Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

21 hours ago, ivy said:

 

 

e pa bravo..hvala na pojasnjenju :) ..znaci ipak je razlika izmedju garsonjere i jednosobnog u odvojenoj kuhinji 

nije, razlika je u kvadraturi.... ako zbudzis kuhinju u 20m2 prostorije, to je garsonjera, ako je zbudzis u 30m2 onda moze da se kategorizuje kao jednosoban stan

Link to comment
On 5.11.2020. at 13:53, namenski said:

Uz rec: to je najogavnija novokomponovana novotarija, bez veze sa praksom, nacinom zivljenja, tradicijom, ma cim 'oces.

Kuhinja spojena sa dnevnom sobom, odvojena sankom :isuse:, kuhinja u koju moze da ti zaviri svako, pocev od postara do redovnih gostiju...

Vidim da su u oglasima poceli da ih podvode pod open space, u skladu sa uguravanjem engleskog svuda, i gde mu jeste mesto i gde nije...

To je mogla da bude ideja samo nekoga ko u zivotu kuvao nije, namenjena modernim :isuse: domacinima i domacicama :isuse: 

Kuhinja u kojoj ne mozes da kuvas kiseli kupus, spremas ribu, sve i da ti je aspirator na mlazni pogon...

Hocu reci, jebes stan u kome kuhinja nije posebna prostorija...

 

 

I same odvojene kuhinje su isto tako poprilično novokomponovana izmišljotina jer u skoro svim tradicijama je ognjište dal vatrica, kotlić, špaher il smedervac bilo cenralno mesto gde se uz krčkanje obroka, vrše i ostale aktivnosti, pazi na decu itd, tako da taj uglavnom pozitivan osećaj nije bez utemeljenja u našoj kolektivnoj podsvesti. Čuo sam i trik iskusnog agenta da kad prodajete stan najbolje je da stavite kao slučajno da se peče hleb pre nego dođe stranka u gledanje. Rriba se svakako sprema napolju ;)

 

Za šank bi se složio, fensi i i smešna zamena za dobar trpezarijski sto i pripadajući prostor, gde se udobno sedi, jede, pije, gleda u oči i razgovara, što bi katoličani rekli jednom rečju "blaguje". Ako je išta intimno u negativnom kontekstu onda je to sudopera koja se u tradiciji s pravom tretirala kao klozet, pa tako i po fengšuiu mesto gde se odliva nečistoća (negativna energija), tako da ne kupujte džaba one skupe fensi kuhinjske slavine :)

 

 

 

 

 

Link to comment

@francuski sobar srz. :D 

Samo, ja toliko daleko nisam smeo da idem: vidis da nastradah i zbog ovo malo...

Cudno, mozda i ne, kada se bolje razmisli, ali skoro bez izuzetka, sve kuce/stanovi koje sam video, u kojima sam bio, neke sam i sam sebi i svojima sredjivao, od ideje do realizacije :D, kuhinja je nekim cudnim mehanizmom bila/postajala/privlacila ukucane, upravo kako si rekao: kao mesto okupljanja kome se pribegavalo i u kome se (neudobnije) sedelo nego u neznamkakoikoliko fensi dnevnim sobama.

Dal' neki atavizam okupljanja oko vatre, dal' nesto trece, dal' sve to po malo, ko ce ga znati.

Sa sve olupanim serpicamatm iz kojih se sladje/radije jede nego iz majsena i ostalih vedzvuda :D i sa decom koja se tu motaju, narocito u neko pretpraznicno doba/spremanje, kada su matori uzurbani, nervozni, a kada uvek ima nesto iz cega ces ma i prstom da se ogrebe, neki filtm :D...

Muska :D spremanja kao teleca glava u skembetu :D sa sve besnom domacicom s obzirom da je u takvim prilikama skrajnuta, dok se muskarcine okupljaju oko oltara i velikog lonca u kome se - po domacici - kuva nesto neopisivo, da ne pominjem.

Dukat zuti sjaj rakije koja se preliva, sjaji i u casama i u ocima da ne pominjem, sa sve pratecim ohohoho horom...

i, na stranu da su vec prohujale ili samo sto nisu, generacije koje su odrasle u - kako ovde neko rece - u stambenim kuhinjama u kojima je po pravilu bio i neki otoman :D na kome glave pokrivene novinama drema najstarija muska glava, na stranu nocna pijana usunjavanja u kuhinju ne bi li se izvidelo sta moze na brzinu, besumno i neprimetno da se izede...

Open space, paz da nije...:happy:

Link to comment
On 5.11.2020. at 13:38, namenski said:

Ma jok :D 

Garsonjera ti je socrealisticka verzijatm momackog stana: soba, mala kuhinja, ponekad samo takozvana nisa i kupatilo, sa minimalnim pretprostorom, ulazom, znali su da ih spakuju u 20-ak kvadrata, max 25, i uguraju u novogradnje.

Ostace vecita zagonetka kome su bile namenjene u vremena 'dobijanja' stanova.

