Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Doduše, dugo godina sam vežbao lupajući po knjigama, debelim. Palica se baš primereno odbijala od 500 slistova hartije. Double stroke roll sam navežbao na djonu sopstvene patike dok sam radio po trafikama i kod kuće na debelim knjigama.

OK, nek ne spaljuju knjige.

Link to comment

Meni je drugarica, koja živi tamo, pričala da popovi idu od vrata do vrata i skupljaju kintu (nju su ostavili na miru kad je rekla da je pravoslavka), ako ne daš duvaš za sahranu.

Link to comment

A šta rade popovi ako nemaš da platiš za sahranu nekog svog? Odbiju da obave potrebne rituale? Mis'im, ovde kod nas. Stvarno nemam iskustva osim što se sećam mrkog pogleda popa kad je video da se ne krstim dok je on pojao na sahrani moje sestre. (pre nekih petnaest godina)

Nisam o tome ranije razmišljao. Ali, da smo rekli: namamo para da platimo (što ne bi bilo daleko od istine), je l' bi popovi mogli blatantno da odbiju da obave ritual ili su ipak u obavezi da primereno isprate krštenu dušu? 

Link to comment

Trebalo bi da nema veze, u praksi verovatno zavisi od popa.

 

U Švabiji postoji crkveni porez i to je pošten pristup, to bi trebalo uvesti kod nas, pa da vidimo koliko ovde zaista ima vernika koji su spremni da se nečeg odreknu zarad crkve.

Link to comment

Sestra i još jedan ukućanin, stric s kojim sam delio sobu, su umrli u razmaku od manje od šest meseci. I prisećam se da je na jednoj od tih sahrana, ne sećam se više kojoj, ćale pohvalio jednog popa kao lika koji nije pravio nikakva pitanja niti zahteve oko plaćanja. Nisu bili isti popovi, na Novom groblju je veliki biznis pa ih ima više na raspolaganju.

I ja koliko sam shvatao Bibliju i oce i silnu takvu literaturu koju sam isčitavao tokom studija, mislim da ne bi trebalo da ima veze, šta više, mislim da im je to dužnost.

Al' nije zabranjeno platiti, nagraditi popa. 

Kod nas je to valjda postala obaveza.

 

OK, ako ljudi veruju, što bih im ja objašnjavao da su apsolutističke religije najveća nesreća koja je, do sad, zadesila  siroto čovečanstvo. Nisu ni drugi trčali da meni razaraju snove.

No, sa skoro nepristojnom znatiželjom, zamišljam očekivanu situaciju u kojoj sam nadživeo svoje roditelje i na sahrani popovima kažem: keva je vernica, hrišćanka, od vaše je sorte a ćale verovatno nije, bar se tako izjašnjavao u nastupima pompeznosti. Pare za rituale nemam. Hoćete li barem kevu obraditi kako dolikuje?

 

No, da ne trolujem topik dalje, ovo je samo naglas razmišljanje, potpomognuto blagom duvkom i alkoholom.

 

 

A crkveni porez je skroz OK. I vernici bi trebalo da ga plaćaju, ako mogu i ako nije preterano velik (a mislim da nije).

Članstvo u mnogim popularnim klubovima se plaća. Zar hrišćanstvo nije baš to, popularni klub?

Edited by Bujodrag
Link to comment

Ovo je vise za onaj Bubin topik ali kad ste vec na temi. Cuh od prijateljice da su ovde kod mene naplatili zeni njenog druga $4000 za sahranu plus $2000 za svaki sledeci pomen. Toliko je svestenik trazio.

Inace, ja bih ocekivala da idu i za dzabe kod siromasnijih vernika ali nisam sigurna da li je to u praksi izvodljivo danas.

Link to comment

Svi smo culi da su popovi alava govna ko sto su vazda bili kroz istoriju, al isto tako niko nikad nije odbio da drzi opelo ako porodica kaze da nema para, jbg moraju i oni bar malo da misle na biznis em su to ekstremno retke situacije.

Link to comment
1 minute ago, kurjak92 said:

Svi smo culi da su popovi alava govna ko sto su vazda bili kroz istoriju, al isto tako niko nikad nije odbio da drzi opelo ako porodica kaze da nema para, jbg moraju i oni bar malo da misle na biznis em su to ekstremno retke situacije.

