Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

16 hours ago, namenski said:

Australija ni sa kim, sa Kinom pogotovo, ne moze da ima iole ozbiljan sukob: sa 30-ak miliona stanovnika ona je osudjena na saveznistvo pre svega sa SAD.

To se znalo u WW2 sa Japanom, zna se i danas.

Pitanje je samo da li je i koliko cenu spremna da plati da bi ostala bastiontm Zapada u strateski i geografski beznadeznom polozaju ili joj se - mozda - ukazuju, otvaraju neke nove perspektive, buduci da zaista ima sta da ulozi umesto gole (i nepostojece) vojne sile.

/mod edit/ ja sam vrlo precizno napisao da Australija sa Kinom ima vrlo ozbiljan politički i ekonomski sukob, vojni nisam pominjao, njega do sada nije bilo a ne verujem ni da će da ga bude, Kina prvo ima ispred sebe Tajvan pa i Vijetnam pre nego što na red dođe Australija. Za mene je svojevrstan paradoks da komunistički Vijetnam ima bolje odnose sa mrskim Amerikancima koje je pobedio u ratu nego sa komunističkom Kinom ali sećajući se Titovog odnosa sa Staljinom i Ajzenhauerom i Dalsom te Kenedijem ništa nije toliko čudno.

 

Od kineskog mešanja u australijske unutrašnje poslove preko direktnog finansiranja australijskih političara, negodovanja zbog odbacivanja Huaveija na tenderu za 5G (Turnbul je posle duže analize sa ASIO koji ga je duže upozoravao bio prvi koji ih je odbacio, Amerikanci su tek onda sledili, a Britanci su ih prvo prihvatili pa tek onda odbacili) i sasvim racionalnog insistiranja Australije na SZO istrazi o kineskom reagovanju na početku širenja zaraze u Vuhanu, prestanka kupovine australijskog uglja koji je ne autogol nego trostruki autogol, ima toga koliko hoćeš.

 

Još jedan dodatak o bivšim premijerima i sadašnjem premijeru, u poređenju sa srpskim uslovima Rad i Turnbul su najbliži Đinđiću, vrhunski pametni i sposobni ljudi, ekonomski nezavisni koje su sopstvene partije skinule sa vlasti, dok je Morison došao u politiku iz marketinga, najsličnije Bebi Popoviću. Kiting je pak levičar ekstra uspešan u ekonomskoj transformaciji zemlje, nešto kao što bi bio Marko Nikezić da su okolnosti bile drugačije.

 

SaE

Edited by Krošek
  • +1 2
Link to comment
16 hours ago, Gojko & Stojko said:

Druže komesare, ja sam vrlo precizno napisao da Australija sa Kinom ima vrlo ozbiljan politički i ekonomski sukob, vojni nisam pominjao, njega do sada nije bilo a ne verujem ni da će da ga bude, Kina prvo ima ispred sebe Tajvan pa i Vijetnam pre nego što na red dođe Australija. Za mene je svojevrstan paradoks da komunistički Vijetnam ima bolje odnose sa mrskim Amerikancima koje je pobedio u ratu nego sa komunističkom Kinom ali sećajući se Titovog odnosa sa Staljinom i Ajzenhauerom i Dalsom te Kenedijem ništa nije toliko čudno.

 

Od kineskog mešanja u australijske unutrašnje poslove preko direktnog finansiranja australijskih političara, negodovanja zbog odbacivanja Huaveija na tenderu za 5G (Turnbul je posle duže analize sa ASIO koji ga je duže upozoravao bio prvi koji ih je odbacio, Amerikanci su tek onda sledili, a Britanci su ih prvo prihvatili pa tek onda odbacili) i sasvim racionalnog insistiranja Australije na SZO istrazi o kineskom reagovanju na početku širenja zaraze u Vuhanu, prestanka kupovine australijskog uglja koji je ne autogol nego trostruki autogol, ima toga koliko hoćeš.

 

Još jedan dodatak o bivšim premijerima i sadašnjem premijeru, u poređenju sa srpskim uslovima Rad i Turnbul su najbliži Đinđiću, vrhunski pametni i sposobni ljudi, ekonomski nezavisni koje su sopstvene partije skinule sa vlasti, dok je Morison došao u politiku iz marketinga, najsličnije Bebi Popoviću. Kiting je pak levičar ekstra uspešan u ekonomskoj transformaciji zemlje, nešto kao što bi bio Marko Nikezić da su okolnosti bile drugačije.

