Jump to content
IGNORED

'Ladno, al' standard


bracad

Recommended Posts

Otvorio sam ovaj topic posto nisam video nijedan topic posvecen Svedskoj. Zivim vec odredjeno vreme u Geteborgu, i za sada moje impresije u odlicne. Generalno, Svedska ima sistem koji funkcionise, demokratija je na visokom nivou, zene imaju neverovatno velika prava, implementirane su u sve celije sistema.... Geteborg je fin grad, ne prevelik, ne premali, ima oko 600.000 stanovnika, glavni pokretac je Volvo. Puno parkova, kanala, dva ogromna stadiona u centru (Ullevi i Gamla Ullevi), ogroman trzni centar (Nordstan ili poznatiji kao Femman) su samo neke stvari koje mogu da se nadju u gradu.Mislim da mi je prilagodjavanje na Svedsku bilo jednostavno, jezik generalno nije tezak, posto je slican engleskom (pravila su skoro ista, neke reci su takodje slicne), mada i drzava ima nekoliko zakona koji omogucavaju brzo ucenje jezika i privikavanje na sistem. Posla i ima i nema, posto je ovde kriza bila veca nego u Srbiji (najteze je pogodjen Saab), ali opet nije to ni priblizno onome sto smo mi imali dole u devedesetim. Svedska "suruje" dosta sa Amerikancima, konkretno, veliki deo americkog oruzja se proizvodi u Svedskoj, ponekad nacin razmisljanja ljudi je paralelan sa amerikanckim. Naravno, ono po cemu je mozda i Svedska najpoznatija je socijalni sistem koji je fenomenalno organizovan i po tome su vodeci u svetu.Generalno, vidim sebe ovde i ubuduce, prosirenje porodice je na putu, tako da su koreni pusteni, samo da izrastu... :)

Link to comment
Svedska "suruje" dosta sa Amerikancima, konkretno, veliki deo americkog oruzja se proizvodi u Svedskoj...
Idu ljudi napred, normalno, nekada se samo izvozila sirovina... :) 'Vataj korenje i srećno za širenje porodice!
Link to comment

Izgleda da cu biti u Stokholmu dva meseca na prolece. Sto je super, ali ja o tom gradu ne znam nista, osim da je lep i na ostrvima. E, sad, koja da mi bude strategija za trazenje stana/sobe? I koliko vremena bi taj proces mogao da traje, s obzirom na to da ostajem relativno kratko, pa ce mozda ljudi biti manje voljni da mi izdaju stan, sobu, sta vec. Bio sam na onom sajtu Bostaddirekt i sve to lepo izgleda, ali sumnjam da mogu da nadjem smestaj pre nego sto zapravo odem tamo.

