Jump to content
IGNORED

Slobodna zona


pacey defender

Recommended Posts

Veceras odgledala Nevidljive i Svet po Ionu B. Nevidljive su domaci kratkometrazni film, zapravo dokumentarac o prostitutkama (tj. seksualnim radnicama, posto u filmu jako insistiraju na tom izrazu). Reziju odradio srednjoskolac koji je (sad ovaj deo nisam bas pohvatala do kraja) pobedio na nekom takmicenju ili tako nesto, i nagrada je izgleda bila da snimi svoj prvenac. Odmah da kazem da mi se svidelo kako je sve odradjeno ali i to da na samom pocetku nisu naglasili da je autor sedamnaestogodisnjak, ni po cemu ne bi to zakljucila. I da, mali da ga pojedes (sto, moram da naglasim, nije ni na koji nacin uticalo na moje misljenje o filmu).Film prati nekolicinu ljudi iz JAZAS-a koji organizuju "seanse" gde sa prostitutkama gde razgovaraju, ohrabruju, slusaju, pruzaju pravne savete, zakazuju im lekarske preglede... Zene pricaju o situaciji kod kuce, svom odrastanju, odnosu okoline koja zna cime se bave prema njima i njihovim bliznjima. Tu su i izlasci na teren gde se zenama koje nisu u medjuvremenu zavrsile u zatvoru dele kondomi, nude besplatna testiranja na HIV i sl. Sve u svemu, jako mucno i... pa, bas tuzno.Inace, bilo je krcato, ali nakon sto se zavrsila pauza u kojoj su se postavjala pitanja i tapsalo do iznemoglosti, sala se neznatno ispraznila...
vratite mi pare
Link to comment
  • 3 months later...
  • 3 years later...
 

Zanima me da li ćemo negde pročitati da je beogradska publika u prepunom Sava centru izviždala i oterala Borisa Budena sa scene, na otvaranju Slobodne zone, jer je "predugo pričao".

 

 

 

Nisam zviždao naravno, ali fakat je da je predugo pričao, mnogo duže nego što se u takvim prilikama priča. To je više propust organizatora naravno, koji treba da znaju kakva je priča primerena u toj situaciji. Inače, spika mu je bila gotivna, samo je situacija pogrešna.

 

 

pa treba osvajati terene, kad da se prica nego kad imas punu salu. 

 

 

Pa treba, ali da je pričao upola kraće, više bi terena osvojio.  :)

 

 

a sta je rekao uopste? jel si ga razumeo?

 

 

Pričao je o četvrt veka od pada B. zida i o tome kako treba shvatiti da je tranzicija završena i da treba tražiti bolji život odmah. Bila je standardna levičarska priča, što se moguće nekima nije svidelo, ali je trajanje mislim ipak više uticalo i to što je došlo dosta ljudi sigurno zbog Kejva, nekakve matore rnr ekipe, koju savršeno nije interesovala ta priča.

 

 

 

^Slazem se da je Buden govorio duze nego sto je ukusno i efektno ali je ponasanje publike bilo totalno sr*nje. Prvo sto je to otvaranje nekakvog nazovimo angazovanog u nedostatku bolje reci festivala a ne tek obicna projekcija filma (a na otvaranjima gotovo uvek bude neke gnjavaze). Mislim tim istim se kao zurilo da gledaju Kejva (covek pored mene je svojoj devojci uvredjeno ponavljao kako je dosao da gleda Nika a ne nekog matorca / l o l ) da bi onda svakih desetak minuta proveravali fejs ili pisali nesto na telefonu (sto je isti gospodin radio).

 

 

Mislim da se razumemo, nemam ja ništa protiv Budena i kapiram da su mu rekli da kaže samo "Proglašavam festival otvorenim" da bi on to i uradio. Nego je problem u voluntarizmu u organizaciji i da nema nikoga kome bi palo na pamet da se takvim pitanjima bavi. Kao što Branka montažerka drži banku pre filmova, umesto da se to da nekome kome je to posao, ili bar ima štofa za tako nešto. Kao što je prevod filma bio odvratan, jer je opet neko iz organizacije dao posao svom ortaku da uzme i on neku kintu. Jebi ga, šta mogu kad zapažam takve stvari.  :)

A publika može biti odvratna ili ne mora, ali takva je kakva je.

