Jump to content
IGNORED

Najgore knjige koje ste čitali


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

ako izuzmemo iz konkurencije koelja i pavica, kao nenadjebive biznismene sa patosom, postoji jedan, cini mi se u poslednje vreme vrlo citan, podzanr, ciji je najagilniji promoter kod nas laguna - takozvani popularni istorijski roman. iako se ne mogu pohvaliti da sam ih procitala mnogo, obicno je delo ove vrste kombinacija nekoliko neproverenih istorijskih cinjenica, zivopisnih i dvodimenzionalnih istorijskih likova, religije/misticizma u raznim oblicima, a u kombinaciji sa obaveznim romanticnim ili kriminalistickim zapletom, ovakve knjige nestedimice nude odgovore na bas sva pitanja koja covek sebi postavlja, univerzalne dileme koje egzistiraju jos od vremena kada je izmisljena rec bestseler. moji trenutni favoriti.inace, s obzirom da sam jedno vreme bila pasionirani citalac malih, opskurnih, amaterskih, uz pomoc mnogo sponzora jedva objavljenih knjiga, i iako su sve od reda bile lose, poezija nepodnosljiva, skoro uvek se u njima moglo naci ponesto dirljivo, nenamerno duhovito, istinito, naivno ili licno, nesto toliko nevesto napisano da prelazi u finu ironiju, trunka onoga sto cak i banalnu skribomaniju cini zanimljivom. male lose knjige mogu biti zabavne. "velike" lose knjige su uglavnom samo odvratne.

Link to comment
  • Replies 387
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dankan Ajdaho

    20

  • Аврам Гојић

    20

  • kim_philby

    20

  • Otto Katz

    15

ako izuzmemo iz konkurencije koelja i pavica, kao nenadjebive biznismene sa patosom, postoji jedan, cini mi se u poslednje vreme vrlo citan, podzanr, ciji je najagilniji promoter kod nas laguna - takozvani popularni istorijski roman. iako se ne mogu pohvaliti da sam ih procitala mnogo, obicno je delo ove vrste kombinacija nekoliko neproverenih istorijskih cinjenica, zivopisnih i dvodimenzionalnih istorijskih likova, religije/misticizma u raznim oblicima, a u kombinaciji sa obaveznim romanticnim ili kriminalistickim zapletom, ovakve knjige nestedimice nude odgovore na bas sva pitanja koja covek sebi postavlja, univerzalne dileme koje egzistiraju jos od vremena kada je izmisljena rec bestseler. moji trenutni favoriti.
savrseno si ih degazirala, svaka cast. definitivno najgore ali ne samo stilom, vec, cini mi se, i zbog zadnje namere. kao ona dajzest izdanja lektire ili tabloidi: da ponudi citaocu par informacija kojima ce se kurciti da zna sve o istoriji ovoga i onoga, a od istorije ima eventualno godina desavanja ili, u najboljem slucaju, par plemica i neki vladar.pre par dana kod zubara cekam na mucenje kad neko zaboravio lagunin hit "zojino zlato", stanovitog diplomca istorije na kembridzu, filipa singtona. au. moskva, romanovi, zlato, dukati, nerodjeni naslednici... vise mi je prijalo kasnije punjenje kanala nego prvih trideset strana.
Link to comment

U poslednje vreme pročitah i to do kraja dve čudne knjige o otuđenosti današnjeg i budućeg vremena. I likovi koji me na momente oduševljavaju svojim kretenskim postavkama, ali me većinu čitanja užasavaju...Prosto mi nije jasno kako sam dotične uspeo da pročitam do kraja. Obično takve knjige frknem u vitrinu posle 30-40 strana i kasnije poklonim prijateljima kojima je stalo da budu "pametni", načitani i "in"... wink.gif Znači dotični latinoamerikanac "Blesav, mrtav, kopile i nevidljiv" Huan Hozea Miljasa ...knjiga2561.jpgi ova ovde "Mogućnost Ostrva" Mišela Uelbeka:Island_051214121210235_wideweb__300x454.jpgEdit: Oni koji ne dele moje skromno mišljenje, neka imaju na umu da sam ja jedan prostak, koji literaturu deli na dva dela: Literaturu posle koje se lepo, dobro i oplemenjeno oseća...Literaturu posle koje se loše oseća, ili koja ga davi i guši i koju obično baci posle 30-40 strana (60-70 kad sam dobro raspoložen).što se nekih drugih podela tiče, zaboravio sam ih... wink.gif Bile su mi nevažne... :rolleyes:

Edited by dare...
Link to comment
savrseno si ih degazirala, svaka cast. definitivno najgore ali ne samo stilom, vec, cini mi se, i zbog zadnje namere. kao ona dajzest izdanja lektire ili tabloidi: da ponudi citaocu par informacija kojima ce se kurciti da zna sve o istoriji ovoga i onoga, a od istorije ima eventualno godina desavanja ili, u najboljem slucaju, par plemica i neki vladar.pre par dana kod zubara cekam na mucenje kad neko zaboravio lagunin hit "zojino zlato", stanovitog diplomca istorije na kembridzu, filipa singtona. au. moskva, romanovi, zlato, dukati, nerodjeni naslednici... vise mi je prijalo kasnije punjenje kanala nego prvih trideset strana.
ma to je sve den-braunovski reflektovani talas. josh je ludja varijanta gomila izdanja sa i-haremi-plachu tematikom iz istochnjachkog srednjeg veka, kraljica, carica, sultanija, ljepotica, nikad neprezaljena... i to masovno zastupljena kod svih, ali svih izdavacha. valjda nema jedino kod prosvete (ako postoji prosveta uopshte)... i najave ih odlichno reklamiraju... potresna pricha o ljubovi, smrtu, zenama u chadorima, mushkarcima na konjima, al ipak nije sve tako crno... tek da poshtena zenska zna sta da ochekuje :P
Link to comment
Cuj, topic je "najgore knjige koje ste citali", a ne "knjige koje su vam se najmanje dopale". Od participanata se ocekuje sposobnost objektivne procene kvaliteta, i kriticki stav...
Ufff... Vidim opet nisam položio... :unsure: Onaj deo sa objektivnošću mi je oduvek teško išao... :P
Link to comment

