Jump to content

Crna Gora

Eraserhead

Recommended Posts

James Marshall

Prije da je prestao da mu se diže jednog jutra pa je onda krenuo u vjerski rat umjesto da pošalje heliš po Jami.

• +1 1
  • Replies 20,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Eraserhead

1943

• bradilko

1658

• morgana

1447

• Anonymous

663

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Poslusao sam malo Dritana danas i juce, mogu samo da kazem da bi bilo od izvanredne vaznosti za ceo region da uspe u ovom sto je naumio. Ne dajem mu velike sanse jer znam protiv kakve viseslojne gamad

Dritan i ja ♥️♥️♥️

Jedno zlo manje. Ko Ristu Radovica gleda samo kroz poslednja desavanja u CG ima tesku amneziju. Njegovo poseravanje nad mrtvim Djindjicem uslo je u anale necovestva, primitivizma i prostakluka. Lik je

Posted Images

Anonymous
13 minutes ago, namenski said:

...

DPS je toliko ukorenjen, urastao da bi njegova cak samo i formalna demontaza - sa sve Milom na mestu predsednika drzave u ciju spremnost i sposobnost da sabotira sve sto se moze sabotirati - trajala mesecima i - sto je najvaznije - ne svodi se ni na pitanje nacionalnosti ni jezika ni bilo cega iz uobicajenog nacionalistickog arsenala koji dobro dodje samo za vitlanje zastavama i pevanje idiotskih pesama: svodi se na aktivno, brzo i pre svega koordinisano politicko delovanje, preuzimanje poluga vlasti u pravom smislu, a ne na iscrpljivanje oko pretresanja pitanja koja bi se, ovako ili onako resila sama od sebe po iole efikasnom preuzimanju poluga vlasti.

Tamo, sad već ogroman broj ljudi i ne zna kako može da izgleda država bez Mila. Zajebano će biti, sve institucije su pune Milovih kadrova, a nova koalicija će biti veoma tanka i šarolika ukoliko uopšte bude napravljena. Meni jedino pada na pamet da se na brzinu osnuje nekakav specijalni sud i krene od vrha na dole, pa da se oni sitniji šrafovi useru i počnu da govore.

Zaboravio si treći, možda najvažniji faktor, svemogući, veoma brojni i ultrabogati kriminalci, šta s njima?

18 minutes ago, harper said:

Ovo nije pojednostavljeno vec apsolutno netacno i podlo. Na stranu sto za nekakvo Amfilohijevo kontrolisanje crnogorske drzavne politike, narocito na nacin na koji to radi mafijas s kojim si ga izjednacio, nema nikakve sanse. Abazovic i Becic mogu u svakom trenutku da otkazu podrsku bilo kakvom takvom pokusaju i automatski sruse vlast.

Harpere, Harpere sve manje zivaca imam da odgovaram na ovakva uskakanja a la provincijski novinarcic koji se odao stilskim vezbama, a da pri tom nista ne kaze.

Mafijastvo Mila i Amfilohija, kao i bilo koga, osim par casnih izuzetaka je ako ne ne istog reda velicine, ono istog reda beskrupuloznosti.

Uostalom, mucno mi da s tobom uopste nacinjem bilo kakvu raspravu dok mi ne odgovoris na prosto pitanje sto danima izbegavas:

kako to SPC nije retrogradna snaga i u srpskom i u CG drustvu?

Ili, da pojednostavim, pozivajuci se na one tvoje popove koji, kao i svi gradjani imaju pravo glasa, slobodu zbora i dogovora:

kako bi se proveo bilo koji, recimo francuski biskup, da javno, sa propovedaonice pozove pastvu da glasa za Makrona ili Le Pena?

Ili, obrnuto, svejedno.

I da, pritom, baci kletvu, anatemise jednu stranu.

Svejedno koju.

Hvala i dovidjenja.

Edited by namenski
1 minute ago, Anonymous said:

Zaboravio si treći, možda najvažniji faktor, svemogući, veoma brojni i ultrabogati kriminalci, šta s njima?

Nisam.

Ne smem ni da mislim na njih: sprega pomenutih i svih drustvenih struktura je nesto sto bukvalno uzasava.

Do beznadeznosti.

Radi se o bukvalno o gustoj paucini kroz koju se nemoguce probiti.

I svako ko tvrdi da je to lako resivo, ocas posla - sere, da izvines na izrazu.

