Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Nešto slično se desilo i u Toulouse-u 2001. Eksplodirao je nitratni otpad, nema videa eksplozije ali slike poslije eksplozije su bile slicne kao ovdje samo i manjem obimu.

Link to comment

Nije neuobicajeno u regionu da se eksplozivna sredstva drze na livadi godinama. Kad je ovo kod nas eksplodiralo 2011. nije se posebno snazno culo ovde na 30ak kilometara udaljenosti iako je u radijusu od nekih 2-3 kilometra sve bilo razlupano (ukljucujuci i totalnu stetu na najvecoj elektrani). Dosta ljudi nije ni culo eksploziju jer se desila oko 6 ujutro.

 

Ovo sad je puno ljudi culo i vecina sa kojima sam pricao o tome dele utisak da je zvucalo kao nesto jako blizu - meni je delovalo kao da je pao ormar na spratu iznad. 

Zastrasujuce kad se uzme u obzir udaljenost.

Link to comment

Bomba u Oklahomi je imala dve tone tog nitrata, ako su navodi tačni ovde je eksplodirala 1300 puta veća količina.

 

Da su to držali nepropisno uskladišteno, sasvim je moguće. Ya habibi, ebga, a tako divna zemlja i tako divni ljudi :( 

 

Ja uopšte ne znam kako će da se oporave od ovoga, nakon svega što ih je već zadesilo u ovoj godini. Luka koja im je od životnog značaja više ne postoji, zgrada elektrodistribucije uništena, ukupnu štetu nikada neće moći da izmere. I sve to jer se pre mnogo godina moldavski brod na putu za Afriku pokvario i prinudno pristao kod njih, oni ga po propisu istovarili i onda po propisu zaboravili na bombetinu koja im čuči u dvorištu. Sudbina je neverovatno okrutna prema tim ljudima a ja ne mogu da shvatim zašto.

 

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Redoran said:

Sudbina

sudbina je jedno, a nemar i neodgovornost su nešto sasvim drugo...

plus čujem da se po novinarskim krugovima šuška da na tom moldavskom brodu nikakvog kvara nije ni bilo, da tovar nije ni bio namenjen africi nego jednoj od frakcija hezbolaha.

Link to comment

Mislio sam na običan narod, ne na odgovorne za skladištenje dve hiljade tona visoko eksplozivnih materija.

 

Po krugovima će sad svašta da se šuška i svako ko ima neku agendu će se polomiti da ovo direktno ili indirektno pripiše Hezbolahu odnosno Izraelu, zavisno od toga u kom je taboru.

  • +1 2
Link to comment

Tesko je opisati generalno kakvi su ljudi u Bejrutu. Jedan od mojih naboljih prijatelja sa kojim sam delio kancelariju 6 godina je dosao u Bec iz Bejruta. Mislim da je najbolji opis "Lafovi u srcu". Naravno da je naivno generalizovati ali nakon sto sam se upoznao sa barem dvasetak ljudi iz tog grada stvarno stojim iza toga. Retko su obrazovani (svi govore engleski perfektno, barem pola ima perfektan francuski, a arapski se podrazumeva) i nacitani ( cak i lik koji raznosi postu u zgradi, tj. kurir je procitao nestvaran broj knjiga). Srdacni su i stvarno uzivaju da slusaju i jos vise diskutuju. Sa velikim postovanjem gledaju na nas iz bivse SFRJ. Ja nekad kad sam se jadao ovom prijatelju o stanju u Srbiji i Bosni njemu je to bilo neverovatno i uvek je govorio kako je situacija kod njih puno gora po svim osnovama. Korupcija je u Bejrutu na takvom nivou da je to nama nemoguce i zamisliti. Kod nas cak i da SNS i Mile vladaju narednih 20god nece doci do takvog raspada! Onaj deep state (gulenisti) sto su ljudi opisivali da postoji u Turskoj je nekoliko nivoa ispod sema koje se odradjuju u Bejrutu. Svaki nacin marifetluka i sema za privatno bogacanje koji ja njima  spomenem je kod njih razradjen barem vec pre 50 god. :) Njihov miks od ko zna koliko religija, uticajnih familija i klanova je kao iz nekog SF romana. (npr. odredjene porodice menjaju imena i prezimena iz raznih razloga najvise da bi napredovali u zivotu, tako imaju hriscane sa muslimanskim imenima i obrnuto)

 

