Jump to content
Eraserhead

Srbija u NATO

Recommended Posts

Eraserhead

Mislim da je sad pravi trenutak za ovu temu. Sutra bi u Media centru trebalo da se održi konferencija za štampu na kojoj će ispred 200 intelektualaca Ljiljana Smajlović, Matija Bećković i Svetozar Stojanović tražiti da se u Srbiji raspiše referendum o ulasku u NATO. To je akcija uperena u cilju sprečavanja da Srbije uđe u ovu alijansu. DS je swvesna da je ulazak u NATO nužan ali ne sme da probija led. Zato je to danas za njih učinio LDP:Jovanović: Srbija mora u NATO

Jovanović: Srbija mora da postane članica NATO-aSrbija mora da postane članica NATO ukoliko želi da se razvija kao moderno evropsko društvo, ocenio je lider LDP-a Čedomir JovanovićSANU i SPS uništeni... JovanovićOn je rekao da nikada ne bi potpisao deklaraciju o pomirenju sa SPS-om, kao što je to uradio DS, ali da nikada zbog toga ne bi kritikovao demokrate jer je i to „bolje od vlade Koštunice, Šešelja i Nikolića".Jovanović je rekao da je istina o Srbiji i NATO paktu poznata svima:- Ako govorimo o odnosu Srbije prema svetu, onda je tu nezaobilazan odnos prema NATO koji mi želimo da formalizujemo kroz saopštavanje te jednostavne istine koja je poznata svima u Srbiji, ali se od nje ograđuju zato što nije popularna - istina je da Srbija mora postati članica NATO pakta ukoliko želi da se razvija onako kako se razvijaju sva moderna evropska društva koja se nalaze oko nas - kazao je Jovanović u intervjuu za Betu.On je naveo da se njegova partija i DS razmimoilaze u pitanjima brzine tranzicije, spoljne politike i odnosa prema Kosovu, mada je, kako kaže, značaj Kosova relativizovan u našoj dnevnoj politici.- To je posledica činjenice da je u našem društvu ta tema veštački nametnuta kao pitanje svih pitanja i da je, s druge strane, rešavanje kosovskog problema sa stanovišta Beograda na neki način izmešteno u taj proces pred MSP-om u Hagu.Govoreći o kontratužbi protiv Hrvatske, Jovanović je rekao da je Srbija svesno počinila grešku.- Niko od onih koji su stali iza te tužbe ne očekuje da ona u Hagu bude prihvaćena, licemerno smo zloupotrebili patnje i nesreću našeg naroda u Hrvatskoj i udaljili Srbiju od one vrste naše unutrašnje transfromacije i preispitivanja koje neizostavno mora biti i jeste deo izgradnje jedne moderne Srbije... Niko u EU ne veruje u osnovanost tužbe za genocid iza koje stoji Hrvatska danas, ali koju je podnela Hrvatska Franje Tuđmana 1999. Još manje razumevanja će pratiti Srbiju koja ponavlja hrvatsku grešku, ali 11 godina kasnije, 11 godina posle Tuđamana i Miloševića - kazao je lider LDP.Jovanović je rekao da je bila greška i potpisivanje deklaracije o pomirenju DS-a i SPS-a:- LDP nikada ne bi potpisao deklaraciju sa SPS jer je to politika bez suštine, ali je poslednje zbog čega će kritikovati DS šteta koja je proistekla iz jedne besmislene deklaracije, jer je to svakako manja šteta od druge opcije - vlasti Koštunice, Šešelja i Nikolića.On je ocenio da je 2009. bila politički prljava:- Stranke su odlučile da se „presvuku", da prljavštinu da ostave iza sebe, a društvo nije imalo snage da uradi svoj deo posla. To je obaveza NVO, univerziteta, onih institucija na kojima mora da počiva svako uređeno društvo, a koje su duboko kontaminirane i praktično uništene, tu mislim na našu Akademiju i na našu Crkvu.

