Jump to content
IGNORED

Najgore knjige koje ste čitali


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Ubio me Bog ako mi je jasno sta je ovog coveka nagnalo da napise Alhemicara (to sam jedino citao i smesta se zakleo da dalje od toga necu ici zbog sopstvenog mentalnog zdravlja), a sta tolike ljude da kupuju ovaj Koeljov pokusaj. Da se covek toliko proslavi i obogati na takvoj knjizi zaista je prilicno komicno.
Pa to je bar jasno. Malo lagane spiritualnosti = $$$. I ja sam ga pročitao, Alhemičara, na Čiovu na plaži '97e. Ispočetka mi je izgledalo kao neki borgesovski apokrif orijentalne teme. Ima neka takva arapska priča o potrazi za sudbinom, gdje junak nešto kao bježi od proročanstva, a ono ga stiže gdje se najmanje nada. Nešto o nekom snu, predskazanju, koje se nije moglo izbjeći. Znat će neko sigurno. Meni je Coelho car i svaka mu čast. Od onakve pričice napraviti onoliko ?, e to zovem alhemija. Mogu da ga mrze oni što ga ne vole. Sad nedavno vidim neke fotke njegove brazilske rezidencije, nema nekog ukusa, ali kvadrata i metara kubnih koliko ti volja. Edited by king louie
Link to comment
  • Replies 387
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dankan Ajdaho

    20

  • Аврам Гојић

    20

  • kim_philby

    20

  • Otto Katz

    15

Cini mi se da je stos sa izdvajanjem najgorih knjiga u tome da se obicno meri razlika izmedju ocekivanog i onog sto se dobilo citanjem. Zato ovakve liste obavezno sadrze mnoge knjige koje su prodate u milionima primeraka. Sad, ako je neko nesto posebno ocekivao od, recimo, Dena Brauna, najmanje zasluzuje da bude prinudjen da ponovo procita neku njegovu knjigu. To je stivo od laika za laike i sluzi da se prekrati vreme u prevoznom sredstvu nesto sadrzajnije od citanja biltena kompanija koje vas prevoze. Posto toliko ljudi putuje i pri tom zeli nesto da cita bez razmisljanja, eto prostora za razne denbraunovstine (jeste li primetili koliko ziliona knjiga na taj kalup se pojavilo u poslednje vreme).
Kad već ja otvorih crnu rupu, i to sa Dan Brownom, ipak da se oglasim. Bar što se mene tiče, ja zaista nisam očekivao ništa od Digital Fortressa kada sam je uzeo u ruke, i bio sam još posle prvih par glava Da Vinci Codea sasvim siguran kakve je fele pisac. Kao što rekoh, Da Vinci Code sam mogao da svarim znajući da je to industrijski napisana knjiga, dok sam posle Angles and Demons zaista smatrao da je Brown prs'o kada je napisao onakav kraj. Tako da sam uzeo ovo ne očekujući baš ništa drugačije, ali od samog početka sam imao utisak da je knjiga za 2-3 klase ispod čak i dve druge. Na stranu to što je rasplet imbecilan, likovi bledi kao kreč, a dramaturgija nikakva, sama postavka je užasna, struktura i dinamika priče se ne potpomažu nego prepliću, research nije postojao, a svaki pokušaj da se doda neka tenzija je em providan, em veoma loše odrađen. Knjiga je toliko loša da sam ja iskreno uživao dok sam je čitao, nije me smorila ni malo, jednostavno sam vrteo stranice i glavu za glavom uvećavao nevericu kako je onako nešto uopšte dobilo neku pozitivnu kritiku.
Link to comment

pominje se fukoovo klatno. meni je ostrvo dana predjasnjeg bilo potpuni odlep (autorov). ich ga nisam razumEla i sita sam se nadosadjivala.cini mi se da je problem sa losim knjigama dobrih pisaca najvise u tome sto su oni pismeni i vladaju zanatom te ne mogu da napisu bas trash. onda moramo da pogledamo neke druge nivoe (likovi, zaplet...) i teze nam je da prosudimo da nesto jednostavno ne valja iako je napisao pisac xy.poz

Link to comment

Jerotic je bio dobar (i drzao se okvira nauke) dok se nije dohvatio boga i duhovnosti. :ph34r:Ne branim Crnjanskog, ali ne moze se suditi ni na osnovu odlomka. Naravno da je u pitanju hemoglobin i ostalo sto je pomenuto, knjiga je prepuna krvi, mrtvih, ranjenika, blata, uzasa, beznadja i sl. :unsure: O odnosu izmedju neprijatne teme i "nacina pisanja" ne bih sad. :)

