Jump to content
IGNORED

O Hitlerovim generalima


kim_philby

Recommended Posts

:lol: Idi bre Kime u persun. Ti se u sustini pitas "a zasto nisu postavili Francuza ili Engleza da komanduje armijama u centralnoj Evropi"? Pa Amerikanci i Englezi su se borili protiv tih istih Nemaca i vrlo dobro su znali njihove vojnicke sposobnosti. Cekaj... mozda si hteo da pitas "kako nisu mogli da nadju nemackog generala koji nije bio nacista"? :lol::lol: Jesi li 1955 u YU mogao da nadjes generala Armije koji nije bio clan KPJ?
prvo nemoj ko bata stojkovic o superiornosti nemackog oruzija. drugo nisam ni rekao da bih streljao doticnog ali iskreno oduvek mislim da mitologizacija grupice zaverenika koji su se protiv firera okrenuli tek kad je vrag dosao po svoje i ciji bi uspeh imao samo za rezultat prikrivanje zlocina holokausta i eventualni separatni mir sa saveznicima nije nesto sto se treba tolerisati. daklem, nesretni hans je bio i pomocnik vojnog atasea u parizu 1934. godine kada su ustreljeni i kralj aleksandar i luj bartu te je do kraja zivota nosio stigmu coveka koji je mozda u tome ucestvovao kao i stigmu coveka koji je mozda drukao romela da spasi sopstvenu kozu.dakle poredjenje naciste hansa, veterana sa istocnog fronta, nosioca gvozdenog krsta koji mu je za rever zakacio sam firer i koji btw apolegeta uloge vermahta u konacnom resenju ide samo u korist koljaca iz srebrenice. ili mislis da je divljacki proyectos de guerra bosanskih srba ravnopravan takmac zverstvima koje su nacisti i vermaht pocinili tokom totalnog rata na istocnom frontu.sve to na stranu. nemoj da brigas ne optuzujem ja NATO za neku ladlamovsku holkroftovu pogodbu. hvala mu sto je i nas i evropu spaso kobinih tenkova. samo plasticno pokazujem urosu da antifasizam nije bas uzidan u temelje tog vojnog saveza.
Link to comment
dakle poredjenje naciste hansa, veterana sa istocnog fronta, nosioca gvozdenog krsta koji mu je za rever zakacio sam firer i koji btw apolegeta uloge vermahta u konacnom resenju ide samo u korist koljaca iz srebrenice. ili mislis da je divljacki proyectos de guerra bosanskih srba ravnopravan takmac zverstvima koje su nacisti i vermaht pocinili tokom totalnog rata na istocnom frontu.
Iskreno, ja ne vidim sustinsku razliku. Razmere zlocina su jedno, a njihova priroda nesto sasvim drugo.
Link to comment
Iskreno, ja ne vidim sustinsku razliku. Razmere zlocina su jedno, a njihova priroda nesto sasvim drugo.
nisu samo razmere u pitanju. sustinski sistematicno i na ideologiji zasnovano unistavanje jevreja i drugih je gotovo bez presedana u novijoj istoriji. npr. einsatzgruppen se ne bi smarao razdvajanjem zena i dece i streljanjem "samo" onih koji su stariji od 16 godina. ali ovo nas vec vodi u trol. da ne serem vise. ovo sa mladicem je zla sala.
Link to comment
prvo nemoj ko bata stojkovic o superiornosti nemackog oruzija. drugo nisam ni rekao da bih streljao doticnog ali iskreno oduvek mislim da mitologizacija grupice zaverenika koji su se protiv firera okrenuli tek kad je vrag dosao po svoje i ciji bi uspeh imao samo za rezultat prikrivanje zlocina holokausta i eventualni separatni mir sa saveznicima nije nesto sto se treba tolerisati.