Preko ovog pitanja se preliva i pitanje "Zašto je DSu potreban LDP". DS mnoge stvari nije spremna ili sposobna da pokrene sama iako je svesna da su nužne. Zato DSu treba LDP koji gradeći imidž ledolomca pokreće takva pitanja. Ipak u DSu je za ovo pitanje zadužen Šutanovac:Šutanovac: Srbija u NATO, što da ne

Intervju, Dragan Šutanovac, ministar odbraneŠutanovac: Srbija u NATO,što da ne"Srbiju niko ne uslovljava da uđe u NATO, ali ukoliko želimo u Srbiji evropske sisteme vrednosti, to podrazumeva i evroatlantski sistem bezbednosti"1Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže za Press da Srbija ne mora da postane članica NATO-a da bi bila deo EU. Ali ističe da je približavanje NATO-u "prirodan tok stvari u Evropi". On dodaje da je pitanje ulaska Srbije u NATO ne samo političko, već i ekonomsko, i naglašava da Srbija, odnosno Vojska, pre NATO-a treba da iskoristi sve prednosti Partnerstva za mir.- Istina je da Srbiju niko ne uslovljava da uđe u NATO kako bi postala članica EU, ali je istina i da ukoliko želimo da u Srbiji uspostavimo evropske sisteme vrednosti, to podrazumeva i evroatlantski sistem bezbednosti. Srbija je u ovom trenutku članica Partnerstva za mir (PZM), kao što su i Irska, Austrija, Finska, Švedska, koje imaju razvijene armije, ali nisu u NATO-u. Za Srbiju članstvo u NATO-u nije nužno, ali Partnerstvo jeste.Šta je bolje za Srbiju: vojna neutralnost ili ulazak u NATO?- Najbolji odgovor na ovo pitanje treba da daju oni koji se bave realnim životom u Srbiji, a to su ljudi iz privrede i bezbednosti. Ako se pitamo da li je NATO dobar za Srbiju, možda je pravo pitanje da li je bolje da nekretnine u Srbiji vrede više ili manje, da Srbija ima bolji ili lošiji kreditni rejting, da smo integrisani lideri u regionu ili izolovano ostrvo...Hoćete da kažete da bi ulaskom u NATO cene nekretnina skočile?- Ako Makedonija u reklami koju emituje u svetskim medijima naglasi da je "kandidat za EU i NATO", znači da su svesni koliko je to bitno i da time podižu svoj rejting. Hrvatskoj je za jedan stepen skočio kreditni rejting u danu kada su dobili Akcioni plan za priključenje NATO-u. Rumunija i Mađarska su imale višestruko veće investicije u godinama nakon dobijanja članstva nego ranije.Šta Srbija gubi u slučaju da uđe u NATO?- Ne vidim nijednu negativnu pojavu po Srbiju.Pa, u čemu je problem, zašto ne predložite da uđemo u NATO?- Srbija ima objektivan problem, bombardovanje pre 10 godina. Mislim da ćemo o toj temi morati da razgovaramo, pre svega imajući u vidu da svi želimo da poboljšamo životni standard u Srbiji. Ali, danas je najvažnija potpuna participacija Srbije u PZM.Da li o ulasku u NATO razgovarate na sastancima državnog vrha?- Diskusija o ovom pitanju se odvija u dve ravni. Jedna je bezbednosna, a druga spoljnopolitička. Srbija, ako želi da bude lider u regionu, pre ili kasnije moraće aktivnije da se uključi u tzv. sistem evroatlantske bezbednosti. Sa spoljnopolitičke strane, Srbija ima interes da sačuva Kosovo i Metohiju i postoji viđenje da bi svako dalje približavanje NATO-u ugrozilo taj interes.Da prevedemo, vi kažete da bi Srbija imala problem sa Rusijom oko ulaska u NATO, jer nas oni podržavaju u vezi sa Kosovom?- Ne vidim da Rusija ima problem sa Bugarskom koja je u NATO-u. Vidim da je Rusija potpisala sa Bugarskom sporazum o gasovodu "Južni tok", vidim i da je Hrvatsku, članicu NATO-a, posetio Vladimir Putin... Sa ove pozicije ne vidim kakva bi to bila šteta.Niste odgovorili da li bismo imali problem sa Rusijom oko NATO-a?- Naprotiv, mislim da svima koji su prijateljski nastrojeni prema Srbiji ne može da smeta ukoliko Srbija želi da se razvija u pozitivnom pravcu. I nijedan naš prijatelj ne može da bude protiv nas ukoliko mi želimo našim građanima da omogućimo bolji život. Interes građana Srbije ne sme da bude smetnja saradnje sa bilo kim.Kako Vojska reaguje na pitanje ulaska u NATO?- Vojska izvršava naređenja, ali Vojska može da pomogne da se u Srbiji bolje živi i bez članstva u NATO-u. Vojska ima razvojne mogućnosti, ona se bavi i naučno-tehničkim razvojem. Kada Vojska otvori neku svoju bazu, čitav region se ekonomski i bezbednosno osloni na nju. Očekujemo da će tako biti i na jugu Srbije, gde smo nedavno otvorili bazu "Jug". Vojska je ogroman spoljnopolitički potencijal, a činjenica da učestvujemo u mirovnim operacijama u svetu pokazuje koliko doprinosimo poboljšanju ugleda naše zemlje. s2Sa Norveškom smo od prošle godine u Čadu, a Norveška ima najveću investiciju u Srbiji - "Telenor". Sa Španijom planiramo učešće u mirovnoj misiji, a ona je sada preuzela predsedavanje EU. Samo u prošloj godini osam ministara odbrane bilo je u Srbiji, a ja sam imao 18 poseta inostranstvu. Sve to govori o mogućnostima Vojske da se unapredi saradnja sa drugim državama, a istovremeno poboljša život u Srbiji.Namenska industrija bila je u prošloj godini najbolji deo naše privrede, jer ste sklopili ugovore vredne više od milijardu dolara za izvoz oružja i opreme.