Jump to content
IGNORED

Ambalaza


MayDay

Recommended Posts

Ni staro pakovanje Bakine tajne nije bilo lose. Ja kupih teglu ajvara u septembru, bilo je na polici i starih i novih pakovanja, tako da cenim da su se tad otprilike pojavile te nove. Mada mi se btw, ajvar nije svideo :D (premda su mi njihovi proizvodi ok). Ali dobro, to nije tema.Inace, najfascinantnija stvar u vezi s pakovanjima u poslednje vreme mi je pakovanje piva. 99% nemackih piva ima stare obicne flase, jedino se Beck's recimo izdvaja. Stvarno mi onda nije jasno zasto bas svako pivo kod nas mora da ima fancy novu nadrkanu flasu. I da im je svima jedan te isti vlasnik, valjda bi mu bilo interesantno da bar jedan deo trzista pokriva sa "old school" pivom. Ili su pucaju na to da prodaju pivo po kaficima i splavovima, gde je "blam" drzati flasu koja nema jebacki izgled, sta li...

Edited by Venom
Link to comment
... Stvarno mi onda nije jasno zasto bas svako pivo kod nas mora da ima fancy novu nadrkanu flasu. I da im je svima jedan te isti vlasnik, valjda bi mu bilo interesantno da bar jedan deo trzista pokriva sa "old school" pivom. Ili su pucaju na to da prodaju pivo po kaficima i splavovima, gde je "blam" drzati flasu koja nema jebacki izgled, sta li...
... pazi, Pils je na primer komunicirao limenku koja je rebrasta na dodir (sloj laka preko lima). Jasno je da rebrastost nema nikakve veze sa kvalitetom piva i ukusom:) Sa druge strane, nije tacno da stranci ne izbacuju iznova i iznova "poboljsana" pakovanja - Hajniken na primer ima limenku koja je takodje rebrasta na dodir. Karlsberg ima velika ugravirana slova po telu flase (Efes too) bas kao i mali Jelen.Tucha za trziste:)btw. pakovanja koja sam linkovao na prethodnoj strani su razoruzavajuce jednostavna. Nista fense boje&lakovi, nista tehnologije - zdrava hrana, bato. Za kompaniju "Zdravo" sam se dosta dugo pitao zasto ne urade neki valjani dizajn, jer proizvodi su im jako kvalitetni. Ovo sto su izbacili je kulturno, posteno i otvara apetit.
Link to comment

Nisam rekao stranci, rekoh Nemci. Zaista su gotovo sva piva ili u obliku onih sto ih zovu "zidarsko" (eventualno malo izduzenije), ili nesto ovako http://www.moosbacher.com/images/beers/kellerbier-h.jpg . Ovakve flase kao sto ima Jelen ili Lav nigde osim kod Beck'sa nisam video.Mislim da su "Zdravo" i "Bakina tajna" fenomenalni i pogadjaju u centar utiska koji zele da ostave. U tom smislu je ok da pivska flasa ima ugraviran seksipil na fluorescentnom staklu (ako im je cilj da se pije po kaficima), samo mi je cudno kako bas nikom nismo interesantni mi, obicne pivopije :). Za nas su rezervisali valjda plasticne flase :puke: .

Link to comment

rekao bih da su obične pivopije jedna stabilna grupa potrošača koja nije iskazala želju za inovacijama i štaviše, prihvatila kompromis u vidu plastike. borba za nove potrošače se verovatno odvija među malo, utrebiću glup izraz ali "sofisticiranijom" populacijom. a sasvim je moguće i da se njima u komačnom zbiru prodaje više piva.no doći će vreme kada će biti mesta za sve pod kapom tržišnom.

