Jump to content
IGNORED

Fotografija - Razno


jms_uk

Recommended Posts

On 19.6.2019. at 12:11, hoffnung said:

 

slazem se da nije u redu, zato sam i otisao prvo da vidim sa njim preko privatnih poruka. necu ga vise pitati ili bilo koga kada tako uradi. ali ostavimo to sada. bilo i proslo. zasto si pomenula 'prohujalo sa vihorom'?

 

edit: 'storaroa' je mnogo bolje. bukvalno je sve izaslo sa prvom pretragom.

 

gone with the wind spada u prvi kompletan obojen film. bukvalno su ga rucno radili gde su manipulisali bojom u svrhu simbolike. bilo je filmova pre sa bojom ali cisto radi bojenja scene a ne da bi izrazavalo simboliku. znam da dok smo radili analizu da su odredjene teritorije uvek bile u drugoj boji. jedne lokacije/scene u jednoj. druge u drugoj kako bi se razlikovala nada od nesrece na primer. 

 

btw ono sto si pricao o tvom omiljenom reziseru i tim sekvencama se zovu mise-en-scenes. 

 

slazem se da su svetlo i kadar bitniji od boje. ponekad ume da me iritira ta simbolika boje jer odvlaci od price. valjda zato i ne podnosim vecinu david lachapellovih radova. 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by mustang
Link to comment
11 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

obrati pažnju na dariusa khondjia, pogledaj njegovu filmografiju

 

kadriranje je, po meni, maestralno u idi

 

sve to sam gledao ili vecinu. no, ne budem lenj i ponovo sinoc uzmem da pogledam 'seven'. iako sam ga odavno gledao, i znam celu pricu, odlucio sam se za gledanje iskljucivo zbog sinematografije. pogledam trajanje, ono.. dve cuke, ali ok. tesko je bilo gledati film iskljucivo kao tehnicki deo, buduci da je prica jako dobra, i uvucete nesvesno. primetio sam sledece: nije mu ceo film podeksponiran kao sto si napisao. postoje scene koje su fenomenalno uradjene, a u podekspoziciji su. npr. kada morgan izlazi iz kancelarije, ostavlja kovertu na stolu. pozadina je podeksponirana, a sam njegov izlazak iz stanice je normalno eksponiran. kao pola/pola. druga scena je kada su morgan i brad pitt ispod stepenista u policijskoj stanici. to je jako dobra scena u smislu svetla. oni su u mraku, a stepenice, ostali policajci su u svetlu. kroz film se provlaci zuta boja svetla, koja dolazi od lampi, i to je bas naglaseno/upecatljivo. ne mozes da ne primetis to ako si skoncentrisan na tehnicki deo. jedna topla atmosfera, i za mene prilicno zbunjujuca. imam utisak kao da je hteo da naglasi toplinu, spokoj.. a svi troje [morgan/brad/gwyneth] nose neki jaram koji ne odaje utisak da je sve u najboljem redu. sto se svetla tice, nisam skapirao da li postoji neko posebno naglasavanje/znacenje istog, osim da je jako dobro uradjeno. najvise mi je paznje otislo na odlicno kadriranje. jedna od boljih scena, ali stvarno je sve uradjeno odlicno, je kada morgan dolazi prvi put kod njih na veceru. morgan stoji u trpezariji, a gwyneth je u kuhinji, i pricaju.

 

pogledacu ovaj film koji si spomenuo.

 

1 hour ago, mustang said:

 

gone with the wind spada u prvi kompletan obojen film. bukvalno su ga rucno radili gde su manipulisali bojom u svrhu simbolike. bilo je filmova pre sa bojom ali cisto radi bojenja scene a ne da bi izrazavalo simboliku. znam da dok smo radili analizu da su odredjene teritorije uvek bile u drugoj boji. jedne lokacije/scene u jednoj. druge u drugoj kako bi se razlikovala nada od nesrece na primer. 