Ono, doduse, u boljim zgradama gradjenim u kapitalisticka, pre WW2 vremena, bilo ih je izistinski momackih, za momketm iz praaavih gradjansko beeeoooogradskih porodica...

 

nasledio sam jedan takav prostor od 26 m2. soba je 15 a kuhinjica, kupatilo sa WC  šoljom i predsoblje preostalih 11. sve skockano, funkcionalno, odvojeno zidovima i vratima u zgradi iz četrdesetih. urađeno za ove zamašćene.

 

EDIT: dodatak namenskom. imam prijatelja, generacija, koji voli da me ugosti u kuhinji a kada dođe kod mene radije sedi za trpezarijskim stolom nego u nekoj fotelji, sofi, kanabetu. stara škola. kao klinci sedeli smo u kuhinji, ostalo tako.

Edited by djordje geprat
Link to comment

dok sam u pradavna vremena isao po zurkama, najvise sam voleo da se zabijem u kuhinju....

u kuhinji je uvek bila najbolja zabava, manja je buka nego tamo gde je "glavno dogadjanje", moze lepo da se prica, a i tu si na glavnom izvoru kojecega...

Link to comment

Izdvojena kuhinja je modernističko sranje i

to baš nije dobro rešenje za one koji redovno kuvaju.

Treba žena da se zatvori, da samuje u nekoj kuhinjici od 5 kvm e da se u ostalom delu stana ne bi osećali mirisi hrane koju inače jedemo. Snobizam najgori.

Stambena kuhinja je iz raja izašla. Sve zadaće sam ispisala na kuhinjskim stolu a dok je mama kuvala. Sve lepo se dešavalo u kuhinji :D.

Hvala bobu pa ljudi dolaze pameti, pa sve više ljudi želi stambenu kuhinju.

  • +1 1
Link to comment

Otvorena kuhinja je glupost, tu se slažem. Šank, sa druge strane, je najbolja moguća stvar i može da izvadi ptvorenu kuhinju. Ali, praaavi šank, sa šipkom za nogu...znam, tražim previše.

Link to comment
31 minutes ago, dùda said:

Izdvojena kuhinja je modernističko sranje i

to baš nije dobro rešenje za one koji redovno kuvaju.

Treba žena da se zatvori, da samuje u nekoj kuhinjici od 5 kvm e da se u ostalom delu stana ne bi osećali mirisi hrane koju inače jedemo. Snobizam najgori.

Stambena kuhinja je iz raja izašla. Sve zadaće sam ispisala na kuhinjskim stolu a dok je mama kuvala. Sve lepo se dešavalo u kuhinji :D.

Hvala bobu pa ljudi dolaze pameti, pa sve više ljudi želi stambenu kuhinju.

a što samo žena :mad:

  • +1 3
Link to comment
8 hours ago, dùda said:

Izdvojena kuhinja je modernističko sranje i

to baš nije dobro rešenje za one koji redovno kuvaju.

Treba žena da se zatvori, da samuje u nekoj kuhinjici od 5 kvm e da se u ostalom delu stana ne bi osećali mirisi hrane koju inače jedemo. Snobizam najgori.

Stambena kuhinja je iz raja izašla. Sve zadaće sam ispisala na kuhinjskim stolu a dok je mama kuvala. Sve lepo se dešavalo u kuhinji :D.

Hvala bobu pa ljudi dolaze pameti, pa sve više ljudi želi stambenu kuhinju.

 

Ne bih se slozila da je u pitanju snobizam, uostalom si i sama malo kontradiktorna. Mirisi hrane su skroz super dok se jede, ali ne i n sati posle toga, niti u jaknama ili sveze opranim stvarima. Prava kujna u mojim ocima nije nesto od pet kvadrata koji sluze samo za kuvanje, vec tu stoji i neki sto na kom se jede a na kom se rade i domaci zadaci, igraju igre i slicno, polica na kom je radio pa se ubaci malo radosti u inace najdosadniji i najnezahvalniji posao na svetu. Mi smo sve najbrojano imali u 9 kvadrata. Ne vidim zasto odvojenost kujne od ostatka stana treba da povlaci za sobom tu patnju zene koja kuva, kako ti to ilustrujes.

 

U nasoj kuci u selu su sva glavna desavanja preko zime bila u kujni, a koja je sa pored sporeta, sudopere, stola imala i divan, da stariji prilegnu. To je delom i iz nuzde tako, jer se ostale sobe nisu grejale.

Link to comment

Da ali u savremenim stanovima su kuhinje uglavnom ne više od 5-6 kvm. 9 baš retko. I onda to odvajanje osobe koja sprema hranu je nehumano. 

Ja nešto ne videh u poslednje vreme kuhinju u koju staje i sto i divan.

A ako treba da biram otvorenu kuhinju i kuhinju od 5 kvm, onda zbilja nemam dilemu.

Danas se proizvode i baš moćni aspiratori.

A sarma, pa to može da se krčka i na terasi :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...