Jump to content
IGNORED

Ima li granica potrebi za potrošnjom?


Indy

Recommended Posts

Sta ti vise treba novo? Iskljucivanje nuklearki i (skidanjem subvencija) osuda vetrenjaca na smrt (to djubre bez drzavne novcane potpore ne bi ni postojalo, to je uvek bila zvaka za ludaka).Sto da gas ne moze da zemeni naftu ako ne potpuno onda vrlo znacajno, vise nego sto ce igracke-vetrenjace ikada moci? Sve sto gori (a wind mills ne gore) i okrece turbinu moze da zameni naftu. I kola idu na plin. Ima : energija od vetra nije ni za qrac, te turbine staju cim stane novac od drzavnih dotacija. Da to vredi po lule duvana, sto bi trebale subvencije uopste?Samo u Americi ima 15 hiljada tih cudovista koja stoje beskorisna, napustena i rdjaju zagadjujuci okolinu svojim izgledom. Sve je stalo kad su pare stale.Novembar 2011:Under the new plans set out on Thursday, windfarms escaped relatively lightly. Onshore windfarms will have their subsidies cut, but only gradually by 10%, while offshore windfarms will be granted a breathing space until 2015, after which their support will be reduced by 5% in successive years.Ceo tekst
isključivanje nuklearki i osuda na smrt vetrenjača je slab dokaz da su su rusi našli nova ogromna nalazišta gasa (moj skepticiam je bio usmeren na tu tvrdnju). a što se tiče vetrenjača, nemoj meni objašnjavati ništa o njima. sve znam ;)i evo moj komentar: praktično sve što si napisao o njima je tačno. one su jednostavno ćorskokak. a najtragičnije u celoj priči je da su one zapravo najbolji (ili ajde, jedan od najboljih) alternativnih izvora energije. sedite minut pa razmislite malo o ovoj činjenci. onda sledi pitanje:pa šta onda preostaje? "kola idu na plin" - hmmm nije tako jednostavno. ovaj plin na koji trenutno idu kola je tzv. LPG (liquid petrol gas). ono p (petrol) je od - "nafta": dakle taj gas se dobija od nafte i nema veze sa gasom koji rusi imaju u izobilju (samo i to izobilje će jednom izgoreti 100%)dakle, i dalje ostaje tvrdnja da naftu nije jednostavno zameniti (ruskim, katarskim,...) gasom. a, mogu kola da idu i na struju. (dobra) baterija i elektricni motor je cak i bolja kombinacija od, ali nesto traljavo ide prebacivanje. bojim se da to nece biti tako jednostavno.
Moze ugalj (koga ima za cca 1000 godina) da menja naftu. Juznoafricka republika tako proizvodi naftne derivate.Samo... ne bismo zeleli da oslobodimo CO2 iz svog tog uglja/nafte. ;)
moze, slozicu se s tobom. i ne samo JAR, nego su to radili i švabe još pre 70 godina. nema tu nikakve tajne ali da malo raskrinkamo ovu tvoju tvrdnju. prvo: "koga (uglja) ima za cca 1000 godina" paradoksalno, mogu da se složim s tobom ;) ali potpuno nebitnonebitno jer nije važno za koliko ga ima nego kolika će proizvodnja (i potrošnja) u tih narednih 1000 godina. proizvodnja (i potrošnja) i nafte i gasa i uglja nije konstantna brojka. od industrijske revolucije do sad je manje više rasla. i kad ti ili bilo ko drugi kaže uglja (nafte, gasa) ima za N godina bez mnogo udubljivanja svi pomisle: "aha sad ovako kako sad tropimo možemo da trošimo tih narednih N godina" a ta misao ne da je pogrešna nego je potpuno tupava.potražnja za fosilnim izvorima energije je u prošlosti rasal jer je privreda rasla, pa je realno očekivati da će rasti i u budućnosti. (pazi: potražnja, ne potrošnja)a proizvodnja tih istih fosilnih izvora energije je diktirana ne našim željama nego geološkim faktorima: i dokazano je oblika zvonaste funkcije - dakle u jednom trenutku dosegne svoj vrhunac i onda počne nezaustavljivo da pada. može da pada 1000 godina (nek ti bude), ali nebitno. bitno je kad će da počne da pada i ne bude u mogućnosti da zadovolji sve naše želje. a taj dogodak će se desiti mnogo pre od tih 1000 godina. drugo: JAR verovatno proizvodi naftne derivate iz uglja jer ga ima u velikim količinama i jer joj je jeftin. jer ima tu tehnologiju (osvojili je za vreme sankcija) i jer je nafta skupa, pa se dobijanje nafte iz uglja "isplati".ali to što je nafta skupa (i istovrmeno skupi nafti derivati dobijeni iz uglja) nije dobro za privredu i kreše joj krila tj sprečava je da raste i na taj omogući vraćanje nagomilanih dugova. i tako će i ostati od danas do sudnjega dana... - nafta nikad neće biti (drastično) jeftinija nego što je sad niti će biti jeftiniji alternativni načini dobijanja naftnih derivata, koji su "izmileli iz svojih rupa" samo zato što je cen anafte poraslatreće: (ovo i nije toliko bitno) sumnjam da JAR zadovoljava sve svoje potrebe za naftnim derivatima iz uglja, jer taj postupak nije tako lako povećati. kao što nije lako povećati proizvodnju naftnih derivata iz naftnog peska u kanadi. pumpanje nafte iz tupe je mnogo lakša i brže.
Mogli su u industriji koja je veliki potrošač da ukinu prvu a uvedu treću smenu...
:blink:
Vi, kao i uvek, mašite poentu. Ponašate se kao da vam neko dira igračke.Vaše karikiranje nije na mestu. Ima postrojenja koja jednostavno moraju raditi stalno i gase se samo za remont,ali noću, možda, rade u smanjenom obimu ili su u minimumu procesa rada.Ind. struja je skupa. itd itdMožda termo ili hidro elektrane da smanje obim rada noću i štede akumulaciju/gorivotreba biti kreativan, struja uvek može nešto da radi...diverzifikacija izvora je uvek dobra idejasopstvena proizvodnja je uvek dobra ideja, još ako se kompletne vetrenjače proizvode in house što bi rekliAli dobro, nije ni čudo što su Englezi u tolikoj finansijskoj buli, neka komisija sastavljena od lordovakoji su zamislili bob zna kakve vetrenjače odlučila da je to skupo i ti se za to uhvatio.Mastrašno si neprijatan sagovornik i to ne argumentovano težak, već ne kreativan, zaptiven, stisnu, u liniji, izvešten ali neobavešten.WTMIL