- Evidentno je da je naša odbrambena industrija napravila veliki prodor na inostrano tržište. Jedan od prioriteta rada Ministarstva bio je da promovišemo našu odbrambenu industriju, i uz veliki broj putovanja koje sam imao, angažman naših vojnih izaslanika i ambasadora, sada imamo ugovore koji su rekordno veliki, čak i u odnosu na bivšu SFRJ. Najveći poslovi su nam u Iraku, Alžiru, Egiptu, otvaraju se mogućnosti u Libiji, a nadamo se i Kuvajtu. Možda najvažnija karika u odnosima naše vojske i namenske industrije sa armijama tih zemalja jesu stotine stranih oficira koji su se školovali na našoj Vojnoj akademiji.Profesionalizacija Vojske treba da se završi do kraja 2010. Šta to znači?- To znači da od 2011. više neće biti obaveznog služenja vojnog roka. A oni koji to budu želeli imaće mogućnost da prođu obuku i da na kraju dobiju sertifikat.A kako će da izgleda profesionalni vojnik Srbije, kolika mu je plata, ima li stan...- Profesionalni vojnik Srbije sklapa ugovor na određeno vreme, ukoliko se pokaže kao dobar može da dobije mogućnost da se aktivira kao podoficir. Plata profesionalnog vojnika je trenutno oko 300 evra, a oni nemaju pravo na rešavanje stambenog pitanja.Izvinite, a ko će vam se javiti za platu od 300 evra?- Ne mislim da je 300 evra jedini imperativ, a da će glavni, kao i svuda u svetu, biti odlazak u mirovne operacije. Tu već govorimo o zaradi od 1.500 do 3.000 dolara mesečno, plus plata koju dobijaju u Srbiji. Pouzdano znam i da u pojedinim zemljama čak postoji i korupcija za odlazak vojnika u mirovne operacije.Koliko će biti otkaza u vojsci?- Mi smo u prethodnoj godini otpustili oko hiljadu ljudi iz Zavoda u Čačku i Batajnici, kao i oko 460 radnika koji su radili u vojnim ustanovama. Postoje mesta koja ukidamo, ali oficirima koji su sposobni za dalji rad nudimo druge pozicije. S druge strane, zapošljavamo i veliki broj ljudi, pored profesionalnih vojnika, biće potreba u VBA i VOA i sektorima unutar Ministarstva. I sa ovim restriktivnim budžetom, verujem da ćemo biti jedan od najvećih poslodavaca u ovoj godini. Suština je u tome da smanjujemo administraciju, a povećavamo brojčano stanje operativnih snaga!Glavni zadatak Srbije jeste hapšenje Ratka Mladića. Šta vi radite na potrazi za njim?- Nisam uključen u dnevnooperativne poslove. Deo akcionog tima je Vojnobezbednosna agencija, koja radi svoj deo posla. Ono što je meni važno jeste da smo ispunili obećanje - da niko više neće imati sumnju da Vojska čuva Mladića! Kada će Mladić biti uhapšen, teško je predvideti, ali mislim da je i juče kasno.Vi ste i potpredsednik DS-a, šta očekujete od izborne skupštine stranke?- Ne očekujem nikakve tenzije, mislim da je stranka stabilna i trenutno u državnim institucijama radi najbolje što može i u interesu građana Srbije.Mislite li da DS treba da se promeni?- Svi treba da se menjamo. Predstoje nam promene koje se tiču naših programskih dokumenata, verovatno i Statuta. Ali, kao potpredsednik DS-a o tome ne bih pričao u javnosti, već ću svoje stavove izneti na stranačkim organima.Hoćete li se kandidovati za potpredsednika?- Nikada se nisam kandidovao za potpredsednika, a ako me stranački odbori opet budu predložili, sa velikim zadovoljstvom ću ponovo prihvatiti. Za mene je ta funkcija od najvećeg značaja i najveće časti, od svih koje sam do sada obavljao.Da li Vam smeta to što DS povezuju sa korupcijom?- To je stvar koju treba u 2010. godini da demistifikujemo. Mi smo prvo bili domaći izdajnici i strani plaćenici, a trebalo nam je nekoliko godina da pokažemo da to nije tačno. DS nije stranka korupcije, a to što neki mediji bez dokaza optužuju neke u DS za korupciju...Ne treba mediji da optužuju nikog, DS-u je dovoljan predsednik Boris Tadić, koji najviše optužuje DS...- Predsednik kritikuje, a to nema veze sa korupcijom. Predsednik Tadić neće štititi nikog ko se bavi kriminalom, što je i pokazao. A kritika koju uputi predsednik u medijima se predstavi kao optužba.