 

 

Post ti je pogresan po mnogo osnova. Slobodna zona nije neka korporativna pojava gde direktor festivala da crtice svojoj PR-ki da na osnovu toga da BB instrukcije za govor, ukljucujuci i broj karaktera. Po meni je bolje da na otvaranju bude BB nego Nik Kejv - to je tema za razgovor, a mislim da bi ovaj film rasprodao SC za jednu projekciju i da nije prikazan na otvaranju nego kasnije. Mislim, super je film ali mislim da je otvaranje prostor za neki amblematski film koji je vise SZ od NK. Evo sad sam presao u skracenice pa cu tu da se zaustavim. Ostali komentari su ti bljak, Branka, ortak prevodilac i slicno. SZ ipak nije banana festival.

 

 

Gde sam ja rekao da je korporativna pojava i da postoje direktor i PR? Više je pitanje da li je organizacija festivala profesionalna "pojava". A to o crticama ćeš da me izviniš - itekako je uobičajeno da se dogovara sa bilo kim ko govori u takvim prilikama koliko će i šta da govori. I to je pitanje profesionalizma i odgovornosti kad imaš ispred sebe nekoliko hiljada ljudi. Kapiram ja da su oni razmišljali slično kao lukastrika - da iskoristimo priliku sad kad ima dosta sveta, da BB kaže neke važne stvari - što je ok namera, ali postoji razmišljanje koje ide dalje od toga i sasvim je moguće predvideti reakciju publike i napraviti sve tako suvislo tako da bude više koristi nego štete.
Slažem se da je BB više za SZ nego NK. Nije ni trebalo da stave taj film na otvaranje. To je jasno dakle i tebi i meni, kao ljudima koji ne učestvuju u organizaciji, zbog čega su se onda oni zajebali?
Ovo stvarno ne znam što su mi komentari bljak, čak su prilično uzdržani - prevod je najobičnije đubre, još malo pa na nivou onih koje skidaš na podnapisi.org i sličnim sajtovima, često je bio bukvalan, a par puta (ne mogu da garantujem) mi se učinilo da je radio google translate, ili ono bar, da je prevodilac izgubio nit o čemu se priča. I nisam ja jedini koji je to primetio. I uopšte, ako nisi bio na projekciji, ne razumem zašto mi protivurečiš oko prevoda, da si bio, morao bi da se složiš sa mnom. Naravno, to da su dali ortaku da uzme kintu je moje nagađanje, nemam pojma ko je prevodilac, ali iskustvo mi govori da kad nastupe takvi promašaji, da je to obično zbog toga.
A što se Branke tiče, da je samo ovo otvaranje u pitanju ne bih je ni pomenuo - međutim gledao sam dva filma prošle godine (nije bilo otvaranje) i pre oba je pričala par minuta, potpuno nepotrebno, neke opšte fraze, tipa "evo nas ovde još jednu godinu, i pored svega i dalje postojimo, itd" + neku krajnje opštu i proizvoljnu priču o filmu, u stilu "gledaćete sada jedan čudan film" ili nešto tako, pa zato da primećujem neke pravilnosti. Takva priča je nepotrebna, razdražuje gledaoca i to nije moj subjektivni utisak, jer mene Branka ne razdražuje, već pišem na osnovu toga što znam iz svoje profesije. To uopšte nisu komplikovane stvari, niti je to nešto što ne može da se izbegne.

 

 

Imam slican utisak kao kobni zelaya u vezi Budena i prevoda.

 

Nisam gledao Kejva, ali jesam 1971 i O nasilju. Pre 1971 je pricao duze nego sto sam ocekivao, ali s obzirom na to da je projekcija bila u DOB-u, i da nije bilo 2000 ljudi koji nikada nisu ni culi za Slobodnu zonu i koji su hteli da gledaju film o Niku Kejvu [nisam gledao pa ne znam zasto je taj film uopste otvorio ovakav festival] jedina reakcija je bila ironican aplauz od strane par ljudi u sred njegovih recenica. Pre filma "O nasilju" je isto mogao manje da prica jer su ionako posle filma isli nocni razgovori.

