Jump to content
IGNORED

Slobodna zona


pacey defender

Recommended Posts

hvala.o jebote glupog li prevoda
ime filma je ujedno i naziv reality showa koji je jedno od centralnih mesta u filmu. Prevod je malko smisleniji kada se dovede u konstekst projekta koji nosi odgovarajuce ime. I meni je bilo skroz cudno na pocetku filma kada sam video da "we live in public" prevode kao "zivot uzivo", ali je sve to kasnije poprimilo 1 smisao.Taj car po imenu Josh Harris je sproveo eksperiment koji je podrazumevao "zivot uzivo" 24 sata na internetu, u nekom podrumu gde je svako imao svoju komoru za spavanje i sve ostalo sto se smatra zivotnim potrepstinama. Razlika izmedju tog koncepta i velikog brata je u tome sto, jelte, ovde se ne zadaju zadaci vec se sve svodi na medjusobnu interakciju "ukucana". Pored toga svaki od ukucana ima priliku da u svakom trenutku pogleda na ekranu sta bilo ko od ukucana radi u tom trenutku.Nakon toga Harris pravi eksperiment gde se sam podvrgava slicnom eksperimentu. Ovog puta sa zenom odlucuje da radi 24h dnevno zivog programa iz njihove gajbe, sto izmedju ostalog ukljucuje i kameru u klozetskoj solji. To u pocetku deluje skroz zanimljivo za njih dvoje ali kasnije proizvodi zajebane posledice. Edited by pacey defender
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 10 months later...

Moj izbor za ovogodišnju Slobodnu zonu:Niko ne zna za persijske mačke, igrani, Iran;Poslednji voz kući, dokumentarni, Kina; Šahada: dokaz vere, igrani, Nemačka; Simfonija Kinšase, dokumentarni, Kongo; Ostrvo: arhiva jedne tragedije, dokumentarni, Gvatemala.Čini mi se da su utanjili s budžetom. Javljajte svoje utiske!

Edited by pacey defender
Link to comment

gledao sam ovaj poslednji voz kući. 'nako. lepo je videti film koji pokriva dosta neobičan lajfstajl preko stotinu miliona stanovnika sveta, al daleko od toga šta piše po posterima i omotima devedeaneobičan je jebiga. ne trudi se da te uključi i veže. neki princip "na suvo", što je izgleda u kombinaciji sa zapadnim shvatanjem bezdušnosti kine upalilo kod kritike

Edited by korindjar
Link to comment

Preporuke za "Revoluciju" (jedna ili dve priče jesu višak, ali se za ostale dobija i više nego nadoknadiv užitak), "Svet po Ionu B." (dobro, priča jeste prilično neoriginalna, ali način na koji je ispričana/snimljena opravdava ovo delo) i "Kako sam proveo prošlo leto" (o njemu ste, verujem već dosta čitali, definitivno jedan od kandidata za film godine).

Link to comment
Moj izbor za ovogodišnju Slobodnu zonu:Niko ne zna za persijske mačke, igrani, Iran;Poslednji voz kući, dokumentarni, Kina; Šahada: dokaz vere, igrani, Nemačka; Simfonija Kinšase, dokumentarni, Kongo; Ostrvo: arhiva jedne tragedije, dokumentarni, Gvatemala.Čini mi se da su utanjili s budžetom. Javljajte svoje utiske!
večeras idem na otvaranje (Ako mi se zviždi, zviždim)ja sam ove godine izabrala samo igrane, ali potpuno random.
Link to comment
Moj izbor za ovogodišnju Slobodnu zonu:Niko ne zna za persijske mačke, igrani, Iran;Poslednji voz kući, dokumentarni, Kina; Šahada: dokaz vere, igrani, Nemačka; Simfonija Kinšase, dokumentarni, Kongo; Ostrvo: arhiva jedne tragedije, dokumentarni, Gvatemala.Čini mi se da su utanjili s budžetom. Javljajte svoje utiske!
Ja sam isto napravila jedan ovakav spisak... sa kojim mogu da se slikam. <_< Glupi termini ne odgovaraju ama bas nikako. Vec vidim da ce novembar biti mesec skidanja filmova sa neta. Tokom nedelje sigurno idem...na nesto, ne znam ni sta cu gledam, spisak sam pojela -_- , ustvari gledacu samo na sta mogu stignem. To bi bile ove projekcije u 17h, sto ukljucuje i Dragu (ozbiljno, je l preporucuje neko ovo?) iiiiiii pa, eventualno Sahada, dokaz vere (sad mi malo lakse kad vidim da je ovo neko bas odabrao da gleda, ja sam razmatrala samo zbog termina).Do sada sam gledala samo Zakletvu (The Oath). Titlovan je na engleski (ako ikoga zanima da skida). Od autorke My Country, My Country od pre 3-4 godine. Ovaj prvi film je bio o izborima, prvim "slobodnim i demokratskim" od okupacije i svrgavanja Sadamovog rezima. Dakle, na naki nacin, sukob (ili odnos) Amerike i islamskog sveta kroz oci jednog od kandidata na izborima. Zakletva je otprilike isto to, samo kroz oci coveka koji je bio telohranitelj Bin Ladena tokom devedesetih (prakticno do 11. septembra 2001. godine). Sada je taksista u Jemenu, "rehabilitovan" (ili bar tako stalno ponavlja), mnoge stavove jeste revidirao ali neke navike sporo (ili bar jako tesko) umiru. Kroz film provlace i taksistinog rodjaka, Salim Hamdana, coveka koji je bio Bin Ladenov vozac i jedno vreme, najpoznatiji zatvorenik u Gvantanamu. Hamdan je btw, izgleda trebalo da bude zvezda ovog filma ali on je odbio da da bilo kakve izjave ili intervjue pa je ispalo ovako. Inace, uopste nije ispalo lose. Film nudi malo odgovora, ali ni ne postavlja mnogo teskih pitanja. Vise je uvid u to kako razmislja bivsi terorista, covek koji je polozio zakletvu da ce stititi masovnog ubicu. Kako miri svoj predjasnji zivot fanatika sa krivicom koju (bar stalno ponavlja da) oseca. Preovladjuje, ne mogu bas da upotrebim izraz - misaoni tok, ali covek stvarno nema problem da prica i prica i prica pred kamerama. Veceras gledam Svet po Ionu B. (+ mislim da sam videla da se ovaj prikazuje u kombinaciji sa jos jednim kratkometraznim filmom, Nevidljive, mislim da je domaci tj. nas). I, o kako se nadam da nije neka glupost... :unsure:
Link to comment

