Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

On 6.1.2023. at 18:38, pasha said:

Nafta je vezana za $ jos od kraja 1945, sto je jedna od najmocnih poluga SAD. Pocetkom sedamdesetih su SAD dozivele vrhunac proizvodnje nafte u tom trenutku i poceto je pad, sto je jedan od razloga ekonomske krize u SAD, sedamdesetih tzv. stagflacije nije jedini, daleko od toga. SAD su pocele da uvoze sve vise nafte te je moc Saudijske Arabije i drugih zaliviskih naftnih drzava postojala sve veca a SAD sve vise krvarile na tom prostoru...

Medjutim pocetkom 2010 u SAD je doslo do naglog skoka proizvodnje nafte iz skriljaca sto je smanjilo uvoz nafte u SAD, dosta oni uvoze i danas ali dosta manje nego pre, narocito iz Persijskog zaliva. Tako nekako su i ratovi na Bliskom stali...Tako da ne vidim da je to glavnim problem SAD, stavise.

Kina sa druge strane je sve vise zavisna od uvoza nafte i ja to ne vidim kao nesto pozitivno za Kinu, ubedjen sam u to po potezima Pekinga, koji na svaki nacin pokusava da izvrsi ubrzanu elektrifikaciju transporta.

Medjutim na horizontu, recimo od 2027 vidim poveliki problem jer su SAD blizu vrha proizvodnej nafte i za nekih 4-5 krece pad. SAD isto sada krecu u skoro ocajnicki pokusaj vece elektrizacije transporta, sto ih je dovelo u sukob sa Nemackom i uopste EU, zbog subvencija.

 

 

 

ja imam utisak da ce za par godina 2/3 privatnih i vozila gradskog transporta u kini biti EV. ne znam koliki je to udel u opstoj potrosnji. imam utisak da ce svaki proizvodjac mobilnih telefona, televizora, frizidera i usisivaca izbaciti po par modela EV :D

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Kada sam 2017. bio u Kini sve vreme su nas vozili nekim kombijima na struju do fabrike i nazad. Par puta je malo falilo da me na pešačkom pregaze neki elektro mopedi koje nisam čuo a njima nije padalo na pamet da se zaustave. 

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Da pogadjam, levica dobila izbore u juznoamerickoj drzavi i odjednom narodno iniciran kup kojim zeli da se uspostavi desnica bliska USA?

 

 

Lose pogadjas.

 

Biden et al. podrzavaju Lulu i Alckmana, centro-centro desna vlada.

 

Ovo je copy-Trump i tako ce se i zavrsiti.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Drugim recima, ako je bolivijski puc podrzan pre tri gocine, to ne vazi za ovaj brazilski.

 

Dakle sta imamo trenutno:

1. Protesti u Santa Cruzzu povodom hapsenja jednod od lidera puca u Boliviji 2019. Tamo desnica i ma  vecinu, i to je ekonomski centar Bolivije.

2. Juzni Peru blokiran pre i nakon Bozica, demonstranti traze prevremene izbore i ostavku prdesednice Boluarte.

3. Ovo u Brazilu.

  • +1 2
Link to comment
Quote

Brazil’s Folha newspaper is also reporting that the buildings have been secured, saying that police used stun bombs and pepper spray to get protesters out of the buildings.

“The agents began to succeed in the operation at 4pm,” it reports, and the buildings were fully cleared by 6pm. It is currently 8pm in Brasília.

 

Quote

President Luiz Inacio Lula da Silva announced he will sign an emergency decree allowing the federal government to intervene and implement “any measures necessary” to bring order to the capital. The decree will remain in effect until Jan. 31.