ne maži yoyogi poentu u vezi vetrenjača ni malovetrenjače imaju svoju primenu, ali veoma ograničenu. ti si je i pomenuo: štednja akumulacija hidroelektrana. i ništa više. ko nema hidroelektrane, vetrenjače mu i ne trebaju. a englezi sumnjam da ih imaju preterano mnogo. vetrenjače ne mogu čak ni da štede gorivo termoelektrana. ako znaš i malo kako funkcioniše elektroenergetski sistem ne bi ni tvrdio ovo.
Link to comment
:blink:
glede neprodavljive noćne energije
ne maži yoyogi poentu u vezi vetrenjača ni malovetrenjače imaju svoju primenu, ali veoma ograničenu. ti si je i pomenuo: štednja akumulacija hidroelektrana. i ništa više. ko nema hidroelektrane, vetrenjače mu i ne trebaju. a englezi sumnjam da ih imaju preterano mnogo. vetrenjače ne mogu čak ni da štede gorivo termoelektrana. ako znaš i malo kako funkcioniše elektroenergetski sistem ne bi ni tvrdio ovo.
sa boldovanim se slažem, ja sam elektroničar, imao sam samo jedan predmet iz energetike i to je bilo opšte, želim nešto da upišem u smeru obnovljivih izvora. Verujem da ste vi stručni i itekako znate šta pričate, verujem da on zna šta već zna, ali... opušteno, Boba mu.Znate kako, ja gledam sa mikro a ne makro strane, verujem da ste sve u pravu. No, mene interesuje da smanjim potrošnju kroz razvoj boljih uređaja, led sijalice, kroz kvalitetnu izolaciju, kroz evoluciju gradnje, solarni paneli, podzemne vode (i ne samo geotermalni izvori), bio-otpad, šit-plents (od izmeta životinja gorivo pa struja) i vetrogeneratori imaju svoje mesto u tom sistemu, ne na nivou velikih elektrodistributivnih sistema već u pojedinačnim domaćinstvima ili, najviše, naseljima.Pa bi tu snagu mogli preusmeriti u drugom pravcu, puniti vozila gradskog prevoza na baterije, taksije, transportovati elektro vozovima. A naftu i derivate štedeti, ne bi li duže trajali. Ne?EDIT:BTW:bilo bi odlično kada bi se o nesvrsishodnosti vetrogeneratora u velikim sistemima javno raspravljalo te obavestila naša vlast i lokalne samouprave, pošto sve nešto rade na zoniranju i pripremama za vetro-parkove, na teritoriji južnog banata su, ako se ne varam, već četiri omeđene, a ima planova za još...bolje da prave mikro-TE na bio-masu ili tako nešto... Edited by Vapad
Link to comment
glede neprodavljive noćne energije
misliš noćne energije vetra? a ti bi naručio da ti veter duva noću? pa zar nije jednostavnije da ga naručiš da ti duva danju?
sa boldovanim se slažem, ja sam elektroničar, imao sam samo jedan predmet iz energetike i to je bilo opšte, želim nešto da upišem u smeru obnovljivih izvora. Verujem da ste vi stručni i itekako znate šta pričate, verujem da on zna šta već zna, ali... opušteno, Boba mu.Znate kako, ja gledam sa mikro a ne makro strane, verujem da ste sve u pravu. No, mene interesuje da smanjim potrošnju kroz razvoj boljih uređaja, led sijalice, kroz kvalitetnu izolaciju, kroz evoluciju gradnje, solarni paneli, podzemne vode (i ne samo geotermalni izvori), bio-otpad, šit-plents (od izmeta životinja gorivo pa struja) i vetrogeneratori imaju svoje mesto u tom sistemu, ne na nivou velikih elektrodistributivnih sistema već u pojedinačnim domaćinstvima ili, najviše, naseljima.Pa bi tu snagu mogli preusmeriti u drugom pravcu, puniti vozila gradskog prevoza na baterije, taksije, transportovati elektro vozovima. A naftu i derivate štedeti, ne bi li duže trajali. Ne?
pa je*em mu boba, pa trebao bi onda znati mnogo više nego neki pravnik ili ekonomista... sasvim je dovoljan jedan predmet.imaju vetrenjače svoj emesto u tom sistemu. pa rekli smo to. da malčice uštede vodu u akumulacijama hidroelektrana. to je krajnje ograničena primena. a malo malo pa se u njih polaže velika nada. s tim sebi bezveze mažemo oči. to su te šarene laže. evo u čemu je poenta elektroenergetskog sistema: z njemu imaš generatore i potrošače. snaga koju daju generatori mora biti ista snazi koju potroše potrošači. potrošači su generalno nepredvidivi i nekontrolisani. zato se ona neophodna ravnoteža mora kontrolisati generatorima (elektranama). i to na više nivoa.termoelektrane su generalno najsporije (treba im mnogo vremena da se uključe i dosegnu optimalni režim rada) i mora se unapred isplanirati kad će biti uključene. kao takve ne mogu se koristiti za peglanje neredvidjenih. za to se eventualno mogu koristiti gasne elektrane, ali u principu za regulaciju se koriste hidroelektrane. još ako su reverzibilne, super. obzirom da englezi pretpostavljam nemaju neki veliki hidropotencijal, ideja da grade vetrogeneratore im je bila debilna. dobar primer za "efikasnost" vetrejača su danci, koji ih imaju najviše u svetu. oni imaju još manji hidropotencijal od engleza. ali imaju sreću da ga imaju norvežani, švejani i nemci, plus ti susedni elektroenergetski sistemi su daleko veći od njih pa im oni bez većih problema mogu pomoći da regulišu probleme koje su ima napravile vetrenjače (vetenjače se sa stanovišta regulacije ee sistema ponašaju pre kao potrošači/problem nego kao generatori). a ta pomoć pri regulisanju - košta: kad je vetra mnogo danci jeftino prodaju te svoje viškove, pa još mole da ih neko od suseda prihvati, a kad imaju manjka, onda mole i plaćaju skupo nedostajuću energiju. i pri tom danci plaćaju verovatno najskuplju struju u evropi. a energija vetra je "besplatna". koji paradoks! e vidiš onoga što si pomenuo na kraju su se danci već setili. zapravo lažem, nis danci nego jedan jevrej (firma: Better Place) pa hoće da naprave sistem koji bi izmedju ostalog omogućio da deo te energije vetra sačuvaju u baterijama električnih automobila. Koliko to čudo od ideje košta, ne znam, ali to je jedna odo boljih ideja za prevazilaženje sadašnjih i budućih problema sa energijom. Samo ja, svejedno mislim, da je to rešenje prilično ograničenog dometa i da nas čekaju veliki problemi u bliskoj a pogotovu daljoj budućnosti.
Link to comment