Link to comment
Izgleda da cu biti u Stokholmu dva meseca na prolece. Sto je super, ali ja o tom gradu ne znam nista, osim da je lep i na ostrvima. E, sad, koja da mi bude strategija za trazenje stana/sobe? I koliko vremena bi taj proces mogao da traje, s obzirom na to da ostajem relativno kratko, pa ce mozda ljudi biti manje voljni da mi izdaju stan, sobu, sta vec. Bio sam na onom sajtu Bostaddirekt i sve to lepo izgleda, ali sumnjam da mogu da nadjem smestaj pre nego sto zapravo odem tamo.
Ovako, ne bih ti preporucio stan posto su jako jako skupi, preporucujem sobu ako mozes da nadjes. Ja ne znam konkretno za Stockholm, ali Bostaddirekt je dobro mesto za trazenje stana. Inace, ako nadjes povoljno stan, mozes da pozoves ljude i da se dogovoris sa njima, bez obzira sto ostajes tako kratko. Posto dolazis kratko, gledaj da u cenu stana ne ide i parking posto ti i ne treba. Inace, saobracaj i prevoz u Svedskoj je fenomenalan, tako da mozes da trazis stan i van centra... primer ja sam 15km od Geteborga, 15 minuta mi treba do centra....
Link to comment
Otvorio sam ovaj topic posto nisam video nijedan topic posvecen Svedskoj. Zivim vec odredjeno vreme u Geteborgu, i za sada moje impresije u odlicne. Generalno, Svedska ima sistem koji funkcionise, demokratija je na visokom nivou, zene imaju neverovatno velika prava, implementirane su u sve celije sistema.... Geteborg je fin grad, ne prevelik, ne premali, ima oko 600.000 stanovnika, glavni pokretac je Volvo. Puno parkova, kanala, dva ogromna stadiona u centru (Ullevi i Gamla Ullevi), ogroman trzni centar (Nordstan ili poznatiji kao Femman) su samo neke stvari koje mogu da se nadju u gradu.Mislim da mi je prilagodjavanje na Svedsku bilo jednostavno, jezik generalno nije tezak, posto je slican engleskom (pravila su skoro ista, neke reci su takodje slicne), mada i drzava ima nekoliko zakona koji omogucavaju brzo ucenje jezika i privikavanje na sistem. Posla i ima i nema, posto je ovde kriza bila veca nego u Srbiji (najteze je pogodjen Saab), ali opet nije to ni priblizno onome sto smo mi imali dole u devedesetim. Svedska "suruje" dosta sa Amerikancima, konkretno, veliki deo americkog oruzja se proizvodi u Svedskoj, ponekad nacin razmisljanja ljudi je paralelan sa amerikanckim. Naravno, ono po cemu je mozda i Svedska najpoznatija je socijalni sistem koji je fenomenalno organizovan i po tome su vodeci u svetu.Generalno, vidim sebe ovde i ubuduce, prosirenje porodice je na putu, tako da su koreni pusteni, samo da izrastu... :)
Svedska je sjajna zemlja za zivot, posebno za ljude koji misle tu da ostanu dugorocno. Medjutim, nije bez mana. Ono o zenama si veoma u krivu. Zene nemaju neverovatno velika, nego normalna prava. Svuda ih ima jer zele tamo da budu i niko nema prema tome predrasude, sto je svakako dobro. Ali cisto zakonski, stvar stoji cak i malo gore nego u zemljama bivse YU. To se pre svega odnosi na plate. One su tajna za zaposlene unutar jednog preduzeca, ali surova statistika poreske uprave pokazuje da su za isti posao placene oko 20% manje od svojih muskih kolega. Vazi jednako za najbolje placene politicke i direktorske funkcije, kao i za nekvalifikovani rad. Takodje malo gresis ovo za ucenje jezika i prilagodjavanje. Naime, to zavisi od finansijske snage opstine i jos vise od njenog interesa da se imigranti brze uklapaju. U siromasnijim opstinama stvari stoje veoma lose, npr. postoji besplatni kurs jezika kao i drugde, ali nastavu drze za to nekvalifikovani nastavnici, a u istoj grupi sede analfabete i akademici, pa se u mom slucaju sedenje tamo pokazalo sasvim beskorisno. Jezik sam naucila sama, zahvaljujuci internetu, prebogatim bibliotekama i televiziji. Ovo za Amerikance si sasvim u pravu, kao i za nezaposlenost. Nije ona toliko strasna kao sto se prica, ali je svakako bolje malo preuvelicati problem, nego ga gurati pod tepih.Puna podrska za pustanje korena :D . Tek kad se prosisri porodica, upoznaces najvece blagodeti ove nase "´ladno, ali standard" dembelije. Tu ces se tesko obogatiti, ali ako ti to nije prioritet u zivotu, onda si izabrao najbolje sto postoji u danasnjem svetu.
kolko je pivo u kafani?
U prodavnici evro i po pa nagore, a u kafani ne pitaj :( . Uz to moras da planiras kad ce da ti dodje zelja da se naroljas i obezbedis se na vreme jer se alkohol prodaje samo u posebnim prodavnicama koje imaju cudno radno vreme. U obicnim mozes da kupis samo ono do 3,5 alkohola, ali to i nije pivo.
Izgleda da cu biti u Stokholmu dva meseca na prolece. Sto je super, ali ja o tom gradu ne znam nista, osim da je lep i na ostrvima. E, sad, koja da mi bude strategija za trazenje stana/sobe? I koliko vremena bi taj proces mogao da traje, s obzirom na to da ostajem relativno kratko, pa ce mozda ljudi biti manje voljni da mi izdaju stan, sobu, sta vec. Bio sam na onom sajtu Bostaddirekt i sve to lepo izgleda, ali sumnjam da mogu da nadjem smestaj pre nego sto zapravo odem tamo.
