Jump to content
IGNORED

Belgija kao Jugoslavija


msmodesty

Recommended Posts

vidim da se klasicne tehnike ne citanja postova i podmetanja sele zajedno sa forumom. tekst koji sam pominjao mozete naci ovde. meni se licno mnogo toga u tekstu ne dopada. procitajte ga pre nego sto pocnete da se svadjate sa mnom:
Global Pattern Formation and Ethnic Cultural Violence 
http://www.megaupload.com/?d=E3MWYU5G

nemoj da se jako nerviras, vis da sam primetio da si rekao da imas izvor :P nema tu nikakvog podmetanja ni ne-citanja, kako ti sad podmeces.btw. hvala za tekst, procitacu.edit: s ovim MU uvek zajebancija:
All download slots assigned to your country (Serbia and Montenegro) are currently in use. Please try again in a few hours...
Edited by fake
Link to comment
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dig_chohano

    24

  • msmodesty

    13

  • Agni

    9

  • Bat Bat

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

tekst koji sam pominjao mozete naci ovde. meni se licno mnogo toga u tekstu ne dopada. procitajte ga pre nego sto pocnete da se svadjate sa mnom:
Global Pattern Formation and Ethnic Cultural Violence 
http://www.megaupload.com/?d=E3MWYU5G

Pročitao sam članak. Zanimljiv je, ali ne vidim neku veliku vrednost što se tiče objašnjenja konflikta. Ljudi su iskoristili vejvlete da isprogramiraju kompjuter da na karti nacrta gde će biti tuče ako je bude, a to je nešto što ljudsko biće vidi čim pogleda na kartu. Mislim, ako zznaš da su se zainatili da od flekave mape naprave tri celine, lako se vidi gde će biti pokušaja spajanja flekica i čišćenja terena.Ako se program usavrši i koriguje za konfiguraciju terena, (reke, brda, litice i drumovi) mogao bi da pomaže generalima da unapred rasporede mirovne trupe na pravo mesto.Pisci polaze od toga da konflikti ne izbijaju kada je sredina jako izmešana ili kada su granice sasvim jasno definisane (osim ako nije međudržavni sukob u pitanju). To baziraju na istoriji, a ne na modelu.Uglavnom, sam model kaže ono što kaže i zdrav razum.Uzrok konflikta nije objašnjen, niti model tvrdi da ga mora biti --- jedino kaže gde će ga biti ako ikada iskrsne. Nadam se da neki idiot u stejt departmentu ili Moskvi ovo neće shvatiti pogrešno i na ovo malo matematike zasnivati dalekosežne političke odluke o pojavama koje imaju još pedest jednačina i pedest promenljivih... Edited by Yossarian
Link to comment
nemoj da se jako nerviras, vis da sam primetio da si rekao da imas izvor :P nema tu nikakvog podmetanja ni ne-citanja, kako ti sad podmeces.btw. hvala za tekst, procitacu.edit: s ovim MU uvek zajebancija:
ma naravno da je na prvi pogled sve izmedju yu i be razlicito. ali svi ti argumenti koje navodis - nacionalizam, kultura, istorija medjusobnih odnosa, ne bi zaustavili raspad be i ne bi sprecili rat. istini za volju, istorija mrznje na ovim prostorima mnogo je duza od one izmedju srba i hrvata. evropska unija - pa to je upravo ono sto sam i ja napisao. postojao je interes da se sfrj raspadne, ne postoji interes da se to desi belgiji. da sutra flandrija resi da proglasi nezavisnost, naravno da ne bi bilo brzopoteznih priznavanja, naravno da je holandija ne bi naoruzavala, etc, etc.evi i RS link
Link to comment
Najgore od svega sto ONI jedni sa drugima ne pricaju.
A da li se zna razlog tome?Mislim, posto ta situacija nije nova.1.Pre 3 godine sam bio u Rumuniji i upoznao ljude iz ANIMO-a (Omladina flamanskih socijalista), kad sam ih pitao da li imaju kontakte sa MJS-om iz valonskog dela, rekli mi da ne.2.Moja ortakinja ima tetku u Briselu, koja je udata za Flamanca, on nije nacionalista i komunicira sa Valoncima, ali mi i ta ortakinja kaze da Flamanci i Valonci u vecini slucajeva medjusobno ne komuniciraju.3.Pre 16 godina keva mi letela za Lauda Air, baza za letove im bila u Briselu, bila tamo 2 meseca.Rece mi jos tada da se Flamanci i Valonci ne podnose.:( Edited by uros_s78
Link to comment
A da li se zna razlog tome?Mislim, posto ta situacija nije nova.1.Pre 3 godine sam bio u Rumuniji i upoznao ljude iz ANIMO-a (Omladina flamanskih socijalista), kad sam ih pitao da li imaju kontakte sa MJS-om iz valonskog dela, rekli mi da ne.2.Moja ortakinja ima tetku u Briselu, koja je udata za Flamanca, on nije nacionalista i komunicira sa Valoncima, ali mi i ta ortakinja kaze da Flamanci i Valonci medjusobno ne komuniciraju.3.Pre 16 godina keva mi letela za Lauda Air, baza za letove im bila u Briselu, bila tamo 2 meseca.Rece mi jos tada da se Flamanci i Valonci ne podnose.:(
Ne bih rekao da se ne podnose (osim u Briselu), već da su nezainteresovani, a i jezička barijera je velika. Flamanci još i uče (a čak i nauče) francuski, a Valonce boli uvo za holandski.Brisel je, kao što sam rekao, vekovima bio "dragulj Flandrije", a u zadnjih sto-dvesta godina se pretvorio u grad u kome većina stanovika govori Francuski i boli ih uvo za Flandriju. To se onima koji još uvek govore holandski ne sviđa, pa se zaludni na obe strane oko toga glože (škrabanje po dvojezičnim imenima ulica, teta u pekari koja kao fol sleže ramenima ako joj se obratiš na holandskom (lično mi se desilo) i tako to). Ali stvarno nemam utisak da postoji mržnja, a i granice su (osim Brisela <_< ) veoma jasno definisane.Al' ja sve ovo kao komšija sa severa, di su naši "Belgijanci" sa foruma?
Link to comment