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
daj, ne poredi hari potera sa ovim. pisan je i za malu djecu, izmedju ostalog ("znacajno te gledam", sa, valjda, podignutom obrvom, dok ovo pisem). nabacana hrpa djubreta se ne moze porediti sa pricom o vesticama, metlama, magiji i ostalom. ne da je nesto branim, ali opet....
huh. nabacana gomila djubreta je neizreciva stvar. a ovo drugo je nabacana gomila djubreta za decu. tj. bar da jeste!ono sto mene smara veri mach kod gospodje autorke je tendenciozno... dzizs, bar da je tendenciozno, nego ne znam sta uopste trazi u literaturi za decu? ubacivanje referenci na ovozemaljsku (sto ce reci - postojecu) hermetichnu literaturu (tipa hermes trismegistus, to sam dobro zapamtila, te ne mogoh da verujem :o, mislim da meister eckhart nije pominjan, hvala bobu na dobrom ukusu primerenom uzrastu :rolleyes: ) mada ne znam sta je radila u kasnijim knjigama, poshto vidim da je ne mrzi da ubacuje aktuelne drushtvene teme, te se narednih godina, kad hari dospe u odgovarajuci uzrast mozemo nadati i dilemi - abortus, da ili ne?ybt mrzi me da pishem. doci cu posle da nastavim :unsure:
Link to comment
Kad već ja otvorih crnu rupu, i to sa Dan Brownom, ipak da se oglasim. Bar što se mene tiče, ja zaista nisam očekivao ništa od Digital Fortressa kada sam je uzeo u ruke, i bio sam još posle prvih par glava Da Vinci Codea sasvim siguran kakve je fele pisac. Kao što rekoh, Da Vinci Code sam mogao da svarim znajući da je to industrijski napisana knjiga, dok sam posle Angles and Demons zaista smatrao da je Brown prs'o kada je napisao onakav kraj. Tako da sam uzeo ovo ne očekujući baš ništa drugačije, ali od samog početka sam imao utisak da je knjiga za 2-3 klase ispod čak i dve druge. Na stranu to što je rasplet imbecilan, likovi bledi kao kreč, a dramaturgija nikakva, sama postavka je užasna, struktura i dinamika priče se ne potpomažu nego prepliću, research nije postojao, a svaki pokušaj da se doda neka tenzija je em providan, em veoma loše odrađen. Knjiga je toliko loša da sam ja iskreno uživao dok sam je čitao, nije me smorila ni malo, jednostavno sam vrteo stranice i glavu za glavom uvećavao nevericu kako je onako nešto uopšte dobilo neku pozitivnu kritiku.
Pazi, ja sam veliki ljubitelj pravog tresa. Nista ne moze toliko da me zabavi koliko serijal saolinkungfujogiletecih filmova. U to svetlo ime sam uredno iscitao Dena Brauna, kupujuci (ne pozajmljujuci, a to je fakat zrtva) ih iako sam tacno znao sta kupujem. Zato sam to i odvojio od...King Louie... Alhemicara, jer ta Koeljova knjiga satro ima neku poruku, ambiciju i slicno. Na stranu to sto je covek napisao citavu knjigu da napise jednu recenicu iz Aristotelove Nikomahove Etike, na stranu cak ni to sto u toj poruci nema nicega sto prakticno nije samopodrazumevajuce. Ono sto je bitno je da je sve to uzasno dosadno na nacin na koji su dosadne latino-americke TV novele. Jeftina gluma/likovi, skromna scenografija/sadrzaj i mastovita poenta tipa ljubav ce pobediti/svako je kovac svoje sudbine. Tu negde vidim prostor za tako masovnu prodaju. Da prosti Koeljo, da nam je Vinsku tako neko pogurao sa njenim ljubicima kad je trebalo sad mi ne bismo imali problema da zakupimo server za forum. <_< Edited by harper lee
Link to comment
meni je ostrvo dana predjasnjeg bilo potpuni odlep (autorov).
što su ti ljudi, ćudi... Uživao sam u otoku, isto na plaži. Podsjeća me malo na Itala Calvina, Naši pretci. Dobro, malo samo, ali dosta brzo sam provalio da ne trebam čekati neki zaplet ni kraj i baš mi je legla prazna priča bez kraja i konca, kao da sam zaronio glavu u papire i knjige starostavne, pa neobavezno listam pustinjačke bilješke. Sextanti kompasi mape jezuiti sextanti pusti ocean, eskapizam od teme, veze i smisla.
Link to comment
Ono sto je bitno je da je sve to uzasno dosadno
Kako neiskusno! Ne bi se ti od literature leba najeo. Pa dok skapiraš kako je dosadno i suvišno - već si na zadnjoj strani. Zato je Coelho majstor, a ti forumsko piskaralo.
da nam je Vinsku tako neko pogurao sa njenim ljubicima kad je trebalo
Coelha nije trebalo gurati. Car je provalio šta raji treba i dozirao kao u apoteci. Niti je krao, niti je klao, niti ugrozio environment, a onakve pare namlatio. Respekt!
Link to comment
Kako neiskusno! Ne bi se ti od literature leba najeo. Pa dok skapiraš kako je dosadno i suvišno - već si na zadnjoj strani. Zato je Coelho majstor, a ti forumsko piskaralo. Coelha nije trebalo gurati. Car je provalio šta raji treba i dozirao kao u apoteci. Niti je krao, niti je klao, niti ugrozio environment, a onakve pare namlatio. Respekt!
Ti to hoces da kazes da bih ja mogao sav svoj forumski opus da sakupim i izbacim na trziste? :lol: Kao ideja nije lose. Nije lose.
Link to comment