Domaci bi te ispravili da nije na ostrvima nego na arhipelagu, sto je ustvari isto, ali njima cini bitnu razliku; valjda lepse zvuci. A da je prelep - jeste :wub: Tesko ces naci stan dok ne dodjes ovde jer ga mozes dobiti samo "u drugu ruku", dakle direktno od vlasnika ili nosioca ugovora, a oni hoce da te licno upoznaju ili bar da imas preporuku. Mozda ti je alternativa neki jeftiniji hostel za prvih nedelju dana. Uz to je i prolece malo nezgodan period. Leti i oko Bozica ima mnogo vise stanova. Mozda lupam, ali mogu da proverim. Cini mi se da te zivot u hostelu i to u najstrozem centru ne bi kostao mnogo vise nego iznajmljivanje stana, a ustedeo bi na vremenu i prevozu.
Link to comment
Tesko ces naci stan dok ne dodjes ovde jer ga mozes dobiti samo "u drugu ruku", dakle direktno od vlasnika ili nosioca ugovora, a oni hoce da te licno upoznaju ili bar da imas preporuku. Mozda ti je alternativa neki jeftiniji hostel za prvih nedelju dana. Uz to je i prolece malo nezgodan period. Leti i oko Bozica ima mnogo vise stanova. Mozda lupam, ali mogu da proverim. Cini mi se da te zivot u hostelu i to u najstrozem centru ne bi kostao mnogo vise nego iznajmljivanje stana, a ustedeo bi na vremenu i prevozu.
Hvala vam oboma na feedbacku. A inace, mogu ja da proverim cene, samo mi daj ime hostela, ako znas :) A to je inace neka stipendija, pa mi kao placaju smestaj do 900 evra mesecno. Tj, refundirace mi po povratku. Da se ne lazemo, planiram da idem vrlo blizu te gornje granice, heh. U principu bih neku garsonjericu, ali moze i flatshare, navikao sam ja na to.
Link to comment
U prodavnici evro i po pa nagore, a u kafani ne pitaj :( . Uz to moras da planiras kad ce da ti dodje zelja da se naroljas i obezbedis se na vreme jer se alkohol prodaje samo u posebnim prodavnicama koje imaju cudno radno vreme. U obicnim mozes da kupis samo ono do 3,5 alkohola, ali to i nije pivo.
Eh taj System Bolaget.... Ali zato lepo nadjes pivo na crno (uvoz iz Nemacke) ili odes u Putgarden i obezbedis za za odredjeni vremenski period :D
Hvala vam oboma na feedbacku. A inace, mogu ja da proverim cene, samo mi daj ime hostela, ako znas :) A to je inace neka stipendija, pa mi kao placaju smestaj do 900 evra mesecno. Tj, refundirace mi po povratku. Da se ne lazemo, planiram da idem vrlo blizu te gornje granice, heh. U principu bih neku garsonjericu, ali moze i flatshare, navikao sam ja na to.
Za 900 jevreja (oko 9000 SEK) verujem da mozes da nadjes pristojan stan (all inclusive), pa cak i jeftinije. Lepo se vilhelmina setila za hostele, dobra ideja dok ne nadjes stan. Inace, sto se jezika tice, engleski je zvanican jezik i mozes slobodo da ga koristis, svi znaju engleski.
Takodje malo gresis ovo za ucenje jezika i prilagodjavanje. Naime, to zavisi od finansijske snage opstine i jos vise od njenog interesa da se imigranti brze uklapaju. U siromasnijim opstinama stvari stoje veoma lose, npr. postoji besplatni kurs jezika kao i drugde, ali nastavu drze za to nekvalifikovani nastavnici, a u istoj grupi sede analfabete i akademici, pa se u mom slucaju sedenje tamo pokazalo sasvim beskorisno. Jezik sam naucila sama, zahvaljujuci internetu, prebogatim bibliotekama i televiziji.
Ne znam kako je u siromasnijim opstinama, ali u Geteborgu je to ok. I ja imam u "odeljenju" i analfabete i amerikance i muslimane i engleze.... nastavu mi drzi iranac(!), ponekad mislim da znam vise od njega. Bez obzira sto mi zena ima srpsko poreklo trudim se da sto vise pricam svedski i da ucim. U biblioteku jos nisam otisao, jer nemam naviku iz Srbije, ali trebalo bi. Sto se Stockholma tice, nisam bio ali sam samo cuo iz prica da je los (inace, kao i u svakoj zemlji mrze se ljudi iz glavnog grada i ostalih vecih gradova :D) Edited by bracad
Link to comment
U biblioteku jos nisam otisao, jer nemam naviku iz Srbije, ali trebalo bi.
Ne znam je li tako i u Svedskoj, ali mene je odusevilo koliko narod u Norveskoj ide u biblioteku da cita. I to one najbezvenije, opstinske biblioteke. I jos k tomu, imaju police sa knjigama na svim vecim imigrantskim jezicima.
Link to comment
Ne znam je li tako i u Svedskoj, ali mene je odusevilo koliko narod u Norveskoj ide u biblioteku da cita. I to one najbezvenije, opstinske biblioteke. I jos k tomu, imaju police sa knjigama na svim vecim imigrantskim jezicima.
To jeste, ovde ljudi jako mnogo citaju. Primer je bio kad sam pokusao pre nove godine da kupim razglednice u prodavnici knjiga.... cekao sam na red 20 minuta. Jednostavno nisam mogao da verujem koju kolicinu knjiga ljudi kupuju.
Link to comment