 

Problem sa besmislenim "dobrodosli u slobodnu zonu" najavama je i sto su satnice festivala koncipirane kao da je u pitanju jedan te isti repertoarski film pa niko nece gledati vise filmova za redom. Razmaci su veoma kratki. Juce je izmedju "Ne ostavljaj me" [do sada najbolji film] i "Motivacije nula" bilo 5 minuta, taman da se izadje i udje u dvoranu KCB.

 

Sto se tice prevoda, na "Sudjenju u Madjarskoj" se nekoliko puta desilo da su engleski i srpski prevod protivrecni.

Link to comment

Kada je rec o profesionalizmu, spomenucu samo da je covek na otvaranju festivala, predstavljajuci neke od filmova i gostiju, dva puta pogresno izgovorio ime madjarske reziserke (prisutne u sali).

 

Sto se tice prevoda, na "Sudjenju u Madjarskoj" se nekoliko puta desilo da su engleski i srpski prevod protivrecni.

Sto ne mora biti losa stvar sama po sebi - mozda su za odredjene filmove unajmili nekog da prevede sa originalnog jezika, a ne engleski titl. To bi bilo nesto :)

 

Pogledala sam za sad "20,000 dana na Zemlji", "Motivacija: nula" (ovaj mi se za sad najvise svideo) i "Pleme", ostali su mi jos "So zemlje" i "O konjima i ljudima". Gledalo mi se jos, ali sam batalila, mnogo mi je sedenja.

 

Festivalski random hate: nervira me to sto izgleda nece svanuti dan kada cemo moci da kupimo ulaznice za festivalske projekcije u DKCu i DOBu sa numerisanim mestima, nego cemo i dalje tako nervozno stajati nas 30 na jednim vratima i laktati se i gaziti druge da bismo usli sto pre i zgrabili zeljena mesta.

 

 

Uzgred,

 

Bis u cetvrtak u DKCu:

Prodaja karata od utorka 11. novembra od 13 sati na blagajni DKC-a. Cena karte 300,00 dinara.

 

15.00  BOYHOOD, Ričard Linklejter, SAD, 2014

18.00  SO ZEMLJE, Vim Venders, Džulijano Ribero Salgado, Francuska, 109′ 2014.

20.00  BOYHOOD, Ričard Linklejter, SAD, 2014

23.00  20 HILJADA DANA NA ZEMLJI,  Ijan Forsajt i Džejn Polard, Velika Britanija, 97’, 2014.

 

Link to comment

 

 

Festivalski random hate: nervira me to sto izgleda nece svanuti dan kada cemo moci da kupimo ulaznice za festivalske projekcije u DKCu i DOBu sa numerisanim mestima, nego cemo i dalje tako nervozno stajati nas 30 na jednim vratima i laktati se i gaziti druge da bismo usli sto pre i zgrabili zeljena mesta.

 

 

 

 

Ranije su bila numerisana mesta, znam da sam godinama gledao da sto pre napravim spisak i dogovorim se sa ljudima kako bi dobio dobra mesta u DKC-u. Skoro sam siguran da su i u sredjenom domu omladine neposredno nakon otvaranja bila numerisana mesta. Ovaj sadasnji pad u varvarstvo je relativno skor.

 

Poseban problem je sto DKC nije dobro zvucno izolovan, pa kada su projekcije suvise blizu jedna drugoj  zamor ljudi u hodniku dopire do gledalaca u dvorani. To se ove godine na slobodnoj zoni redovno desavalo. Juce su ljudi koji su cekali da gledaju 'O konjima i ljudima' kucali na vrata dok je jos trajao 'Pleme' [usao im je 20ak minuta u termin]. Takodje, ljudi koji gledaju dva filma za redom ce drugi film pratiti iz prvih ili poslednjih redova. 

Link to comment

Meni se cini da su numerisana mesta u DKCu bila samo na FESTu i mozda FAFu ali ono, pre vise od pet godina. Ali razmisljam, mozda mi se i malo pomesalo jer dosta godina unazad idem redovno u DKC pa mi se cini da je to vise godina svekukupno nego sto jeste, ali u svakom slucaju je uzasna praksa.

