Jump to content
IGNORED

zen trenutak


gospa buba

Recommended Posts

caj nad cajevima: Grand Jasmin Mao Feng.nije lako doci do njega, ali je divan. jasmin bez trunke gorcine.
i dok Ramsstein trese vasi - vreme extrakcije je bitno. ni jedan caj nije gorak ako se na vreme izvadiu zelene sad bez izuzetka dodajem svez djumbir iseckan. cista energija!
Link to comment
  • 5 months later...

oh, kako vam zavidim vama u prestonici i belom svetu. mozete da kupite sta vam dune. ovaj caj od dva posta gore od msmodesty mi je nevidjeno primamljiv. jeste da mislim da je nana zakon, ali volim svasta da probam. caj od sveze nane i bosiljka je neprevazidjen. jedno vreme sam ovu kombinaciju pila hladnu leti, kad napadnu vrucine. zimi mi nanu menja majoran. probala sam razne ukuse od ovih naskih. sladić je nekako lud, jer je sladak, ali u pozadini osecas da nije sladak. zavisi sta mi se pije, ali zalfija isto moze da me uznese. opere me iznutra. za nesto sam probala neki petrovac, bio mi super ukus. al da su mi ti cimeti, djumbiri.... ah :wub: naravno travke, ne kesice. osim kad se ide u goste ili u kafani. a ti stranski su valjda ok iz kesica ili iz konzervi. naravno, prazan, da ne kazem klot. nekad bas moze med.

Link to comment
  • 1 month later...
ako niste, koji su chajevi vasheg zivota?u kesciama ili u rasulu?chisti, ili bezbozno aromatizovani?od chaja ili od travki?u manjem ili vecem zdravlju?filosofski ili tek nako?u mleku, medu, limunu i aspartamu :P
Ja sam čajeve otkrio preko Kuće čaja, i hvala im na tome. Neki lokal u novom novosadskom Bazaru (na spratu) je pre nekoliko godina imao njihovu ponudu. I, uzeo sam neki crni a aromatizovani (one neke njihove mešavine, tipa "Pustinjski" ili "Za ljubavnike", mada mislim da je baš bio taj "Pustinjski"), jer mi je taj opis bio nekako seksi. I, oduševio se ukusom, sećam se trenutka, zaista je bilo epifanično, kao kada prvi put osetiš neki ukus, koji ne možeš ni uz šta drugo prišiti. Prvo krenuo da dolazim u tu (jadnu) kafanu, usred jadnog tržnog centra, a kasnije se interesovao kako sve mogu nabaviti. Naravno, više puta ciljano išao tamo u Mileševsku, dok jedna radnja u Novom Sadu nije krenula da ih nabavlja. Očekivano, vremenom sam prelazio na hard kor, i skoro u potpunosti batalio dodatnu aromu, uz dva ključna iako klasična izuzetka (jasmin i bergamot, tj. Earl Grey). Drugim rečima, otkrio sam Darjeeling. Inicijalno štreberski, uz notu snobizma. Naime, ubrzo sam nabasao na podatak da su to najkvalitetniji i/ili najprestižniji crni čajevi, video cenu, morao probati. Ostalo je biologija. Da li je posredi bilo samoobistinjujuće proročanstvo ili ljubav na prvi gutljaj, i nije tako važno za priču.Što bi sve značilo da mi crni čajevi nekako više prijaju, a vremenom sam se navikao na karakteristični darjeeling ukus. Preferiram "first flush", tj. prolećnu berbu. Dakle, ne prevelika (ali ipak primetna) oporost, cvetna punoća, snažna aromatičnost i zlatnožuta boja. Kada je reč o Earl Grey, u pitanju je stara ljubav, starija od "otkrića" vezanog za Kuću Čaja i njihovu ponudu. Još kao klincu neko je roditeljima doneo Twiningsov, i zapamtio sam taj karakteristični bergamot ukus kao mini fantaziju. Roditelji su se čajno vezivali za razne nane u kontekstu medikalizacije čaja, a ja kao mali tamanio tu limenu kutijicu do ispražnjenja. Tada me je verovatno privlačilo baš to što je u limenoj kutijici i što je rinfuzno i što je englesko. Nekako sam se osećao važan i mator konzumirajući taj napitak. Bilo je kul, verovatno u smislu da je najbliže kafi (rezervisanoj za odrasle), a bez izrastanja repa i trpljenja sankcija. Valjda sam se tako vezao i za ukus. A za jasmin me vezuju takođe uspomene. Ovaj put, u pitanju je bio Hamburg, gde sam se nekom neobičnošću našao kao gost kod izvesne babe u periodu od 6 dana. Dotična seniorka je praktikovala transcedentalnu meditaciju iliti jogi letenje, i soba u kojoj sam spavao bila je ispunjena Maharišijevim slikama i jeftinim mudrolijama. Međutim, svako jutro me je budio najukusniji čaj od jasmina na planeti. I danas me taj ukus veže za nju i Hamburg. Dakle, da odgovorim na pitanja. Naravno, čaj u rasulu, čist i posve nag. Bez šećera i ostalih drangulija. Međutim, i bez ikakvih filozofskih ili zdravističkih repova i dodataka. Filozofiju čuvam za druženje sa knjigama, a zdravlje ne čuvam uopšte. Jedini arbitar su mi one kvržice na jeziku i šta već ima u nozdrvama, a ne da li je nešto zdravo ili tera na spekulaciju. Dakle, isključivo hedonističko uživanje, bez ikakve misterije. Kasnije sam uspeo da dobavim bolje izvore za drugaricu Camellia sinensis od Kuće čaja, ali im ostajem dužan otkriće ovog malog, privatnog i intimnog uživanja. O tome drugi put. Sad odoh da pristavim čaj. Edited by Buck Naked
Link to comment