30 minutes ago, Krošek said:

jesi poslusao njegov intervju za sarajevski fejs? odgovorio je ako ne bas bukvalno na tvoja pitanja, ali bar toliko da odgovori relativno jasno naziru. 

srbe je odredio jasno da ne moze jasnije kao pripadnike manjine koja je bila diskriminisana, rekao da je onaj ko ne moze da dobije posao i doprinosi drustvu, ne moze ni biti posvecen gradjanskim ciljevima tog drustva. i slicno. 

ono sto je demonstrirao je da moze da prepozna stvarno nacionalno pitanje, sto je pitanje srba u crnoj gori, i da to sto je realno mora biti primarno, dakle ispred onoga sto je lazno i neautohtono, sto je produkt nacionalisticke ideologije, sto ce prema mom dozivljaju njegove politicke misli biti neutralisano ili sublimirano u ono sto je ionako zapravo legitimno pitanje. znaci kada imas potpuno stvaran problem, a ujedno i smisleno resenje (koje se upravo odvija u jednoj ranoj fazi vec samom pobedom stranaka sa srpskim prefiksom) s jedne strane i nacionalisticke somnabulije i retrogradnosti s druge strane (koje najvise bujaju kada sve stoji fiksirano a frustracije se gomilaju), njegovo ocekivanje je da dogadjaji nece ici u pravcu sprovodjenja nerealnih ideologija nego zadovoljenja stvarnih interesa jedne grupe, kada se vec konacno nakon par decenija javila takva prilika. to je moje tumacenje. 

znaci ne pricamo o muslimanskoj braci i morsiju nego o srbima u crnoj gori u godini 2020. mozemo da se salimo kao neki da je pobedio "ajatolah amfilohije", ali u samoj toj ideologiji vise nema one ludacke energije da se donese retrogradan zakon ili nesto slicno. vec je i ta ideologija odrtavela i ostala bez privlacne moci u odnosu na sadasnji momenat. sta se uskurcilo uskurcilo se. sada je pitanje ko ce demonstrirati vecu ozbiljnost i drzavnicki stih, takve teznje se vide iz prvih izjava politicara iz pobednickog bloka.

... ali na primer sta je specificno srpsko u suzbijanju homoseksualnosti i u redukovanju dostupnosti abortusa? jedino da se tu ubaci neki mac ili buzdovan sestoperac da se to pitanje tematski prikladno oboji. u krajnoj liniji ljudi tamo nisu ni toliko religiozni da su zakaceni za desno-klerikalne ideje nezavisno od politike, kao u nekim drugim regionalnim primerima. 

pre ce na redu biti pitanje jezika. to je nesto sto je vecita tema za nacionaliste, a opet je nesto s cim crnogorsko drustvo bas i treba da se bavi, s obzirom na situaciju sa manipulisanjem jezikom tamo. kako ce da se bavi je malo sekundarno pitanje za mene, jer gore od toga kako se dosad time bavilo i ne moze. 

sve u svemu ja ne mislim da on misli da ista narocito moze da izdejstvuje sa svojim koalicionim partnerima u smislu da utice na njih da budu progresivniji nego je dao svoj doprinos tome da pocne jedan dug proces. iz svega sto je rekao je jasno da on zna sta dolazi, i da to nece biti sasvim prijatno. u tom procesu srbi ce da zauzmu odredjene polozaje u drustvu koji su im bili uskraceni i to je deo procesa politicke transformacije crne gore.

kada je sarajevska novinarka shvatila sta on govori i da nema ali ni 0.1% oslanjanja na "regionalni narativ" sasekla se, a on nije ni trepnuo, bas ga je bilo briga. isao je dotle da kaze da kao sto su srbi podrzani od strane srbije i crkve, tako je i on podrzan od odredjenih faktora i da je to normalno, da je crna gora mala zemlja i da niko ne zivi u vakuumu. iako on nema veliku moc, neko ko moze tako da se postavi spram vladajucih narativa je ipak ozbiljan igrac za mene. 

edit: samo da budem jasan ovaj post nije prepricavanje i parafraziranje onoga sto je on rekao u intervjuu (osim tamo gde tako pise), nego moje licno vidjenje a propo njegovog ucesca 

Odlicno si protumacio, potpuno delim tvoj utisak. Upravo to izmestanje iz narativa koji vec 30 godina drzi region van ozbiljne politike i perpetuira neizmernu stetu za nove generacije koje nemaju drugog dodira s politikom, nateralo me je da juce napisem onaj post koji je pun hvale za Abazovica. On ne samo da je shvatio da de-eskalacija moze doci samo kao posledica demontiranja narativa o "neprijatelju protiv kojeg je sve dozvoljeno" (pri cemu je taj neprijatelj deo gradjana drzave kojom upravljas), on ima nameru da prepusti ta pitanja istinskoj politickoj realnosti koja prati demokratski kapacitet birackog tela. To nije samo regionalni kontekst, to je kontekst politicke teorije u celini,m bar one koja se bavi demokratskom organizacijom.