Uskoro će, kada Crna Gora pristupi NATO, Srbija biti okružena NATO zemljama.Postavljaju se pitanja:Da li Srbija treba da uđe u NATO ili ne?Koje su prednosti i mane?Kako na Srbiju utiče NATO okruženje?

Edited by Eraserhead

Muwan

Ovaj topik ima ogroman forumski potencijal ali odbijam da na njemu pišem bilo šta konkretno dok ne postaviš adekvatan pool.

Eraserhead
Ovaj topik ima ogroman forumski potencijal ali odbijam da na njemu pišem bilo šta konkretno dok ne postaviš adekvatan pool.
A ja baš hteo da izbegnem te detinjarije. Ako ljudi zaista budu za "pool" staviću ga ili neka ga stave moderatori, ali mislim da oni samo odvlače pažnju od tebe a ne služe ničemu.

dragance

U spoileru Ceda uopste ne kaze "zasto moramo u NATO", osim one fraze o "razvijanju drustva".Ne razumem zaista, zasto to moramo u NATO? Da za EU, svim srcem, ali kakve veze razvoj drustva ima sa NATO-om i obaveza (troskova) koje bi morali preuzeti? Da li ce zakoni morati biti usaglaseni sa "razvijenim drustvom" kroz NATO? Ne. Kroz EU? Da.Mozemo biti partneri, saradjivati, ali ulaziti u bilo kakve vojne saveze, ja zaista ne vidim nikakvu korist od toga za Srbiju. Eventualno za NATO, ali ne i za nas.