 

Nije da znam da su odbili ali vrlo dobro znam kako su gledali i komentarisali kad im se da manje nego sto oni smatraju da im dodje bez ikakve zadrske da mozda ljudi i nemaju vise. A retke su situacije ne zato sto nema toliko sirotinje nego sto ljudi pozajmljuju i skupljaju da daju jer je "sramota" da ne das pa makar se i zaduzio do guse. 

 

Ovu u Poljskoj su izgleda bas ekstremni ali odatle redovno stizu slicne price i vesti. 

Link to comment
6 minutes ago, nera said:

 

...... sto ljudi pozajmljuju i skupljaju da daju jer je "sramota" da ne das pa makar se i zaduzio do guse. 

 

(....)

 

 

E to je najgore.

Mnogo pristojnije, poštenije, prihvatljivije i ZDRAVIJE bi bilo da mantijaši objave zvaničnu ili-ili tarifu. Pa, ko nema da plati, nema ni sahrane a ko hoće mauzolej, nek pogleda cenovnik.

Link to comment

Imam tri grobna mesta na Novom Groblju i po jedno (ili dva) na Bežanijskom i Centralnom.

Nadam se da moji matorci dok su živi neće saznati da ne nameravam da dam ni dinar za održavanje te zemlje kad umru. Prodaću ako bude izvodljivo.

Apsolutno me ne zanima šta će živi raditi s mojim telom kad umrem. Lokalni kanal je sasvim dobar, kao i bilo koja deponija ili mermerni mauzolej.

 

No, u testamentu ću imati obaveznu oragnizaciju besprizorne žurke, da se društvo zabavlja.

 

Mantijaši neće biti pozvani  ;) 

Link to comment
48 minutes ago, nera said:

 Cuh od prijateljice da su ovde kod mene naplatili zeni njenog druga $4000 za sahranu plus $2000 za svaki sledeci pomen. Toliko je svestenik trazio.

(.....)

 

 

Čekaj, izvini, ali gde  ti živiš?

Nešto sam zaboravio, jbg.

Edited by Bujodrag
Link to comment

Lord-shiva.jpg

Broj prstiju na Dugmetu raste....

 

Potvrdjeno, mada se vec da videti i iz aviona na Google-u: Saudijska Arabija je u svom takozvanom King Abdulaziz City for Science and Technology u Rijadu na korak od pustanja u rad svog prvog atomskog reaktora.

To potvrdjuje i bivsi direktor International Atomic Energy Agency, IAEA, Robert Kelley, koji se nada da ce ova po otvorenosti cuvena drzava da se pridrzava medjunarodno prihvacenih standarda koji vaze za ovu vrstu opreme.

Saudijska Arabija, doduse, nije potpisnica ni jednog jedinog medjunarodnog sporazuma/konvencije koji bi je, ma i formalno, ogranicavali u primeni civilnih nuklearnih programa u vojne svrhe, osim potpisivanja takozvanog Small Quantity Protocol-a, obaska sto izricito odbija mogucnost medjunarodne inspekcije i pristup svojim postrojenjima.

I pored poprilicno glasova protiv, i SAD nemaju nista protiv transfera sopstvene nuklearne tehnologije u Saudijsku Arabiju, verovatno se oslanjanjuci na izjavu nadleznog saudijskog ministra da ce sve biti transparentno i namenjeno dobrobiti svih zainteresovanih: neka vrsta embarga na nuklearne dilove sa Saudijcima koju je uvela Obamima administracija vise ne vazi: nova americka administracija, ona Trampova, saglasila se sa ucescem americkih firmi u pomaganju oko izgradnje reaktora i petljanja sa uranijumom, sa sve obogacivanjem i takozvanim reprocess-om...

Izrael, za sada, cuti, mada ko zna..., ali je zato Iran glasan: americko neprotivljenje saudijskim nuklearnim ambicijama naziva hipokrizijom sa sve podsecanjem na izjavu princa Mohammed bin Salman-a iz marta 2018. da Saudijska Arabija moze i hoce da brzo napravi Bombu u slucaju da Iran uradi to isto...

 

 

Edited by namenski
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...