Ova katastrofa je direktno pogodila i porodicu tog prijatelja (na srecu samo materijalno, on je odrastao nedaleko od luke i  tu mu je  sva familija) i on je jutros prvih 10 minuta na nasoj redovnoj kafi bio stvarno pogodjen i netipicno neraspolozen. Ipak vec posle 10 minuta je bio onaj stari. Ja sam ga pitao kako je moguce da je tako brzo promenio raspolozenje. Kaze da je to specificno za njih, od malena si naucen da ce vec sutra biti vece sranje. :(

 

 

Edited by bags
  • +1 9
Link to comment

@Redoran možda sam ja samo matori cinik, ali meni glavni krivac za ovakve stvari nije ni sudbina ni pojedinci, nego ceo taj levantsko-mediteranski mentalitet u kome ne moramo baš da se držimo zakona i propisa ko pijan plota, može uvek nešto da se zbudži, uvek ima neko ko zna nekog ko će da završi ovo ili ono... a nešto loše može da se desi? a neće valjda...

  • +1 5
Link to comment

Pa može, ali ja stvarno mislim da levantski mentalitet nije najgori na svetu a evo ih već 50 godina samo fasuju jednu kataklizmu za drugom. Mnogo mi ih je žao, ovakve stvari ne bih poželeo ni najcrnjem neprijatelju a kamoli ljudima koji su predobri i u duši i stvarno pravi lafovi što kaže bags gore. Ako je sve to karma koja ih stiže zbog mentaliteta, previše je jbg.

 

Mislim, ajde građanski rat, ajde izraelsko iživljavanje, ajde hezbolah, ajde verske i druge podele, ajde korupcija i neće valjda, ali da ti tri hiljade tona amonijum nitrata eksplodira u dvorištu, to je ono baš ozbiljan wtf momenat. Čitam da kilogram tog đubreta puca negde u rangu pola kilograma TNT, dakle oni su juče imali eksploziju reda veličine taktičke nuklearke od 1kt. Ajde da kažemo da nije sav taj nitrat stigao da se "uključi" u eksploziju (mada većina verovatno jeste), i da kažemo da nije isto kad nešto eksplodira na zemlji i padne odozgo, i da kažemo da su oni silosi upili nešto od udarnog talasa... opet ostaje 1 potpuna kataklizma. Ne znam ni šta bih više rekao kad vidim ovakvu fotografiju:

 

Image

 

 

  • +1 1
Link to comment

Nisam znao da je Bejrut tako moderan grad sa toliko nebodera. Ocekivao sam neku razvalinu a ne moderan grad koji izgleda vasionski za Beograd. 

Link to comment

Potrazi malo slike nightlife u Bejrutu. To je tek WTF momenat. :)

 

Ovaj prijatelj kad je dosao u Bec pao u depresiju iz koje se izvukao samo zbog toga sto su ga slali sirom sveta u misije (Ruanda, Namibija, Haiti)

Mislio lik da dolazi u neku zemlju raskosi, kad je video kakav je zivot u Becu 90tih vladao rekao je da Libanon vise nikad nece nazvati third world country.

Izbor hrane i pica  u Bejrutu je apsolutno neverovatan. Mislim da sam cak i pisao negde o tome kako im je najveca investicija na pocetku samostalnog zivota u veliki frizider i sporet. :) Moja iskustva u IT su sa njima jako dobra. Nisu geniji ali veliki sljakeri i imaju getting things done mentalitet. Plus jedni od retkih sa kojim mozes pricati na kafi o temama van IT.

 

@Redoran

Ne treba zaboraviti i primljenih skoro 2 miliona izbeglica iz Sirije.

 

Edited by bags
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, bags said:

Korupcija je u Bejrutu na takvom nivou da je to nama nemoguce i zamisliti. Kod nas cak i da SNS i Mile vladaju narednih 20god nece doci do takvog raspada! Onaj deep state (gulenisti) sto su ljudi opisivali da postoji u Turskoj je nekoliko nivoa ispod sema koje se odradjuju u Bejrutu. Svaki nacin marifetluka i sema za privatno bogacanje koji ja njima  spomenem je kod njih razradjen barem vec pre 50 god. :) Njihov miks od ko zna koliko religija, uticajnih familija i klanova je kao iz nekog SF romana. (npr. odredjene porodice menjaju imena i prezimena iz raznih razloga najvise da bi napredovali u zivotu, tako imaju hriscane sa muslimanskim imenima i obrnuto)

Radio sam 2 godine u Libanskoj firmi u Nigeriji a u Libanu sam bio 2 puta poslenji put pre tacno godinu dana na svadbi kod prijatelja. I iz svega sto sam video i cuo imam isto zakljucak, sve ono sto mi mislimo da je kod nas lose i sranje kod njih je 3 puta gore. A zemlja prelepa, more, planine, kulturno bogastvo i religijski objekti, ljudi fenomenalni :) 

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...