Meni na spisku: "Don Žuan: izvinite gospođice""Šehada:dokaz vere""I ja sam tu" "Simfonija Kinšase"Termini su i meni za par filmova potpuno pomrsili računicu i morala drastično da smanjujem spisak. Propustila "Poslednji voz kući", baš mi krivo, ali sam za utehu došla do "Niko ne zna za persijske mačke". Na meniju za par dana u toplini doma. ^_^

Link to comment

bila na otvaranju, gledala rumunski "ako mi se zviždi, zviždim". adolescent u zatvoru, uslovi očajni, porodična situacija nesređena, i čovek eksplodira. bila sam ubeđena da je film režirao isti lik koji je uradio i onaj rumunski film "4 meseca, 3 nedelje, 2 dana" (zlatna palma 2007.) zbog drhtavog snimanja iz ruke, malo dijaloga i krupnih kadrova koji traju po dva minuta (još se sećam slike pobačenog fetusa u krupnom kadru iz tog filma). ali nije isti režiser.juče gledala "precious", ("draga"). pošto sam karte kupovala poptuno slučajnim izborom, eto nisam imala pojma da je film dobio dva oskara. harlem, devojčica koja je zlostavljana, živi od socijalne pomoći, nepismena i trudna, krči sebi put kako zna i ume. milioniti put ispričana priča, što ne znači da svaka nova verzija ima manju vrednost i svrhu. prijatno iznenađenje je uloga maraje keri kao socijalne radnice, a tek danas na imdb-u shvatim da sam gledala i lenija kravica u ništa kraćoj ulozi, hehehe.

Link to comment

Veceras odgledala Nevidljive i Svet po Ionu B. Nevidljive su domaci kratkometrazni film, zapravo dokumentarac o prostitutkama (tj. seksualnim radnicama, posto u filmu jako insistiraju na tom izrazu). Reziju odradio srednjoskolac koji je (sad ovaj deo nisam bas pohvatala do kraja) pobedio na nekom takmicenju ili tako nesto, i nagrada je izgleda bila da snimi svoj prvenac. Odmah da kazem da mi se svidelo kako je sve odradjeno ali i to da na samom pocetku nisu naglasili da je autor sedamnaestogodisnjak, ni po cemu ne bi to zakljucila. I da, mali da ga pojedes (sto, moram da naglasim, nije ni na koji nacin uticalo na moje misljenje o filmu).Film prati nekolicinu ljudi iz JAZAS-a koji organizuju "seanse" gde sa prostitutkama gde razgovaraju, ohrabruju, slusaju, pruzaju pravne savete, zakazuju im lekarske preglede... Zene pricaju o situaciji kod kuce, svom odrastanju, odnosu okoline koja zna cime se bave prema njima i njihovim bliznjima. Tu su i izlasci na teren gde se zenama koje nisu u medjuvremenu zavrsile u zatvoru dele kondomi, nude besplatna testiranja na HIV i sl. Sve u svemu, jako mucno i... pa, bas tuzno.Inace, bilo je krcato, ali nakon sto se zavrsila pauza u kojoj su se postavjala pitanja i tapsalo do iznemoglosti, sala se neznatno ispraznila pred rumunski Svet po Ionu B. (zapravo po Jonu B. al' ajde). Dokumentarac o coveku koji je vise decenija proveo kao beskucnik dok, sasvim slucajno, nije otkriven njegov talenat. Jon nema ni dana umetnicke skole, ne zna nista o umetnickim pravcima a kamoli o Vorholu sa kojim ga uporedjuju i deset godina nije napravio nijednu sliku (tj, kolaz, njegova specijanost su kombinacija crteza i kolaza). Za vreme Causeskua je imao izuzetno plodan period i samostalna izlozba (koju mu organizuje optimisticni galerista koji je ubedjen da je otkrio neverovatan talenat) mu otvara put za (mozda) drugaciji zivot. Topao, duhovit film.

Link to comment

Mislim da ovo nece biti spojler za one koji nisu gledali film, a sta znam, mozda planiraju, cak naprotiv.Klikni me.Kakav lik... cool.gif i dalje sam pod utiskom. Vec zamisljam kako Andja ubija pricom o usvajanju bebceta iz Rumunije i Jona koji bi samo da se pohvali novim biciklom.

Link to comment

Poslednji voz kući - Otprilike kako je rekao Hustler. Uz to, meni se učinilo da je film po dinamici skroz ravan. Najveće odstupanje od Lazo Bakmaz pristupa onaj detalj kada dolazi do fajta u porodici, što, jelte, i nije baš neka oscilacija. Doduše, film je informativan utoliko što nudi informacije o radu u kineskim firmama što izvoze ovo što konzumiramo i o kineskoj privredi generalno, a to je uostalom i razlog što odlazim na Slobodnu zonu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...