 

Domaće reakcije:

Quote

“Today is a sad day for the Brazilian nation. We cannot agree with the plundering of the national Congress,” said Valdemar Costa Neto, the head of Mr. Bolsanaro’s right-wing Liberal Party, in a statement. “All orderly demonstrations are legitimate. Disorder has never been part of our nation’s principles. I want to tell you that we vehemently disapprove of this type of attitude and let the law be enforced, strengthening our democracy.” (...)
Tarcisio de Freitas, governor of Sao Paulo and former infrastructure minister of Jair Bolsonaro, in a tweet denounced the violence and called for a civil debate. (...)
Alexandre de Moraes, a Supreme Court justice who is also Brazil’s elections chief, tweeted that the justice system will not fail Brazil: “The despicable terrorist attacks on Democracy and Republican Institutions will be held accountable, as well as the financiers, instigators, previous and current public agents who continue in the unlawful conduct of antidemocratic acts. The Judiciary will not fail Brazil!”


Strane reakcije:

Quote

President Biden, who was visiting the southern U.S. border, called the protests “outrageous” while Jake Sullivan, his national security adviser, said the United States “condemns any effort to undermine democracy in Brazil.” (...)
“We condemn the attacks on Brazil’s Presidency, Congress, and Supreme Court today,” tweeted U.S. Secretary of State Antony J. Blinken, pledging support for Mr. Lula. “Using violence to attack democratic institutions is always unacceptable.” (...)
Reacting to the storming of government buildings in Brazil, President Emmanuel Macron of France said on Sunday that “the will of the Brazilian people and democratic institutions must be respected.” Writing on Twitter, Mr. Macron said that President Luiz Inácio Lula da Silva could count on France’s “unfailing support.”

 

Quote

The UK foreign secretary James Cleverly has pledged President Luiz Inácio Lula da Silva the UK’s “full support” after raids also centred on the presidential palace and the supreme court in Brasília.

 

Izvori:

https://www.nytimes.com/live/2023/01/08/world/brazil-congress-protests-bolsonaro
https://www.theguardian.com/world/live/2023/jan/08/brazils-presidential-palace-and-supreme-court-stormed-by-pro-bolsonaro-supporters-live

Edited by vememah
Link to comment

Čitam baš, zabarikadirali se, probali da zapale tepihe (?), uništavaju umetnička dela, kradu poklone koje su strani zvaničnici donosili brazilskim domaćinima...

Kosovo za patike scenario samo malo egzotičniji, takoreći coup d'etat bonito. 

Edited by Valkyrie
  • +1 3
Link to comment
  • 2 weeks later...

U Peruu na delu "Ekvadorski scenario" (mozda i bolivijski, to ne znam).

 

Protestanti, vecinom indigenous, prvo blokirali provincije i puteve (i aerodrome) iz kojih su, i u tome je do dnas poginulo vise od 50 osoba.

 

Od juce su krenuli u zauzimanje Lime, uz odmoriste na drzavnom univerzitetu San Marcos.

 

 

Za razliku od Ekvadora gde je to, ajde da kazem uobicajeno, jos od privh velikih orgniazovanih indijanski protesta 1990, Peruanci su u cudu. Ovo je prvi put da se indijanska populacija samoorganizovala (Kecua i Ajmara) i ulazi u Limu.

 

 

Trazi se ostavka predsednica Bolaurte koja je zamenila Kastilja i prevremeni izbori.

 

 

  • Hvala 2
Link to comment

Rezultati izbora u Donjoj Austriji:

 

 

image.thumb.png.0debc52452c66c44690019e526a15e08.png

 

Ocekivao sam  jos veci pad crnih ali i manji rast plavih. Lepo je znati da je Bec okruzen ljudima koji imaju pamcenje kao Dory i gde svaki cetvrti glasa za Udu Landbauera (pre nekoliko godina se morao povuci sa svih funkcija jer je malo pevao nacisticke pesmice u svom udruzenju Germania)

 

Quote

"Da trat in ihre Mitte der Jude Ben Gurion: 'Gebt Gas, ihr alten Germanen, wir schaffen die siebte Million'".

 

Ili prevod dajte gas stari germani uspecemo sedmi milion.

Edited by bags
  • +1 1
Link to comment

sad će ih prva dama Tamara izvući, jeste vidjeli kako je blistala na Forumu uticajnih žena koji se održao u Iranu neki dan

 

e s kim mi u kolo idemo

  • Tužno 1
Link to comment
×
×
  • Create New...