:DNe da naručim, boba mu, ako vetar duva pa duva, pa imaš noću višak energije koji nemaš gde "potrošiti", možda bi promena navika/planova omogućila da se ta energija u potpunosti iskoristi, i po boljoj ceni, po mogućstvu tržišnoj (stoga sam rekao ono, šašavo, o trećoj smeni, jerbo ako bi taj višak energije prodao industriji, to bi bilo odlično, i sasvim dobro shvatam da sistem nije baš takav, no pričam, razgovora radi, a i da bi se drugi uključili u razgovor, sa idejama i pričama, pa ti da možeš sa stručnog aspekta da malo razbistriš :) ) a ne da, poput Danaca koje si spomenuo, prodaju zabadava...Ne, nismo se u školi doticali ničega van 60V :)tj, više se radilo na filozofiji i sociologiji nego na energetici, koju smo imali jedan čas nedeljno, i to one godine kada je bilo bombardovanje ako se dobro sećam, tj samo jedno polugođe, tamo su osnovni koncepti hidro, termo i nuklearnih elektrana, ništa o sistemu, a obnovljivi izvori su u zadnjem poglavlju kao egzotika. Dobro, nema izgovora za neznanje, iskreno nije me preterano interesovalo, više sam, kako rekoh zainteresovan za mnogo manje sisteme. Hvala na pojašnjenju, jasno mi je sada.Mislim, stvarno, da bi umesto tih raznih parkova tebalo više raditi na opštem smanjenju potrošnje, pa makar i kroz ove energetske pasoše. Ali i dalje.Sve do toga da svaki stub gradske rasvete treba imati solarni panel i one tihe male crnogorske vetrenjačice, način da akumulira energiju, i štedljiviju lampu.Priča mi kolega da su u gradu u Kini u koji se odselio (30 km od HK) sva taksi vozila na struju, tako se to radi. Kod nas kada su veliki igrači ušli u taksi biznis uzeli su Škode na TNG i Fijate na, bemliga, neki jeftiniji gas. Da je postojala opcija uzeli bi i na struju, siguran sam.U svemu, apsolutno svemu, treba koristiti sve moguće načine da se uštedi.

