Jump to content
IGNORED

Ima li granica potrebi za potrošnjom?


Indy

Recommended Posts

mislim da mu je poanta unekoliko drugačija, sputavanje razvoja nam ne garantuje da će se stvari vratiti u normalu, a s druge strane možda spreči nekakav budući spasonosni breaktrough, do koga se može doći samo nesmanjenim tempom razvoja. ne znam, po meni je bilo kakvo zaustavljanje ili usporavanje evolutivnog točka opasnije od svih nusproizvoda koje proizvodi ljudska mašinerija. pa šta i ako razjebemo ovu planetu, u međuvremenu možda uznapredujemo do nivoa da možemo da kolonizujemo neku drugu kamenčinu u svemiru.
a zašto bi sputavali razvoj? ko to predlaže? i kako bi to trebalo da se uradi? razvoj čega? možda si mislio sputavanje potrošnje? deluje mi da se to dvoje izjednačava. pogrešno naravno. ali nebitno. nema potrebe ni za kakvim ograničavanjem ni razvoja ni potrošnje. ograničiće se sve lepo samo. mislim ono što treba. potrošnje pre svega. pa ne misli valjda neko da je moguć beskonačno trajanje potrošnje (da rast istog uopšte ne pominjem) na planiti sa ograničenim resursima? kolonizacija drugih planeta. :isuse: pa to je još fantastičnija ideja od onog "nekakav budući spasonosni breaktrough"nismo niti ćemi biti u stanju da dosegnemo ni mars, a kamo li neku nepoznatu planetu daleko u svemiru. pa za to su potrebi RESURSI, deco, a toga nemamo ni za sebe (mislim ovde na ovoj planeti), jer ti koji bi eventualno i krenuli da kolonizuju tu neku nepoznatu planetu sa "nama" koji ostajemo više ne bi imali ama baš ništa - pa kakve onda to ima veze sa nama?
Link to comment
Potrosnja (trosenje onog sto se ima, onoga sto se misli da ce se imati, krediti, zaduzivanje na osnovu nade da ce nekternine rasti) to generise potrosnju. Nada ili osecaj da ce biti OK.Hua Hin, letovaliste u Tajlandu, tradicionalno orijentisano na zapadnoevropske porodice (Skandinavija, Nemacka) jer danas grad duhova. Not a saussage there.Cene se nisu promenile. Nego se Evropa userava da nece biti posla i da dolazi propast. Sede kuci i cute. I cekaju, ne trose.Tajland obicno ima 15 miliona turista godisnje. Uz taj "smak sveta" koji se u Evropi anticipira, opet je 2011. imao skoro 20 miliona turista.Iz zemalja gde se ocekuje da ce biti bolje pa nek ide zivot, putuj. Kina, Indija, Bliski Istok.
i bre yoyogi, uvek tako, kreneš dobro, pa zastraniš ;)prvi red ti je ok, a posle nako nako. ja bih na taj prvi red dodao: troši se ono što misli da će se zaraditi - ok... a šta ako se to neće zaraditi? jednom neće. sigurno! jednom taj rast mora stati. mora! što se tiče tog letovališta: pa, bre što ne poslaše onih 5 miliona viška u taj grad duhova. nelogični mi je to da svuda cveta, pa i preliva, a samo tu tom "evropskom raju" tropa. nešto mi tu fali/smrdi. i, bre, odakle ti od tao daleko znaš kako evropa razmišlja? ajd da ti se ne mešam u japan i aziju, bolje znaš, ali otkud znaš da se u evropi očekuje "smak sveta". pretera ga sa ofrlje ocenama.
Ovo nije tacno. Nafte ima dovoljno.Sto je skuplja (pa i jeftinija) skace i opada to.Zamislimo ostrvo gde ima 20 mladica i 20 devojaka. Svako zna da ce se nekako upariti.Odjednom, neko odnese jednu devojku, na primer, i sada je odnos 20:19. Svih 20 preostalih ce da se trude kako znaju i umeju da osiguraju sebi devojku, inicirajuci ludilo i stampedo u onome sto su spremni da plate.Tako i cena nafte skace pa i padne 50%. Jedino, to je cesce danas da neko "odnese devojku" i razbije ravnotezu. Libija, moguca frka sa Iranom, kineska glad za sirovinama in run-up to Olympics 2008.2008. kada je nafta dostizala 168US$ za barel, nije bilo povecanja potrosnje po Zapadu. Bilo je cak i smanjenja (bolja i efikasnija kola, bio fuels).
ima dovoljno za šta? da nije kriza po svetu, ne bi je bilo dovoljno potrošnja je manje, više "flet" zadnjih 5-6 godina. a do tada je lepo i fino rasla. pa što ne nastavi tako i dalje kad je "ima dovoljno"?
Link to comment
