Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Velika ostavka

 

Quote

Individual acts of refusal aren't enough.
 

Nearly a million people in Britain switched jobs over the summer, according to official figures – an all-time high for the country. Similar expressions of dissatisfaction with work are manifesting across the world in the so-called great resignation; from 24 million people in the US quitting their jobs since April, to China’s ‘lying flat’ movement (a protest against long working hours). 

 

Some pundits have lauded this growing trend as the start of a burgeoning ‘anti-work’ movement. Such a response, however, is premature. Currently, as labour journalist Sarah Jaffe has noted, resistance is only taking place on an individual level, and isn’t involving any of the organisation or strategy that would constitute a movement.  

 

 

Link to comment

Naslovi u ekonomskim novinama (procitao sam prije neki dan u Le Figarovim ekonomskim stranicama), "cijena zitarica se oparavlja" (ili tako nekako). Najvaznije je da se moze zaraditi.

Link to comment

Inflacija je svuda na visokom nivou. U mnogim zemljama je tokom devedesetih promenjen nacin racunanja inflacije, kao npr. u SAD, i procitao sam da bu sada na isti nacin racunanja kao do devedesetih u SAD inflacija bila blizu 20%.

 

U Nemackoj je sve veci problem inflacija. Moram reci da kupuje uglavnom u velikim diskontnim lancima tipa aldi, lidl(za zdravije idem u rewe i edeka:violina:) i da ono sto ja kupujem nije poskupelo. Ali vidim da prestavnici Nemacke u ECB svi vise insistiraju na merama za suzbijanje inflacije.

 

Inflation in Deutschland steigt auf höchsten Stand seit fast 30 Jahren

https://www.handelsblatt.com/finanzen/geldpolitik/verbraucherpreise-inflation-in-deutschland-steigt-auf-hoechsten-stand-seit-fast-30-jahren/27881092.html?ticket=ST-1261864-Azw3XFpCUAoNtuObzsHS-cas01.example.org

 

Najveca inflacija u Nemackoj u poslednjih 30 godina.

Nemci su posebno osetljivi na inflaciju zbog iskustava iz vremena Vajmara. Problem je sto ako Nemci stisnu Lagard, kao guvernera ECB i predstavnika Francuske i juga Evrope, mogao bi nastati novi haos u EU i Evrozoni jer Francuska, Italija, Spanija, Portugal...se finansijkis odrzavaju tako sto ECB stampa...a izbori u Francuskoj su sledece godine. Tako da se to nece dirati.

 

Drugi razlog visoke infalcije je pad globalne mreze logistike pre svega.

 

Inace u EU postoji ogromna disbalanas, preko Targe2 se to najbolje vidi, koliko Nemacka kreditira od svog suficita Italiji, Spaniju...Francusku ne toliko ali su Francuzi daleko od Nemacke...

 

Figure-1-Nasir.png

 

Ovo je veliki problem i za Nemacku jer ako pukne neko od ovih ispod...dakle Nemaci moraju da trpe i vecu inflaciju...

 

 

 

Link to comment

gledao sam film "danska" pre neki dan a sada naleteh na ovo

Quote

Danska će iznajmiti zatvorske ćelije na Kosovu gde će poslati 300 zatvorenika, saopštila je danska vlada, predstavljajući novi plan za zaustavljanje prenatrpanosti zatvora.

 

  • +1 1
Link to comment

Goosebumps, makar je ovaj snimak od pre 2 godine. Mada, imam drugara u Cileu koji je ozenjen lokalkom iz desnog sektora. Njemu je frka da Cile ne postane nova Venecuela, ali ja mislim da je to nemoguce. Jesam li u krivu?

 

 

Link to comment

ARD ce biti tuzan, koliko su samo priloga u njihovom dnevniku 2 i 3(tagesshau i tagestheme) prosuli za sina vojnika Vermahta...vise zbog onoga bakra i litijuma nego redova Krasa. Cile je zemlja koja ima ogromne resurse za buducnost koja dolazi tipa bakar i litijum. Tamo se svakojakih interesi prelamaju.

Link to comment
3 hours ago, Kampokei said:

Goosebumps, makar je ovaj snimak od pre 2 godine. Mada, imam drugara u Cileu koji je ozenjen lokalkom iz desnog sektora. Njemu je frka da Cile ne postane nova Venecuela, ali ja mislim da je to nemoguce. Jesam li u krivu?

 

 

 

Ma kakv Venecuela, ta nova desnica je udarena ideoloski u glavu isto kao levica. Kao sto se levici svud apricinjava Pinoce i Plan Kondor, tako na desnici samo vicu komunizam, kastro-cavizmo.

 

Boris je cisti socijaldemokrata, progressive u smislu socijalnih vrednosti, i hoce da reformise uzasan cileanski penzioni sistem. Pri tome je, recimo, glasao za kompromis pre dve godine oko Ustavotvorne skupstine pa su ga komunisti tada i bukvalno pljuvali i gadjali konzervama na ulici (bas juce gledao snimak).

 

Senat je pola-pola, tako da tu nista ne moze veliko da prodje.

 

Problem ce biti kako sastaviti Ustav tako da prodje u Senatu.

 

 

 

Link to comment
Quote

ЈОХАНЕСБУРГ - Надбискуп Дезмонд Туту, добитник Нобелове награде за мир и ветеран јужноафричке борбе против владавине белачке мањине, данас је преминуо у 90. години, саопштило је председништво Јужне Африке.

https://www.politika.rs/scc/clanak/495441/Preminuo-juznoafricki-nadbiskup-Dezmond-Tutu

  • Tužno 1
Link to comment

Revolving door fercera bez zastoja.

 

Sebastian Kurz ide u Silicijsku dolinu: Našao je novi posao, a plaća će mu biti 500.000 eura. Ugovor o radu je navodno već potpisan, a zasad je poznato samo da bi Kurz trebao biti na nekoj menadžerskoj poziciji

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...