 

btw ono sto si pricao o tvom omiljenom reziseru i tim sekvencama se zovu mise-en-scenes. 

 

slazem se da su svetlo i kadar bitniji od boje. ponekad ume da me iritira ta simbolika boje jer odvlaci od price. valjda zato i ne podnosim vecinu david lachapellovih radova. 

 

 

 

 

 

 

 

 

tada su krenuli da eksperimentisu sa 2/3 technicolor strip? kao da sam juce nesto tako procitao vezano za 'gone with the wind'. eto, naucio sam nesto novo. vidim da ta rec dolazi od francuske reci i znaci 'placing on stage'. super! hvala! :)  btw da li si gledala nesto od ozu-oivh filmova? to je stara skola, i meni jako godi. vidim da mnogi ljudi, ukljucujuci i onog sean tucker-a koga sam postavio na predhodnoj strani, pominju uglavnom nove filmove, i odatle crpe inspiraciju. kao sto sam napisao u jednom postu, meni je to sve super, ali ne ostavlja utisak za pamcenje.

 

Link to comment
8 hours ago, hoffnung said:

 

tada su krenuli da eksperimentisu sa 2/3 technicolor strip? kao da sam juce nesto tako procitao vezano za 'gone with the wind'. eto, naucio sam nesto novo. vidim da ta rec dolazi od francuske reci i znaci 'placing on stage'. super! hvala! :)  btw da li si gledala nesto od ozu-oivh filmova? to je stara skola, i meni jako godi. vidim da mnogi ljudi, ukljucujuci i onog sean tucker-a koga sam postavio na predhodnoj strani, pominju uglavnom nove filmove, i odatle crpe inspiraciju. kao sto sam napisao u jednom postu, meni je to sve super, ali ne ostavlja utisak za pamcenje.

 

 

gledala sam 1-3 filma, ne secam se koja. nesto oko dece, ali se ne secam se vise o cemu se radi. njegovi uglovi kamere su bili kao da smo voajeri. nije to moj fazon. 

Edited by mustang
Link to comment
2 hours ago, mustang said:

 

gledala sam 1-3 filma, ne secam se koja. nesto oko dece, ali se ne secam se vise o cemu se radi. njegovi uglovi kamere su bili kao da smo voajeri. nije to moj fazon. 

 

taj sa decom se zove: 'good morning' da, to se zove 'pillow shots' po tome je izmedju ostalog i poznat. inace, ja nemam taj utisak voajerstva kada je [u njegovom slicaju] kadar takav, vise je fazon kao da sam tu sa njima. podelio je taj prostor sa nama.

Link to comment
11 hours ago, hoffnung said:

nije mu ceo film podeksponiran kao sto si napisao.

dobro bre, nemoj da si bukvalista

:dry:

producenti bi ga otkačili na drugoj kontrolnoj projekciji da je slika podeksponirana. low key je pravi termin, ako ćemo za pravo.

 

 

 

znaš kako kažu, ne valja ceo film da bude dobro snimljen, onda ne može da se napravi razlika između scena. kod nekih, ključnih, dp dominira, kad je glumica dobra riba i tu se potrudi, a kad imaš trećepozivce u kadru, e tu se malo poliva, al po standardu asc.

 

 

 

kad si savladao khondjija :tongue:, red je da se dođe i do, možda, nejvećeg majstora. sven nykvist, on je nešto drugačiji kolorno. bojeno sveden, skoro pa monohromatski, a opet kad završiš sa gledanjem filma boja ostane duboko urezana u sećanje.

da ne bude da se ne pomenu ana asp i marik vos, bez čije pomoći, svakog u svom sektoru, ničega od ovog ne bi bilo.

i naravno bergman

 

 

krici i šaputanja

fani i aleksandar

 

 

 

 

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

@kums | kada si napisao da je 'podeskponiran' automatski sam dobio dojam 'arrival'. nisam mogao da to izbijem iz glave sve dok ga nisam pogledao. :D cudni su ti svedjani i boje. npr meni je i dalje pod utiskom kada su svedjani u pitanju: ping-pongkingen [2008]ne kao prica, mada nije los film, ali kolorit je fantastican. taj film me je odavno inspirisao za fotografiju. tako sam i uleteo sa eksperimentisanjem 2/3 techicolor strip. znam da film nije radjen u toj tehnici, ali me je tada podstakao da istrazujem na tu temu.

