Jump to content
IGNORED

FILMSKA MUZIKA


Pera Zeka

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Bernard Herrmann ‎– Battle Of Neretva

 

Bernard Hermann je komponovao muziku (takođe i diriguje LSO) za Bulajićevu Neretvu za distribuciju na engleskom govornom području.

Ova je muzika zabeležena na izdanju američkog Southern Cross Records, najpre vinilnom iz 1975. godine, kasnije i na cd-u, i obuhvata 11 tema u trajanju od tridesetak minuta.

Teme su kao po pravilu smenjuju: jedan marš, a zatim jedna lirska tema. Priložen je jezgrovit opis filma i muzike iz knjižice koja prati cd:

5a83fb32113fc_Booklet2.thumb.jpg.a42622e4f1ab79836ea99684484b0a8e.jpg

 

Ako bih izdvajao favorite, onda bi to bila tema u kojoj je izabrana harmonika za vodeći instrument i koja prati smrt Danice ( Sylva Koscina, među stećcima, u grupi partizana koja zaustavlja četnike) i zavodljivu finalnu temu.

 

Koliko mi je poznato, ne postoji zvučni zapis originalnog skora, koji prati "domaću" verziju filma ni približno sličnog obima, osim EP sa 4 teme, što je šteta.

 

Muzika u filmu je moćan pratilac, posebno neke od vokalnih tema, poput ove koja prati ionako spektakularne kadrove kolone koja se kreće niz polje, sa samog završetka:

 

Spoiler

 

 

Link to comment
7 hours ago, Fakundo Sava said:

 

 

 

Ova kompozicija (tj. intro i finale) mi tako dobro fizicki pase uz Arbijev lik! Svaki put kada slusam mi se stvori slika njegovog lika, govora, pokreta...

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...