Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

11 minutes ago, Frank Pembleton said:

A koje su  prednosti iznajmljivanja preko agencije? Pitam ozbiljno...

Agencija se cima oko dovodjenja i odvodjenja ljudi, mozes da im kazes otprilike sta bi hteo, i u slucaju CE dodju i naprave fotke, snimak i mini prezentaciju koju stave na sajt. Mislim da oni i odrade deo oko ugovora.

Link to comment
4 hours ago, *edited by mod said:

Agencija se cima oko dovodjenja i odvodjenja ljudi, mozes da im kazes otprilike sta bi hteo, i u slucaju CE dodju i naprave fotke, snimak i mini prezentaciju koju stave na sajt. Mislim da oni i odrade deo oko ugovora.

jednom sam iznajmila stan preko njih. jeste, odrade deo oko ugovora, donesu bledo iskopiranu mustru ugovora o zakupu sa praznim linijama za podatke pa se popunjava hemijskom olovkom. 

Link to comment

Imam iskustva u iznajmljivanju stanova, tj. pripremi za iznajmljivanje, što svog, što tuđih. Ne mora se niko zvati nijedna od agencija, doći će oni sami, uključujući i CE (glupo je ograničiti se na jednu). U stvari, 90% poziva će biti od agencija. Ranije nije bilo tako, izgleda da su se ljudi ulenjili.

 

Fotkanje - potrebno je samo napraviti normalne fotke. Većina onih umrljanih je upravo od strane agencija, svako od nas to može da uradi daleko bolje (ovo znam iz ličnog iskustva, jedino CE sa onim svojim aparatom radi bolje). Naravno, skloni se odeća pobacana okolo, nekima je i to problem. Fotografiše se svaka prostorija, a ja sam išla nekim redom: ulazni hodnik pa kako prostorije idu. Ako je prostorija malo veća, fotka se iz dva ugla. I za svoj i za tuđe sam uvek pravila tlocrt, mada, realno, to je bitnije prilikom prodaje, ali što da ne. Agencije imaju jedno pravilo, fotkati što manje i što manje informativno kako bi se ljudi namamili da dođu da vide, a onda ih nagovarati. Naravno, vlasniku apsolutno ne odgovara da mu svaka šuša dolazi da vidi nešto što se može lepo odraditi fotografijama.

 

Oglašavanje - halooglasi (plaća se na mesečnom nivou) i nekretnine.rs (besplatno), dva najveća i sasvim dovoljna. Mora registracija kod oba, ali nije to sad neki problem. Stavi se da izdaje vlasnik jer ima onih koji ne žele da plaćaju harač agenciji. Najvećem broju ljudi sam iznajmila mimo agencije (doduše, to je bilo ranije, možda su se sada ulenjili). Staviti što je moguće više u opis iz istog razloga kao i što je potrebno što više pokazati fotkama - kako bi se smanjio broj ljudi koji dolaze onako. Ovako će tačno svako znati šta stan ima/nema i odlučiti naspram toga. Plus, odaje se utisak ozbiljnog stanodavca koji nema šta da krije.

 

Ugovor - u najvećem broju slučajeva nismo imali nikakav ugovor, sada ga imamo. Nema nikakve razlike, to je samo između stanodavca i podstanara. Imam ja, mogu da fotografišem i prosledim ovde ako treba.

 

Što se CE tiče, oni su došli sami, snimili i postavili na sajt, doduše nešto kasnije. Čini mi se da sam im javila kada smo ga izdali kako bi sklonili, a javiš i ako promeniš cenu. Nikada nismo imali problem da izdamo, osim jednom u januaru, ali to je bilo i očekivano.

 

E sad, ako je stan nešto veći, a još ima i centralno - može proći vremena. Ovaj manji, kada se on izdavao, išao je za dan-dva.

 

Ipak, najbitnija stvar je sreća - treba naći normalnog stanodavca, kao i obrnuto. Imali smo svakakva iskustva, ali to retko ko, sa obe strane, izbegne.

Link to comment

Ne znam, nismo isprobavali :). Ovo je prvi put da imamo, a mislim da su obe strane i više nego zadovoljne onom drugom. Mada, meni je logično da ima neku snagu. Mislim da je to najviše zbog onih rokova za iseljenje, kakav se stan ostavlja, cene (ne znam da li to stoji u ugovoru, nisam ga ni pročitala).

Ali ako je jedna od strana budala, nema tu pomoći.

Edited by kiki
Link to comment

Хвала пуно!

 

Што се тиче уговора он има правну снагу свакако, али ако закупци неће да изађу или бар не поштују мораш на суду да га спроводиш. 

 

Када се раде озбиљни комерцијални закупи, ту се узимају менице и слично. Претпостављам да се овде узме неколико закупнина као депозит? 

Link to comment

Uobičajeno je da se uzima jedna zakupnina. Mada smo mi uzimali manje, ponekad nismo ni uzimali.

Dokaz o plaćanju računa se daje prilikom davanja kirije za naredni mesec - januarski računi se daju prilikom davanja para za mart (ovde treba biti "strog" i zahtevati da se ispuni obaveza). Sada postoje i ovi upravnici, ali ne znam kako se generalno to rešava. Mi, na primer, plaćamo sami, ne mislim da je normalno to svaliti na stanodavce. Verujem da ogromna većina i to želi da svali na njih, ali je to onda pitanje dogovora.

Za stanodavca je bitno da nađe dobrog stanara. Ako je to slučaj, ja bih uvek dala i nešto nižu stanarinu samo da ostane, mnogo znači.

Link to comment

Samo da dodam, koliko mogu da se setim, sada je fora da stanodavci plaćaju agenciji i to pola stanarine (mada su neki tražili i celu, ti se samo odjebu). Ranije je bilo obrnuto, ali odnos ponude i tražnje sve reguliše. Možda se negde i deli, nisam sigurna, ali nije teško proveriti. Takođe, mislim da se potpisuje ugovor sa agencijom da se ne sme raditi njoj iza leđa i dogovoriti sa stanodavcem. Ako se ne žuri (ne visi kredit za vratom, na primer), može se čekati i neki slobodan strelac.

Link to comment
  • 1 month later...

Mene ceka izdavanje ovog stana u 21-om i vec me boli glava ...

Mislim, ima jos do toga dok ga malo ne sredim i upodobim...

Moracu da se distanciram od komunikacije sa musterijama, malo su mi zivci tanji u zadnje vreme, ali videcemo...

Nego da bih video referentne cen, jel i dalje Halo Oglasi caruju?

Link to comment
  • 8 months later...
  • 6 months later...

Stavio na majstore, da stavim i ovde

 

Zna li neko da neko u BG (Zemun idealno) ima prostor za iznajmljivanje za radionicu?

 

Trazio po internetu, cni mi se da sam ranije citao da ljudi dele troskove za npr. stolarske radionice, ali sada ne mogu da pronadjem. Treba mi na par dana nedeljno prostor sa uticnicom™  koji trpi prasinu.

Edited by Caligula
Link to comment
Stavio na majstore, da stavim i ovde
 
Zna li neko da neko u BG (Zemun idealno) ima prostor za iznajmljivanje za radionicu?
 
Trazio po internetu, cni mi se da sam ranije citao da ljudi dele troskove za npr. stolarske radionice, ali sada ne mogu da pronadjem. Treba mi na par dana nedeljno prostor sa uticnicom[emoji769]  koji trpi prasinu.
Tebi treba garaža neka, e sad jbga na nbg je velika potražnja...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...