@Bracad: Ovde ljudi zaista mnogo citaju, ali uglavnom krimice u dzepnim izdanjima koje kad procitaju uredno sortiraju u papir za reciklazu. Meni nekako uvek zao kad vidim knjigu u djubretu :( Za Anu Karenjinu vecina smatra da je to film s Gretom Garbu u glavnoj ulozi i nista drugo, ali i to je okey. Super je sto ljudi ne zaziru od biblioteke i sto u njima ima za svakog ponesto + obavezno kafance gde mozes da se druzis i popijes kafu. I ja sam tek ovde postala redovan posetilac :) . Dok sam ucila jezik, mnogo su mi znacile lättläst knjige, koje u biblioteci imas na posebnim policama. Ako ih jos nisi otkrio, toplo ti ih preporucujem.Sto se tice sfi, u malim mestima, pogotovo ovde kod mene na severu, retko zalaze novi imigranti, a jos redje se zadrzavaju. Zato se opstinama i ne isplati da se mnogo trude oko njih. U mom "odeljenju" od nas 6 bila je uz mene jedna Skotlandjanka ciji engleski niko od nas nije razumeo, tri Tajlandjanke i jedna zena iz San Salvadora koja je u Svedskoj zivela 14 godina i prilicno dobro govorila jezik, ali nije umela da pise (ne samo svedski, nije umela uopste da pise :P ). Prednost je u pocetku biti u vecem gradu. Posle moze kako hoces.

Link to comment
Hvala vam oboma na feedbacku. A inace, mogu ja da proverim cene, samo mi daj ime hostela, ako znas :) A to je inace neka stipendija, pa mi kao placaju smestaj do 900 evra mesecno. Tj, refundirace mi po povratku. Da se ne lazemo, planiram da idem vrlo blizu te gornje granice, heh. U principu bih neku garsonjericu, ali moze i flatshare, navikao sam ja na to.
Evo ti ceo spisak, pa se zabavljaj :) Cene od 13 do 40 evra za noc. Verovatno ima i bitniji popust kad zivis duze. Takodje imas i recenzije drugih, mada uglavnom vazi pravilo "koliko para, toliko i muzike".Takodje mozes da koristis i www.hitta.se i da ukucas adresu hostela, da bi video gde se otprilike nalazi u odnosu na centar grada ili neko drugo mesto koje tebe interesuje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...