Edited by Vapad
Link to comment
...Priča mi kolega da su u gradu u Kini u koji se odselio (30 km od HK) sva taksi vozila na struju, tako se to radi. Kod nas kada su veliki igrači ušli u taksi biznis uzeli su Škode na TNG i Fijate na, bemliga, neki jeftiniji gas. Da je postojala opcija uzeli bi i na struju, siguran sam.U svemu, apsolutno svemu, treba koristiti sve moguće načine da se uštedi.
Ajde kad se pretvorilo u potrosnju energije, na pocetku je bilo potrosnju uopste kako mi se cini.Jeste, taksi sluzba je odlicno mesto za elektricna kola.Zasto nije uvek tako?Baterije su najveci problem. Nisu se sustinski promenile 200 godina od kada su pronadjene. Vremenom gube moc uskladistenja (to svi znamo, mobilni telefoni) a velike su i skupe. Ko ce da plati bateriju od 100kg za auto koja ce da posle 3 godine da ima kapacitet 30% od pocetne?Ideja je bila da se rentiraju i na stanicama (kao benzinske) zamene. Ciju sam bateriju dobio? Moja je bila nova a ova sada? Taksi sluzba moze da ih prati i zamenjuje kada padnu na 80% prvobitnog kapaciteta pri cemu vozaci to cak i ne moraju da znaju niti da brinu o tome.Taksi to moze jer je jedna firma. Opste, moze i na malim mestima, kao Havaji, gde su distance max 120km ili Singapur ili Hong Kong.Jedino pravo resenje je: "remote powering". Kao sto mobilni dobija signal kako se pomera, od razlicitih releja, tako da i auto dobija pogon.To je, mislim, mozda ostvarljivo na 5 godina od sada. To je "game changer" pronalazak. Intel je prikazao pre 3 godine lampu koja dobija struju bez kablova. Tesla je jos to znao.Onda centralna energija moze da dodje od cega hoce.Mozda Modovi mogu ovo da splituju jer se otislo duboko u potrosnju energije.
Link to comment