Meni je Ostrvo dana pređašnjeg sasvim dobra knjiga. Ali slučajno sam prethodno bio upoznat sa srednjovjekovnom astronomijom i fizikom pa su mi mnogi dijelovi knjige bili savršeno razumljivi. Pretpostavljam da su za nekoga koga ta oblast nije interesovala bili pravo mučenje.Dnevnik o Čarnojeviću je, po mom skromnom mišljenju, najbolja knjiga napisana na ovom jeziku. Malo je knjiga koje opisuju jednu tako mučnu situaciju kao što je povratak iz rata toliko vjerno. Naravno da ostavlja mučan osjećaj i sigurno nije za plažu i more.Inače dno dna pisane riječi, po meni, su instant psihologije koje nude spasenje u 100 strana. Najpopularniji primjer Put kojim se rjeđe ide. Skot Pek.Edit: slova, zarezi

Edited by ciganshtura
Link to comment
huh. nabacana gomila djubreta je neizreciva stvar. a ovo drugo je nabacana gomila djubreta za decu. tj. bar da jeste!ono sto mene smara veri mach kod gospodje autorke je tendenciozno... dzizs, bar da je tendenciozno, nego ne znam sta uopste trazi u literaturi za decu? ubacivanje referenci na ovozemaljsku (sto ce reci - postojecu) hermetichnu literaturu (tipa hermes trismegistus, to sam dobro zapamtila, te ne mogoh da verujem :o, mislim da meister eckhart nije pominjan, hvala bobu na dobrom ukusu primerenom uzrastu :rolleyes: ) mada ne znam sta je radila u kasnijim knjigama, poshto vidim da je ne mrzi da ubacuje aktuelne drushtvene teme, te se narednih godina, kad hari dospe u odgovarajuci uzrast mozemo nadati i dilemi - abortus, da ili ne?ybt mrzi me da pishem. doci cu posle da nastavim :unsure:
kah, kah, ja knjige i nisam cito. gledo filmove, samo. oni mogu da prodju. branio sam je cisto na osnovu toga sto je stvorila neki zabavni univerzum.
Put kojim se rjeđe ide
ja cito i "dalje putem kojim se redje ide" :)
Link to comment
Inače dno dna pisane riječi, po meni, su instant psihologije koje nude spasenje u 100 strana. Najpopularniji primjer Put kojim se rjeđe ide. Skot Pek.
Pa jos kad je u prevozu izvadi cica (u godinama) koja prethodno nekom "drugu" cvrkuce preko telefona kako je lekovit, da treba da je leci od prehlade itd. :rolleyes: A onda izvuce iz torbe tu knjigu, otvori gde je stala (a to je zabelezila ubacivanjem hemijske u knjigu), pa pocne da podvlaci tom istom hemijskom. :ph34r:Izvin'te. Teramo dalje.
Link to comment

umberto eko mi je sasvim ok. ako je dozvoljen mali odmak od teme - nije mi, naime, interesantno da razmisljam o najgoroj knjizi ikada, vec o najgoroj u odnosu na renome i ocekivanja - svakako bih tu utrpala pretencioznog uelbeka sa njegovim kontempliranjem o egzoticnim pojavnim oblicima depresije na nivou pojedinca i vrste, kao i delilov kosmopolis koji mi se na prvi pocit veoma veoma svidjeo.taman sam htjela da napisem da je i dobar dio sf-a zasluzio zlatnu malinu, ali vidim da je indy to rekao na prethodnoj strani.

Edited by morgana
Link to comment
tolkien - hobit i gospodar su jako dobro ispricane price u jednom vrlo specificnom zanru. moze ti biti dosadan zanr, ali reci da je to losa ili najgora knjiga, pa jos tolkiena stavljati u istu recenicu sa cosicem zaista je smesno.
izvinite gdine chandra, samo sam napisala prve dve knjige koje su mi pale na pamet a da spadaju u dosadno i odvratno (sto meni implicira da se nisam lepo provela citajuci ih i da ih mogu staviti u kategoriju "lose" IAKO nigde eksplicitno nisam rekla da su lose.)i nije bila ista recenica, sem bas ako ti to tako zelis shvatiti, nigde nisam poredila tolkina i cosicatakvu analizu od tebe nisam ocekivala. Edited by I'm with the pilots
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...