Ja kupim karte dan-dva posto pocnu sa prodajom, uvek cimam ostale da se sto pre odluce :D

 

Bila sam i ja sinoc na poslednjem filmu koji je dakle umesto u 21:00 poceo u 21:38. Zaboravila sam da pogledam koji je bio prethodni film pre nego sto sam krenula i dosavsi tamo shvatim da je "Pleme" koji traje 130 i kusur minuta. Koliki idiot treba da budes pa da stavis ta dva filma u 19:00 pa 21:00? U holu i ispred vrata je bilo uzareno. Mislis da je neko iz festivala rekao ista o tome tokom govora posle?

 

 

Makar je "O ljudima i konjima" ispunio ocekivanja, bas mi je dobro seo.  :happy: Price o ljubavi i smrti unutar zajednice na Islandu koja ima poseban ponos i odnos prema konjima. Skace se iz jedne u drugu epizodu svakodnevnice u ritmu galopa njihovih konja, koji izgledaju presmesno. Sareni likovi, suvi i crni humor kakav volim. Maltene ceo film se desava napolju i mislim da je atmosfera te prirode i svakodnevnice dobro uhvacena. Fotografija - lepa.

Mislim da bi se posebno svideo ljubiteljima ranijih Dzarmusovih filmova. Gledam sad trejler koji nisam do sad i prepun je ~spojlera, ja bih preporucila da se zaobidje pre gledanja.

 

Inace se ^ daje u DKCu od 14. do 19.novembra, sad mi je naravno zao sto sam se cimala tokom SZ ali eto super prilike da se pogleda film.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Meni je kolosalno zabavan bio ovaj u kome Gondri prica sa Comskim. Kapiram da bih da je normalan film napustio salu posle 10 minuta jer ne vidim nacina da mi razgovor dvoje ljudi na temu kongitivne gramatike bude zabavan duze od toga. Medjutim pakovanje filma u deciju animaciju skroz genijalno. I pre ovoga sam znao da je Gondri jedan od najvecih zivih careva a ovaj brain spank me je dodatno ucvrstio u tom utisku. Da je ovo normalna planeta, Gondri bi bio predsednik sveta i vladao bi mir.

Edited by yolo
Link to comment

Meni su najbolji filmovi bili Pleme [spektakularan film, nadam se da ce biti barem nedelju dana na redovnom repertoaru kako bih stigao da ga pogledam jos jednom], Ne ostavljaj me i Dolazimo kao prijatelji. Omar je isto odlican film, ali sam ga gledao pre 7-8 meseci, dok sam islandski pogledao na Palicu. Mogli su da uzmu "Beli bog", to je bas film za slobodnu zonu.

Link to comment

Meni su najbolji filmovi bili Pleme [spektakularan film, nadam se da ce biti barem nedelju dana na redovnom repertoaru kako bih stigao da ga pogledam jos jednom], Ne ostavljaj me i Dolazimo kao prijatelji. Omar je isto odlican film, ali sam ga gledao pre 7-8 meseci, dok sam islandski pogledao na Palicu. Mogli su da uzmu "Beli bog", to je bas film za slobodnu zonu.

Jao ne znam, od Plemena sam mnogo i ocekivala pa me je mozda zato i smorio. Nisam za leptirice i duge ali bas da gledam po nti put eksplicitnost nasilja koja toliko traje i kliseizirano odvodi svet izgubljenih devojaka u ilegalni abortus od 10minuta..ono..Pocetak mi je bio bas dobar, ideja iza filma mi se generalno svidja, ali problem mi je trajanje i sto je toliko toga vec vidjeno. Ne mislim da je los, samo mi se cini da ja vise ne mogu da gledam takve filmove - mozda treba da smanjim godisnji unos festivalskih filmova. Prvo sam pomislila da je kraj onda kada uhvate klinca posto je pocepao pasos, to mi je bilo izuzetno efektno, ovako manje.