To mislis ti, jer si bubuljicavi skolarac kome ni iz dzepa ni u dzep dal' bi se WW2 zavrsio koju godinu ranije i dal' bi stradalo koji milion ili pet miliona manje. A i zasto bi te interesovalo, pa niko ti iz familije nije bio, recimo, Jevrejin u Budimpesti pa da bi ti ta poslednja godina rata znacila nesto na licnom nivou. Bitno je da Imas Cvrst Stav Pred Internet Sagovornicima... ... koji naravno mozes da okacis macku o rep, jerbo ni tvoji Rusi ni moji Amerikanci takav stav nisu imali kada su birali kojim ce inzinjerima & naucnicima da oproste nacisticku proslost zbog poradi odredjenih naucno-tehnickih zasluga u pogledu razvijanja modernog naoruzanja, a koje im je nekako odmah posle rata bas trebalo. Zasto ne bi i jednom generalu koji ce to oruzje znati najbolje da iskoristi, a koji je najblizi bio Hitleru kada je primio vojno odlikovanje zbog zasluga u brobi protiv tog istog hladnoratovskog neprijatelja? I tu se otprilike zavrsava svaki smisleni razgovor na tu temu. Licno naredio/ucestvovao u masakrima/klanjima/streljanjima? Nein. Bio uz sam nacisticki vrh? Nein. Ume dobro da radi posao? Jawohl. Poznaje dobro sta hladnoratovski neprijatelj zna i ume? Naturlich. Gresi oprosteni, vodite ga u avion za Vasington/Moskvu. Next. Edited by ObiW
Link to comment
To mislis ti, jer si bubuljicavi skolarac kome ni iz dzepa ni u dzep dal' bi se WW2 zavrsio koju godinu ranije i dal' bi stradalo koji milion ili pet miliona manje. A i zasto bi te interesovalo, pa niko ti iz familije nije bio, recimo, Jevrejin u Budimpesti pa da bi ti ta poslednja godina rata znacila nesto na licnom nivou. Bitno je da Imas Cvrst Stav Pred Internet Sagovornicima... ... koji naravno mozes da okacis macku o rep, jerbo ni tvoji Rusi ni moji Amerikanci takav stav nisu imali kada su birali kojim ce inzinjerima & naucnicima da oproste nacisticku proslost zbog poradi odredjenih naucno-tehnickih zasluga u pogledu razvijanja modernog naoruzanja, a koje im je nekako odmah posle rata bas trebalo. Zasto ne bi i jednom generalu koji ce to oruzje znati najbolje da iskoristi, a koji je najblizi bio Hitleru kada je primio vojno odlikovanje? I tu se otprilike zavrsava svaki smisleni razgovor na tu temu. Licno naredio/ucestvovao u masakrima/klanjima/streljanjima? Nein. Bio uz sam nacisticki vrh? Nein. Ume dobro da radi posao? Jawohl. Poznaje dobro sta hladnoratovski neprijatelj zna i ume? Naturlich. Gresi oprosteni, vodite ga u avion za Vasington/Moskvu. Next.
hvala na ovome bubuljicavi skolarac. to je najbolji kompliment koji sam u dugo vremena dobio. takodje, sto se moje familije i tog rata tice nasao si da lajes uz pogresno drvo. takodje hvala na rusima ali ne znam sta bih s njima.no sada ozbiljno: hans jeste bio sam vrh vermahta. bio je na odgovornim pozicijama i pre i tokom rata. verovatno je donosio odluke koje su itekako bile problemticne i zasigurno je ucestvovao na onom delu fronta gde su einsatzgruppen jedinice pocistile milione jevreja. da li je sam izdavao takva naredjenja? verovatno ne. da li je znao za to (ili za praksu koja je dovela da preko 70% sovjetskih ratnih zarobljenika skonca suprotno svim pravilima ratovanja)? verovatno da da. da li ga treba obesiti ili ceo vermaht proglasiti zlocinackom organizacijom? hajde da se sada udaljim od vecine jevrejskih i sovjetskih istoricara i kazem da za tim nema potrebe. da li ga treba postaviti na mesto glavnokomandujuceg zdruzenih snaga NATO u evropi? ne. as simple as that. mogla se sacekati jos jedna decenija i sledeca generacija nemackih oficira pa da se pocne sa ovim stepenom darezljive inkluzivnosti.sto se staufenberga & co tice ne smem ni da mislim kako bi tek neki od njih uklanjali tragove postojanja logora. ali to je vec sta bi bilo kad bi bilo.takodje, meni je jako korisno i informativno da polemisem s tobom. nema potrebe da me vredjas.u znak dobre volje nesto malo iz najboljeg kaufmanovog filma:
Senator Johnson asks "Is it their [the Soviets] German scientists that got them up there first?". At that moment, the "German scientist" (a composite character, heavily patterned on Wernher von Braun) responds: "No Senator... our Germans are better than their Germans."
