Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

On 28.10.2018. at 23:52, Indy said:

 

Svaka ti čast na strpljenju. Meni ovaj jeftini red-baiting od Buđe i društva iz ćoška samo diže tlak. Elem, Čomski treba da se izvinjava za Venecuelu onda kad se recimo Niall Ferguson bude izvinjavao za Pinočea... ili u skoroj budućnosti Bolsonara.

 

Kakve su to nebuloze, neveruem šta čitam.

 

Ne treba niko da se izvinjava za Venecuelu ali je sramotno da se jasno i glasno ne prica o tome da tamo demonstrante ubijaju ko pse, nemaju bukvalno sta da jedu i u kilometarskim kolonama beze u Kolumbiju, a sve pod okriljem jednog brkatog tupavog psihopate i sadiste zarad neke svetske pravde. Mentalna bolest, nije da vec nismo videli, cak iskusili na svojoj kozi 

 

I voleo bih da mi nabrojis 3 zemlje koje tvrdi socijalizam nije odveo u ekonomski kolaps, raspad, ratove ili fasizam i da se malo prestane sa romantizacijom nepostojece "jednakosti" unutar tih zemalja

 

Jbt, cim neko spomene da mozda neki levicarski vladar ne valja ili je ne daj boze odgovoran za zlocine svi su u fazonu "ja sam ja sam iz strankesrpskogjedinstva tu dezuro samo" 

Edited by Tsai
Link to comment

Uopšte nije jednostavno to u vezi sa Venecuelom (njen slučaj je pre svega vođen korupcijom sistema zbog naftnih rezervi, dočim je gro privrede u privatnim rukama i dominira tržišna privreda (google o tome), čak i za vreme Chaveza, tako da tamo sasvim sigurno nije nikakav "tvrdi" socijalizam. Evo npr. 1 dobar tekst o tome.

 

Pri tom, totalno se osećam trolovanim da o ovome uopšte moram bilo šta da odgovaram... Pošto Venecuela uopšte nije ono zašta se zalažem (pošto voliš da stavljaš ljude pred jednostavne izazove, navedi bilo koji moj post gde sam takvo nešto promovisao).

 

To stavljanje pred simplističke izbore ("navedi mi 3 socijalističke zemlje, bla bla") je kao da bilo koja država postoji u vakuumu, i kao da nismo imali (a bogme i ponovo ćemo) jbni Hladni Rat... u kome se valjda zna ko je pobedio. 

 

PS. Samo za Buđu, ono gde Čomski kritikuje Venecuelu.

Edited by Indy
Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

Uzgred, ispratio sam malo detaljnije vesti i reagovanja i ovo sve uopšte ne sluti na dobro. Ne mogu da potpišem jer je Brazil ipak predaleko od mene, ali po onome što čitam i vidim na netu deluje da tamo postoji ozbiljan i naoružan fašistički pokret koji je sada izašao iz andergraunda i spreman je da počne sa sprovođenjem svoje agende. Da li im je to ostalo iz doba vojne diktature ili je došlo kao posledica užasnog socijalnog raslojavanja, o tome bi trebalo čitati ali ovako na keca deluje da je hardcore fašistička klika iskoristila trenutak u kojem je biračko telo podleglo populizmu i sada će na krilima tih glasova da se infiltriraju tamo gde treba i preuzmu paradu. Nešto slično kao u Ukrajini, samo sa klasnim umesto etničkim neprijateljem i uz odsustvo bilo kakve više sile koja će ih makar deklarativno zauzdavati. Zlo i naopako će tamo da bude.

Хоћеш да кажеш да ови Лулини комунисти нису били популисти?

Link to comment
20 hours ago, miki.bg said:

 

Molim po drugi put za odgovor gde se završava kroni a gde počinje praaaavi kapitalizam.

 

 

Pa u onom postu se cini mi se vec nazirao odgovor - u institucijama.

Sto su institucije slabije, to je moc specijalnih interesa, a posebno onih sa mnogo para i sa energijom da podmazuju veca.

Onih prvih 10 drzava na hepines skali su uglavnom tu zbog jakih institucija, tj. jake politicke kulture koja promovise neku formu egalitarizma (ekonomski, socijalni, pravni, itd.) koja se onda sprovodi kroz jake institucije - ustav koji se postuje, fer poreska politika, nezavisni sudovi, politicke stranke koje ne finansiraju samo bogati, sindikati u bordovima kompanija, itd.

A kapitalisti isto tako mogu biti deo te kulture i ne slazem se nikako da su svi ovakvi ili onakvi - to je generalizacija.

