Jump to content
IGNORED

'Ladno, al' standard


bracad

Recommended Posts

Има ту поприличног зазора од повлачења по судовима. Дошло је дотле, бар овде (а не бих се чудио да је у Шведској још жешће), да добро пазиш шта причаш, којим тоном се обраћаш, да се не примичеш итд, да не би пала нека оптужба за полно узнемиравање на радном месту итд. Малтене је бар остао једино место где можеш да се набацујеш без превеликог страха од судства. Вербални деликт је био цица маца. Један тренутак непажње, пола реченице излетело у погрешном тренутку, и сјеба се каријера. Никад не знаш ко и за шта може да те тужи. Уосталом, беше пример баш овде малопре.Тога се плаше.
Prilicno si u pravu. Muskarci imaju puno validnih razloga da budu isprepadani. Mozda im je ono iza zatvorenih vrata u sobama svakojakih upravnih odbora (gde su vecina, 82% muskaraca u svim firmama koje su notirane na berzi) jos uvek poslednja oaza mira. Pa ne pustaju! :) Na terenu je stvar svakojako u korist zena. Tehnicki gledano, zena moze da "zapakuje" muskraca na puno nacina (i kad ima i kad nema razloga). Zeni se veruje na rec. Veoma. Kruzi sala medju ljubavnicima da ona prvo treba napismeno da mu da odoborenje pre nego sto krenu u "stetu" jer ona posle moze da se predomisli pa da ga prijavi za silovanje. Ovo nije preterivanje. Ta sala ima puno veze sa zbiljom. Samo 12% silovanja u Svedskoj je ono kad te manijak prepadne u mracnom parkicu. U 60% od ukupno prijavljenih slucajeva silovanja su se napadac i zrtva poznavali (sto povrsno a sto oni koji su u vezi) i ta su se silovanja desila u kuci a ne u nekom mracnom haustoru iz vedra neba. Takodje je statisticki utvrdjeno da su ta "kucna" silovanja uvek u kombinaciji sa znatnom konzumacijom alkohola. Tesko je tu biti pametan i razabrati psenicno od kukuruznog brasna. A ukoliko je tesko dokazati (sto je najcesci slucaj) onda se u obzir uzima tzv zenina verodostojnost. Znaci, njena prica presudi. Pre par godina se digla ujdurmna po novinama a naslovi su uglavnom bila tipa "drasticno povecan broj silovanja". Radilo se zapravo o tome da je konstatovano da se broj prijavljenih silovanja jako povecao u kratkom roku. A takodje se radilo i o tome da je par meseci pre te navale prijava promenjen zakon koji je proceduru veoma olaksao u korist zena. Da ne budem pogresno shvacena, silovanje je grozota. Ali ovde je bilo dosta kontroverznih slucajeva a i hajki pa se posle zene predomisle i priznale da su doborvoljno kopulirale. Sto naravno ne znaci da nema i onih nesretnica koje su zaista nagrabusile ali ove koje fejkuju im cine zlu uslugu. Bio slucaj dosta medijski naduvan jer se radilo o poznatom tenoru. Jedna (koja nije njegova zena) ga prijavila za silovanje. Silovanje koje se desilo jedno 6-7 godina ranije na nekoj turneji. Dokaz je bio njena prica + svedocenje jedne druge koja je bila na istoj turneji a kojoj je ova nesretnica to ispricala a ona sve do sada nikada nikome nije nista rekla. Ajd sad ti znaj sta se tu stvarno desilo pa jos nakon toliko godina. Ali zene rekle, sud poverovao i tenor eno sedi u bajboku. One "lakse" stvari tipa muski kolega de pogledao na "onaj" nacin ili ne daj boze pljesnuo po guzi su prica za sebe. Daleko bilo, niko nikoga ne treba da pipka i stipka (osim ako nije obostrano, sporazumno) ali kad zena pljesne muskarca po guzi (sto nije uopste retkost) onda se na to ne obazire ("sala"). A i ti pubovi koje pominjes su ti tricky mesta. Ko je ovde bio mogao je da vidi neke zene (sa odredjenim promilom alkohola) na delu. Niko ti ne garantuje sta moze da te snadje kad se u pubu lepo "udruzite" i dogovorite za dalje pa te ona povede kuci a sutra kad se probudi ona se predomisli iz nekih razloga. Mozda ovo sto sam napisala deluje mracno. Htela sam samo da objasnim da moze da bude mracno jer svi uslovi postoje. Ima, hvala bogu, dovoljno normalnih ljudi u ovoj zemlji. :) No, ja tvrdim da zena koja zeli da napakosti muskarcu moze to vrlo lako da uradi.
Link to comment
  • 9 months later...
  • 2 years later...
  • 8 months later...

imam jedno pitanje za švecku. može li neko da mi proceni koliko je minimalno potrebno para za iole normalan život u geteborgu (ne računajući stan i komunilije) za četvoročlanu porodicu (gde još niko ne ide u vrtić, a realno ni ne znaju jezik pa ne i ne mogu). ništa kafane, ništa restorani, minumum neki. 

Edited by Lezilebovich
Link to comment

hvala, ne treba mi da se neko cima. brat mi ide u geteborg, a ja ničim izazvan računam kako je tamo i koliko para treba i kako će da im bude :). za par dana će i on imati osećaj  :)

Link to comment

Jbg, ja sam neporodican covek u Stokholmu, pa ne bih da lupetam sa procenama. Ali, moj je utisak da troskovi zivota u Sverije i uopste na severu zavise od lajfstajla vise nego drugde. Kad se radi o onim osnovnim potrebama, dakle javni prevoz, hrana u supermarketu, nije to sad neka skupoca koliko se obicno misli da jeste. Ono gde cene krecu da luduju su usluge. Taksi, frizer, restorani. Naravno i alkohol u kafanama, ali to je vec opste znanje :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...