Eve nas :gde je seljak smajli?:Pa nemam mnogo da dodam. Na radiju se vrti parodija "Hey Yves Leterme", svi imaju neko misljenje i zele da se ceo cirkus vec jednom okonca, a ono sto mi se dopada je da im to nije preokupacija u zivotu. Ne razmisljaju o tome kao o velikom istorijskom desavanju, nego kao o realnom problemu koji bi trebalo resiti.A nije bas da se mrze, ali se stvarno ne vole. Jednostavno se osecaju kao dva naroda (sto i jesu :rolleyes:) - narocito Flamanci. Isto im Olandjani ili Valonci. Samo sto Valonce kao izdrzavaju, pa ih to dodatno nervira. U celoj prici meni nije jasno kako su ovi potonji uopste dozvolili da dodje do toga - oni su bili ti koji su privredjivali pre nekih 50 godina, pa je tad valjalo sto se drzavni prihod deli na pola.U Briselu ima nekih 20% Flamanaca, ali pored njega su tu i dva gradica koja su 95% flamanska, ali njihovi glasovi ne znace nista jer ih Brisel pojede. E, da, za jezike je istina, sa mnom je na prvom stepenu holandskog bila devojka iz Valonije; mislim, cekaj, prvi stepen? :blink: A ne znam nikog odavde (Istocna Flandrija) ko ne prica francuski.

Link to comment

Kada su nedavno, u kvalifikacijama za EP, igrali Belgija-Srbija, pitam sefa 'olandskog Belgijanca, jel prati. Odgovor bio kratak i jasan: Ne! Kaze covek, on navija samo za Holandiju. Toliko.

Link to comment

@ Yossarian-pa zar ne postoji neka obaveza da Flamanci uce francuski, a Valonci holandski? :huh:Btw, kakav je odnos Flamanaca i Valonaca prema German speaking community?