Prave kapitalisti itekakve profite i u Skandinaviji ali vecina njih tamo ipak malo drugacije razmislja od brace Koch ili nekog ruskog oligarcha. 

Nisu ni svi socijalisti isti - imas stare soc demokrate a imas i staljiniste. Zasto bi kapitalisti bili svi isti?

Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

 

  Nisu ni svi socijalisti isti - imas stare soc demokrate a imas i staljiniste. Zasto bi kapitalisti bili svi isti?

 

Nisu svi isti naravno, ali čim je koliko-toliko prihvatljiv model moguć u samo jednom, demografski homogenom (što je vrlo važno) delu sveta znači da kapitalisti drugih regiona jesu jako blizu vrednosno bez obzira na kulturne razlike. A i taj model je, da se ne zavaramo, delimično moguć jer se viškovi od eksplotacije trećeg sveta koriste za futovanje bila™ jakih institucija u matici i konsekventnu rentu od državljanstva koju uživa njeno stanovništvo. I ne samo trećeg sveta već i u okviru Evrope.

 

Tvoj post implicira da čim se reši kronizam, nastupila bi ta idila prihvatljivosti. Ne bi jer tim specijalnim interesima, iznutra i spolja, odgovara dugoročno kroni stanje.

Link to comment

Idemo, svi ruke gore.

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-46039996

 

Quote

Brazil's far-right President-elect Jair Bolsonaro will merge the ministries of agriculture and the environment, an aide says, in a move which critics say could endanger the Amazon rainforest.

 

 

Mada, ni Temer koji, je l da, nije "far right" i ovi posteni sudovi protiv korumpiranog Lule nisu nesto bolji.

 

Mart 2018:

 

Quote

Brazil's supreme court has upheld major changes to laws protecting the Amazon rainforest, delivering a blow to environmentalists.

The revision of the 2012 law includes an amnesty programme that scraps penalties for landowners who have cut trees down illegally in the past.

Environmentalists say it will make illegal deforestation of the world's largest rainforest acceptable.

Farmers say the changes give producers confidence to grow the economy.

The Amazon rainforest is the largest tropical rainforest in the world and home to plant and animal species that are still being discovered by scientists.

Most of its millions of square kilometres are inside Brazil, where under laws dating back to 1965, landowners must keep a percentage of their terrain forested.

That percentage ranges from 20% in some parts of the country to 80% in the Amazon.

But the supreme court's decision eases that rule. Attorney General Grace Mendonca has defended the change saying it struck a balance between environmental protection and economic development.

The revised rule will reduce the amount of land that should be restored by 112,000 sq miles (290,000 sq km) - an area the size of Italy.

 

Link to comment

U međuvremenu, u jednoj drugoj zemlji:


 

Quote

 

Sud zabranio premijeru da širi neistine o opoziciji

 

Apelacioni sud u Krakovu zabranio je poljskom premijeru Mateušu Moravjeckom da širi neistine o opoziciji i naredio da se izvini u tri dnevna lista, na profilu vladajuće stranke Pravo i Pravda na Fejsbuku i na dve televizije lokalnim vlastima za to što je tvrdio da opozicija, dok je bila osam godina na vlasti, nije preduzimala ništa da Poljaci dišu.

 

"Neistinite su moje informacije od 14. oktobra 2018. na sastanku izbornog komiteta Prava i Pravde u Krakovu da gradonačelnik Krakova Jacek Majhrovski nije činio ništa da poboljša kvalitet vazduha u Krakovu",

osvanulo je jutros izvinjenje premijera Moravjeckog u tri poljska dnevna lista.

Izvinjenje na poljskoj državnoj televiziji TVP.info i privatnoj Polsat biće objavljeno pred centralne dnevnike.

 

 

 

link na vest

Link to comment
On 29.10.2018. at 22:45, porucnik vasic said:

Хоћеш да кажеш да ови Лулини комунисти нису били популисти?

 

Cekaj, ti ladno branis Bolsonara? :blink:

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Cekaj, ti ladno branis Bolsonara? :blink:

Ма јок, не знам о њему ништа, симпатичан ми само утолико што га лондонски Економист не воли. Него ми је сумануто да Лула и ова после њега нису популисти. 

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

Uzgred, ima klip Grinvalda gde fino objasnjava razliku izmedju paleo-fasista stare sorte kao Bolsonora i modernog alt-right-a.

 

 

Дај!

Link to comment

Nezavisno sudstvo.  :laugh:

 

Quote

Bolsonaro appoints judge who helped jail Lula to lead justice ministry

Sérgio Moro, who led ‘Car Wash’ investigation that jailed ex-president, accepts offer from president-elect

 

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...