Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

:isuse: pa ti upravo relativizujes. sad to sto su njih zlostavljali kolonizatori, daje im opravdanje da sad ponasaju kako se ponasaju?na stranu sto je nazadovanje islamske civilizacije je pocelo davno pre kolonizacija. pogledaj njihovu kulturu, nauku i umetnost u ranom srednjem veku. pa evropa je krala i ucila od njih!dodaj svojoj listi jos nesto: podmetanje stavova.imas odlican primer na:http://www.parapsihopatologija.com/forums/...st&p=747924
Trtz, prtz....Evo ga jos jedan politicki korektan zakleti neprijatelj relativizacije.Googlaj bRe!I obilazi me u sirokom luku.Smatraj se zamoljenim, bar sto se ovog 4umcheta tice.Note: a svojoj listi cu da dodam, ne brini nista.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iscitah maltene celu raspravu i ne mogu reci da imam razumevanja za bilo kakvu odbranu muslimanki. Jeste tuzno to sto se na njima prelomilo, ali cinjenica da je upravo islamska kultura ta koja osobito propisuje [iliti stigmatizuje] ponasanje zena, a ne francuska Vlada. A ipak je ta kultura u usla u Francusku, a ne Francuska u tu kulturu.Argument headscarf-bana kao recidiva kolonijalne proslosti mi nekako ne pije vodu, jer mi se cini da je prica malo generalnija od tog uskog konteksta [tj. francuskog kolonijalizma]. Da je Nemacka, UK, Belgijska, Holandska, Irska ili Ceska vlada to uvela jel ima problem sa turskom/arapskom/eskimskom zajednicom, podrzao bih.Nekako sam prirodno naklonjen ovakom stanovistu jer imam negde predstavu do koje su mere balkanski gasterbajteri najcesce opravdano smatrani za primitivi element, tj. strano telo u potpunosti ne prilagodjeno lokalnoj kulturi, pa samo apstrahujem sebi kakav civilizacijski clash tek moze biti sa nekom jos daljom, primitivnijom i nezauzadnijom kulturom.Dok s druge strane, burkini ne bih zabranjivao, jer je on dostupan samo 'visoj' klasi muslimanki i na neki nacin dovoljna je kazna sto ce je svi na bazenu gledati kao nekakvu cirkusku atrakciju/budalu.

Link to comment

DarkAttraktor, ma koliko se ja slagao sa odlukom Francuske da zabrani verske simbole u javnim skolama, ne mogu da se otmem utisku da je ovaj tvoj stav veoma perverzan i pun predrasuda i mrznje.

Edited by dragance
Link to comment
  • 1 month later...
French PM 'wants to ban full veil'3495074127.jpg
French Prime Minister Francois Fillon has told MPs he's in favour of banning the full Islamic veil through a raft of legal and parliamentary measures.
Vrlo zajebano pitanje, da se intelektualno izrazim. S jedne strane, sta koga briga sta ko nosi, jel' tako? A s druge... posto radim i sa ovako opremljenim zenama (kao ova na slici), moram da priznam da imam neprijatan osecaj da u sustini ne mozes da uspostavis kontakt. Npr. ja dosta dobro pamtim face i uvek se javim musterijama kad ih vidim u prolazu. Sa ovima je to nemoguce. Drugo, ne mozes se oteti dojmu da misle da su nesto posebno, da su bolje od recimo "nasih" zena (da su vrednije, posto se kriju). To je i uvredljivo. Uvek se vrti oko pitanja, ko postavlja pravila i koji je odnos izmedju kolektivne prinude i individualnog izbora (pri cemu se u ovom opremanju zena najmanje radi o individualnom izboru, ali ajde).
Link to comment
Uvek se vrti oko pitanja, ko postavlja pravila i koji je odnos izmedju kolektivne prinude i individualnog izbora (pri cemu se u ovom opremanju zena najmanje radi o individualnom izboru, ali ajde).
Pravila valjda postavlja domaćin.Što se mene tiče, neka Leslija Eldridža glume u Islamabadu i sličnim prestonicama demokratije.
Link to comment

Hm, zabrana religijskih simbola u drzavnim skolama - DA. Zabrana istih u svakodnevnom zivotu? NE.Indy je dotakao srz sa onim "sta koga briga sta ko nosi". I ne verujem da je ono "ali" relevantno. Jeste sigurno (nekim/mnogim) neprijatno to sa uspostavljanjem kontakta, pa cak sve i da misle da su "bolje"...mislim, sta je sledece? Zabrana sminkanja ili stikli zato sto neke misle da su bolje/zgodnije nego ko-vec?Zorglube, ne znam sta da ti kazem osim da mi te je zao sa takvim misljenjem i predrasudama.

