Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

dobre sam volje, pa cu ozbiljno... to sto pises nema blage veze sa bilo cime. ideolosko prodavanje magle, kako bi se pokazalo da sve to i nije bilo tako strasno. a angloamericka slobodarska tradicija je velicanstvena (i slobodno trziste, naravno! :wub: )kolonijalizam i trgovina robovima su imali ogromnog uticaja, i jos uvek imaju. jer se institucije se ne stvaraju dekretom i preko noci, vec su proizvod dugotrajne decenijske (tj. vekovne!) evolucije. (institucije nisu samo sudovi, parlament... vec i shvatanja, navike, poverenje u sistem i u komsije, itd.)uletom Evropljana i Arapa, i izvozom robova, razbijane su postojece drustvene strukture u podsaharskoj Africi - dok je dalja institucionalna evolucija direktno uzrokovana metodama i ponasanjem civilizovanih stranaca. sto znaci da su "institucije" koje vidimo danas direktna posledica kolonijalnog perioda. jer se shvatanja i navike nisu promenili prostim proglasenjem nezavisnosti i odlaskom civilizovanog & plemenitog belog coveka.sto ce reci... jos ce mnogo vode proteci Kongom, dok se tamosnji oporave od plemenitosti Leopolda II.tek jedan primer (ima i boljih, ali mi je ovaj prva asocijacija) -> The Slave Trade and the Origins of Mistrust in Africa

ABSTRACT: We investigate the historical origins of mistrust within Africa. Combining contemporary household survey data with historic data on slave shipments by ethnic group, we show that individuals whose ancestors were heavily threatened by the slave trade today exhibit less trust in neighbors, family co-ethnics, and their local government. We confirm that the relationship is causal by instrumenting the historic intensity of the slave trade by the historic distance from the coast of the respondent’s ancestors, controlling for the respondent’s current distance from the coast.
Link to comment

a ovde imas potvrdu onoga sto je napisao Nehru tokom svog boravka u zatvoru (1943-e, mislim) - podrucja koja su bila najduze pod britanskom kontrolom, su najgore prosla.

Abstract: This paper compares economic outcomes across areas in India which were under direct British colonial rule with areas which were under indirect colonial rule. Controlling for selective annexation using a specific policy rule, I find that areas which experienced direct rule have significantly lower levels of access to schools, health centers and roads in the post-colonial period. I find evidence that the quality of governance in the colonial period has a significant persistent effect on post-colonial outcomes
Edited by Gandalf
Link to comment

Nisam siguran na cemu si ali ja nisam spominjao nikakvo slobodno trziste niti sam negirao neke od katastrofalnih posledica kolonijalizma. Pricalo se o Rusiji i Britaniji, tj. njihovom komparativnom doprinosu politicko-civilizacijskom doprinosu. Spomenuta je jos uloga africkih kraljevstava, Arapa i Portugalaca u trgovini robljem kao i ponasanje africkih elita koje koriste kolonijalizam kao izgovor za korupciju i pljacku a ti izvoli i negiraj nesto od toga. Prema tome, moraces da se vratis svom imaginarnom sagovorniku o trzistu, super kolonijalizmu i tako to.

Link to comment

Poredjenje Rusije i Britanije koje polazi od toga da se razlike u njihovim politicko-civilizacijskim doprinosima daju objasniti ideoloskim razlikama je neozbiljno. Neozbiljno je uopste porediti tek tako jednu ostrvsku zemlju, koja je uz to na idealnom geografskom polozaju za trgovinu, sa zemljom na krajnjem istoku Evrope, sirom otvorenu najezdama sa svih strana. Bas me zanima u kom pravcu bi se razvijale britanske institucije i da li bi sada pricali o magna karti i britanskoj liberalnoj tradiciji da im je drzava provodila vreme boreci se za opstanak protiv ekvivalenta Mongola, Tartara, Tevtonaca, Poljsko-Litvanske unije itd.

Link to comment

Plus Napoleon sa svojom evropskom armijom koja je krenula na Rusiju i Hitler sa najvecom armijom koja je krenula u osvajanje jedne zemlje-Barbarosa. Ali, dolazimo i do paradoksa, niko nikada nije potpuno osvojio Rusiju(evropski deo). Primera radi, Britanija je pala pod romanizovane Normane, cela. Posle toga Normani pobili britansku aristokratiju toga doba i nametnuli francuski jezik kao jezik elite.U srednjem veku, do mongolske najezde, ruske Knezevine su bile vrlo autonomne i razvijene. U stvari, o jedinstvenoj Rusiji je tesko govoriti sve do XIV veka i pobede nad Mongolima. Tek tada krece zajednicka ruska ekspanzija i dominacija Moskve.

