Jump to content
IGNORED

poslepraznično dijetetisanje


mammy two shoes

Recommended Posts

uh i ja sam preterao za praznike pa se sad teskom mukom vracam u normalu. inace, ja sam poceo pre jedno godinu dana da se hranim zdravije (bar pokusavam) jedem dosta salata sa svim i svacim, corbe, variva (socivo, grasak, leblebije, razno povrce) i ne ide mi lose pa sam pomislio da bismo kad je vec otvorena dijetalna tema, mogli razmeniti neke recepte i savete za zdraviju ishranu. ne neophodno dijetalne, vise neke zdravije opcije. pa da krenem... kao sto vec gore rekoh u poslednje vreme jedem dosta salate, supe/corbe i variva. salate - baza ista, neko lisce (sta s nadje po kuci) i sta ima za dodati (luk, krastavac, sargarepa, paprika, paradajz, masline, avokado). nekad ima samo lisce i luk a nekad bude svega, zavisi od stanja u frizideru. onda popunim salatu necim konkretnijim. nekad je to povrce iz konzerve (pasulj, boranija, secerac, articoke...) nekad ribe, mesa (przene pilece dzige i res slaninica super idu), kuvana jaja, nekad sir... tako... so, maslinovo ulje, sirce i to je to. bude velik i sit obrok a zdrav. da, volim da dodam svezeg zacinskog bilja tipa bosiljak, nana, korijander, celer... corbe / supe - potazi, orijentalne il one minestrone fazon. potazi standard - strpam u serpu luk, sargarepu, belu zelen i celer i uz to sta ima od povrca po kuci (karfiol, brokoli,bundeva, krompir ako vidim da nece biti dovoljno gusto) i kuvam dok sve ne omeksa pa izmiksam, zacinim (so, biber, biljke) i to je to. nekad stavim kasiku kiselog mleka ili pavlake pri sluzenju. orijentalne supe su mi super - to je bas dobar sit obrok, nudle i povrce fino popune zeludac. pileca mi je najdraza pa je najcesce pravim ali princip je manje-vise isti i za jagnjecu, junecu i tako to. ne mora biti masna, ja cak u naletima zdravlja skidam kozice s piletine. supa nije uopste komplikovana - isti princip za sve. ubacim u serpu meso/koske, sargarepu, persun, belu zelen, celer i sta imam od lakseg zelenog povrca tipa grasak, mladi grasak, boraniju, asparagus, brokoli... zatim dodam rendanog svezeg djumbira (palac na 1-1.2l supe) naseckam cilija, ovo po ukusu, ja volim dobro ljuto pa ne stedim, beli luk i to bogato, jedno tri, cetiri cenja, dodam lemon grass ako imam, ako nemam nise strasno. fish sauce umesto soli (opet ako imam) i kocku ili vegetu (volim u supi al moze i bez toga). sve iseckam na zalogaje i ostavim da se krcka. kad se skuva, dodam rezance, orijentalne ako imam a ako ne, moze i obicne, i ostavim da odstoji jedno pet minuta. ne kuvam posto dodam rezance, ne volim prekuvane rezance. na kraju, pri sluzenju stavim svez korijander, onako bogato, volim... supe od povrca s pastom - te su najjednostavnije. natrpam povrca u serpu (sargarepa, luk, praziluk, bela zelen, celer, bob, grasak, kukuruz, brokoli, karfiol, boraniju, tikvice, bundeve, lisce spanaca, sta god imam...naseckam naravno) dodam vodu, kocku i krckam dok se ne skuva. pri kraju dodam paradajz i par saka paste koja se nadje i kuvam jos malo dok pasta nije gotova i to je to. milina. variva - standard. izdinstam luk, beli luk i celer na malo ulja, dodam sargarepu i povrce od koga je varivo (boranija, grasak, karfiol, brokoli, tikvice, patlidzan, bob, leblebije, razna sociva... i pri kraju paradajz pire ili paradajz )dodam vode za dinstanje znaci ne previse, da ogrezne, dodam zacine i biljke po ukusu i kuvam. ako ne pravim mahunarke (bob, grasak, leblebije, sociva, pasulji) dodam i saku pirinca da ne ogladnim posle pola sata - i to je to. ima i ovde neka kao orijentalna verzija koju rabim kod sociva i leblebija a nekad i kod ostalog ako sam raspolozen - cili, kumin, timerik i korijander i pri sluzenju nacedim limetu/lime. eto...

