Jump to content
IGNORED

Video tehnike


Sludge Factory

Recommended Posts

kako se zove (iskreno, ne znam kako to da izguglam jer ne znam termin) onaj efekat kada kamera snima statični objekat i on se približava, a pozadina se udaljava i kako se zapravo to dešava? samo mogu da pretpostavim da se radi ručno, zavrće-odvrće?

Link to comment
  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sludge Factory

    52

  • kud u maglu Simoviću

    12

  • Zmitjkoe

    11

  • InvisibleLight

    11

kako se zove (iskreno, ne znam kako to da izguglam jer ne znam termin) onaj efekat kada kamera snima statični objekat i on se približava, a pozadina se udaljava i kako se zapravo to dešava? samo mogu da pretpostavim da se radi ručno, zavrće-odvrće?
Zavrces zoom dok se fizicki priblizavas/udaljavas od objek(a)ta.
Link to comment
  • 3 years later...

pppljudi, kako mogu u premieru ili bilo gde kad prebacim fajl u komp da vidi exif data za video?u premieru, tamo kad ubacim fajl u source i otvorim metadata ia samo frejmovi/sekundi nema blenda,iso i expozicija??? gdee?? da ne vracam karticu u aparat da ocitavam

Link to comment

probaj sa view-info, ili sa helpom, search metadata. mada se te video metadate prilično razlikuju od onih fotografskih tj. mnogo su oskudnije. nikada na njih nisam naišao u fc-u već u nekom softveru kojim eksportujem materijal.srećno

Link to comment

hvala, ali ne mogu da iscackam te podatke, nije toliko bitno, analiziracu ih i uporedjivati u samom aparatusamo bih da te pitam jednu bitnu stvar kod snimanja, ako mozes pomoci odgovorom il upucivanjem na odgovorako mi je maksimalno otvorena blenda pri dnevnom svetlu (npr suncan dan) radi postizanja plitke dubine polja snimak je uzasno preosvetljen i treba mi nd filter da to sredi (isti slucaj je jel kod dugih expozicija pri fotografisanju pejzaza al to me sad ne zanima)kako da znam koji tacno nd filter da uzmem? kojim jedinicama se oni izrzavaju?

Link to comment

oni se razlikuju po gustini ili kako bi fotografi rekli denzitetu. postoje, po gradaciji od najmanje denzitetnog ka većem, nd3 nd6 i nd9. prevashodno bi razmišljao o nd6 i nd9, ovaj drugi ukoliko je imalo oblačan dan ili je sunce pri zalazku može da bude pregust tj. da ti i najveći otvor blende ne bude dovoljan za potrebnu ekspoziciju.ja bih uzeo polarizacioni filter(koji uklanja štetne refleksije sa nemetalnih površina) koji je naročito dobar ukoliko se slika nebo, voda itd. samu strukturu fotografije čini gušćom i samim time podiže i hromu zbog, jelte, skidanja parazitnih refleksija. i ujedno skida i dve blende(tačnije 1 i 2/3) što može da bude sasvim dovoljno u najvećem broju slučajeva(ukoliko nisi zadovoljna plitkoćom fokusa uvek ti preostaje da se 1. maksimalno približiš subjektu 2. da koristiš maksimalnu žižnu daljinu objektiva). prilikom kupovine moraš voditi računa o prečniku objektiva za koji ga kupuješ jer jedan filter odgovara jednom objektivu, najčešće su objektivi različitog fija)ukoliko nisi zadovoljna dubinom fokusa a snimaš fotoaparatom(non full frame) to ćeš teško postići u nekom normalnom modu snimanja, zbog "loše" optike i malog senzora. moraćeš koristiti ekstremne mere da bi došla do željenog efekta.800px-CircularPolarizer.jpg

Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment

dakle ono st se razlikuje na tim nd filterima je precnik objektiva i broj 'skidanja' blende.(pa meni bi trebalo da skinem blendu od 1,8 na 16 u najvecem broju slucajeva, dakle 6 jedinica npr, nd6 bi bio)hvala!:)razmisljacu i o ovom tvom predlogu - za druge svrhe, sve zavisi od cena tih filtera

