Jump to content
IGNORED

Beogradski bioskopi


kim_philby

Recommended Posts

Kad smo vec kod zabrana, mnoge dileme bi onaj koga zanima mogao da resi citajuci Sluzbeni list, govorim o periodu 1970 - 1980: zabrane su uredno objavljivane u njemu, ali je bilo zabavnih situacija: recimo, resenje/odluka o zabrani Time, NYT, itd, itd, sa navedenim razlozima, obicno neki clanak u kome se to i to, a istovremeno se taj broj novina ili casopisa uredno prodaje na kioscima u centru.

Formalno zabranjenih filmova je bilo malo, interesantnije bi bilo uporediti godinu snimanja i godinu prikazivanja u Jugoslaviji: pored komercijalnih razloga, jer pretpostavljam da su u pitanju mogle da budu pare za otkup/prava prikazivanja, tu mozda lezi objasnjenje za utisak da su neki filmovi bili zabranjivani ili za mogucnost da je neko kocio prikazivanje iz politicko-ideoloskih razloga.

Osim toga, filmove su uvozile republicke filmske kuce, a sedamdesetih su se republicke politike vec toliko razlikovale, da je lako prolazilo da film koji j nepozeljan u jednoj, bude otkupljen od filmske kuce u drugoj republici.

Moram da se ispravim: mislim da se za prvi Todd Ao, ako se to tako zvalo, radilo ipak o filmu Alamo Dzona Vejna, a ne o Grand Prix, nisam siguran.

 

Poznavaoci ce znati bolje, nemam pri ruci zabeleske, pisem po secanju: takozvana cenzor sala se nalazila u jednom pasazu izmedju Knez Mihajlove i Obilicevog venca, mala, skockana sala, cudi me da se u poplavi pljuvanja na ex-Yu nije nasao bas niko da se pohvali gledanjem filmova tamo.

A najbolja gledanja su, kazu, bila negde u Tadeusa Koscuska u nekoj sali u kojoj su kinooperateri polagali strucni ispit/kvalifikaciju, jebem li ga.

Link to comment

:yawn2:

 

 

 

Odeon je jedno vreme bio opreman tim tada modernim andrmoljama, mislim da je posle Krusevca prvi imao TodAo sistem ili kako se to vec zvalo, Grand Prix je bio prvi film prikazan u toj tehnici, a u Odeon su za Zemljotres ugradili neku zvucnu aparaturu koja je skoro pa drmala salu...

 

To me nije zanimalo. Nisam ni imao nameru da gledam Ajkulu 3D tamo i nisam. Prvi 3D film, koji sam gledao, bio je Avatar i obična budalaština. Bolje mi je izgledao Kameronov Terminator u Odeonu tada nego sada Avatar u pogubljenom 3D.

Link to comment

:yawn2:

 

 

 

To me nije zanimalo. Nisam ni imao nameru da gledam Ajkulu 3D tamo i nisam. Prvi 3D film, koji sam gledao, bio je Avatar i obična budalaština. Bolje mi je izgledao Kameronov Terminator u Odeonu tada nego sada Avatar u pogubljenom 3D.

Ma nije ni mene, iz istih razloga, razumem.

Moje napomene su u neku ruku arheologija i nemaju veze sa filmom: pomenuo sam, na primer, Krusevac koji je prvi dobio taj Todd ao, negde krajem 60-ih, a interesantno je da je bioskop Vozdovac skoro pa kopija (mislim da su sale identicne) krusevackog.

Meni je, na primer, Dom sindikata bio kurton sala za gledanje u nuzdi, ali mislim da danas ima malo ljudi koji se secaju tamosnjih ogromnih orgulja i koncerata na njima.

Inace, (polu)periferijski bioskopi su bili zakon, zato sam i pomenuo Avalu, Bozu, Slavicu, Fontanu, Sumadiju.

Retko guzva, svi filmovi iz elitnih, premijernih bioskopa u centru posle 15 - 20 dana stignu tamo, publika upucena u umetnost gledanja i jos vecu umetnost upadica sa merom i stilom.

Terminator je zasluzio prikazivanje u nekom od njih, a ne u ulickanim bioskopima u centru.

 

I, skoro pa zanimanje, profesija: тапкарош.

Svakovecernje guzve ispred bioskopa, karta vise...

Link to comment

ajkula 3d

:wub:

 

i jugoslavija i jugoslavija. možda najkomotniji bioskop u gradu. sava centar pre sava centra.

za današnje uslove zvuči neverovatno premijera flaš gordona u 20. oktobru i red koji se razvukao do taksi stanice prekoputa hotela balkan. banda iz kraja otišla na projekciju u 12 kupili karte od preprodavaca, nešto somnobulno mnogo ih platili, al smo gledali prvi film u kraju. doduše iz drugog reda pa je ukočenost potrajala.

