licnosti, tj. biografskim detaljima ili ce osvrt biti na delu, ili sinteza svega...? mene, na primer, bas zanima sta cyberwor/l/d, a i drugi koji su citali ovaj roman, misle o Portretu umetnika u mladosti... :)

Link to comment
di mene nedostojnu na pocetak topika? :blink: 1 pitanjce...el nameravate da pricate o Dzojsovoj licnosti, tj. biografskim detaljima ili ce osvrt biti na delu, ili sinteza svega...? mene, na primer, bas zanima sta cyberwor/l/d, a i drugi koji su citali ovaj roman, misle o Portretu umetnika u mladosti... :)
ti si ga pomenula, a dalje ćaskanje o njemu se nastavilo na osnovu tvog posta, te je nekako logično da se prelomi na tebi. to što se tiče tehnike. a što se tiče pitanjca, u džojsovom slučaju, posebno kad se priča o portretu nije tako lako razdvojiti, budući da je roman (polu)autobiografski. ako je verovati ričardu elmanu, džojsovom biografu džojs je nameravao da napiše autobiografski roman u kojem će njegov život da se pretvori u fikciju.
Link to comment
konačno pročitala Džojsov ''Portret umetnika u mladosti''...Sramota me kolko sam razvlačila s čitanjem, a sjajno delo :( Beše to moj prvenac od ovog znamenitog engleskog spisatelja, valjda sad sledi ''Uliks'', jel da? Igrom slučaja pali mi Tolstojevi ''Kozaci''???pod ruke...posle ću verovatno početi Pekićev ''Novi Jerusalim''...ili oma prelazim na ''Uliks'', dobar je taj Džojs ;) a željna sam i stripolike literature...
ne, sad ide ovo9780694523009.jpguzivancija :)
Link to comment

a može i pisma nori :)

My love for you allows me to pray to thespirit of eternal beauty and tendernessmirrored in your eyes or to fling you downunder me on that soft belly of yours and fuckyou up behind, like a hog riding a sow,glorying in the very stink and sweat that risesfrom your arse, glorying in the open shameof your upturned dress and white girlishdrawers and in the confusion of yourflushed cheeks and tangled hair.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...