To je ono iz 2007, imali su gubitak od 55%. Da, mislim da je prošle godine nešto planirano ali je, mislim, otkazano zbog loše ekonomije, a pre par nešto demonstrirano i na nekom od naših fakulteta.Pa sve do kućnih zezanja iz kojih se uvek može izroditi nešto zanimljivo.http://www.youtube.com/watch?v=uHqUePhk1KUDeluje ok samo me brine svaka vrsta zračenja, ne, doduše do mere da se hvatam za zavere, ne-Hercijanske talase i tetoviram broj 37 :lol: ... ali... :D Da, direktno napajanje električnom energijom bez trola ili baterija (tj baterije samo pružaju asistenciju i sigurnost) će svakako biti jedan fantastičan skok. Šteta je što Tesla nije malo više na tu temu pisao. Voleo bih da znam koliko se novca ulaže u ceđenje nafte iz raznih stvari naspram ulaganja u tehnologiju poput ove.

Edited by Vapad
Link to comment
.. Šteta je što Tesla nije malo više na tu temu pisao. Voleo bih da znam koliko se novca ulaže u ceđenje nafte iz raznih stvari naspram ulaganja u tehnologiju poput ove.
Kanadska nafta iz uljanih peskova je toliko unistavajuca za okolinu da je americkim drzavnim sluzbama zabranjeno da kupuju naftu tog porekla.I to se, proizvodjacima, isplati po ceni nafte iznad 85$ za barel.
Link to comment

U Japanu, od 58 nuklearnih reaktora, radi samo 8. To je bilo, u punom kapacitetu, nekih 30% energije koja je trebala.Kako koji dodje za remont, tako ga ugase i niko ne sme da ga ponovo upali.Pri tome, imamo (i sada traje, dok ovo pisem) ekstravagance kao Nagashima winter illuminations, 6.5 milijardi sijalica, samo za gledanje:light3.jpgOvo je 10 puta vece nego sto se na slici vidi.Kako? Sto se ne trazi stednja struje i ovakve stvari prve eliminisu?Ne, uvozna struja, kazu, od gasa.

Link to comment

ko će da finansira postavljanje tih releja duž svakog puta u srbistanu, znači biće situacija kao sa mobilnim tel., prvo samu u centrima većih gradova, pa za 2god. pokriveni čitavi gradovi, pa za 4 god i oni manji, pa sela tek nakon 6-7 god, a neke izolovane vukojebine će ostati van mreže permanentno- i zaboga kako će staviti strujomer na kola. to je jedino što interesuje provajdere te mreže (ja sad pišem kao da je to realnost koja nas čeka do kraja godine :lol:)