Edited by uros_s78
Link to comment
Nisam imala "krv i pucanje" na pameti kad sam pocela temu. Sada se kao potpuno uobicajeni termin koristi "BALKANIZACIJA" raspadanje drzava, gde krv i pucanje nisu ukljuceni.
Samo kratko: termin balkanizacija u tom kontekstu je nastao krajem prvog svetskog rata.(nazalost potvrdjen je nebrojeno puta na nasim prostorima, poslednji put krajem proslog veka)
Link to comment
>@ Yossarian-pa zar ne postoji neka obaveza da Flamanci uce francuski, a Valonci holandski?
Pa jeste u osnovnoj skoli, tada je obavezno ali vecina nije zainteresovana za taj drugi jezik.Tako dodju do srednje skole, koja je na maternjem jeziku bez skoro ikakvog znanja ovog drugog jezika.I retko ko pomishlja da ga uchi osim ako ima malo soli u glavi i ukapira koliko je to dobra stvar kada trazis posao.Tacno je da Flamanci mahom znaju bar jos Francuski i Engleski a da Valonci uglavnom bedno natucaju Engleski a Flamanski ni govora.Naravno da ima i ovih drugih, kod mene u firmi ih ima i Valonaca koji pricaju Flamanski.Iskreno, mali je broj ljudi koji se nesto kao busa u pripadnost jednima ili drugima.Jezicka i kulturoloska barijera postoji ali opet ti ljudi zajedno zive u prilicno dobrim zivotnim uslovima i nema tu nekih realnih problema.Pa cak i sad, nema vlade vec nekoliko meseci, bas nekoga boli cosak za to, ne vidim nikakve nemire niti probleme kojih nije bilo i pre.Ja sam pricala sa masom ljudi oko mene i svi se slazu da su to mediji naduvali bez potrebe i da procenat ljudi koji je za otcepljenje nije veliki.a sto se tice german speaking komjunitija njih je zaista premalo da bi to predstavljalo bilo kakav issue.oni u principu govore bar jos jedan jezik(mora se) tako da nesto ne odudaraju preterano.ali ne vole nikako da ih svrstas u jedne ili druge ili jos gore Nemce.svi vole da su razliciti :lol: Edited by Allegra
Link to comment
Pa jeste u osnovnoj skoli, tada je obavezno ali vecina nije zainteresovana za taj drugi jezik.Tako dodju do srednje skole, koja je na maternjem jeziku bez skoro ikakvog znanja ovog drugog jezika.I retko ko pomishlja da ga uchi osim ako ima malo soli u glavi i ukapira koliko je to dobra stvar kada trazis posao.Tacno je da Flamanci mahom znaju bar jos Francuski i Engleski a da Valonci uglavnom bedno natucaju Engleski a Flamanski ni govora.Naravno da ima i ovih drugih, kod mene u firmi ih ima i Valonaca koji pricaju Flamanski.Iskreno, mali je broj ljudi koji se nesto kao busa u pripadnost jednima ili drugima.Jezicka i kulturoloska barijera postoji ali opet ti ljudi zajedno zive u prilicno dobrim zivotnim uslovima i nema tu nekih realnih problema.Pa cak i sad, nema vlade vec nekoliko meseci, bas nekoga boli cosak za to, ne vidim nikakve nemire niti probleme kojih nije bilo i pre.Ja sam pricala sa masom ljudi oko mene i svi se slazu da su to mediji naduvali bez potrebe i da procenat ljudi koji je za otcepljenje nije veliki.
Hvala, Allegra.:)
Link to comment
i svi se slazu da su to mediji naduvali bez potrebe i da procenat ljudi koji je za otcepljenje nije veliki.
Mda, ja imam utisak da se u Srbiji vise prica o tom cepanju nego u Belgiji. Da Belgijancima crkne krava :).I jeste da se ne busaju, ali su recimo Flamanci u fazonu "pfff, Valonci...", kapiras? Pretpostavljam da je klima drugacija u razlicitim delovim zemlje, doduse; mozda kod tebe moraju da kohabitiraju pa su finiji :).I moji drugari iz Genta su imali engleski kao prvi strani jezik, a ne francuski, mogli su da biraju...Edit: slagali su me pa ja lazem vas <_< Edited by baklavica
Link to comment

@ Allegra-kakav se tebi, kao premijer, cinio Gi Ferhofstat?Posto mi se doima kao liberal (valjda je bio u koaliciji sa socijalistima, al ne znam s kojim).Ovi idioti iz Flamanskog ponosa me zesce plashe. :ph34r:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...