Jump to content
IGNORED

Fotografija - Razno


jms_uk

Recommended Posts

12 minutes ago, mustang said:

@hoffnung   misli na vittorio storaro

 

a jesi frank sisa, siri znanje a ne samo da se pravis da si iznad nas. objasni sto, zbog cega...ovde smo zato sto volimo film

 

storaro je bio dp za apokalipsu, konformistu, poslednjeg cara, poslednji tango u parizu

 

on je mejnstrimovao manipulaciju boje u atmosferske svrhe. al ne mogu da prelistavam ko je prvi krenuo sa tim u istoriji filma. nije ni bitno na kraju krajeva. ne znam sto mi u glavi prohujalo sa vihorom u vezi boje...

 

objasnio mi je preko privatnih poruka. nisam mogao da izguglam nikako, jer ne znam od cega da pocnem. zato sam mu se i javio, u smislu da nije u redu da ostavi inicijale i kao snadji se. njemu je to izgleda ok, ali meni nije, kao sto sam mu i napisao. u svakom slucaju, sve je ok. dobio sam od njega to sto me zanimalo.

 

+ kada sam napisao 'ko je to?' nisam mislio da mi neko objasnjava sve, samo je to jako bilo malo za guglanje. nikakav problem mi nije da sam istrazujem, ali kao uslov je barem potrebno vise od inicijala.

 

 

Link to comment

@hoffnung 

 

nije u redu.  jel to okej da ti njemu na DM saljes poruku ‘ej druze objasni....?’

 

 

prvo je pogresno rekao prezime...nije v. storara nego bi bilo storaroa

 

trebalo mi ne vremena da razmislim o kome pise, prvo pomislih mozda neki rus vladimir...

Link to comment
On 19.6.2019. at 19:02, mustang said:

@hoffnung 

 

nije u redu. prvo je pogresno rekao prezime...nije v. storara nego bi bilo storaroa

 

trebalo mi ne vremena da razmislim o kome pise, prvo pomislih mozda neki rus vladimir...

 

slazem se da nije u redu, zato sam i otisao prvo da vidim sa njim preko privatnih poruka. necu ga vise pitati ili bilo koga kada tako uradi. ali ostavimo to sada. bilo i proslo. zasto si pomenula 'prohujalo sa vihorom'?

 

edit: 'storaroa' je mnogo bolje. bukvalno je sve izaslo sa prvom pretragom.

Link to comment
54 minutes ago, mustang said:

@hoffnung   misli na vittorio storaro

 

a jesi frank sisa, siri znanje a ne samo da se pravis da si iznad nas. objasni sto, zbog cega...ovde smo zato sto volimo film

 

storaro je bio dp za apokalipsu, konformistu, poslednjeg cara, poslednji tango u parizu

 

:heart:

 

nisam znao da se razumes u ovo

Link to comment

storaro kao najveći dp ima više tm-ova boja je svakako jedna od njih, al je odnos svetlo tamno i igranje na tankoj liniji ekspozicije ono na čemu je sagradio temelj svoje karijere

 

kod tih kolorista meni je draži khondji

 

 

uopšteno kolor je vrlo vezan za razvoj trake i samog procesa razvijanja i čitanja svetla. nije sve bilo pod konac od samog početka pa su se i dipijevi tome prilagođavali

zlatno doba vesterna i tehnicolora je wooow za svakog ljubitelja boje. 

 

 

imao je, storaro, sjajno predavanje u bg kad je radio karavađa(jedini razlog zašto je to prihvatio da radi je jer mu je karavađo bio jedini uzor i želja mu je bila da mi filmovi liče na njegove slike)za rai. za 90 min boju je pomenuo možda par puta. sve je bilo svetlo i metafizika istog

Link to comment

@kums koliko je zapravo njih u savremenoj kinematografiji uzelo ovo sto je radio storaro? meni se cini mnogi? mnogi ljudi [fotografi, buduci da mene to zanima, i gledam filmove kao inspiraciju, sto zbog kadrova, sto zbog paleta boja] gledaju savremene filmove i traze inspiraciju za svoju fotografiju.

mene iskreno mnogo vise privlace stari filmovi. crno beli zbog kadrova i price, u boji zbog sjajnog kolorita, koji jako tesko moze da se primeni u digitalnoj fotografiji. na sta tacno mislim, sada cu da objasnim.

 

jedan od mojih favorita kada su reziseri u pitanju je yasyjiro ozu. mislim da sam pogledao vecinu njegovih filmova. mene su malo je reci odusevile boje, barem sto se tice filmova koje je radio u boji. kadrovi takodje, ali zbog toga je i ostao prepoznatljiv, odn. ono sto ga izmedju ostalog cini vrlo specificnim i odlicnim reziserom je njegov stil kadriranja - pillow shots. no,  svaki kadar kada je boja u njegovim filmovima prisutna je savrsen! svaki detalj u istom je toliko dobar, da bih mogao da gledam film sekvencu po sekvencu, odn. u slikama. bogata i savrsena jednostavnost. fali mi rec za ovo sto hocu da naglasim. sve hocu da kazem 'zivot sam' ali nekako se ne uklapa u tu moju misao.  u principu, kao neki dogadjaj koji si doziveo [svaki kadar] i sada ga vidis bez bilo kakve filozofije. ne znam da opisem to, u svakom slucaju rekao bih remek delo. 

 

takodje kada si spomenuo western filmove, cesto u poslednje vreme kada je na tv-u stanem ispred tv-a ako sam u nekoj zurbi, i ispratim par minuta samo zbog boje, to gledam i divim se. taj faktor mi uopste nije znacio pre, odn. nesvesno sam podrazumevao, ali kako me to sada interesuje, sve hocu da gledam stare filmove, i sve kao 'od sutra' [nemam vremena]. bas zbog toga, da upijam sve to. takodje i techicolor two/three strip.

 

koje savremene [novije] filmove bi izdvojio?

Link to comment
obrati pažnju na dariusa khondjia, pogledaj njegovu filmografiju
 
kadriranje je, po meni, maestralno u idi
Ja nešto D. K. pamtim više kao nekog ko "šeta po żici" oko ekspozicije I da kadriranja...




...shiit has hit the fan...

Link to comment

pretpostavljam zbog seven koji je ceo u podexpoziciji. vidi ukradenu lepotu, plažu, ona dva što je radio sa vudi alenom, evitu, delikates...

 

 

e

ne ulazi u manir

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...