Link to comment
ko će da finansira postavljanje tih releja duž svakog puta u srbistanu, znači biće situacija kao sa mobilnim tel., prvo samu u centrima većih gradova, pa za 2god. pokriveni čitavi gradovi, pa za 4 god i oni manji, pa sela tek nakon 6-7 god, a neke izolovane vukojebine će ostati van mreže permanentno- i zaboga kako će staviti strujomer na kola. to je jedino što interesuje provajdere te mreže (ja sad pišem kao da je to realnost koja nas čeka do kraja godine )
Pa negde mora da se pocne. Ni RTV nisu svi imali 50-ih kada je pocelo. Kada to bude bilo tehnicki moguce (remote powering), naci ce se nacina, vec ima, kako da se naplacuje. Verovatno, prvo bi pocelo sa udaljenim meteoroloskim stanicama da ne mora niko da ih obilazi ili da im proverava kablove.Ni kada je struja dosla u kuce nije bilo fenova za kosu, pegli, nista, samo sijalica.Telefoni, koliko je trebalo da se fiksna telefonija zapati, koliko krace mobilnoj. Decenije naspram godina da se tehnicki omoguci i prihvati.Brzo bi to naskocilo jedno na drugo.
Link to comment
U Japanu, od 58 nuklearnih reaktora, radi samo 8. To je bilo, u punom kapacitetu, nekih 30% energije koja je trebala.Kako koji dodje za remont, tako ga ugase i niko ne sme da ga ponovo upali.Pri tome, imamo (i sada traje, dok ovo pisem) ekstravagance kao Nagashima winter illuminations, 6.5 milijardi sijalica, samo za gledanje:Ovo je 10 puta vece nego sto se na slici vidi.Kako? Sto se ne trazi stednja struje i ovakve stvari prve eliminisu?Ne, uvozna struja, kazu, od gasa.
stvarno radi samo 8??pa zašto? to mi se čini malo prebrzo odricanje nuklearnoj energiji? to je ludje nego što rade ludi nemci. kako uvozite tu "gasnu" struju? uvezete gas pa pravite struju ili..? u prvom slučaju morate imati dovoljan kapacitet gasnih elektrana, što mi se čini malo neverovatno. šta su radiel radile te eventualnopostojeće silne gasne elektrane kad su bile ukljuene nuklerane?bre, yoyogi stalno me nesto sokiras svojim informacijama :D
Link to comment
stvarno radi samo 8??pa zašto? to mi se čini malo prebrzo odricanje nuklearnoj energiji? to je ludje nego što rade ludi nemci. kako uvozite tu "gasnu" struju? uvezete gas pa pravite struju ili..? u prvom slučaju morate imati dovoljan kapacitet gasnih elektrana, što mi se čini malo neverovatno. šta su radiel radile te eventualnopostojeće silne gasne elektrane kad su bile ukljuene nuklerane?bre, yoyogi stalno me nesto sokiras svojim informacijama :D
Politika je to. Politicari koji treba da budu izglasani ne smeju rec da kazu na histeriju medija koja je naplasila ne samo lokalno (japansko) stanovnistvo nego i celu planetu.Naravno da te plinske elektrane nisu postojale u tolikom obimu da nadomeste nuklearke. Struja se uvozi a nekako se misli da dolazi ne od uglja nego iz vazduha (ili gasa).Znamo se ti i ja, znas da sam ja u "nuklearnom taboru". I nece ti biti prvi put da cujes od mene: da se nuklearkama dozvoli rad sa istim stepenom bezbednosti kao gasnim elektranama, struja bi bila 400 (cetiri stotine) puta jeftinija nego danas.Sada, svako ko cita ovo, neka podeli svoj racun za struju sa 400.Pa tu struju i potrosnju niko ne bi ni merio ni naplacivao. Taman posla da pravi racunske centre za pracenje i naplacivanje. Svaki stampani racun bi bio skuplji od same potrosnje. Plus, da dodamo na trosak, skuplji i od postanske marke da se racun posalje na adresu potrosaca.
Link to comment
ko će da finansira postavljanje tih releja duž svakog puta u srbistanu, znači biće situacija kao sa mobilnim tel., prvo samu u centrima većih gradova, pa za 2god. pokriveni čitavi gradovi, pa za 4 god i oni manji, pa sela tek nakon 6-7 god, a neke izolovane vukojebine će ostati van mreže permanentno- i zaboga kako će staviti strujomer na kola. to je jedino što interesuje provajdere te mreže (ja sad pišem kao da je to realnost koja nas čeka do kraja godine :lol:)
dobro je da si sam shvatio da si - lud :lol: @yoyogimalopre vičeš kako zastranismo i odosmo u potrošnju energije (pa i to je potrošnja), a evo sad zastraniste totalno i odoste u - bajkešta je s vama? kakav bežični prenos energije. pa proizvedite prvo energiju, lako ćemo za prenos. e to će malo teže ići...ali kad već pominjem temu, da se vratim na nju. pitanje je: "Ima li granica potrebi za potrošnjom?"ne znam da li je namerno ili slučajno, ali ne pita se "ima li granica potrošnji" nego potrebi za potrošnjom. kratak odgovor je: daduzi: obzirom da se ta potreba veštački stvara, onda je odgovor ne - uvek će biti potrebno stalno uvećanje potrebe za potrošnjomi i uvećanje potrošnje. U ekonomskom sistemu ovakav kakav sad imamo. Obzirom da on ima svoj vek trajanja - definitivno ne može trajati beskonačno, jednom će sa njim nestati i potreba za potrošnjom. Ma da samo to tad nestane, bilo bi dobro, ali nećemo sad o tome ;)A da se dogovorimo da smanjimo potrošnju ne možemo nikako. Jer potrošnja je jednako proizvodnji, a proizvodnja je jednaka GDP, a on mora da raste... da se vrate dugovi...potrošnja i (svesna i nesvesna) potreb za njom sama po sebi nije nikakav problem. istina, malo je luckasto trošiti na stvari koje nam ne trebaju, a neko nas ubedi da nije tako, ali to je lični problem svakoga od nas. a i nije veliki, ako nam se može ;)
Link to comment
dobro je da si sam shvatio da si - lud :lol: @yoyogimalopre vičeš kako zastranismo i odosmo u potrošnju energije (pa i to je potrošnja), a evo sad zastraniste totalno i odoste u - bajkešta je s vama? kakav bežični prenos energije. pa proizvedite prvo energiju, lako ćemo za prenos. e to će malo teže ići...
Pa energija je tu, proizvodi se i koristi svaki dan, bas je tu i je mi ovde koristimo da komuniciramo.Prenos, kazes, "lako cemo za prenos". Nije energija ali zasto Internet ne ide preko strujnih kablova? Nesto ne moze, mozda i moze, danas nije lako nego patnje sa brzinama, provajderima.
Link to comment

