Jump to content
IGNORED

LEGALIZACIJA


đorđe geprat

Recommended Posts

do 10 marta oni koji nemaju legalno izgrađene objekte mogu da ih legalizuju. postoji sajt, dosta štur, www.legalizacija.rs na kome se mogu da dobiju neke od informacija. srbija je podeljena na zone, beograd na 8, svaka zona ima različitu tarifu po m2. postoji link ka spisku beogradskih zona, potražiću ga kasnije.popust, začajan, može da se ostvari ako se u vrlo kratkom roku calne ceo iznos unapred. može li se? ono što mene zanima je ova situacija:stan je u višespratnici, kupljen kada je bio završen, poodavno, zgrada ima sve priključke, koriste se. investitor je bio ugovorom u obavezi da uknjiži zgradu stanove na svoje ime da bi se oni kasnije preknjižili na vlasnike. to nije učinio. šta sada?ima još tu pitanja. stvar je čini mi se aktuelna pa, navalite.PS: ako postoji ova tema negde drugo, neka me moderatori upute, molim.

Link to comment
do 10 marta oni koji nemaju legalno izgrađene objekte mogu da ih legalizuju. postoji sajt, dosta štur, www.legalizacija.rs na kome se mogu da dobiju neke od informacija. srbija je podeljena na zone, beograd na 8, svaka zona ima različitu tarifu po m2. postoji link ka spisku beogradskih zona, potražiću ga kasnije.popust, začajan, može da se ostvari ako se u vrlo kratkom roku calne ceo iznos unapred. može li se? ono što mene zanima je ova situacija:stan je u višespratnici, kupljen kada je bio završen, poodavno, zgrada ima sve priključke, koriste se. investitor je bio ugovorom u obavezi da uknjiži zgradu stanove na svoje ime da bi se oni kasnije preknjižili na vlasnike. to nije učinio. šta sada?ima još tu pitanja. stvar je čini mi se aktuelna pa, navalite.PS: ako postoji ova tema negde drugo, neka me moderatori upute, molim.
E, hvala ti na ovom topiku i adresi sajta. Ja moram kevi konacno da legalizujem stan i svaka informacija mi je dobro dosla. Inace, da nisi slucajno kupio stan u istoj zgradi? :lol:
Link to comment
E, hvala ti na ovom topiku i adresi sajta. Ja moram kevi konacno da legalizujem stan i svaka informacija mi je dobro dosla. Inace, da nisi slucajno kupio stan u istoj zgradi? :lol:
nema na čemu. nisam, ja sam u gepratovoj a kupio sam vikendicu na teritoriji ljiga pa me zanima legalizacija tamo. hvala fanji na linku. sada znam koga da tražim tamo.računam da neka tamo zona u ljiškom kraju mora da bude jeftinija od osme beogradske za koju sam čuo da je cene na 800 - 900 dim/m2. sa 50% popusta za 40 m2 ne bi bilo puno. sad, ne znam da me ne udave troškovi geometra i sve ostale takse. videću. a, sramota me, sada su mi doveli trofaznu stuju pred kuću sa SKS i betonskim stubovima. vodovod je došao do belanovice.našao sam link ka beogradskim zonama. ne znam kakav je to kriteriju da su delovi rakovice u ekstra zoni. moždaima još nelogičnosti. evo: http://www.ekoplan.gov.rs/src/files/forum/0/3360/3360_Odluka_BG_ZONE.pdf sama vest o odluci je ovde: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1372642
Link to comment
do 10 marta oni koji nemaju legalno izgrađene objekte mogu da ih legalizuju. postoji sajt, dosta štur, www.legalizacija.rs na kome se mogu da dobiju neke od informacija. srbija je podeljena na zone, beograd na 8, svaka zona ima različitu tarifu po m2. postoji link ka spisku beogradskih zona, potražiću ga kasnije.popust, začajan, može da se ostvari ako se u vrlo kratkom roku calne ceo iznos unapred. može li se? ono što mene zanima je ova situacija:stan je u višespratnici, kupljen kada je bio završen, poodavno, zgrada ima sve priključke, koriste se. investitor je bio ugovorom u obavezi da uknjiži zgradu stanove na svoje ime da bi se oni kasnije preknjižili na vlasnike. to nije učinio. šta sada?ima još tu pitanja. stvar je čini mi se aktuelna pa, navalite.PS: ako postoji ova tema negde drugo, neka me moderatori upute, molim.
Prvo, zgrada mora da se legalizuje kao celina.Ako investitor (mada mi nije jasno kako može da bude investitor, ako nema dozvolu, tj. gradnja je bespravna) neće da se bavi legalizacijom, što je njegova ugovorna obaveza, imate dve mogućnosti:1. Da ga tužite, i tražite da ga sud obaveže da izvrši legalizaciju, tj. uknjiženje na sebe, da bi ste vi mogli da se uknjižite kasnije na sebe, po ugovoru.Ova opcija će vam oduzeti vreme, i propustićete rok za legalizaciju.2. Da se dogovorite svi zajedno (ali morate svi), i da na osnovu dokumentacije koju taj tip ima, i vaših ugovora, tražite legalizaciju cele zgrade i kasnije deobu nepokretnosti i uknjižbu pojedinih stanova direktno na vaše ime. Edited by Tresko
Link to comment
Ako investitor (mada mi nije jasno kako može da bude investitor, ako nema dozvolu, tj. gradnja je bespravna) neće da se bavi legalizacijom, što je njegova ugovorna obaveza, imate dve mogućnosti:
:lol: Ti kao da ne znas da se to desava u Srbiji.Btw, geprat spomenu uknjizenje, ti kao covek pravne struke nam pojasni, koliko ja shvatam legalizacija i uknjizenje su dve odvojene stvari? Tj. ovom legalizacijom ce to ici u paketu naravno, ali objekat je legalan (dakle nije "divlji") ako investitor/izvrsilac radova ima gradjevinsku dozvolu, a uknjizenje dolazi tek nakon izgradnje, zar ne? I onda i to nesto kosta?Tako da je sasvim moguce u gepratovom slucaju da je zgrada izgradjena legalno, sa sve dozvolama, ali da uknjizenje nije izvrseno.
Link to comment
:lol: Ti kao da ne znas da se to desava u Srbiji.Btw, geprat spomenu uknjizenje, ti kao covek pravne struke nam pojasni, koliko ja shvatam legalizacija i uknjizenje su dve odvojene stvari? Tj. ovom legalizacijom ce to ici u paketu naravno, ali objekat je legalan (dakle nije "divlji") ako investitor/izvrsilac radova ima gradjevinsku dozvolu, a uknjizenje dolazi tek nakon izgradnje, zar ne? I onda i to nesto kosta?Tako da je sasvim moguce u gepratovom slucaju da je zgrada izgradjena legalno, sa sve dozvolama, ali da uknjizenje nije izvrseno.
Da, to su dve odvojene stvari, i dva postupka.Prvo se zgrada legalizuje, tj. dobija gradjevinska dozvola, u medjuvremenu se uplati nadoknada za gradjevinsko zemljište, napravi projekat, itd, itd. Onda ide izdavanje upotrebne dozvole, kad inspekcija pregleda objekat.E, onda na osnovu svega toga se uknjižava zgrada. Tu se plaćaju razne takse za uknjižbu, koje ne verujem da prelaze stotinak evra. Naravno, ako se posle overavaju ugovori o kupoprodaji, to obično košta do 1% od vrednosti.
Link to comment
Prvo, zgrada mora da se legalizuje kao celina.Ako investitor (mada mi nije jasno kako može da bude investitor, ako nema dozvolu, tj. gradnja je bespravna) neće da se bavi legalizacijom, što je njegova ugovorna obaveza, imate dve mogućnosti:1. Da ga tužite, i tražite da ga sud obaveže da izvrši legalizaciju, tj. uknjiženje na sebe, da bi ste vi mogli da se uknjižite kasnije na sebe, po ugovoru.Ova opcija će vam oduzeti vreme, i propustićete rok za legalizaciju.2. Da se dogovorite svi zajedno (ali morate svi), i da na osnovu dokumentacije koju taj tip ima, i vaših ugovora, tražite legalizaciju cele zgrade i kasnije deobu nepokretnosti i uknjižbu pojedinih stanova direktno na vaše ime.
hvala tresko. trebalo bi da bude po prvom. investitor ima neke papire, gradnja nije bespravna, 4 ulaza po 20 stanova, komunalni priključci su dobijeni. problem kod ove opcije je što se u zemlji srbiji svega 5% presuda ovakve i sličnih vrsti realizuje. predložiću zainteresovanoj osobi opciju 2 no problem vidim što je ta rakovička ulica uvrštena u ekstra zonu sa maksimalnom sumom po m2.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ako je zgrada bila pod inspekcijskim nadzorom, postupak se nastavlja sto bi teoretski trebalo da dovede do rusenja.Ako nije bila pod nadzorom, ili ako je neko sitnije gradjenje, moze da se ne desi nista, ali ako se otkrije opet moze da donese rusenje.Ovaj rok je prekluzivan, tj njegovim prpustanjem se gubi pravo na legalizaciju.Prosli zakon je jednom menjan, (Velja Ilic) da bi se dao naknadni rok za prijavu. Uvek moze da se desi da se opet donese zakon, ali to je neizvesno.Ako je doneto resenje o rusenju ili postoj gradj dozvola ali je probijen projekat obavezno podnesi zahtev iako nemas sve papire cisto da bi uhvatio rok.Ako je objekat, da kazem, tajno izgradjen moze da se desi da podonosenjem zahteva za legalizaciju skrenes paznju na njega. Sa druge strane, za takav objekat uvek postoji opasnost da ga neko prijavi.Inace, objekti za koje je podnesen zahtev ne mogu se rusiti dok traje postupak. U beogradu ce se za sve objekte nadleynost prebaciti na grad, pa se procenjuje da ce to dodatno produziti postupak.Ako imas jos pitanje, pitaj... edit: nepismenos...

Edited by dusan1975
Link to comment

Po zakonu bi trebalo. Kako ce se to odvijati, zavisi od mnogo faktora - kakav ce stav zauzeti nadlezna lokalna samouprava, da li postoji neko ko je zainteresovan da se kuca srusi (komsija, vlasnik zemljista...), koliko ima takvih slucajeva - nije isto da li se na opstini ruse tri kuce ili 500, etc,etc.

Link to comment

to je neka vukojebina gde je celo jedno naselje nelegalno podignuto i to su kuce gde ljudi zive. bas me zanima kako ce se sprovesti eventualna odluka o rusenjumislim da bi tenkovima morali da dolazetu ima gomila ljudi koji grade kucu po 20 godina, gde su bukvalno sve cigle na kuci razlicitepricao sam sa tim ljudima i oni su u fazonu da nece da podnose zahtevvec ce da cekaju da dodje neka manje lopovska vlast koja ce ih pomilovati

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...