Link to comment
rekao bih da su obične pivopije jedna stabilna grupa potrošača koja nije iskazala želju za inovacijama i štaviše, prihvatila kompromis u vidu plastike. borba za nove potrošače se verovatno odvija među malo, utrebiću glup izraz ali "sofisticiranijom" populacijom. a sasvim je moguće i da se njima u komačnom zbiru prodaje više piva.no doći će vreme kada će biti mesta za sve pod kapom tržišnom.
jeste.a to sofisticiranija populacija, citaj zenska populacija :Dpre par godina, dok sam pratila tu industriju, glavni pokretaci rasta bili su zenska i mlada populacija. verujem da je tako i sada. otuda i taj trend sarenih, unapred smuckanih pica, lepe ambalaze i sl. iskrene pivopije da se ne ljute, oni su uvek tu i nisu neko oko koga proizvodjac treba da se bori (osim ako ne uprska kvalitetom i sl)
Link to comment

a pa nisam mislio na ž populaciju već na jedan segment m populacije. :)ali neću sad da kažem šta sam mislio jer mogu nehotice da skliznem na teren mizoginije. iako nije u ženama problem u ovom slučaju.

Link to comment

salim se malo, nije samo zenska populacija, neki izraz poput borderline potrosac blize opisuje tu kategoriju kupca (koja, pak, pokazuje tendenciju da odluku donosi u korist sofisticiranije ambalaze). neko ko nije stalni potrosac, nije veran nekom posebnom brendu niti proizvodu kao takvom, a u situacijama kada taj proizvod treba da konzumira, odluku donosi najcesce na osnovu kriterijuma koji nisu 'sustinski'. recimo, ja licno ne pijem pivo, ali ima situacija gde odlicno moze da legne-letnja zega, npr. kad odem da kupim pivo, najverovatnije cu birati na osnovu kriterijuma bitno drugacijih od venomovih. posto nisam poznavalac, a i ne zelim da se udubljujem za nesto sto koristim jednom u sto godina, bice to krajnje povrsni kriterijumi. pitala bih koja su najmanje gorka i medju njima odabrala prema ambalazi :D. za mene je zega, za nekog drugog su druge situacije trigeri za potrosnju. a u masi nije to uopste zanemarljiv procenat trzista.

Link to comment

Meni je to sasvim jasno i nemam nista protiv. Jedno od najprodavanijih piva (ako ne i najprodavanije) u Nemackoj je Oettinger, koji jasno i glasno stavljaju do znanja da ne daju ni cent za marketing i dizajn itsl. i da su zato jeftini. Ili recimo "5,0" koji se prodaje u nekim drecavim limenkama, gde doslovno pise da je pivo jeftino, jer nije ulozen ni dinar u reklamu. Obe varijante su prilicno popularne medju hardcore (i softcore :D) alkosima ili studentima.Daleko bilo da me odusevljava koncept nalivanja jeftinim alkoholom (uostalom, to vec postoji u obliku dvolitarki, koje nikad nisam kupovao). Ja samo hocu da kazem da bih voleo da mislim, kako postoji valjda neki deo populacije (brutalnije receno trzista), ljudi koji vole da popiju pivo i to ne da bi se nalili i dekorisali wc solju, i kojima ne bi smetalo da plate 10-15 dinara vise za bolje pivo, a ne za seksipilniju flasicu ili drugarskiju reklamu.

Link to comment

pa postoji taj deo populacije. to si ti. i piva koja ti kupujes su piva koja odgovaraju tvom opisu.sto se tice brenda 'zdravo', sad iz kaubojevog posta kapiram da oni postoje od ranije. ja sam ih primetila tek skoro i to zbog ambalaze (povrsan sam kupac, jel da :D).na zasebnom rafu stoji citava serija teglica, kornisoni, mini cvekle, baby ovo, baby ono. onda se zbunim jer na regularnom rafu gde stoje sve velike tegle sa turisijama vidim i njih, ponovo, samo u velikim obicnim teglama sa socijalnom nalepnicom. zagledala sam i uporedjivala da vidim jel ista firma. jeste.

Link to comment

mozda su ta fensi-smensi ambalazirana piva u srb affordable luxury, dok je drugdje aff.l. nesto drugo, u skladu sa plateznom moci (mozda isto pivo, ali iz malih pivara, pivo je novo vino)to nagadjam pod pretpostavkom da su ta piva u bgd skuplja od obicnih a jeftinija od koktela, viskija, likera i sl, o cemu pojma nemam, jer sam iskljucivo vodopija i cajopija.slicno na terenu odjece, kod nas je i mango bolje kotiran nego drugdje, jerbo para bas i nemamo.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...