Link to comment

OK.Inače mislim da si pobrkao nešto:

...mislim, sta je sledece? Zabrana sminkanja ili stikli zato sto neke misle da su bolje/zgodnije nego ko-vec?
U ovom slučaju, prava "šta je sledeće" paralela bi bilo uvođenje obaveznog šminkanja i štikli.
Link to comment
I ne verujem da je ono "ali" relevantno.
Sve dok ne moras da zivis tj. radis sa takvim ljudima. A taj deo koji se odnosi na njihov verovatni osecaj superiornosti moze da te pogodi samo u licnom kontaktu (ne kada se pise o tome).Zar ti stvarno mislis da ne postoji jedna agresivna poruka prikrivena u insistiranju na toj odeci koja se nosi sasvim van tradicionalnog konteksta, cak i van verskih zahteva (ako me nisu lagali, to Ko'ran cak ni ne nalaze)? Zar ti ne vidis jednu prilicno nametljivu politicku poruku u takvoj odeci van njenog kulturnog konteksta? Ili je politicka korektnost vaznija od toga? (Ne bih se sa tim slozio). A postavlja se na kraju i pitanje suverenosti, tj. da li onaj cija je kuca ima ikakvog prava da nalaze gostima neka razumna pravila ponasanja, ili je bas sve dozvoljeno u ime "licne" slobode (a to "licne" pod debelim znacima navoda, jer se ovde uopste ne radi o tome). To je politicki stejtment u velikoj vecini slucajeva, u to sam savrseno siguran.
Link to comment

Pa imao sam prilike u samoj Francuskoj da budem okruzen takvim ljudima. Meni jeste bilo malo nelagodno, ali kada sam ih bolje upoznao, stvari sam malo drugacije shvatio. Ne svidja mi se taj tretman zena koji se potencira, ali - "osim" nosenja burke - ne mora da znaci da je zena maltretirana, nipodostavana ili sta vec.E sad, sta je u Kuranu - nisam najbolje upoznat (nisam citao), ali je meni receno da se radi o interpretaciji (jednoj od) posto naravno pise - tako mi je receno - da treba biti skroman i skrivati obline ili kako je vec napisano. Nisam zaista strucnjak za verska pitanja, narocito ne u vezi Islama.Ono sto hocu da kazem i sto mi pomalo smeta je da ogranicavamo bilo kome da salju kakvu god hoce poruku, bila ona nametljiva politicka ili nesto trece. Nema to veze sa politickom korektnoscu, bar sto se mene tice. O cemu mi pricamo? Pricamo o nosenju odece koja skriva veci delo lica ili tela, ne pricamo o nosenju nekakvog oruzja ili cak propovedanju islamizacije ili radikalizacije sveta. Jedno ne ide uvek sa drugim, eto sam sam se uverio. Naravno, ima izuzetaka, ali meni je mnogo bitnije da se ljudi uzajamno postuju, da budu deo drustva (cak i tako odeveni) i da se osecaju slobodno i lagodno jer je to jedini nacin da se trzavice i nepoverenje smanje.Edit: da dodam - ako se ovo zabrani, sta je sledece?

Edited by dragance
Link to comment

Sto nesto mora da bude "sledece"? Neke stvari jesu zabranjene (kukasti krstovi npr) i ne vidim da je zbog toga zabranjeno i nesto drugo.Nego, da ne tupim vise, rekoh sta imam, ostalo je samo da glasamo na izborima za one koji reflektuju nase razlicite stavove (ili interese).

Link to comment

Samo da kazem nesto.U Saudi Arabiji skole su odvojene za razlicite polove. E sad, u devojackim skolama devojke skidaju burgu zato sto su okruzene samo zenama i nose naocare za sunce na casu, zato sto im je to jedina prilika da pokazu nove Prada cvoke. Slatkice...

Link to comment
A zašto bi neko zabranio ženi da nosi parče tkanine preko lica ?
A zasto bi neko terao zenu da nosi parce tkanine preko lica?
E sad, sta je u Kuranu - nisam najbolje upoznat (nisam citao), ali je meni receno da se radi o interpretaciji (jednoj od) posto naravno pise - tako mi je receno - da treba biti skroman i skrivati obline ili kako je vec napisano. Nisam zaista strucnjak za verska pitanja, narocito ne u vezi Islama.
i jos nesto: na ovom forumu ima divnih primera i doskocica kojima se dokazuje da hriscanska crkva ne treba da se mesa u politicki zivot itd, ima duhovitih i manje duhovitih izrugivanja crkvi, ok, ima i izdrkavanja na racun hriscanstva sto je vec neki ego trip, kao da je ovo 18. vek i kao da hriscanstvo ima neki kao ogromni uticaj na zivote ljudi. sta sam hteo da kazem? dakle: religija. dakle, monoteisticke religije. dakle, islam. sta kog vraga treba da me se tice sta u kuranu pise, sta kuran propisuje, sta vera nalaze, sta je prorok smislio pre iks vekova? sta treba da me se tice sto postoje milioni morona koji se slepo drze svoje vere. ok, raskrinkano je hriscanstvo na ovom forumu, hajde malo da raskrinkamo i drugu gadost od monoteisticke religije, tj. islam. isto sranje od religije samo mnogo zivlje i poletnije nego poprilicno obamrlo hriscanstvo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...