Gledala sam ga u Domu omladine, posto nisam mogla zbilja da gledam pomenuti abortus, vrtela sam glavu po sali da vidim da li sam samo ja slabic, no bilo mi je lakse kad videh da su mnogi sklonili glave. Skoro kao na Mundjiujevom filmu u slicnoj sceni na Palicu pre 7-8 godina. 

 

"So zemlje" nisam uspela da vidim, a ne znam sta se desilo sa njim posto je trebalo da bude i na FAFu, kako je Goethe institut najavio a sad izgleda nista. "Boyhood" sam gledala kada je izasao u Nemackoj i mnogo mi se svideo, pisala sam pre na forumu, bas kao i "O konjima i ljudima" i "Motivacija: nula". Za dlaku manje "20,000 dana na Zemlji", jer je u momentima bio malo dull. Ali sveukupno sam zadovoljna izborom filmova, prijalo mi je nesto da me nasmeje, da budem iskrena. Najvise mi zao sto nisam videla "Ljubavnu odiseju" i "Ne ostavljaj me" ali optimisticna sam, kao i uvek.

Zacudilo i mene sto nema "Belog boga", gledam sad - ni na FAFu, a uklapa se u oba.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Gledao sam Pleme u društvu dvoje gluvih ljudi  - njihov utisak je bio da film može da bude "strateški" štetan jer neko ko ne zna ništa o zajednici gluvih,  nakon što odgleda ovaj film, može da stekne dosta izvitoperen utisak o toj zajednici. Internat izgleda kao popravni dom, odsustvo emocija učesnika se baš primećuje (recimo, nakon što im drugar pogine na parkingu), a ni naslov filma ne pomaže. Na kraju, film je na ukrajinskom znakovnom jeziku, a ne na znakovnom jeziku.

 

Nekome iz Slobodne zone bi valjalo objasniti da se radi o gluvim, ne gluvonemim, ljudima. Ali sumnjam da bi išta vredelo - na kraju krajeva, pogledali su film sa uključenim tonom tokom scene abortusa.

 

Ovo sve imajući u vidu opredeljenja Slobodne zone da otvara diskusije o nekim zapostavljenim temama.

 

Inače, jako dobar film, zaista ga treba pogledati. I ovo što pilots kaže - film jeste težak i treba imati stomak za neke scene, tako da, pripremite se ili zagrejte vrat pre ulaska u salu :)

Edited by pacey defender
Link to comment

Gledao sam Pleme u društvu dvoje gluvih ljudi  - njihov utisak je bio da film može da bude "strateški" štetan jer neko ko ne zna ništa o zajednici gluvih,  nakon što odgleda ovaj film, može da stekne dosta izvitoperen utisak o toj zajednici. Internat izgleda kao popravni dom, odsustvo emocija učesnika se baš primećuje (recimo, nakon što im drugar pogine na parkingu), a ni naslov filma ne pomaže. Na kraju, film je na ukrajinskom znakovnom jeziku, a ne na znakovnom jeziku.

 

Nekome iz Slobodne zone bi valjalo objasniti da se radi o gluvim, ne gluvonemim, ljudima. Ali sumnjam da bi išta vredelo - na kraju krajeva, pogledali su film sa uključenim tonom tokom scene abortusa.

 

Ovo sve imajući u vidu opredeljenja Slobodne zone da otvara diskusije o nekim zapostavljenim temama.

 

Inače, jako dobar film, zaista ga treba pogledati. I ovo što pilots kaže - film jeste težak i treba imati stomak za neke scene, tako da, pripremite se ili zagrejte vrat pre ulaska u salu :)

 

Nisam bas siguran da ce neko steci izvitoperen utisak o toj zajednici, odnosno da ce povezati hendikep sa nedostatkom empatije, apatijom i sl. Pre ce ih povezati sa institucijama i osobama od autoriteta unutar tih institucija koji su zloupotrebili svoj polozaj i stvorili beznadeznu situaciju koja ce se ponavljati iznova i iznova, od jednog Sergeja do drugog. 

 

Dolazimo kao prijatelji, to bese ovaj sa National? Gledao, nije me odradio. Nervirao me burazer.

 

Hubert Sauper, reditelj Darvinovog kosmara je rezirao film. Kakav burazer?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...