nisam te bas razumeo yoyogi, ali nije vazno ionako smo zastranili ;)zato bih da se vratim na temu... neko reče (parafraziracu) progres je dobar jer moze da nam donese neki spasonosni proboj u nauci i tehnologiji... a obzirom da je taj progres vodjen potrebi za potrošnjom onda tu istu potrošnju ne treba ograničavati jer bi onda ograničili progres... deluje naizgled ok, ali mi tu nešto smrdi...kakav to mi "progres" imamo danas mislim da lepo ilustruje primer presipanja prva asocijacija koja je meni pala je bila - "iz šupljeg u prazno" ja znam da sam pomalo drugačiji, čudan, uvrnut na neki način, ali baš me zanima da li je još nekome pala na pamet ova ascocijacija? šta, dakle, ovde imamo? - najveća (najbogatija) firma na svetu.- patent - dakle "nauka" tehnologija - "progres"?- nije ovo jedini ovakav "patent" (ne znam što ga pišem pod navodnicima - patent je patent priznat i upisan i pare i to velike se zaradjuju zahvaljujuci njemu)- obzirom da se radi o najbogatijoj firmi onda je to to - ono pravo, to je taj smer napretka kojim treba da se ide...e, sad nek neko meni kaže: ko je ovde lud, a ko zbunjen? kako će ovakav "napredak" da nam donese rešenje problema koji evidentno postoje? nisam baš toliko lud, svestan sam da (malo) karikiram i da malčice mašim temu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...