Edited by dragance

Shan Jan

Prvo jasno je zasto DS pusta LDP da vodi kampanju za NATO. DS je ogromna stranka i mnogo njihovih glasaca je protiv NATO pa ne zele da ih izgube.Ako ukljucimo razum (dakle iskljucimo ljude poput porucnika Vasica) trebali bi smo vec sutra da udjemo u NATO. Mi smo okruzeni zemljama koje u u njemu i ako dodje do bilo kakvog konflikta (ne nuzno rata) sa njima zna se cija ledja ce stititi alijansa. Ukoliko udjemo sigurno necemo bti najvoljeniji sin ali ce situacija biti mnogo bolja. Moguce mane su zahladjenje sa Rusijom sto cini mi se ne bi trebalo da se desi. Mi imamo alibi zasto to moramo da radimo a ostacemo Rusiji najbliza zemlja u Evropi. Ne verujem da bi to bacili tek tako. Pricu o skupoj vojsci necu ni da komentarisem. Stabilnost i kreditni rejting ce porasti istog dana kada udjemo a to vredi mnogo, mnogo vise od nase vojske.Ipak glavna prednost ulaska u NATO je po meni sto ce fokus politickih rasprava jos malo da se sa toga ko je za Ameriku a ko za Rusiju pomeri na to ko koliko dobro radi. Toma nam je ucinio uslugu time sto je izbrisao dilemu oko EU (rapsali DSS i ispodcenzusne radikale ne racunam) a ukoliko izbrisemo i dilemu oko NATO ostace samo Kosovo za jeftine politicke poene. I tu se polako gradi koncenzus da treba to pitanje resavati diplomatijom i pregovorima. Nadam se da cemo uskoro birati politicke partije ne po spoljnopolitickoj orjentaciji nego po tome koliko su dobrog uradili za svoje gradjane. U tom smislu izuzetno podrzavam prikljucenje NATOu.

Muwan
U spoileru Ceda uopste ne kaze "zasto moramo u NATO", osim one fraze o "razvijanju drustva".Ne razumem zaista, zasto to moramo u NATO? Da za EU, svim srcem, ali kakve veze razvoj drustva ima sa NATO-om i obaveza (troskova) koje bi morali preuzeti?
Postoji teza o investicionom bumu koje su doživele gotovo sve istočnoevropske zemlje neposredno po prijemu u NATO (pre svih Rumunija i Poljska). Ovo bi, međutim, trebalo malo proveriti i proučiti pre nego što se uzme za argument; probaću da iskopam neku detaljniju analizu.Sa druge strane, uvek je aktuelno pitanje održivosti Srbije kao usamljenog ostrva oko kojeg su sve same zemlje članice. Kada bi Crna Gora htela da ostane izvan te priče, onda bi još i postojala ozbiljna osnova za koncept neutralnosti. Ovako, nisam siguran.Najzad, naš konačan stav će u najvećoj meri zavisiti od stava koji našem rukovodstvu bude preneo Aleksandar Konuzin.

salkodinamitas

Ako može Austrija da bude neutralna zašto ne bi mogla Srbija? Nema to veze sa Rusijom, svuda okolo je NATO i ako sutra opet odluče da je vreme za vaspitne batine bili ili ne bili član ne vidim šta će ih sprečiti. A niko drugi nas ne može ugroziti. Ovako bi se bar izbeglo da po svetu ubijamo sirotinju za tuđi račun. I zajebite priču o "pozadinskoj podršci", liči na "nisam klao samo držo da se ne batrga"

