Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, vememah said:

Dosta dobar pregled nekog ko se očigledno razume u temu:

https://www.moonofalabama.org/2020/08/beirut-blast-wrap-up.html

super link, hvala.

 

Ovo ce tek da pravi probleme:

 

The silos have protected the western part of the city from more damage. Wheat has spilled out. The grain reserves of Lebanon are down to less than a month of consumption.

 

Lebanon depends on imports. 80% of those come through Beirut port.

Link to comment
1 hour ago, Krošek said:

...the material had been put in a warehouse on a court order...

Ovo je uobicajen zakonski postupak, svuda: brod je proglasen nepouzdanim, teret je po naredbi suda iskrcan i uskladisten, posada posle nesto peripetija repatrirana.

Po uobicajenim normama koje se, koliko znam, a pravnici ce znati bolje, primenju svuda, teret posle izvesnog vremena ide na javnu prodaju, najkasnije u trenutku kada troskovi lezarine predju neku procenjenu vrednost tereta.

Postupak je razlicit od zemlje do zemlje ako se ne nadje kupac, obicno se teret unistava, moze i da se pokloni u dobrotvorne svrhe - zavisno naravno od vrste tereta, ali svi troskovi padaju na teret drzave.

Sve je to na vlastima, verujem da cak i u Libanu u nekoj fijoci lezi obimna prepiska izmedju lucke uprave, carine, eventualnog vlasnika hangara, carine, nadleznog suda...

Edited by namenski
Link to comment

da naravno, teret ide na licitaciju i sve to (oce kako da ne u uslovima paralisuce korupcije). nego izjava direktora luke: znao sam da je opasna roba, ali ne toliko

 

edit: ovde cak nije pitanje lezarina nego je ceo brod (neka katastrofa od broda navodno) sa teretom napusten od strane vlasnika, znaci moglo je momentalno da se pocne resavati to, nije trebalo ni jedna godina da prodje, kamoli sest

Edited by Krošek
Link to comment
1 minute ago, Krošek said:

da naravno, teret ide na licitaciju i sve to (oce kako da ne u uslovima paralisuce korupcije). nego izjava direktora luke: znao sam da je opasna roba, ali ne toliko

Naravno.rnajgore, direktor je u pravu :isuse:: opasna jeste, ali ne toliko.

 

Ako se njome pravilno rukuje, ako se skladisti prema propisima, uredno nadzire i cuva...

I tako u krug.

Ili do Bejruta juce...

Link to comment
2 hours ago, Krošek said:

ovde cak nije pitanje lezarina nego je ceo brod (neka katastrofa od broda navodno) sa teretom napusten od strane vlasnika, znaci moglo je momentalno da se pocne resavati to, nije trebalo ni jedna godina da prodje, kamoli sest

Nisam siguran da si ovde u pravu, treba proveriti: m/b Rhosus je od strane bas libanskih vlasti proglasen za neplovan i zabranjeno mu je isplovljavanje sa sve naredbom da se teret iskrca, a posada deportuje...

Pomorska zavrzlame su po pravilu bas zavrzlame: pravno bi se postavilo pitanje vlasnika tereta i njegovh prava i obaveza, mada ima nacina da se to zabasuri do nemogucnosti pronalazenja, to isto i jos vise vazi i za sam brod - pod kojom je trenutno zastavom/registracijom, ko je vlasnik, a kome je iznajmljen, i jos onoliko...

Dodaj tome predvidljivu lakocu kojom se na brodovima koji, kao Rhosus, viju moldavsku zastavu, vode da ne kazem prepravljaju brodski dokumenti i, pogotovo, dolumenti o teretu, odredistu...

BTW, sasvim je moguce da Rhosus i dalje raditm, mada brodovi poput njega ne smeju ni da pridju bilo kojoj luci u iole uredjenim drzavama...

 

Tako da posla za mrtvacke brodove uvek ima.

I bice...

Link to comment

Brod je i dalje u luci...

Quote

Owing to the risks associated with retaining the Ammonium Nitrate on board the vessel, the port authorities discharged the cargo onto the port’s warehouses. The vessel and cargo remain to date in port awaiting auctioning and/or proper disposal.

 

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
8 minutes ago, Skyhighatrist said:

Brod je i dalje u luci...

 

Cudi me :D 

 

 

Edit: ali mi se javlja da ce se brodovlasnik tesko da javi.

Edited by namenski
Link to comment

Meni loše bilo jutros kad sam pročitao vest. Šta te ljude više neće da snađe...

 

Da bar nedavno nisam čitao Malufove Dezorjentisane, možda bi me za nijansu manje pogodilo.

Link to comment

@namenski

gledni sta kaze ovde kapetan broda, to je linkovano na onom sajtu sto je okacio vememah 

 

Prokoshev also told RFE/RL the MV Rhosus was a very old vessel that sank two or three years ago because nobody was maintaining the ship.

 

na sajtu pise i:  the vessel was abandoned by her owners after charterers and cargo concern lost interest in the cargo

 

to potvrdjuje i kapetan mada kako on to kaze to je bila situacija da vlasnik kaze evo vam ovo sranje od broda i glupi amonijum nitrat ne zelimo to vise, a birokratija se nasla pametna pa su drzali brod dosta dugo u luci i trazili lučku taksu i to je kako se cini postalo spor koji se nije nikada resio niti je ikoga zanimalo da bude reseno jer nije video interes u tome. 

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...