Jump to content
IGNORED

Beogradski bioskopi


kim_philby

Recommended Posts

secam se njegovih sf prica iz zabavnika, i u to vreme, meni je bilo kul.

posle sam citao neke njegove prevode, i imam utisak da je poprilicno otaljavao posao. 

mislim da je kao kriticar bio daleko najbolji.

Edited by ToniAdams
Link to comment
 

Posted Today, 08:46:53

Jeremija, on 24 Oct 2016 - 08:28, said:snapback.png

 

Niie se puštao Shining u bioskopima, sećam se da sam prvi put naleteo na njega kod prijatelja (na VHS kaseti). Znam da me je iznenadilo kad sam video da je to neki horror koji je režirao Kubrick, u njemu igra Nicholson, a sa druge strane nikad dotle nisam ni čuo o njemu.

Pustao se.

Uredno.

 

April, on 24 Oct 2016 - 07:34, said:snapback.png

Poslednje zabranjeno da se ja sećam bili su filmovi Stenlija Kjubrika, koje je on zatvorio za istočni blok. Tad smo mislili da je Stenli to uradio u neznanju, danas vidimo da baš i nije.

 

Tako sam Shining gledao na piratskoj projekciji u Domu inžinjera i tehničara, ali su mi Nikolsonove face svejedno ostale etalon za noćne more.

 

Piratska projekcija u Domu inzenjera i tehnicara  :isuse:

Kako ste zavarali trag UDBI?  :o

Imas neko priznanje, barem spomenicu za borbu protiv totalitarizma i komunisticke strahovlade?

 

Inace, cudno je da su svi koje znam, a da im se gledalo, Shining gledali u bioskopu.

U Beogradu.

 

Kakvog mi bombaša imamo na forumu:

 

20ups21.jpg

 

Uostalom, šta zna Kinoteka, valjda se Namenski seća bolje

Edited by April
Link to comment

Има те серије на ЈуТјубу под именом Звездани екран, али колико се сећам на ТВ-у је ишла под именом ”Осамдесет година научне фантастике” (или тако неки број)

 

Иначе је Живковићева критика одлична, једино што је лик неминовно смарао. Дефинитивно има ретро шмек, данас би се у таквим емисијама кревељили и урлали.

 

Taj serijal rezirala je Jelena Gencic..

Link to comment

Ја сам гледао ”Паклену поморанџу” у кинотеци средином 90-их, била је чини ми се црно-бела копија.

И тад су је најављивали као ”први пут у биоскопу”.

Link to comment

Ја сам гледао ”Паклену поморанџу” у кинотеци средином 90-их, била је чини ми се црно-бела копија.

И тад су је најављивали као ”први пут у биоскопу”.

 

Nisu je tako najavljivali. Bila je naprosto najavljena u redovnom programu i ništa tako nije pominjano.

 

Uostalom, Kinoteka u to doba nije odisala tim jadnim provincijalizmom poput takve najave i nije imala ništa slično ni za jedan drugi film kao ni za Paklenu...

 

edit: Inače, na topicu se taman našli April i namenski isto kao i Jeremija i zakintos. Taman prikladna dva para. S kim li ću ja :cry:

Edited by Ajant23
Link to comment

Nisu je tako najavljivali. Bila je naprosto najavljena u redovnom programu i ništa tako nije pominjano.

 

Можда су пренели медији, тог податка се сећам из тог времена. Била је гужвањција на пројекцији што је ипак било ретко.

А програми Кинотеке који су коштали пристојно па су их људи махом преписивали јесу били без таквих најава.