Link to comment
hvala na ovome bubuljicavi skolarac. to je najbolji kompliment koji sam u dugo vremena dobio. takodje, sto se moje familije i tog rata tice nasao si da lajes uz pogresno drvo. takodje hvala na rusima ali ne znam sta bih s njima.
Naprotiv, imam vrlo jasnu ideju o tome uz koje drvo lajem. Kome je familija do-bro stradala u tom ratu ne razmislja u kategoriama kao sto su "dockan je bilo dizati Hitlera u vazduh 1944, gde je bio 10 godina pre toga?".
no sada ozbiljno: hans jeste bio sam vrh vermahta. bio je na odgovornim pozicijama i pre i tokom rata. verovatno je donosio odluke koje su itekako bile problemticne i zasigurno je ucestvovao na onom delu fronta gde su einsatzgruppen jedinice pocistile milione jevreja. da li je sam izdavao takva naredjenja? verovatno ne. da li je znao za to (ili za praksu koja je dovela da preko 70% sovjetskih ratnih zarobljenika skonca suprotno svim pravilima ratovanja)? verovatno da da. da li ga treba obesiti ili ceo vermaht proglasiti zlocinackom organizacijom? hajde da se sada udaljim od vecine jevrejskih i sovjetskih istoricara i kazem da za tim nema potrebe. da li ga treba postaviti na mesto glavnokomandujuceg zdruzenih snaga NATO u evropi? ne. as simple as that. mogla se sacekati jos jedna decenija i sledeca generacija nemackih oficira pa da se pocne sa ovim stepenom darezljive inkluzivnosti.
Sad cemo ovo da prevedemo na srpski, da bi se tvoja logika dovela do apsurda. U delu centralne evrope gde:- je Nemacka (istocna i zapadna) primarno potencijalno ratiste- su Nemci (istocni i zapadni) najbrojnija nacija koja ce ucestvovati u potencijalnom sukobu- su Nemci tradicionalno najbolji i najdisciplinovaniji ratnicitreba postaviti komandanta koji:1. je najbolji za taj posao (poznaje teren, psihologiju "one druge strane", najduze je ratovao na tom terenu, odlikovanja iz rata protiv Sovjeta, itd)2. ima najcistiju proslost (nije Nemac, nije nacista)Koga ces da izaberes? Moze ili (1) ili (2), ne moze oba.
Link to comment
- su Nemci tradicionalno najbolji i najdisciplinovaniji ratnici
Шта?Поздравиле те Нишлије и Београђани, преживели 1943. и 1944.Постављен јер је требало Немачку што више увући у причу око НАТО-а 1955. када западна Немачка и улази у НАТО јер раније није хтела због тактизирање око истока попут Аустрије и њених интереса око окупационих зона.Дотични је био немачки националиста који је био близак наци партији али су касније тврдили да није био за расне законе. Спасио Париз од Хитлера. У бившим официрима Вермахта је сигурно било официра са мање путера али ко је тада гледао страдање Руса и врх команде Армијиске групе Југ на Стаљинграду, ако је негде било злочина тамо је било и то зато што су били дисциплиновани мало силују, мало стрељају децу и тако. У ствари мислим да је то била провокација од стране Амера. Edited by No7
Link to comment
Naprotiv, imam vrlo jasnu ideju o tome uz koje drvo lajem. Kome je familija do-bro stradala u tom ratu ne razmislja u kategoriama kao sto su "dockan je bilo dizati Hitlera u vazduh 1944, gde je bio 10 godina pre toga?". Sad cemo ovo da prevedemo na srpski, da bi se tvoja logika dovela do apsurda. U delu centralne evrope gde:- je Nemacka (istocna i zapadna) primarno potencijalno ratiste- su Nemci (istocni i zapadni) najbrojnija nacija koja ce ucestvovati u potencijalnom sukobu- su Nemci tradicionalno najbolji i najdisciplinovaniji ratnicitreba postaviti komandanta koji:1. je najbolji za taj posao (poznaje teren, psihologiju "one druge strane", najduze je ratovao na tom terenu, odlikovanja iz rata protiv Sovjeta, itd)2. ima najcistiju proslost (nije Nemac, nije nacista)Koga ces da izaberes? Moze ili (1) ili (2), ne moze oba.