i bre yoyogi, uvek tako, kreneš dobro, pa zastraniš ;)prvi red ti je ok, a posle nako nako. ja bih na taj prvi red dodao: troši se ono što misli da će se zaraditi - ok... a šta ako se to neće zaraditi? jednom neće. sigurno! jednom taj rast mora stati. mora! što se tiče tog letovališta: pa, bre što ne poslaše onih 5 miliona viška u taj grad duhova. nelogični mi je to da svuda cveta, pa i preliva, a samo tu tom "evropskom raju" tropa. nešto mi tu fali/smrdi. i, bre, odakle ti od tao daleko znaš kako evropa razmišlja? ajd da ti se ne mešam u japan i aziju, bolje znaš, ali otkud znaš da se u evropi očekuje "smak sveta". pretera ga sa ofrlje ocenama.
Pa to ti moj drugi red i kaze - kada se uplase da je stalo. To se odrazava na non-essential spending - letovanja su prva da nestanu. Ne znam kako pojedinci razmisljaju ali kako svi zajedno razmisljaju vidi so po njihovom potpunom nestanku sa turistickih mesta gde su prakticno samo oni bili, u desetinama hiljada svakog meseca.Kineze i Induse ne salju tamo jer su ta mesta (hoteli) skuplja nego sto oni placaju.
ima dovoljno za šta? da nije kriza po svetu, ne bi je bilo dovoljno potrošnja je manje, više "flet" zadnjih 5-6 godina. a do tada je lepo i fino rasla. pa što ne nastavi tako i dalje kad je "ima dovoljno"?
Ima za sve i da pretekne. Jos je manje i manje treba. Pa prakticno neogranicene kolicine gasa koje su obelodanjene pocetkom prosle godine.
Link to comment
...Ima za sve i da pretekne. Jos je manje i manje treba. Pa prakticno neogranicene kolicine gasa koje su obelodanjene pocetkom prosle godine.
kakve neograničene količine gasa koje su obelodanjene prošle godine? ako misliš na ovo: Shale gas?reći ću: šarena laža! čuj neograničene :isuse:
Link to comment
kakve neograničene količine gasa koje su obelodanjene prošle godine? ako misliš na ovo: Shale gas?reći ću: šarena laža! čuj neograničene :isuse:
Ne bre, ruske. Tako je Angela Merkel, koristeci politicki trenutak oko Fukushime, resila da zatvori sve nuklearke u Nemackoj do 2020, na osnovu toga. I subvencije za vetrenjace da prestanu po Engleskoj (to ti je sarena laza bila).
Link to comment
Ne bre, ruske. Tako je Angela Merkel, koristeci politicki trenutak oko Fukushime, resila da zatvori sve nuklearke u Nemackoj do 2020, na osnovu toga. I subvencije za vetrenjace da prestanu po Engleskoj (to ti je sarena laza bila).
nisam cuo da su rusi nasli neke velike nove rezerve? malo sam se bio iskljucio ;)evo ovako na nevidjeno: sumnjam da tu ima nesto revolucionarno novo. plus: ne znam sto mesas babe i zabe - kakve veze ima gas sa naftom - ne moze on da je menja bas tako lako. cek opet ne kapiram: kakve sad imaju veze subencije za vetrenjace u engleskoj sa nemackom i ruskim gasom? sto prestaju subencije?
Link to comment
nisam cuo da su rusi nasli neke velike nove rezerve? malo sam se bio iskljucio ;)evo ovako na nevidjeno: sumnjam da tu ima nesto revolucionarno novo. plus: ne znam sto mesas babe i zabe - kakve veze ima gas sa naftom - ne moze on da je menja bas tako lako.
Sta ti vise treba novo? Iskljucivanje nuklearki i (skidanjem subvencija) osuda vetrenjaca na smrt (to djubre bez drzavne novcane potpore ne bi ni postojalo, to je uvek bila zvaka za ludaka).Sto da gas ne moze da zemeni naftu ako ne potpuno onda vrlo znacajno, vise nego sto ce igracke-vetrenjace ikada moci? Sve sto gori (a wind mills ne gore) i okrece turbinu moze da zameni naftu. I kola idu na plin.
cek opet ne kapiram: kakve sad imaju veze subencije za vetrenjace u engleskoj sa nemackom i ruskim gasom? sto prestaju subencije?
Ima : energija od vetra nije ni za qrac, te turbine staju cim stane novac od drzavnih dotacija. Da to vredi po lule duvana, sto bi trebale subvencije uopste?Samo u Americi ima 15 hiljada tih cudovista koja stoje beskorisna, napustena i rdjaju zagadjujuci okolinu svojim izgledom. Sve je stalo kad su pare stale.Novembar 2011:Under the new plans set out on Thursday, windfarms escaped relatively lightly. Onshore windfarms will have their subsidies cut, but only gradually by 10%, while offshore windfarms will be granted a breathing space until 2015, after which their support will be reduced by 5% in successive years.Ceo tekst