meni je blesavo sto enviromentalisticka post-ovoono sranja lako zarade (zasluzeni) hejt u knjizevnosti, al ako su u formi filma onda nadju put do srca napredne mejnstrim inteligencijedare..., podrska za uelbeka. talentovan mladac, ali picka od covjeka.

Link to comment
Lord of the Rings, 1/3Naterala bivsa. Kakva gomila besmislenih eskapistickih gluposti.. I dan-danas sebe mrzim sto sam popus(t)io.
Meni je ista knjiga JEDINA koju sam poceo da citam i ostavio. U zivotu! Sve druge sam iscitao do kraja. Dugo to nisam smeo da kazem nikome jer to vazi za suuuuper genijalnu knjigu koju svi vole...
Link to comment
Meni je ista knjiga JEDINA koju sam poceo da citam i ostavio. U zivotu! Sve druge sam iscitao do kraja. Dugo to nisam smeo da kazem nikome jer to vazi za suuuuper genijalnu knjigu koju svi vole...
Mwaah, ovo nije topik o tome da li neke knjige volimo ili ne, ili da li nam tema "leži". Ovde se kače loše knjige - ono, baš loše."Gospodar Prstenova" je dobro napisan roman, a ako neko ne voli takve teme, pa šta, ukusi se razlikuju.Od Houellebecq-a sam pričitao "Elementarne čestice" i ovu koju je Dare okačio. Koliko god da se ne slažem sa njegovim palamuđenjem i pubertetskim pesimizmom, ne mogu da kažem da su to loše knjige, jer sam ih sa zadovoljstvom iščitao od korica do korica. Čovek piše majstorki, zanimljivo i vredi ga pročitati. Edited by Yossarian
Link to comment

pynchon je keva da odvajas trendi intelektualke, jos ako su sa nekog ajvilg jebarnika odma im raste vlaznost kad pocnes da kenjas o V ili 49ki. ono ko je procitao ziv ni prust mu ne pada tesko.

Link to comment

ako smem malo da trolujem na pomenute teme...1. u jako ranim danima interneta jedan moj prijatelj naleti na neku opskurnu, van konteksta i nejasnu referencu na w.a.s.t.e. (ovo je iz objave broja 49), i krene da klice i prati trag, gomila nekih sajtova koji kao da nemaju veze ali na svakom neka referenca negde...i na kraju stigne do bele strane na kojoj pise "you must have worked really hard to find this page."2. glede picke, moj smajli je bio interni. glavni lik u elementarnim cesticama (ne secam se kako se zove) je navodno bio student nekog bitnog francuskog fizicara, koji je stvaran lik i moj kolega, i koji kaze "ma manijak, nije me ni pitao da l sme tako da izmislja."eksperiment na kojem je nas junak navodno radio i diplomirao je isto stvaran (i jako bitan), cak je i referenca na rad skoro tacna (godina i casopis su tacni kolko se secam) i cak je tacno i da je neko stvarno na tom radu diplomirao (zapravo pre magistrirao, al nije bitno, francuski sistem diploma je zajebaniji od naseg). e taj bas nikako ne lici na glavnog lika, al on je jako fini covek pa se ne buni, samo se smeje.

Link to comment
Ocigledno su prevagnuli teskaski argumenti - covek je picka, knjige su mu lose. Ne znam kakav je bio Tolkinov karakter, sudeci po BNu i MPu, bio je pizdurina. Reverzni inzenjering kaze da su racionalisti religiozni fundamentalisti redukovanih shvatanja.
tvoj iq je vise nego dostatan da shvatis da ne mislim da je uelbek picka jer ne placa alimentaciju, bije zenu i cinkari prijateljejebe mi se sta si pecao pominjanjem eka i fukoovog platnaa sad, off
Link to comment
Nijedan od brace u Cesticama nije fizicar (profa+biolog), al dobro, mozda je film bolji.
ne, biolog je prvo studirao fiziku, a onda je presao na biologiju.i tamo negde na pocetku se zali kolegi (sefu?) koji valjda isto ima neko fizicko obrazovanje kako je problem sto biolozi ne znaju fundamnetalne nauke, pa eto cak nisu culi ni za te neke eksperimente...
Link to comment

setih se knjige koja me je opasno nervirala. basarina 'tamna strana meseca'. od originalnog naslova, do mudrih metanisanja o raznim zemljama i kulturama, delovalo mi je kao da slusam neku kafansku protuvu kako se iskenjava na ledja svakome, samo da bi pokazao svoj boemski duh i pljuvacki kapacitet.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...