Mi smo u regionu dosli u situaciju da svaka znacajna manjina samo zbog svojih relativnih brojeva automatski postaje taj neprijatelj, pa se onda nase politicke elite bave raznim vrstama inzenjeringa kako bi te brojeve ili direktno umanjili ili marginalizovali njihov znacaj. To ne moze na dobro da izadje i Abazovic je apsolutno u pravu kad kaze da resenje nije kriminalizacija tih grupa vec njena integracija unutar normi koje definisu drzavnu zajednicu. Ali tako nesto reci "gradjanskim opcijama" koje, na primer, opravdavaju odricanje od Kosova recenicom - necete valjda da nam Albanac bude premijer - skoro da je zaludan posao. Ne postoji ama bas nijedan politicki ili drzavni razlog zasto Albanac u Srbiji, Srbin u Crnoj Gori, Bosnjak u Republici Srpskoj, Albanac u Makedoniji ili, ne znam, Bosanac u Sloveniji ne bi bio premijer, ako je to volja birackog tela. Pretpostavka da bi sama ta cinjenica urusila drzavnu celovitost i efikasnost je odlika nezrelih i nedemokratskih drustava.

Ono za sta navijam je da Crna Gora u buducnosti ima albanskog premijera koji ce saradjivati izmedju ostalih i sa prosrpskom strankom na dobrobit Crne Gore, njenih evroatlantskih integracija i opsteg uredjenja drzavne uprave. Uspeh takve jedne vlasti bi bio od neprocenjive koristi za region.

• +1 6
4 minutes ago, Anonymous said:

Tamo, sad već ogroman broj ljudi i ne zna kako može da izgleda država bez Mila. Zajebano će biti, sve institucije su pune Milovih kadrova, a nova koalicija će biti veoma tanka i šarolika ukoliko uopšte bude napravljena. Meni jedino pada na pamet da se na brzinu osnuje nekakav specijalni sud i krene od vrha na dole, pa da se oni sitniji šrafovi useru i počnu da govore.

Prvi bold: ovo se, na srecu, donekle precenjuje: postoji mali doduse, ali postoji, tanak sloj ljudi koji rade svoj posao, i koji bi ga radili i radice ga ko god da je na vlasti.

U njima je, mozda, nada: od vodovodzija, preko prosvetara, lekara, itd, itd..., ima toga, kao i u svakom drustvu...

Drugi bold: mrka kapa: u taj sud neko, a zna se i ko, treba da privede, uhapsi...

A tamo :isuse: 

Ostale pravne zavrzlame, tuzilastvo, itd, itd, da ne pominjem...

6 minutes ago, namenski said:

Harpere, Harpere sve manje zivaca imam da odgovaram na ovakva uskakanja a la provincijski novinarcic koji se odao stilskim vezbama, a da pri tom nista ne kaze.

Mafijastvo Mila i Amfilohija, kao i bilo koga, osim par casnih izuzetaka je ako ne ne istog reda velicine, ono istog reda beskrupuloznosti.

Uostalom, mucno mi da s tobom uopste nacinjem bilo kakvu raspravu dok mi ne odgovoris na prosto pitanje sto danima izbegavas:

kako to SPC nije retrogradna snaga i u srpskom i u CG drustvu?

Ili, da pojednostavim, pozivajuci se na one tvoje popove koji, kao i svi gradjani imaju pravo glasa, slobodu zbora i dogovora:

kako bi se proveo bilo koji, recimo francuski biskup, da javno, sa propovedaonice pozove pastvu da glasa za Makrona ili Le Pena?

Ili, obrnuto, svejedno.

I da, pritom, baci kletvu, anatemise jednu stranu.

Svejedno koju.

Hvala i dovidjenja.

A kako bi se proveo nemacki kancelar kad bi javno pozvao Francuze da glasaju za Makrona ili Le Pena? Pri cemu je taj biskup drzavljanin Francuske, za razliku od nemackog kancelara. I da li bi ovako prskao u besu da je Amfilohije pozvao gradjane Crne Gore da glasaju za Djukanovica? Na ovo poslednje ne moras da odgovaras jer znam, bilo je retoricko pitanje.

Nisi ti u raspravi sa mnom, nemas kapacitet, ti si u raspravi sa svojim emocijama zbog pada Djukanovica sa kojim ne mozes da se izboris. Nisi jedini, tu su i Azem Vlasi, Ferhat Dinosa i slicni odavno korumpirani cinovnici raznih sluzbi i lobija.

1 minute ago, harper said:

A kako bi se proveo nemacki kancelar kad bi javno pozvao Francuze da glasaju za Makrona ili Le Pena? Pri cemu je taj biskup drzavljanin Francuske, za razliku od nemackog kancelara. I da li bi ovako prskao u besu da je Amfilohije pozvao gradjane Crne Gore da glasaju za Djukanovica? Na ovo poslednje ne moras da odgovaras jer znam, bilo je retoricko pitanje.