Link to comment
  • Replies 435
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    39

  • ivy

    28

  • ljakse

    21

  • mammy two shoes

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja sam primetio da me najbolje radi varijanta koju je najteže iskontrolisati, a to je jednostavno izbacivanje džank fuda i testa, normalna ishrana i izbegavanje ždranja uveče.

Link to comment

ma mene najvise zajebavaju ti sitni obroci. ja se kao disciplinujem, pojedem malo a dobro pa sam gladan posle sat. i ne mogu da trpim pa'd umrem. onda mi je najbolje resenje da se nalipam corbe ili ovih nekih zdravih varijanti i miran. a kad se neceg uzelim - navali. pa posle opet na corbuljake i ostalo. e, da, zaboravio da kazem. smoothies su babaroga. ja nakupujem voca s rasprodaje za sitnu kintu, ono trulo sto moz' da izdrzi samo dokuce - to pobacam u blender, dodam leda, mleka/jorguta, nekad meda i bzbzbz... obrok!a vec negde rekoh... cim krenem sa zdravom ishranom predjem na spricere. to je moj dijetalni alkohol.edit - gutam slova...

Edited by adam
Link to comment

Ja sam nabacila dve - tri kile u Berlinu, krkajuci kobasice po bozicnim marketima, sto s prethodno stecenim cini 5 kila viska, u odnosu na moju idealnu tezinu. Vec pet dana sam na dijeti, koju sam davno dobila na KBC-u, 1600 kalorija dnevno, pet obroka, od kojih su dve vocne uzine. Setam pola sata (isla bih i na fitnes, al sam prehladjena) i nalivam se vodurinom i zelenom kafom (nekom Nestle, donela teglicu iz Nemacke, prijatan ukus a izgleda da malo suzbija apetit).Danas sam uspela da udjem u etalon farmerke, ali sigurno cu da se drzim ovog rezima ishrane jos mesec - dva, prosto, bolje se osecam. Inace sam ranije praktikovala da svakog sedmog dana dijete jedem sta hocu. Nije to bilo neko prezderavanje, vec cisto malo cokolade i ostalih zabranjenih stvari da me zelja mine. Uprosceno - moja dijeta izgleda otprilike ovako:dorucak: ovsene pahuljice i jogurt ili razani hleb i mladi siruzina: jabuka ili neko drugo voce, sem bananerucak: bistra supa od povrca (uzimam onu posnu iz kesice), piletina ili riba, povrce (pa sad sta ko moze da iskombinuje) i razani hlebuzina: vocka ili bademivecera: povrce, piletina ili riba, razani hleb, mladi sir (vecera je otprilike kao malo vise od pola rucka, bez supe).Malo je dosadna, mora non stop da se jede i da se nosi hrana sa sobom, zimi nije neki izbor voca i povrca, mene mrzi da smisljam jela, pa seckam u salatu, ali, ono sto je bitno je da sam sita, nemam nocne napade gladi i mrsavim sve vreme. S vremena na vreme, moze da se uzme jedna stangla crne cokolade. Od pica mogu da pijem kafu, caj, vodu, a ako pijem vocni sok onda preskacem uzinu. Inace, za sve ovo gore imam precizne gramaze, ali to je individualno, kao i preporuceni broj kalorija. Ta dijeta je dostupna i na internetu, u nekom "opstem" obliku za muskarce i zene. Svi koji su je drzali su stabilno smrsali, bez vecih problema, osim sto moraju da vuku loncice i serpice sa sobom.

