Jump to content
IGNORED

FILMSKA MUZIKA


Pera Zeka

Recommended Posts

Nesto razmisljam, kada bi trebalo u jednoj reci da opisem Morriconeovu muziku onda bi to bila - haunting. Ne znam sta je impresivnije, to sto je komponovao muziku za blizu 500 filmova i serija ili sto je pomerao granice, uvodio inovativne stvari i uvek uspevao da pronadje inspiraciju da napise nesto novo i drugacije. Retki se mogu pohvaliti tako kvalitetnim i raznolikim opusom, u tu malu elitnu grupu bi verovatno uvrstio jos i Jerry Goldsmitha, Johna Williamsa, Lalo Schifrina i Johna Barryja.

 

Ide prica da nakon sto je za Argenta napisao muziku za "zivotinjsku trilogiju", Dariov otac (inace producent) rekao mu da komponuje jednu te istu muziku, da sve zvuci isto. Na to mu je Ennio odgovorio da su to besmislice, ali da ako to zaista misli, onda neka prekinu saradnju. I jedno vreme zaista nisu, da bi ga Dario pozvao nekih 20 godina kasnije i tako su izgladili odnose. Ono sto je Ennio bezuspesno pokusao da objasni Salvatoreu je da je njegova muzika stilski slicna, ali postoje ogromne razlike izmedju kompozicija. I u tome se ogleda genijalnost Il Maestra, sto je uspeo da izgradi prepoznatljivi jedinstveni stil, a opet da se ne ponavlja.

 

Kao veliki Enniov fan, skupljam njegove soundtrackove evo skoro 20 godina. Nisam siguran, mislim da imam negde blizu 200 njegovih radova. Jedna od zivotnih zelja mi je da jednog dana skupim sve. I onda iz takvog opusa, medju toliko remek dela, da moram da izaberem samo 1 score je veoma nezahvalno. Gledam koji se najcesce navode uz Morriconeovo ime, malo ko ce spomenuti Il Grande Silenzio, a to mi je jedan od najdrazih. A i sam Corbuccijev film spada u one nedovoljno priznate, a meni opet jedan od najboljih..

 

U to ime

 

 

  • +1 1
Link to comment

Proganjajuća? :D

 

Meni je Morikone apsolutno najveći car što se tiče poznavanja instrumenata i mogućnosti istih, ok, jasno je da je bio wonderchild za duvačke instrumente ali to kako je znao da supstituiše glas za duvački instrument i obrnuto... Fantazija. Plus je proniknuo u tu najveću tajnu, što je svima jasno, ali malo ko uspijeva da to materijalizuje, kako na jednostavne teme da raspiše veličanstvena djela. Kao Betoven u Petoj. Na četiri tona sazidati katedralu. 

Link to comment

lepo napisano james, pustaj nam slobodno tvoje omiljene, rado cu slusati. mislim da nemamsanse da bih mogla da izaberem samo jednu da mi je omiljena. 

Link to comment
9 hours ago, James Marshall said:

Proganjajuća? :D

 

 

Pitao sam 1 profesionalnog prevodioca, on to prevodi sa vanzemaljska. (Naravno, nije bukvalni prevod, već po smislu).

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Trenutno mi ide iranski kratki film koji je sačinjen od fotki iz porodičnog albuma - film je posvećen ocu reditelja koji pati od demencije a njegovo stanje je poetski podcrtano preko kriptične naracije flukseva sećanja i lica na fotografijama koja se sredstvima digitalne animacije polako brišu, ižvrljavaju i ispunjavaju nečim novim, u silnim previranjima.

i ide ova traka ispod svega toga, genijalno se uklopilo.

 

 

spacer.png

 

https://ssirec.bandcamp.com/track/brk-scape-5 

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

opet u sferi neoriginalne filmske muzike, prelepa traka muzičara iz Ontarija, koja zvuči kao da je ispala sa Boards of Canada - Geogaddi, a čuo sam je u kratkom filmu Bena Edelberga Chorus 2.

radio signali, testirajući glasovi i utvarološka nostalgija. :heart:

spacer.png

 

zachary gray - kHz

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...