Nabrao letos na Orjenu vresak (vrijesak). Od onda samo taj čaj pijem. Stavim grančicu, prelijem vrelom vodom i to je to. Beli čajevi i ostale egzotike će morati da sačekaju da potrošim letošnje zalihe.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Otvorena izložba o čaju Zeleno i crno na Kalemegdanu do kraja februara (uto-ned 10-17h).Jutros: Sencha Satsuma - ukus liči na tostirane nori alge :wub: Na poslu: neka Rooibos mešavina - predivnog mirisa (svašta unutra dodato - biće da cimet najviše doprinosi)Bez obzira koji čaj pijem, uvek je to iz rinfuze i bez šećera, meda i sličnih ometača. Prave čajeve prelivam tek dobro prohladjenom proključalom vodom (tako da je posle 1-2min moguće odmah piti) i nikad ne prelevam. Slično ali ipak manje rashladim vodu za biljne čajeve iako se oni po standardnoj preporuci prelivaju ključalom vodom.

Link to comment
Nabrao letos na Orjenu vresak (vrijesak). Od onda samo taj čaj pijem. Stavim grančicu, prelijem vrelom vodom i to je to. Beli čajevi i ostale egzotike će morati da sačekaju da potrošim letošnje zalihe.
-||-najbolji caj u svijet i crnu goru
Link to comment

pošto Kuća Čaja više ne radi, na poslu čajeve nabavljamo od neke firme APROPO. i oni imaju pun rac tih mešavina sa mirisom ludim a ukusom kiselim, ali jedna stvar mi je dobra, pa ću nadam se otići da ih obidjem i raspitam se o maloprodajnoj ceni. ta 1 stvar je Ceylon Dimbula crni čaj. miriše na nebesa. kao nekada Twinings, ili kasnije ona aromatizovana sorta što je ćale doneo iz Rossije ali joj se ne sećam imena.

Link to comment

Overila prodavnicu? pre tezgu sa čajevima u Ušću(to mi je drugi ulazak u tu konzervu od sardina od kad postoji :) Zahtevni gost koji preferira voćne arome bio je razlog da na brzinu pregledam i premirišem ponudu i još brže kupim najmanju količinu naziva U senci lipe :) . komadići jabuke, med, organski hobiskus, šipurak, pomorandžina kora, cvet lipe, cvet organske kamilice, list matičnjaka, neven i divizma plus aroma( ne piše čega)Namirisala sam tamo i jednu mešavinu sa cimetom što bi, cenim, bila lepa za ovo ladno doba al to ostaje za sledeći put-. Piše , uvoz iz Češke, cene , od 200 i kusur pa naviše za najmanju mericuUglavnom zahtevni gost na čajnom popodnevu bio zadovoljan vrlo a mi ostali što volimo zelene i ostale sa raznim cvećem bili srećni sa mojom zalihom kineskog jasmina i ledenim dobom iz Kuće čajaSrčem sad, nije loše ali bi ga menjala za onu gomilicu sena koju je Gdja Modesty okačila , samo kad bi znala gde i pod kojim imenom je to napazarila.

Link to comment
  • 8 months later...

Primećeno je vaskrsenje Kuće čaja, u Mišarskoj ulici (ona koja spaja Svetozara Markovića i Resavsku, u blizini Osme gimnazije).

Edited by Malkmus
Link to comment

imaš muštuluk - mada im je ponuda vrlo tanka. a i smalltree potpuno utanjio bar što se čistih zelenih čajeva tiče. od neke lepe senche ni traga - samo ove noname a ja se navukla na shokai (kč) pa na satsuma (smalltree) - pa sad pijem gabalong aira kao najsličniji. u kč sad uzela mao feng, pa mi sladunjav - odvikla se. obećavaju da će poboljšati ponudu, tužno kako te spec. prodavnice lepo krenu, obraduju nas, pa onda polako kopne - pu, pu...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...