Link to comment

Cale od ortaka je pricao da je bio na projekciji Paklene Pomorandze koja je bila jedina u Beogradu jer je posle te prve zabranjeno i prosle su godine do vremena kad je ponovo bilo prilike da se gleda u bioskopu. Deo legende se sastojao da su oni srecnici koji su igrom slucaja pogledali to izazivali zavist i lagali vrsnjake oko detalja iz filma ne bi li to zvucalo sto konspirativnije i zajebanije. Sad, on covek nije bio sklon lozenju, ali jasno je da muskarcima u tim godinama ne treba verovati apsolutno nista kad se prisecaju svoje mladosti. Bas me zanima ako bi neko mogao potvrditi ili opovrgnuti ovu pricu nekakvim dokumentom.

Link to comment
Можда су пренели медији, тог податка се сећам из тог времена. Била је гужвањција на пројекцији што је ипак било ретко.

А програми Кинотеке који су коштали пристојно па су их људи махом преписивали јесу били без таквих најава.

 

Takva gužva verovatno nije bila nikad. Ali, tih dana pod sankcijama, pogotovo te zime kada je sve bilo raspušteno zbog grejanja, često su bile dupke pune sale Kinoteke. Umelo je da bude i pedeset posto više ljudi nego je sedišta. I za Dr Čudoljuba bila je dupke puna sala. Let iznad kukavičjeg gnezda i Amarkord punili su Sava centar više nego filmovi na FEST-ovima koju godinu kasnije.

 

Recimo, sećam se da je za Rozmarinu bebu bilo totalno ludilo od gužve u sali Kinoteke i to krajem devedeset druge. Pa, to je bilo logično, ljudi su dolazili da vide filmove u bioskopu. Hej, meni je većina filmova koje sam video u Kinoteci bila takva da je prvi put vidim u bioskopu ovde.

 

Super je bilo i kada ti iskopaju posve novu kopiju kao za Čast Pricijevih. A, crno bela kopija filma u boji isto nije bila izuzetak koji se vezuje uz Paklenu. Recimo, na takvoj kopiji sam gledao i Diskretni šarm buržoazije, koji svakako nije bio zabranjen za prikazivanje ni u SFRJ ni u UK-ju poput Paklene...

 

Takođe, Kjubrikove Staze slave sam gledao sa užasnim simultanim prevodom u Kinoteci. To je, inače, film koji je decenijama bio zabranjen za prikazivanje u Francuskoj zato što je njihovu vojsku prikazivao u lošem svetlu...

Edited by Ajant23
Link to comment

У то време сам гледао у Кинотеци и Одисеју 2001, и то из првог реда.

Мало незгодно јер је требало окретати врат да би се читао титл, али је вредело кад се дошло до трипа..

Link to comment

Kakvog mi bombaša imamo na forumu:

 

20ups21.jpg

 

Uostalom, šta zna Kinoteka, valjda se Namenski seća bolje

  

Pobeže stručnjak? Nemoj Namenski, šalili smo se, svi smo gledali Kjubrika u eseferjot

Odiseja, Odeon, redovne projekcije, pocetak 70-ih, ovo slovenacko bulaznjenje mozes slobodno o znas vec sta.

Uostalom, lako je proveriti i za Odiseju i za Shining, ondasnje novine su imale redovnu rubriku poznatu kao Bioskopi.

Dakle, pravac biblioteka, to je ona zgrada u kojoj se cuvaju knjige, udjes, kazes dobardan, uclanis se, dalje ce vec oni da ti objasne.

 

I, nema potrebe da vices, seiris i optuzujes me da bezim: od takvih kao sto si ti ne mogu ni da zamislim bezanje u bilo kom obliku.

Najbolje da me obidjes, ne treba mi zoger, a i dosadilo mi da s tobom brisem patos. :)

Link to comment

Nisam gledao sinemaskop tako, ali gledao sam Kosu i Mačka Frica, sve prepune sale...

Odeon je jedno vreme bio opreman tim tada modernim andrmoljama, mislim da je posle Krusevca prvi imao TodAo sistem ili kako se to vec zvalo, Grand Prix je bio prvi film prikazan u toj tehnici, a u Odeon su za Zemljotres ugradili neku zvucnu aparaturu koja je skoro pa drmala salu...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...