Jump to content
IGNORED

Fotografija - Razno


jms_uk

Recommended Posts

Raw ubija zanat zbog 'to ćemo u postu'.

zbog radi toga su i ovakve zabrane. ako je fotografisanje onda se zna šta je to, a ako je post produkcija zna se i to šta je.

 

mislim da žele tehnički unifikovanu fotografiju, lišenu svake moguće intervencije koja bi dovela u pitanje njenu verodostojnost. može im se.

 

podržavam.

Link to comment

 Raw ubija zanat zbog 'to ćemo u postu'.

 

 

... o's podeksponirano, preeksponirano, doubleeksponirano...?

 

 

darkroom940.jpg

 

 

Ja prvi ne volim da obradjujem fotografiju i cedim iz nje ono cega nema, ali RAW je jedna od najkorisnijih opcija kod digitalaca. U razvijanju RAW-a ne mozes da dobijes ovo nikako:

 

larger-WhatsWrong6R.jpg

Edited by Caligula
Link to comment

Možeš ti svašta u labu, al to ne znači da ćeš random uperiti kameru na ulici, okinuti bez podešavanja, a onda u laboratoriji, kropovati, tražiti expoziciju itd. Malo karikiram stav i daleko od toga da se protivim napretku, ali malo ide na jaja to okidam u rawu, a onda sve može.

Link to comment

Ne moze Reuters da zabrani RAW, tako rade digitalni fotoaparati. Oni samo hoce da software u aparatu odradi automatski postproces (rezultat cega je JPEG), a da se oduzme iz ruku freelancera.

 

Pretpostavljam da u doba filma nisu dozvoljavali nista osim Polaroida... jok.

Link to comment
  • 2 weeks later...

da li neko ima ideju sta je '3d printed washer' ili '3d printer'..

 

to je ova "gumica" koja se stavlja u ovaj helios objektiv. da li je to neki deo od ves masine - gumica ili slicno?

 

ja malopre uradio ovo, ali bez tog 3d washera izgleda bez veze. verujem da je caka u tome, da se taj deo ubaci zbog dobrog rezultata.

 

 

 

edit: 

 

 

Simply using a 1.4mm thick plastic 3D printed washer as a spacer between both lenses avoid this drawback.
Edited by hoffnung
Link to comment

nisam..

 

:cry:

 

 

edit: sada vidim o cemu se radi, kada sam izguglao '3d printer' 

 

ok, sada kapiram da taj deo nije nesto sto moze da se kupi, nego mora da se isprinta.  :blush:

 

u svakom slucaju hvala na pojasnjenju

Edited by hoffnung
Link to comment

ja rekao mom drugaru [on mi je i poslao ovaj video] da sam probao, ali mi treba neki prsten od ves masine :D

 

edit: u fazonu: "nazoves [to je on rekao] nekog majstora za ves masine i posaljes mu sliku samo da ti kaze kako se zove taj prsten, posle ti je lako".

Edited by hoffnung
Link to comment
  • 3 weeks later...

jel koristi/probao neko novu verziju canon digital photo professional? to je onaj program [dpp] sto se dobija uz kameru kao prateci softver. ja imam 3.15 [mislim da je ovo poslednja serija verzije 3] preko linuxa i probao sam ovu novu, ver. 4. utisci su da je sve lepo organizovano, sa modernijim grafickim okruzenjem. jedna od novih stvari koja mi se dopala kada sam video da je ukljucena [bez da sam prvo probao] je: hue, saturation i luminance adjustments. stvarno je super alat, u smislu, vazan da jedan program za obradu fotografije poseduje isti. sa druge strane nije toliko precizan/dobar kao sto je to slucaj sa adobinim lightroomom. probao sam i lightroom, pa znam. inace, ja ovaj alat koristim u programu rawtherapee -  foss. 

 

u svakom slucaju, ako imate onu kutiju od kamere, sve sto vam treba je onaj serijski broj koji se nalazi na poledjini iste, barem sto se tice ove verzije 4. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...