 

SaE

Mos' covek iz Srbije, al' Srbiju iz coveka - jok. :isuse: 

Na usputnu napomenu o geografskom polozaju Australije, sruci ti se na glavu sve: Tajvan,Vijetnam, mirodjija Tito, Staljin, Ajzenhauer, Dals, Kenedi, Djindjic, Marko Nikezic, samo da je bio ono sto nije bio, Huavei, Korona, Beba Popovic...

Odo' da pijem pivo ispred prodavnice... :sleep:

 

/mod edit/

Edited by Krošek
Link to comment
13 hours ago, namenski said:

Mos' covek iz Srbije, al' Srbiju iz coveka - jok. :isuse:

Dobro se pogledaj u ogledalo

 

13 hours ago, namenski said:

Na usputnu napomenu o geografskom polozaju Australije, sruci ti se na glavu sve: Tajvan,Vijetnam, mirodjija Tito, Staljin, Ajzenhauer, Dals, Kenedi, Djindjic, Marko Nikezic, samo da je bio ono sto nije bio, Huavei, Korona, Beba Popovic...

Ponovo se dobro pogledaj u ogledalo. Tvoja napomena je bila o vojnom sukobu i o za njega nedovoljnom broju stanovnika a ne o geografskom položaju, u tvom uobičajenom maniru ubacivanja svega i svačega.

 

13 hours ago, namenski said:

Odo' da pijem pivo ispred prodavnice... :sleep:

Ne sumnjam da ti to dobro ide, a i da te društvo ne sekira kao ovde.

 

SaE

Link to comment

otvorih link na vijest, a onda i komentare, kojih je samo nekoliko... ali među tih nekoliko ima 2-3 koji, i pored svih mojih godina života i za to vrijeme nataloženog cinizma i generalnog nepovjerenja u ljudski rod, uspijevaju da me iznenade kombinacijom gluposti i zlobe... 

  • +1 2
Link to comment

Neko veče je nakon zemljotresa u Dalmaciji bila najezda "tako im i treba, bog sve vidi" skakavaca na komentatorske sekcije svih mogućih portala, uglavnom bio je neki baja koji ih je solidno ugasio konstatacijom "a čime li smo mi ovakvi divni onda od boga zaslužili one poplave 2014, mora da smo bili baš dobri"

  • +1 1
Link to comment

Kitajci trash talk-uju Indijce sve u 16 :laugh:

 

However, the border issue between China and India remains stuck. The root cause is that Indian side still hasn't developed a correct attitude in the negotiations. It always makes unrealistic demands not in line with the real situation or its strength.

....

India is indulging itself this way. It has lackluster abilities, but has turned itself into a "superpower of patriotism." In addition to border disputes with China, India also often raises unreasonable demands over other issues.

 

India sleepwalks on border issue: Global Times editorial - Global Times

Link to comment

Poprilicno неуфлекана International Energy Agency (IEA) objavila je revidirani World Energy Outlook 2021...

Dokument je pozamasan, cirka skoro 400 strana, ali vredi baciti pogled, prelistati ga, ako ni zbog cega drugog ono zbog vidno opalog entuzijazma glede takozvanih alternativnih izvora energije i sve ceznjivijih pogleda preko ramena na, kako je pre korone i jos kojecega najavljivano prevazidjene, konvencionalne izvore...

Sve u svemu, najava teskih energetskih vremena, doduse jos uvek poprilicno zasecerena da se lakse proguta...

Mala Greta dzabe krecila... :cry:

Edited by namenski
Link to comment

Liban je na ivici ozbiljnog oružanog sukoba. Vlasti više nisu u stanju da obezbede struju i energente i usmeravaju sve napore i resurse na lapanje. Valuta praktično više ne postoji, svako ko ima nešto deviza kod sebe beži iz zemlje ali takvih nema mnogo plus su im opcije za bežanje veoma sužene. Na linijama razdvajanja iz 1975. su krenule ozbiljne čarke, u jučerašnjoj je poginulo sedam ljudi a korišćeni su kalaši, snajperi i ručni bacači.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
On 20.9.2021. at 9:20, Peter Fan said:

Jos jedno pitanje koje mi se iz ovoga namece: ako Xi uspije odrzati balans izmedju rasta i "kapitalizma sa ljudskim likom", kako ce se to odraziti na policitcke procese u Americi i EU hoce li biti znacajnih gibanja da se i tamo obuzdaju ekscesi kapitalizma?

Evo i djelomicnog odgovora na moje pitanje:

 

How Japan's new PM is promising a 'new capitalism' (msn.com)image.png.ce24ca624e4ecd07962afa68547d0b65.png

 

Japan's new prime minister, Fumio Kishida, has sold his plan to redistribute wealth in the country as the "new capitalism".

Edited by Peter Fan
  • Hvala 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...