Odogvor je prost: najebo bi.

Aj sad ti meni odgovori, cekam danima.

2 minutes ago, harper said:

Nisi ti u raspravi sa mnom, nemas kapacitet, ti si u raspravi sa svojim emocijama zbog pada Djukanovica sa kojim ne mozes da se izboris. Nisi jedini, tu su i Azem Vlasi, Ferhat Dinosa i slicni odavno korumpirani cinovnici raznih sluzbi i lobija.

Ovo je, jednostavno, odvratno.

I ispod svakog nivoa.

Cak i ispod nivoa jednog frustriranog arhinacionaliste, koji u svojoj frustraciji seje zuc i bljuje zeleno gde stigne, pljuje okolo, lamentira o tome da je, citiram, Srbija samo zemlja kojom gazi, da moze kada hoce i gde hoce, ali je to slucajno samo mrski zapad...

A u medjuvremenu crce od brige za sudbinom Srbije, Cg...

I Kosova :isuse: 

Bljak... :puke:

• James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
36 minutes ago, 3opge said:

svemu ovome malo je doprinelo i to da se milu jednog jutra digao kurac te je odlucio da oduzme svu SPC imovinu.

Naravno da je to uticalo ali to nema veze sa prefiksom "srpska" u tom akronimu. Brojke sve govore, dovoljno je samo uporediti procenat glasova koje su dobile ove tri stranke i procenat onih koji su se na popisu izjasnili kao Srbi. Pisao sam o tome kad se desavalo, verovatno na istom ovom topiku, Djukanovic je prosto zanemario da je Mitropolija crnogorska koliko i srpska, u smislu etnickog izjasnjavanja. Kada je krenuo u njenu demontazu mnogi njegovi glasaci su shvatili da te podele na Crnogorce i Srbe nisu prolazna politicka moda vec da se radi o ozbiljnom inzenjeringu koji ce ih ostaviti bez njihove sopstvene tradicije. To jeste kap koja je prelila casu ali je nije prelila kod Srba, koji svejedno nisu ni pre ovoga glasali za Djukanovica, vec upravo kod velikog broja Crnogoraca, koji nisu racunali na to da njihov glas ima toliku tezinu i posledice po njih same.

Upravo zbog toga mislim da postoje dobre sanse da nece doci ni do kakvog "povratka u mracnu cetnicku proslost" vec ce Crna Gora jednostavno nastaviti tamo gde se i zaputila. Uostalom, ukoliko DF bude insistirao na tome to je najbrzi nacin da se DPS vrati na velika vrata u crnogorsku vlast, pa ako su tolike budale neka tako i urade.

Anonymous

Trebaće ozbiljna saradnja stanovništva ukoliko žele da se nešto uradi. Neko iz nove vlade će morati da pokuša da održi ozbiljno motivišući govor. Ljudi će morati da postanu svesni situacije, za početak da batale te usrane i beskorisne podele. Današnji miting ne govori meni u prilog.

Ukoliko će da hvataju novu vlast za svaku zapetu, kao što smo mi bili radili i ukoliko će nova vlast da se ponaša kao naša onomad, onda je ovo ogromno gubljenje vremena.

57 minutes ago, Anonymous said:

Trebaće ozbiljna saradnja stanovništva ukoliko žele da se nešto uradi. Neko iz nove vlade će morati da pokuša da održi ozbiljno motivišući govor. Ljudi će morati da postanu svesni situacije, za početak da batale te usrane i beskorisne podele. Današnji miting ne govori meni u prilog.

Ukoliko će da hvataju novu vlast za svaku zapetu, kao što smo mi bili radili i ukoliko će nova vlast da se ponaša kao naša onomad, onda je ovo ogromno gubljenje vremena.

Imace ova vlast dosta poteskoca sa svim i svacim ali mislim da su oni toga savrseno svesni, sto je dobra polazna osnova da se predvide neki potencijalni problemi. Ne vidim ni kod jednog od njih trojice neki poseban trijumfalizam koji bi se negde mogao i ocekivati, imajuci u vidu kakav su posao napravili. Za sada igraju dobro. Ono na sta ce moci da racunaju je ozbiljan odliv tehnokrata iz DPS-a i tu moraju biti jako pazljivi da iz tog odliva selektiraju samo ljude oko kojih ne postoji dilema kad je njihov integritet u pitanju. Tu je, recimo, DOS strasno zajebao stvar. U svakom slucaju, ukoliko tranzicija prodje mirno vrlo brzo cemo videti koliko je DPS politicka partija a koliko interesna organizacija.