 

to sa todd ao bilo ozbiljno bacanje love, al je i bilo pa se moglo.

Link to comment

Jugoslaviju uvek zaboravim, ona bese relativno nov bioskop, mozda poslednji izgradjen u Bg?

 

Ali, Memphis Belle i potraga za MZ Kozara, mislim da se sada ne bih usudio u takvu ekspediciju :)

Link to comment

ajkula 3d

:wub:

 

i jugoslavija i jugoslavija. možda najkomotniji bioskop u gradu. sava centar pre sava centra.

za današnje uslove zvuči neverovatno premijera flaš gordona u 20. oktobru i red koji se razvukao do taksi stanice prekoputa hotela balkan. banda iz kraja otišla na projekciju u 12 kupili karte od preprodavaca, nešto somnobulno mnogo ih platili, al smo gledali prvi film u kraju. doduše iz drugog reda pa je ukočenost potrajala.

 

 

 

 

Nije to bilo ništa čudno, ako si hteo npr. u Kozari ili Odeonu da gledaš film, morao si da kupiš kartu barem pola sata, a često i sat vremena ranije.

 

Sećam se inače premijere Flash Gordona i po tome što je tada Politikin Zabavnik imao praksu da premijere većih filmova proprati i sa ponekim tekstom, ali i celim stripom u sredini kao što je bio slučaj sa Fleš Gordonom ili Imperijom Uzvraća Udarac ("čuvena" strip epizoda Snegohotke Napadaju).

 

 

Ta Ajkula 3D se muvala po bioskopima čitavih 80ih, mislim da sam jednom sa društvom i ja gledao sa onim bednim kartonskim naočarima što su delili, ali nisam zapazio nikakve efekte, nego  su čak bile neophodne da bi se film normalno gledao. Da li je tako bilo u svim bioskopima kod nas, pojma nemam.

Edited by Jeremija
Link to comment

Nije to bilo ništa čudno, ako si hteo npr. u Kozari ili Odeonu da gledaš film, morao si da kupiš kartu barem pola sata, a često i sat vremena ranije.

 

Sećam se inače premijere Flash Gordona i po tome što je tada Politikin Zabavnik imao praksu da premijere većih filmova proprati i sa ponekim tekstom, ali i celim stripom u sredini kao što je bio slučaj sa Fleš Gordonom ili Imperijom Uzvraća Udarac ("čuvena" strip epizoda Snegohotke Napadaju).

 

 

Ta Ajkula 3D se muvala po bioskopima čitavih 80ih, mislim da sam jednom sa društvom i ja gledao sa onim bednim kartonskim naočarima što su delili, ali nisam zapazio nikakve efekte, nego  su čak bile neophodne da bi se film normalno gledao. Da li je tako bilo u svim bioskopima kod nas, pojma nemam.

bio je i blejdraner strip u zabavnjaku :heart:

Link to comment

da, jugoslavija bi trebala da bude poslednji izgradjeni bioskop u bg(ne znam za one kvazi sinaplekse po žarkovu). ja bio poslednji put u jugi pre 10+ godina i žena mi na blagajni kaže "znate, ne radi nam grejanje i mnogo je hladno u sali. moj vam je savet da ne kupite kartu" sad je tamo neko dečije pozorište.

dok je fontana superica, sredio nam gangula. trebalo bi da fura neki art program, mada vidim da je postalo popularno kao mesto za proslavu rodjendana za klince koji su prerasli mek

Link to comment

Toni - tako je. :)

 

 

Blade Runner su izuzetno dobro ispratili u svakom pogledu, čak mislim da su strip nazvali "Da li Androidi sanjaju Električne Ovce".

 

 

Jedino mislim da o jadnom Diku nisu baš mnogo napisali, ali on i nije baš bio (van kruga ljubitelja SF-a) popularan u ono vreme.

Edited by Jeremija
Link to comment

ne secam se imena stripa, moguce da si u pravu, al nekako mi je u secanju da je bas bio blejd raner.

doduse, imam secanje prosecne meduze.

a sto se dika tice, jebiga, niko ne voli nas narkomane :(

 

sta je ono bese izaslo sa 3d naocalama? 

Link to comment

3d фантом је био у Забавнику, као и Блејд Ранер и Империја.

Друга два је правио одличан тандем Ал Виљемсон и Арчи Гудвин, познати и по Филу Коригану и томе што им сви јунаци носе коњичке панталоне (уске, тегет са жутом траком).

Иначе имам негде стрип Блејд Ранера, ладно су исекли Бетијев говор на крају.

Link to comment

250px-%D0%A0%D0%BE%D1%92%D0%B5%D0%BD_%D0

 

...u 20.oktobru uz ložačku ganci ekipu...nenadjebivo iskustvo...jedino što su stolice nastradale posle projekcije,jer su se morale provežbati naučeni pokreti iz filma... :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...