Jump to content
IGNORED

Piramide gradili slobodni ljudi, a ne robovi


Аврам Гојић

Recommended Posts

"Keopsovi prijatelji" :lol: vec ranije otkriven je i work gang po imenu "Mikerinovi pijanci", a mrtvi faraoni su se u dvorani sudjenja, pred boginjom Maat koja im je merila srce, hvalili sledecim stvarima: "Davao sam radnicima puno lana i hleba, i piva takodje" :Hail: i "nisam iz tudjih grobnicama uzimao stvari da ih stavim u svoju". Kako mi je drago zbog postepene demontaze slike o starom Egiptu kao ritualizovanom, okrutnom drustvu u kome su sinji robovi teglili granitne blokove dok ne umru! Sta seljak radi kada plavi Nil? Ide kod faraona da dize piramidu, naravno! Peske i na taljigama koje vuku volovi, islo se na mobu u danasnju Gizu i drugde, danju se teglilo, uvece pilo i mlatilo sa konkurentskim work gangovima...nema zene da ti sere, nema dece da ti skacu po glavi...Zivot! Gotovo je sa propagandom uobrazenih Grka i Jevreja! Egipat je bio zivahno mediteransko drustvo, a piramide nisu bile hir vladara, nego, kao sto su neki i pretpostavili, katalizator razvoja egipatskog drustva i njegov faktor kohezije.Koliko je istina lepsa od mita!ej, nema vise staaaarog Egipta...Egipatske priramide gradili slobodni ljudi, a ne robovi?KAIRO, 11. januara (Tanjug) - Egipatski arheolozi otkrili su novu grupu grobova radnika koji su učestvovali u izgradnji Keopsove piramide, što podupire tezu da su velike egipatske piramide gradili slobodni radnici, a ne robovi.U okviru arheološkog projekta na čijem se čelu nalazi šef službe za egipatske antikvitete Zahi Havas "otkrivena je nova grupa grobova iz vremena 4. dinastije (2649-2513 p. n. ere), saopštio je egipatski ministar za kulturu Faruk Hosni.Ministar za kulturu je naveo da su "u pitanju grobovi radnika koji su gradili veliku piramidu", preneo je Rojters.Otkriće novih grobova u Gizi podupire tezu po kojoj su velike egipatske piramide gradili slobodni radnici, a ne robovi, izjavio je Havas, generalni sekretar egipatskog Vrhovnog saveta za antikvitete.U filmovima i medijima dugo je predstavljano da su velike piramide gradile kohorte robova koji su teško radili u pustinji i umirali, nikada ne dočekavši da njihovi napori budu nagrađeni."Grobovi su sagrađeni ispod kraljeve piramide, što navodi na zaključak da ti ljudi nikako nisu bili robovi. Da su bili robovi, svoje grobove ne bi mogli da podignu pored kraljeve grobnice", istakao je Havas.Grobovi radnika, od kojih su neki otkriveni 1990-tih godina, spadaju u najvažnija otkrića 20. i 21. veka, naveo je on, precizirajući da se radi o grobovima radnika zaposlenim na izgradnji Keopsove i Kefrenove piramide.Havas je rekao da su na zidovima grobova otkriveni i natpisi koje su ostavili radnici koji sebe predstavljaju kao "Keopsove prijatelje", što je, po njemu, još jedan znak da se ne radi o robovima.Grobovi, podignuti na platou u Gizi nedaleko od Kaira, stari su 4.510 godina i nalaze se na ulazu u nekropolu.Havas takođe ističe da sakupljeni elementi pokazuju da su poljoprivrednici iz delte Nila i Gornjeg Egipta dnevno slali 21 bivola i 23 ovce za ishranu graditelja, čiji se broj procenje na oko 10.000. Grčki istoričar Herodot pominjao je brojku od 100.000. Za uzvrat, poljoprivrednici su bili oslobođeni poreza, što takođe pokazuje da su i oni učestvovali u tom nacionalnom projektu.

Edited by vasudeva418
Link to comment

Пирамиде су градили слободни зидари. Само не знам какве су имали синдикате али изгледа да су били добри.Само ми је ово мало чудно,

"Grobovi su sagrađeni ispod kraljeve piramide, što navodi na zaključak da ti ljudi nikako nisu bili robovi. Da su bili robovi, svoje grobove ne bi mogli da podignu pored kraljeve grobnice", istakao je Havas.
Јел то да пирамида не потоне у песак, Фараона сачувај? Пу, пу далеко било.
Link to comment
ti bi pohrlio na gradiliste da bota dodje na slicnu ideju? :o
Pa da me placa lanom, pivom i hlebom, i da mi uz to omoguci da ne moram da presedim celu godisnju poplavu u drustvu osmoro dece, komaraca, krokodila i bezube zene, pohrlio bih.Tadicofis IV, plemeniti vladar. 
Link to comment
Meni se svidja, al' ja nemam nista smesno da kazem. A nemam ni video spot. :-(
Svidja ti se? E hvala Ozirisu da se nekome svidi. Sledi veoma predvidljiv video spot.
Link to comment

Мени је прво пало напамет да су пирамиде градили робови које су сахранили као слободне људе да би робове лакше држали под контролом - ако добро радите на другом свету ћете бити у друштву фараона.Сори на тролу

Link to comment
Trebalo je da znam u sta ce se ova tema pretvoriti.Ali zar vam se ne svidja to sto su piramide gradili slobodni ljudi?
dokazi za slobodne ljude/robove se toliko naizmenicno smenjuju da bih pricekala koju deceniju da se odluce pre nego sto pocnem sa radovanjem.druga stvar je to sto ne verujem da su im uslovi rada bili na iole humanom nivou pa ih ne bih nazvala slobodnim.i edit- da li se negde pominje broj pronadjenih radnika, mogla bi to da bude neka privilegovana brigada Edited by prima
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...