Link to comment

moj muz i ja smo par puta resetovali sisteme valjanim dijetalnim kursom od po 6 meseci. za razliku od odlaska kod "normalnog doktora/medicinskih sestara" koji/koje bi mozda bile neljubazne, dijeteticarke su 1 divne zene.i to sto je ekipa kao iz Fight Club-a i to je zapravo bilo sjajnonajvaznije je sto smo posle ta dva kursa promenili navike 1. KOLICINE/PORCIJEimpresivno je kad na tanjiru vidis koliko ti je zapravo hleba/mesa/sira *potrebno* za jedan obrok. Prvih par dana sam po dva puta merila. Nista ne ostavljam za posle - sve sto je preostalo od obroka - BACAM/dam kuchicima2. KVALITETkad vidis koliko se brzo goji od lose hrane predjes samo na dobru i kvalitetnu. ne kupujem vise hranu u supermarketu tipa "jednom nedeljno puna kolica - pa udri">kupujem za dva dana najvise. Planiram obroke unapred. Imam srecu da u 200m precnika su mi i pekara i piljara i mesara i prodavnica sira i ribe. 3. SETAMKucici su mi spas. 3 puta dnevno MORAM da izadjem sa njima u setnju. I nije mi tesko zato sto znam da moram. Sad vec - zato sto su mi te setnje potrebne. I meni koliko i njima (ja ih samo ne koristim za fiziloske potrebe :) ali kad gledam njih - ni njima piskenje i kakenje nije najvaznije, jednostavno mora da se seta, po svakom vremenu). Setnja mi pomaze i protiv migrena.4. PRAZNICIN/A - silom prilika i izborom ne priznajem praznike a nisam okruzena porodicom koja bi me na praznicna prejedanja terala. Kulturu pravljenja kolaca nikad nisam dobila. Kolace kupujem ako nam se vec jedu. Potrebu za slatkisima zadovoljavam vocno/mlecnim kombinacijama - sveze voce sa jogurtom, kompot/pire od voca sa mekim sirom ili pita od voca/clafoutis.tako odrzavam istu tezinu poslednjih 6-7 godina. I muz isto.

Edited by msmodesty
Link to comment
orijentalne supe su mi super - to je bas dobar sit obrok, nudle i povrce fino popune zeludac.
probaj da isprzis meso baska,pa d au istom voku/tiganju prvo proprzis beliluk, djumbir, kumin, chili, kurkumu i korijander (mleveni)tu dodaj sveze ili bareno povrce (ako je bareno samo ga malo zagrej na toj zacinskoj bazi) pa vrati meso i nalij supom, ribljim/ostriginim sosom/nuoc mam nije los za jagnjetinu na kraju dodas nudle.zacini ce tako vise da se osete, meso ce bit za nijansu ukusnije a nije bas da ce mnogo duzo da traje.
Link to comment
probaj da isprzis meso baska,pa d au istom voku/tiganju prvo proprzis beliluk, djumbir, kumin, chili, kurkumu i korijander (mleveni)tu dodaj sveze ili bareno povrce (ako je bareno samo ga malo zagrej na toj zacinskoj bazi) pa vrati meso i nalij supom, ribljim/ostriginim sosom/nuoc mam nije los za jagnjetinu na kraju dodas nudle.zacini ce tako vise da se osete, meso ce bit za nijansu ukusnije a nije bas da ce mnogo duzo da traje.
hvala. probacu. obecava...
Link to comment
pa dobro, bre...
ja mislim da je to nemoguće da se za manje od mesec dana dobije 7, 8 kila... ako si stvarno tako nešto uspeo onda si fenomen, a pitanje je da li ti to pokušavaš da se ubiješ...
Link to comment

hm, sad sam se zamislio malo. izmerio sam se, 93kg.pazi, gledamo period od 2 nedelje, u kome sam nabacio 7 kila. užasno sam puno jeo, sve ova slavska hrana i junk food, a fizičke aktivnosti ni u tragovima.mada, ja stalno tako gubim/dobijam kilograme. pre par godina sam uspeo da smršam 6 kila za 9 dana (sa 84 na 78). doduše, tada mi je metabolizam bio dosta brži, nisam mogao ovako da se ugojim. doduše, tih dana sam jeo 1 dnevno.

Edited by Alphons
Link to comment
Ja sam primetio da me najbolje radi varijanta koju je najteže iskontrolisati, a to je jednostavno izbacivanje džank fuda i testa, normalna ishrana i izbegavanje ždranja uveče.
Otpilike i meni tako najvise stima. Kad nema zdranja u ponoc, i kad malo redukujem slatko i gazirano.
Link to comment
Ja najbolje podnosim kiwi dijetu.
meni je kiwi dijeta, da se izrazim tako, urodjena. od kiwija se tako temeljno otrujem (govorim o 3 kiwija u cugu ili vishe), da mi ne pada na pamet ni da ga pogledam cheshce od 1 godishnje.tako da mi ide veri super :lol:osim ako ti ne mislish na onu zivinu sto se vika kiwi, al i to je isto teshka dijeta ^_^
Link to comment

mene najvise ubija alkohol - ispasce da sam neki alkos, nisam, ali sam steady na 2 case vina uvece, sto se jednom nedeljno omakne na malo (!) vise, tu i tamo uleti neka radza.... sto se hrane tice ja sam generalno low carb ali i to pada u vodu kad se udari po mesistu kao o praznicima gde se benefit toga lako izgubi... jbga

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...