sto se moje familije tice stvarno nije u redu da pricas o stvarima kojima nista ne znas.to je bilo i glupo i nepotrebno i prilicno debilno. mislim na hansovo imenovanje. covek je bio 'voljni hitlerov dzelat' i samo je napredovao u sluzbi od dolaska firera na vlast. ako mi kazes da je to jedini valjan oficir u evropi (on je glavnokomandujuci za celu evropu) u tom momentu e onda jebiga. i na kraju krajeva njega nisu postavili na neko drugo operativno i manje vidljivo mesto vec na veoma vidljivo i mesto od velikog simbolickog znacaja.ja sam siguran da bi stradalnici iz budimpeste imali puno razumavanja za ovaj iznudjeni cin. odo da spavam a pre toga cu gledati Indiana Jones and Raiders of the Lost Ark. 'Nazis, I hate those guys'.
Link to comment
to je bilo i glupo i nepotrebno i prilicno debilno. mislim na hansovo imenovanje. covek je bio 'voljni hitlerov dzelat' i samo je napredovao u sluzbi od dolaska firera na vlast. ako mi kazes da je to jedini valjan oficir u evropi (on je glavnokomandujuci za celu evropu) u tom momentu e onda jebiga.
Hocu da ti kazem da nisi bio na mestu osoba koje su odlucivale o tome ko je tada bio najsposobniji za to zvanje. Mozes samo da nagadjas da li jeste bio najbolji izbor ili nije: ja sam ti naveo tri razloga zasto bi za takvo mesto najbolje resenje bio bas Nemac. Ako mi nadjes odlikovanog nemackog generala iz II svetskog rata koji nije bio clan Naci partije, slozicu se da je njegov izbor bio greska.
Link to comment
Pozdravila te geografija. Centralna Evropa. C-E-N-T-R-A-L-N-A.
jeste, jestegeografija i istorija kazu da su poljaci i cesi su svaki dan dobijali po 'bonucuo sam da su se mnogi totalno smorili kad su dosli rusi, jer im pokvarise do jaja zurku koja je trajala 5-6 godina
Link to comment
u znak dobre volje nesto malo iz najboljeg kaufmanovog filma:
dobro me podseti, legendarna odvala :lol: hm. fon Paulus je bio i generalni inspektor ddr vojnih snaga ili tako nesto kada je "prevaspitan"?
Link to comment

Фон Паулус је после заробљавања у Стаљинграду и пропасти 6. армије био је пропагандни пајац Руса. Разлог што није добио гулаг је то што је највиши заробљени официр Вермахта у том тренутнку- Хитлеров одликовани фелдмашрал(Хитлер је од њега очекивао самоубиство) који је имао обавезу да редовно пљује Хитлера и позива Немце на предају. Он је ослобођен 1953. када почињу Руси да пуштају и друге, преживеле, заробљенике из гулага, тачније од 260 000 опкољених немачких Војника 6. армије у Стаљинграду њих 91 000 је заробљена од чега се 6000 вратило живо из гулага наредних година.Фон Паулус је био 2 године некакав инспектор у Дрездену а умро је 1957. Био је после заробњавања члан комунистичког Националног комитета за слободну Немачку.Као што се види Руси нису били благонаклоони према Немцима тачније били су немилосрдни јер је једна ствар изгубити 20 милиона људи а друга послати војску да се бори далеко од своје земље. Немци су масовно бежали од њих, са разлогом, зато је много више разних нациста било у контаку са западом. Оно што је успело да побегне.

Edited by No7
Link to comment
Он је ослобођен 1953. када почињу Руси да пуштају и друге, преживеле, заробљенике из гулага
Necu da tvrdim jer nisam siguran, ali tesko da se sa oslobadjanjem logorasa GULAG-a pocelo 1953. Te godine je umro Staljin, ali do zaokreta u drzavnoj politici nije doslo odmah. Mislim da je oslobadjanje krenulo par godina kasnije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...