Jump to content
IGNORED

Fotografija - Razno


jms_uk

Recommended Posts

Nisam siguran da je adekvatan topić ali ajde...Treba mi svetlomer, neki sto jeftniji (CCCP :P ), pa me zanima da li neki forumas ima jedan za otudjivanje ili da me usmeri gde bih to mogao da pronadjem (buvljak, kod coveka itd.)Namena je da mi koliko/toliko olaksa posao sa manuelnim objektivima na Nikon D50 dslr-u

Link to comment

Mozes da meris kroz originalni DX zoom objektiv, pa ga onda brzo i vesto zamenis za MF objektiv (i postavis istu blendu). Uzelo bi to petnaestak sekundi (?), ali ni merenje eksternim svetlomerom starog tipa ne verujem da ce manje.

Link to comment

Nije losa ideja, ali to ima jednu, ne malu manu - sjebacu mount za manje od 7 dana :DSutra dobijam neki Lenjingrad na probu, pa ako se pokaze dobro, pojuricu malo po buvljacima. Imam Nikkor 35mm f/1.4 Ai, dovoljno jak razlog da se malo cimam sa tim

Link to comment
Nije losa ideja, ali to ima jednu, ne malu manu - sjebacu mount za manje od 7 dana :DSutra dobijam neki Lenjingrad na probu, pa ako se pokaze dobro, pojuricu malo po buvljacima. Imam Nikkor 35mm f/1.4 Ai, dovoljno jak razlog da se malo cimam sa tim
Često možeš naći na ovom sajtu
Link to comment
Često možeš naći na ovom sajtu
Tnx. Pratim berzu redovno, usnimio sam taj Sverdlovsk, pa ako ovaj Lenjin odradi posao na testu, vrlo lako moze da se desi da upravo njega pazarim. A opet, sve mislim da to mogu naci za kikiriki na Bubanj Potoku...
Link to comment
  • 1 month later...

ne znam gde da postavim pitanje.krenuo je S90 da me zeza na zimovanju. zapravo jedna stvar se cudna desava. ustanovili smo da se na formatu M1 (mislim da je to 6 ili 8 Mp) odjednom pojavljuje na donjem delu fotke neka mrlja, malo tamnija od bele pozadine. mislio sam da se nesto sjebalo u objektivu posto mi je aparat pao na sneg i malo se skvasio ali sam slucajno menjajuci formate shvati da na formatu W (widescreen) ove mrlje nema. e sad, jbga, nisam proveravao ostale standardne 4:3 formate, L, M2 ili M3 da bi znao da li je samo na M1.... da li je mozda nekome ovo dovoljno da desifruje o cem se tu radi i sta je lek?

Link to comment
ne znam gde da postavim pitanje.krenuo je S90 da me zeza na zimovanju. zapravo jedna stvar se cudna desava. ustanovili smo da se na formatu M1 (mislim da je to 6 ili 8 Mp) odjednom pojavljuje na donjem delu fotke neka mrlja, malo tamnija od bele pozadine. mislio sam da se nesto sjebalo u objektivu posto mi je aparat pao na sneg i malo se skvasio ali sam slucajno menjajuci formate shvati da na formatu W (widescreen) ove mrlje nema. e sad, jbga, nisam proveravao ostale standardne 4:3 formate, L, M2 ili M3 da bi znao da li je samo na M1.... da li je mozda nekome ovo dovoljno da desifruje o cem se tu radi i sta je lek?
Пробај са високим форматима, тј где је однос 4:3 или још мање, ако имаш. Ако се на свима њима појављује, онда је канда нешто на неком од сочива (од оних што се не померају, ваљда, иначе би се и то шетало), или нешто у електроници утиче на тај део чипа - магнетно поље, грејање, бемлига.Него, да ли се појављује и на другим фоткама истог формата али друге резолуције? Тј, где је исти однос ширина:висина али друга резолуција? Да ли се појављује и кад сликаш у сирово? Ја сам на фујици имао којекаквих ситних глупости за које се после (тј након 13000 снимака :isuse:) испоставило да потичу од килавог алгоритма за јпег компресију. Ипак је тај процесор у фоткалици слаб да би то одрадио и добро и брзо и да још не троши много струје. Зато (сад кад сам провалио како то може лепо да се ради) више волим сирово, па да га конвертујем на јачој машини, с вољом и натенане.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kupio na burzi:141RC.jpgcool.gif Nije bas profi-profi, ali kao da jeste. Sto se objetiva tice ima svega i svacega, ali mi onako na gomili ne uliva poverenje.

Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...