 

hvala za ove predloge. bukmarkovano! :) samo da nadjem vremena..

Link to comment
5 minutes ago, hoffnung said:

hvala za ove predloge. bukmarkovano! :) samo da nadjem vremena..

iskočio bi iz svoje kože da ne spomenem ultimativni master peace

kad neko bude snimio opet nešto približno tome, naravno uključujući i iskorak u tehničkom smislu znaj da će nas vrlo brzo grunuti kometa

Link to comment

Kinematografija je reč koja se odnosi na film i filmsku industriju. Reč na koju ti referišeš je novijeg datuma i odnosi se na svakog ko se bavi videom u najširem smislu - cinematographer. Vidi još visual artist, DP. Kod nas se to DP zapatio i odnosi se na direktora fotografije. Opet čudno prevedeno jer ako je director reditelj, onda bi dp trebao biti reditelj slike. Možda najprirodniji način da referišeš na tog sinematografera je rečju snimatelj. Iako je i to neka tehničko opšta odrednica. To je opet različito od kamerman ili kamera operater. 

Link to comment
14 minutes ago, nisam ja said:

Kinematografija je reč koja se odnosi na film i filmsku industriju. Reč na koju ti referišeš je novijeg datuma i odnosi se na svakog ko se bavi videom u najširem smislu - cinematographer. Vidi još visual artist, DP. Kod nas se to DP zapatio i odnosi se na direktora fotografije. Opet čudno prevedeno jer ako je director reditelj, onda bi dp trebao biti reditelj slike. Možda najprirodniji način da referišeš na tog sinematografera je rečju snimatelj. Iako je i to neka tehničko opšta odrednica. To je opet različito od kamerman ili kamera operater. 

 

da, tako i stoj u recniku za 'kinematografija' a opet nije to sto je meni trebalo u izrazavanju. hvala na pojasnjenju!

 

edit: ali nekako vidim da ce mi prava rec faliti u izrazavanju. 'cinematography' obuhvata sve u jednom. bas je dobra rec za nekoga ko je izmedju ostalog direktor fotografije. kada kazemo 'cinematography'. tacno znas sta se kaze, sta obuhvata sve.

Edited by hoffnung
Link to comment

ameri još kažu(za tv snimatelja) i photographer. mada je najučestalije na eng govornom području cameraman/camera, čak su se i neki dp-jevi tako potpisivali na odjavnom špicama celovečernjih igranih filmova. ima još i lighting cameraman(bbc izum). kod nas se za snimatelje odomaćio i izraz eng(electronic news gathering)

 

 

msm čovek koji radi za kamerom bi trebao sve da zna da radi, manje više uspešno

Link to comment
34 minutes ago, nisam ja said:

Pa sinematograf bi bio pandan fotografu, tj. po našoj transkipciji kinematograf. Ali kinematograf je uređaj za projekciju. 

 

tako i ja kapiram, ali kao sto si napisao, kod nas se koristi 'snimatelj' [sto meni uopste ne lezi, i u recniku je definicija za istog jako siromasna. stavise, nema ni kamerman kao pojam...] za nekoga ko ima zvanje 'director of photography'  - dop ili dp.

 

sada kada citam via internet, samo se jos dodatno zbunjujem, pogotovo sto americka i engleska 'kinematografija' nisu iste. odn. dop/dp ima drugaciju funkciju u odnosu na americku i eng. produkciju filma.

 

fali mi neka dobra knjiga na tu temu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...