Link to comment
Poredjenje Rusije i Britanije koje polazi od toga da se razlike u njihovim politicko-civilizacijskim doprinosima daju objasniti ideoloskim razlikama je neozbiljno. Neozbiljno je uopste porediti tek tako jednu ostrvsku zemlju, koja je uz to na idealnom geografskom polozaju za trgovinu, sa zemljom na krajnjem istoku Evrope, sirom otvorenu najezdama sa svih strana. Bas me zanima u kom pravcu bi se razvijale britanske institucije i da li bi sada pricali o magna karti i britanskoj liberalnoj tradiciji da im je drzava provodila vreme boreci se za opstanak protiv ekvivalenta Mongola, Tartara, Tevtonaca, Poljsko-Litvanske unije itd.
Prvo treba tezu pravilno procitati pre nego sto se sa njom polemise. Nisam uopste ulazio u razloge zasto je Rusija onakva kakva je nego sam samo konstatovao da nije doprinela napretku u odredjenom civilizacijskom segmentu. Razlozi su viseslojni i u to nisam uopste ulazio mada bi bilo zanimljivo za diskusiju.
Link to comment
Nisam siguran na cemu si ali ja nisam spominjao nikakvo slobodno trziste niti sam negirao neke od katastrofalnih posledica kolonijalizma. Pricalo se o Rusiji i Britaniji, tj. njihovom komparativnom doprinosu politicko-civilizacijskom doprinosu. Spomenuta je jos uloga africkih kraljevstava, Arapa i Portugalaca u trgovini robljem kao i ponasanje africkih elita koje koriste kolonijalizam kao izgovor za korupciju i pljacku a ti izvoli i negiraj nesto od toga. Prema tome, moraces da se vratis svom imaginarnom sagovorniku o trzistu, super kolonijalizmu i tako to.
Andurile, clanci koje je Gnadlaf citirao upravo negiraju tvoj argument.Tu nema ni africkih kraljevstava, ni Portugalaca, a ponasanje africkih elita je direktna posledica kolonijalizma.Prosto, izabrao si pogresnu bitku da pokazes komparativne prednosti anglosaksonskih drustava u smislu slobode kao civilizacijske vrednosti.
Link to comment
Poredjenje Rusije i Britanije koje polazi od toga da se razlike u njihovim politicko-civilizacijskim doprinosima daju objasniti ideoloskim razlikama je neozbiljno. Neozbiljno je uopste porediti tek tako jednu ostrvsku zemlju, koja je uz to na idealnom geografskom polozaju za trgovinu, sa zemljom na krajnjem istoku Evrope, sirom otvorenu najezdama sa svih strana. Bas me zanima u kom pravcu bi se razvijale britanske institucije i da li bi sada pricali o magna karti i britanskoj liberalnoj tradiciji da im je drzava provodila vreme boreci se za opstanak protiv ekvivalenta Mongola, Tartara, Tevtonaca, Poljsko-Litvanske unije itd.
Interesantniji istorijski counterfactual bi bio: da li bi se britanske institucije razvile na nacin na koji su se razvile da su se Britanci, umesto Spanaca, prvi docepali zlata u Americi.Slusah nedavno predavanje na tu temu.
Link to comment
Poredjenje Rusije i Britanije koje polazi od toga da se razlike u njihovim politicko-civilizacijskim doprinosima daju objasniti ideoloskim razlikama je neozbiljno. Neozbiljno je uopste porediti tek tako jednu ostrvsku zemlju, koja je uz to na idealnom geografskom polozaju za trgovinu, sa zemljom na krajnjem istoku Evrope, sirom otvorenu najezdama sa svih strana. Bas me zanima u kom pravcu bi se razvijale britanske institucije i da li bi sada pricali o magna karti i britanskoj liberalnoj tradiciji da im je drzava provodila vreme boreci se za opstanak protiv ekvivalenta Mongola, Tartara, Tevtonaca, Poljsko-Litvanske unije itd.
Ima i jos nesto, cini mi, vaznije. Formiranje mentaliteta kroz viseslojne i isprepletane uticaje drustvenih grupa, religije, kulture, svakodnevnog zivota.Biblija za pocetnike: Max Veber - Protestantska etika i duh kapitalizma.
Link to comment
Interesantniji istorijski counterfactual bi bio: da li bi se britanske institucije razvile na nacin na koji su se razvile da su se Britanci, umesto Spanaca, prvi docepali zlata u Americi.
George, the British Empire at present covers a quarter of the globe, while the German Empire consists of a small sausage factory in Tanganyika.Hoću reći, verujem da su nadoknadili taj propust elsewhere...
Link to comment

Istina je izašla na videlo -_-Coca-Cola, Pepsi making changes in caramel colouring to avoid cancer warning labelNEW YORK: Coca-Cola Co. and PepsiCo Inc. are changing the way they make the caramel coloring used in their sodas as a result of a California law that mandates drinks containing a certain level of carcinogens bear a cancer warning label.http://articles.economictimes.indiatimes.com/2012-03-09/news/31139501_1_beverage-digest-coca-cola-cancer-warning

Link to comment
George, the British Empire at present covers a quarter of the globe, while the German Empire consists of a small sausage factory in Tanganyika.Hoću reći, verujem da su nadoknadili taj propust elsewhere...
Spanci su donosili uglavnom zlato koje je izazvalo inflaciju bese? Britanci su dovozili gomilu resursa koji su se posle obradjivali i tako pravili industriju.I zato meni sad svaki dan nude caj sa mlekom u pauzama dok gledamo kriket angry.gif
Link to comment
Spanci su donosili uglavnom zlato koje je izazvalo inflaciju bese? Britanci su dovozili gomilu resursa koji su se posle obradjivali i tako pravili industriju.
Svako je donosio šta je mogao...
Link to comment

ne znam gde bih smestio ovu vest...

US soldier kills 16 Afghan civiliansAn American member of the Nato force in Afghanistan has left his base in Zangabad, Kandahar province, and shot dead 16 civilians including children in an adjoining village. The soldier was later arrested. The case adds to tensions between the US and Afghanistan over the continued foreign military presence and the deaths of civilians in drone strikes and other attacks
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...