TheBigFlegma
Prvo jasno je zasto DS pusta LDP da vodi kampanju za NATO. DS je ogromna stranka i mnogo njihovih glasaca je protiv NATO pa ne zele da ih izgube.Ako ukljucimo razum (dakle iskljucimo ljude poput porucnika Vasica) trebali bi smo vec sutra da udjemo u NATO. Mi smo okruzeni zemljama koje u u njemu i ako dodje do bilo kakvog konflikta (ne nuzno rata) sa njima zna se cija ledja ce stititi alijansa. Ukoliko udjemo sigurno necemo bti najvoljeniji sin ali ce situacija biti mnogo bolja. Moguce mane su zahladjenje sa Rusijom sto cini mi se ne bi trebalo da se desi. Mi imamo alibi zasto to moramo da radimo a ostacemo Rusiji najbliza zemlja u Evropi. Ne verujem da bi to bacili tek tako. Pricu o skupoj vojsci necu ni da komentarisem. Stabilnost i kreditni rejting ce porasti istog dana kada udjemo a to vredi mnogo, mnogo vise od nase vojske.Ipak glavna prednost ulaska u NATO je po meni sto ce fokus politickih rasprava jos malo da se sa toga ko je za Ameriku a ko za Rusiju pomeri na to ko koliko dobro radi. Toma nam je ucinio uslugu time sto je izbrisao dilemu oko EU (rapsali DSS i ispodcenzusne radikale ne racunam) a ukoliko izbrisemo i dilemu oko NATO ostace samo Kosovo za jeftine politicke poene. I tu se polako gradi koncenzus da treba to pitanje resavati diplomatijom i pregovorima. Nadam se da cemo uskoro birati politicke partije ne po spoljnopolitickoj orjentaciji nego po tome koliko su dobrog uradili za svoje gradjane. U tom smislu izuzetno podrzavam prikljucenje NATOu.
Ovo je kako mali Perica zamišlja politiku. Ako se zakrvimo s nekim iz okruženja NATO će im čuvati leđa,i ako uđemo u NATO, Rusi će to razumeti. I na kraju, poslednja dobra stvar je što ćemo videti ko je za Amere, a ko za Ruse, pa da se taman posle toga svi lepo omlatimo kao u " Tri karte za Holivud".

Time Crisis

U svakom slučaju bi trebalo da neko ko (po mogućstvu) zna šta radi napravi neku analizu svega toga - koliko bi koštalo ako se uđe/ako se ne uđe, koja bi bila prava, a koje obaveze, koje su pozitivne, a koje negativne posledice itd. :) U suprotnom sve se svodi na "da se ja pitam, ja bih ovuda proterao autobus". :P

cedo
Postoji teza o investicionom bumu koje su doživele gotovo sve istočnoevropske zemlje neposredno po prijemu u NATO (pre svih Rumunija i Poljska).
Pisalo se o tome na temi "Milosrdni Andjeo". NATO skeptici nisu zheleli da prihvate tabele ili su zasluge pripisivali nechemu drugom.

Milosh76

Naravno da NE. Ko me je gadjao bombama sa njim ne ulazim u vojni savez. Mozemo saradjivati, ali da budemo drugari u vojnom savezu... neka hvala.Nema to veze sa pricom "nece nasa deca da ginu za njihove ratove" ili "Rusi su nasi prijatelji, veci od EU i Amerike" nego jednostavno, neka hvala.Jedva cekam referendum.. .orprilike ni 20 % ljudi nece biti za ulazak u NATO. Sve preko toga je cudo!

Edited by Milosh76

G H O S T

Da smeju pred narod sa idejom o clanstvu u NATO odabrali bi promotere koji imaju neku reputaciju...ovako...Neki me podsecaju na elitu iz kruga dvojke i kvazi intelektualce koji podrzavaju NATO, isto onako kao sto su podrzavali i Nemacku pocetkom WWII! Nasledno valjda... Tresu se gace....

Stabilnost i kreditni rejting ce porasti istog dana kada udjemo a to vredi mnogo, mnogo vise od nase vojske.
Ah, taj ybni kreditni rejting nam je stvarno mali... Nikako da se dovoljno zaduzimo! Ima li neko viziju!? :blink:

Marvin (Paranoid Android)
Neki me podsecaju na elitu iz kruga dvojke i kvazi intelektualce koji podrzavaju NATO, isto onako kao sto su podrzavali i Nemacku pocetkom WWII!
:isuse: zaista, prava usporedba na pravu temu.

Dankan Ajdaho

Jel može ovaj genije u vrtić?

G H O S T
Jel može ovaj genije u vrtić?
Zasto da ne!? Ostanite sami, uprtih pogleda u svetlu buducnost! Nego dugo vam to nesto traje, navikli ste se...ne treba kvariti idilu!BTW, zasto ne pristupite jednostrano NATO!? Da vidimo i to cudo!