Link to comment
Sta ti vise treba novo? Iskljucivanje nuklearki i (skidanjem subvencija) osuda vetrenjaca na smrt (to djubre bez drzavne novcane potpore ne bi ni postojalo, to je uvek bila zvaka za ludaka).Sto da gas ne moze da zemeni naftu ako ne potpuno onda vrlo znacajno, vise nego sto ce igracke-vetrenjace ikada moci? Sve sto gori (a wind mills ne gore) i okrece turbinu moze da zameni naftu. I kola idu na plin. Ima : energija od vetra nije ni za qrac, te turbine staju cim stane novac od drzavnih dotacija. Da to vredi po lule duvana, sto bi trebale subvencije uopste?Samo u Americi ima 15 hiljada tih cudovista koja stoje beskorisna, napustena i rdjaju zagadjujuci okolinu svojim izgledom. Sve je stalo kad su pare stale.Novembar 2011:Under the new plans set out on Thursday, windfarms escaped relatively lightly. Onshore windfarms will have their subsidies cut, but only gradually by 10%, while offshore windfarms will be granted a breathing space until 2015, after which their support will be reduced by 5% in successive years.Ceo tekst
Energije je energija, ne može se opisivati tim terminom koji si upotrebio. Jedini razlog zašto su stale sa prestankom subvencija koji mi pada na pamet je da je ta energija skuplja od trenutne cene energije koja se dobija sagorevanjem nafte. Edited by Evi_
Link to comment
Energije je energija, ne može se opisivati tim terminom koji si upotrebio. Jedini razlog zašto su stale sa prestankom subvencija koji mi pada na pamet je da je ta energija skuplja od trenutne cene energije koja se dobija sagorevanjem nafte.
Pouzdavati se u energiju vetra je onako kako sam opisao. Od 4 najveca "peaks" portosnje u Engleskoj, energija vetra je "priskocila" u pomoc sa 2% do 5% potreba. Pri tome, generisuci nocu 25% nocne (vrlo male) potrosnje u energiji koja tada ne moze da se proda.Kako ta glupost uopste radi: generatori energije na vetar ne prodaju energiju uopste. Nego birokratsku izmisljotinu zvanu "ROC = Renewable Energy Certificates". To se racuna a ne energija koja je bila neprodavljiva u trenutku generisanja (nocu) i nije je bilo ni od korova kada je trebala (danju). Ko placa te "ROC"? Svako kroz svoje racune za struju.To su uvideli i oni (Englezi) koji su to najvise subvencionisali ocekujuci da ce prihvatanje dovesti do daljih inovacija i poboljsanja. Pa su videli da od toga nema nista i resili da prestanu da spaljuju pare poreskih obveznika na subvencije i jos da im skinu sedlo izdrzavanja te idiotske ideje kroz povecane racune za struju.
Link to comment
Mogli su u industriji koja je veliki potrošač da ukinu prvu a uvedu treću smenu...
Kao kod Staljina, akademici da vade krompir, sluzbenici da mesaju malter. Celo drustvo da se promeni, pola radi danju pola nocu, skole isto tako. Svasta moze da se smisli samo da se idiotska ideja odrzi.I da je niko ne propituje.Eto, Englezi je propitali i videli da je glupost pa ce da je eutanaziraju.
Link to comment

Vi, kao i uvek, mašite poentu. Ponašate se kao da vam neko dira igračke.Vaše karikiranje nije na mestu. Ima postrojenja koja jednostavno moraju raditi stalno i gase se samo za remont,ali noću, možda, rade u smanjenom obimu ili su u minimumu procesa rada.Ind. struja je skupa. itd itdMožda termo ili hidro elektrane da smanje obim rada noću i štede akumulaciju/gorivotreba biti kreativan, struja uvek može nešto da radi...diverzifikacija izvora je uvek dobra idejasopstvena proizvodnja je uvek dobra ideja, još ako se kompletne vetrenjače proizvode in house što bi rekliAli dobro, nije ni čudo što su Englezi u tolikoj finansijskoj buli, neka komisija sastavljena od lordovakoji su zamislili bob zna kakve vetrenjače odlučila da je to skupo i ti se za to uhvatio.Mastrašno si neprijatan sagovornik i to ne argumentovano težak, već ne kreativan, zaptiven, stisnu, u liniji, izvešten ali neobavešten.WTMIL

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...