Link to comment
dakle ono st se razlikuje na tim nd filterima je precnik objektiva i broj 'skidanja' blende.(pa meni bi trebalo da skinem blendu od 1,8 na 16 u najvecem broju slucajeva, dakle 6 jedinica npr, nd6 bi bio)hvala! :)razmisljacu i o ovom tvom predlogu - za druge svrhe, sve zavisi od cena tih filtera
hmm. matematika je nešto drugačija.vrednosti brojeva na filterima neutralnog denziteta predstavljaju logaritam neprozirnosti nekog materijala. do vrednosti neprozirnosti(opaciteta) se dolazi ako se podeli količina svetla koja je pala na filter sa onom koja je prošla kroz njega.ako 100 jed. svetla padne na filter, a 50 prođe neprozirnost(opacitet) tog filtera je 2, log2=0.3 a oznaka nd3.iz ovoga sledi da nd3 filter smanjuje svetla za jednu blendu, nd6 za dve blende a nd9 za tri blende.ne postoji filter koji će smanjiti količinu svetla za 6 blendi(16 do 1.8). jedina varijanta je da nakačiš dva filtera nd9 jedan na drugi pa na objektiv, ali zbog veštačkog smanjenja ugla objektiva u tom slučaju će doći do vinjetiranja na slici pa se zato ne koristi ova solucija.rešenje: pokušaj da povećaš količinu svetla na tački koja je u podekspoziciji tako što ćeš je dodatno osvetliti nekim visoko reflektnim materijalom, nekada je dovoljan i list belog papira, ili ako je preeksponirana(više svetla) nekako zakloniti od direktnog sunčevog svetla. ako ne pomaže ni jedno ni drugo, sačekaj da malo sunce zađe, poslednjih par sati pred zalazak će ti to omogućiti.uhhh, predpostavljam da ti ovo ništa ne znači, ali mi se učinilo da te zanima pa sam možda bio i preopširan :)edit:ja slične probleme rešavam sa spravom zvanom zilberica Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment

ne,ne, hvala na detaljnom obavestenju, naravno da me zanima:)))u principu bitan mi je taj efekat dosezanja plitkog dof-a za snimanje u filmskom modu, sad ne mora filter da sredjuje toliko veliki raspon, snimacu danju ali kad je oblacno i sa blendom 2,8 a ne 1,8 da ne stavljam dva filterau medjuvremenu sa trazila po ponudi, vidim ima i filtera kojima je stepenovana gustina u sirokom rasponu , a i cene su od 10-100e (pa i vise)mislim da bi mi ovo odgovaralo, za objektiv 52precnikahvala necu da te davim dalje, bio si od pomoci da shvatim te brojeve:)

Link to comment

ukoliko te zanima proguglaj hiperfokalnu daljinu, to je matematička formula kojom se određuje dof, postoji gomila aplikacija za ios, a predpostavljam i za android koji to automatski izračunavaju(traži dof calculator). još jednom, nemoj se zaletati na najgušći filter jer će ti u velikom broju slučajeva biti pregust. on se koristi na planini, moru i uopšte mestima gde ima mnogo reflektivnih površina. da bi povećala otvor blende eksperimentiši i sa shuterom(brzinom zatvarača)još jednom, dobro razmisli o polarizacionom filteru bićeš oduševljena efektom i učinkovitošću istog.

Link to comment

ali svuda strogo preporucuju za odredjeni fps da shutterspeed bude uvek x2, dakle za 24fps je 1/50. to ne bih menjala:)hvala ne uputstvima, proucicu i razmisliti, najbolje bi bilo da imam sve pa da isprobavam:)

Link to comment

Imate i ND filtere sa promenljivim faktorom. Ovaj ide od ND2 do ND400:http://www.onoff.rs/dodaci/1903-marumi-dhg-variable-nd2-nd400-filter.htmlMedjutim, ako ih ne koristite sa DSLR-ovima verovatno ce trebati neki step-up adapter, najmanji precnik je 52mm.

Link to comment
Imate i ND filtere sa promenljivim faktorom. Ovaj ide od ND2 do ND400:http://www.onoff.rs/...400-filter.htmlMedjutim, ako ih ne koristite sa DSLR-ovima verovatno ce trebati neki step-up adapter, najmanji precnik je 52mm.
pa to je super, onaj linkovan je isto visefunkcionalan, 5 u 1trenutno muku mucim s necim sto sam bar saznala da se zove moire, sreca da se danas sve moze pronaci na netu bez da davis nekog non stop:)))
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...